Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Φίλε μου καλώς ήρθες στο forum.

Το δύσκολο ερώτημα!!!! δεν τους το έκανες να βλέπαμε τι θα απαντούσαν, δηλαδή "Κύριοι, να συνεχίζω να εξοφλώ τα ειδοποιητήρια που μου αποστέλλετε, ως μη οφείλετε να μου τα αποστέλλετε, για πληρωμή εισφορών που δεν οφείλω ?"

Εικάζω ότι σε τίποτα δεν θα διέφερε η απάντηση τους πέραν του τυποποιημένου μηνύματος που έλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η απάντηση που πήρα ήταν ασαφής. Το "γίνονται συνεχώς διορθώσεις" είναι πολύ γενικό. Μπορεί να γίνουν διορθώσεις και σε βάρος μου! Αν κάποιος συνάδελφος έχει ενημερωθεί από το ΤΣΜΕΔΕ για το ποιοι ακριβώς πρέπει να κάνουν αίτηση στο πρωτόκολλό του, ας μας ενημερώσει και μας, για να μην τρέχουμε άδικα. Σύμφωνα με τα όσα καταλαβαίνω, η αίτηση αφορά όσους έχουν κλείσει μπλοκάκια αλλά ΔΕΝ εργάζονται ως μισθωτοί.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την νέα τροποποίηση για την αποδέσμευση της ασφαλισης από την ιδιότητα (μηχανικού) νόμος 4488/2017, άρθρο 20, μετά από επικοινωνία με το ΤΣΜΕΔΕ, δεν δέχονται ακόμα αιτήσεις, περιμένουν να ενημερωθούν για τον νόμο, να βγουν εγκύκλιοι κ.τ.λ.. Δηλαδή όσοι έχουν κλειστά βιβλία και δεν είναι μισθωτοί περιμένουν..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και εγλω σήμερα έμαθα ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει πλήρης πληροφόρηση σχετικά με τον νέο νόμο 2288/2017 αρθρο 20 και ότι και αυτοί περιμένουν διευκρινισεις, οδηγίες κλπ

 

 

ένα από τα πιο ασαφή σημεία είναι η παράγραφος 3 όπου ο αναφέρεται ότι ο νόμος έχει αναδρομική ισχύ από 1/1/2017

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Εάν έχω καταλάβει καλά από τα προηγούμενα posts, η αίτηση στο πρωτόκολλο του ΤΣΜΕΔΕ αφορά μόνο όσους έχουν κλείσει μεν τα μπλοκάκια τους, αλλά ΔΕΝ είναι μισθωτοί; Εγώ όντας μισθωτός με κλειστά βιβλία από 06/2016, υποτίθεται ότι θα δω να διορθώνονται τα λάθη αυτόματα; Παρακάτω σας επισυνάπτω το email που είχα στείλει στον ΕΦΚΑ και την απάντηση που πήρα:

 

Καλησπέρα σας,

 

Ονομάζομαι XXXX και εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός από

1-8-2016. Επίσης έχω κλείσει τα βιβλία μου στην εφορία, τον Ιούνιο του

2016. Παρ'ότι οι ασφαλιστικές εισφορές μου κρατούνται κάθε μήνα από

τις μικτές αποδοχές μου και από τη συμμετοχή του εργοδότη, λαμβάνω

επαναλαμβανόμενα αιτήματα για πληρωμή εισφορών από τον ΕΦΚΑ, για όλο

το 2017.

 

Θα μπορούσατε να ενημερώσετε για το εάν χρειάζεται κάποια ενέργεια από

πλευράς μου; Πρόκειται για λάθος που θα διορθωθεί αυτόματα από πλευράς

ΕΦΚΑ;

 

Ευχαριστώ θερμά,

XXXX

 

Απάντηση:

 

Η διαδικασία ενημέρωσης του μητρώου του ΕΦΚΑ από τα αρχεία των πρώην ταμείων και τις ΑΠΔ βρίσκεται σε εξέλιξη και γίνονται συνεχώς διορθώσεις/μεταβολές – θα αναμένετε την ολοκλήρωση της διαδικασίας χωρίς κάποια ενέργεια εκ μέρους σας

Καλησπέρα.

 

Όχι, αφορά όλους μας - και εμάς που είμαστε πλέον μισθωτοί. Έτσι μου είπαν από ΤΣΜΕΔΕ.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Όχι, αφορά όλους μας - και εμάς που είμαστε πλέον μισθωτοί. Έτσι μου είπαν από ΤΣΜΕΔΕ.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Βγήκαν και τα ειδοποιητήρια του Σεπτεμβρίου - το δικό μου χωρίς καμμία αλλαγή, συνεχίζουν να με χρεώνουν το ίδιο ποσό ως "αυτοαπασχολούμενος". Κοροιδία δίχως τέλος ...

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Edited by kdimakis
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν τη γλιτώνω τη βόλτα στο ΤΣΜΕΔΕ. Κι εμένα κανονικά το ειδοποιητήριο του Σεπτεμβρίου. Αυτό που με αγχώνει περισσότερο σ'αυτή την ιστορία είναι το ενδεχόμενο να βρεθούμε υπό την απειλή κατασχέσεων. Καθήστε εδώ να προσπαθήσουμε όλοι μαζί μας λένε οι πολιτικοί μας...

Link to comment
Share on other sites

και εγλω σήμερα έμαθα ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει πλήρης πληροφόρηση σχετικά με τον νέο νόμο 2288/2017 αρθρο 20 και ότι και αυτοί περιμένουν διευκρινισεις, οδηγίες κλπ

 

 

ένα από τα πιο ασαφή σημεία είναι η παράγραφος 3 όπου ο αναφέρεται ότι ο νόμος έχει αναδρομική ισχύ από 1/1/2017

Εγώ πριν 3 εβδομάδες πάντως κατέθεσα αίτηση κανονικά.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

dejandroga,

 

κατέθεσες αίτηση για να συνεχίσεις στον τσμεδε/εφκα,

με την αναδρομική ισχύ του νέου νόμου από 1/1/2017 μέχρι 13/09/2017 σου είπανε τι θα γίνει;;

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως μάλλον άρχισε να ενημερώνεται το σύστημα τους με όσους έχουν κάνει διακοπή δραστηριότητας μέσα στο 2016, όπως εγώ (πρώην ελεύθερος επαγγελματίας του ΟΑΕΕ, όχι ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ).

 
Μπήκα σήμερα και βλέπω ότι η καρτέλα "Σύνολα", που μέχρι πριν 2 εβδομάδες είχε το άθροισμα απο τις συνολικές εισφορές απο τα ειδοποιητήρια που έχουν εκδοθεί απο την αρχή του έτους, είναι πλέον κενή. Επίσης δεν εκδόθηκε το τελευταίο ειδοποιητήριο για τον Σεπτέμβριο που βγήκε πριν λίγες μέρες.
Το ίδιο και σε λογαριασμό γνωστού μου που είναι παρόμοια περίπτωση με εμένα. Επισυνάπτω ένα screenshot που δείχνει αυτούς τους πίνακες που είχαν δεδομένα και τώρα είναι κενοί.

Πάλι βέβαια δεν αναφέρει την ημερομηνία διακοπής απο τον ΟΑΕΕ  στην αντίστοιχη καρτέλα και τα προηγούμενα ειδοποιητήρια υπάρχουν στον πίνακα. Αλλά απο ότι φένεται δεν τα υπολογίζει κάπου. Μπορεί να μείνουν για μελλοντική αναφορά..

post-112578-0-63316300-1508307319_thumb.jpg

Edited by sport_billy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.