Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

dejandroga,

 

κατέθεσες αίτηση για να συνεχίσεις στον τσμεδε/εφκα,

με την αναδρομική ισχύ του νέου νόμου από 1/1/2017 μέχρι 13/09/2017 σου είπανε τι θα γίνει;;

 

 

ΔΕΝ μου είπαν τι θα γίνει. 

Απλά μου είπανε να συμπληρώσω την αίτηση που να γράφω ότι θέλω να συνεχίσω/διακόψω, και αυτή πήρε πρωτόκολλο και στάλθηκε προς το τμήμα Ασφάλισης.

 

Καλύτερα λοιπόν να πάει κάποιος και να καταθέσει αίτηση, να πάρει πρωτόκολλο, αντί να περιμένει.

Edited by Dejandroga
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μου είπαν τι θα γίνει. 

Απλά μου είπανε να συμπληρώσω την αίτηση που να γράφω ότι θέλω να συνεχίσω/διακόψω, και αυτή πήρε πρωτόκολλο και στάλθηκε προς το τμήμα Ασφάλισης.

 

Καλύτερα λοιπόν να πάει κάποιος και να καταθέσει αίτηση, να πάρει πρωτόκολλο, αντί να περιμένει.

κατέθεσες και βεβαίωση τη ΔΟΥ οτι έχεις κλείσει τα βιβλία;;

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

κατέθεσες και βεβαίωση τη ΔΟΥ οτι έχεις κλείσει τα βιβλία;;

 

Αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ (που λέει ότι έχω κλείσει, ότι ΔΕΝ είμαι μισθωτός κλπ και ότι θέλω να υπαχθώ στην ΄ταδε διάταξη του Ν. 4488), και συννημένα βεβαίωση ΔΟΥ και τους επισύναψα και το ΦΕΚ του 4488 άρθρο 20.

Edited by Dejandroga
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει την καλυσύνη κάποιος συνάδελφος που είναι μισθωτός και έχει κλείσει βιβλία να μας επισυνάψει ένα υπόδειγμα αίτησης, για να ξέρουμε τι πρέπει να ζητήσουμε; Σκέφτομαι εκτός από τη βεβαίωση διακοπής εργασιών από ΔΟΥ να επισυνάψω και μία βεβαίωση από τον εργοδότη μου ότι είμαι μισθωτός και εργάζομαι σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει την καλυσύνη κάποιος συνάδελφος που είναι μισθωτός και έχει κλείσει βιβλία να μας επισυνάψει ένα υπόδειγμα αίτησης, για να ξέρουμε τι πρέπει να ζητήσουμε; Σκέφτομαι εκτός από τη βεβαίωση διακοπής εργασιών από ΔΟΥ να επισυνάψω και μία βεβαίωση από τον εργοδότη μου ότι είμαι μισθωτός και εργάζομαι σε αυτόν.

Αυτά ακριβώς έχω επισυνάψει και γω. Αίτηση για αυτό το σκοπό υπάρχει έτοιμη στο πρωτόκολλο στο ΤΣΜΕΔΕ. Συμπληρώνετε τα στοιχεία σας και τα επισυναπτόμενα.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού η αίτηση είναι για να συνεχίσεις/διακόψεις. Τι σχέση έχει εάν είσαι ή δεν είσαι μισθωτός;

Η συζήτηση εδώ ξεκίνησε γενικά για όσους έχουν κλείσει βιβλία και συνεχίζουν να μας στέλνουν ειδοποιητήρια ελεύθερου επαγγελματία. Στη συνέχεια κάποιοι συνάδελφοι έθεσαν το θέμα πως συμβαίνει το ίδιο και σε όσους είναι πλέον μισθωτοί και πληρώνει ήδη ο εργοδότης μας τις εισφορές (οπότε για εμάς υπάρχει αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ που ζητάμε να διαγραφούν τα παράνομα αυτά ειδοποιητήρια) - και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι έθεσαν το θέμα όσων δεν εργάζονται πλέον και αφού δεν είναι υποχρεωτική η συνεχόμενη ασφάλιση πια, πως μπορούν να κάνουν αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για να παραμείνουν ασφαλισμένοι σε αυτό.

 

Άλλη η μία αίτηση και άλλη η άλλη. Όπως γίνεται συχνά στα forums, κάποια ενδιάμεση απορία/ερώτηση ξεκίνησε παράλληλες ερωτοαπαντήσεις και μπερδευόμαστε.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ok.

 

έπρεπε να ρωτήσω για να καταλάβουμε οι υπόλοιποι για ποια αίτηση μιλάμε.

 

είναι τόσες οι διαφορετικές επιλογές αιτήσεων τη σήμερον ημέρα. :)

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... έχω καλύτερη περίπτωση για τους φίλους μας από το ΕΦΚΑ

Χρέωση εισφορών με κλειστά βιβλία;; Τι θα λέγατε χωρίς ποτέ να έχει βιβλία;

 

·        Μισθωτός Μηχανικός από 2003, αλλαγή εργοδότη το 2007 και συνεχίζω έως σήμερα στον ίδιο εργοδότη

·        Ουδέποτε έκανα έναρξη επαγγέλματος εργάζομαι σαν μισθωτός από λήψη πτυχίου

·        Φορολογικός κάτοικος εξωτερικού από το 2015 (ex-pat) άρα μηδενικό εισόδημα στην Ελλάδα

·        Μιλώντας με το ΤΣΜΕΔΕ, επιβεβαιώνουν την ιδιότητά μου σαν μισθωτός

ΤΟ ΕΦΚΑ με θεωρεί μισθωτό-παράλληλα αυτοαπασχολούμενο!!!!

Όχι, δε χρειάζεται να περιμένουμε να ενημερώσουν τα αρχεία τους, απλά μαντεύουν τι θα χρεώσουν τον καθένα.

 

Κάνουν διασύνδεση με το TaxisΝΕΤ και χρεώνουν σαν αυτοαπασχολούμενους τους Φορολογικά κατοίκους εξωτερικού!! ΕΛΕΟΣ!!

Μισθωτό που ΔΕΝ έχει κάνει ΠΟΤΕ έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία!!

 

Μήπως αυτό είναι που λέμε : "Το τερμάτισαν!!";;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ερώτηση που έκανα σε παράρτημα του ΕΦΚΑ του πρώην ΤΣΜΕΔΕ στην περιφέρεια, μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση επι του θέματος, δεν τους έχει σταλθεί κάποια αίτηση που να δίνουν στους μηχανικούς απλά με δική τους πρωτοβουλία λένε στους μηχανικούς να συμπληρώσουν μία αιτηση που δεν πρωτοκολείται..άρα απο ότι καταλαβαίνω περιμένουμε χωρίς να πληρώνουμε μεχρι να έρθει διευκρινιστική εγκύκλιος για την περιπτώση μας.Επίσης σε τηλέφωνο που έκανα στο ΕΦΚΑ στην αθήνα..μου είπαν όσοι έχουν κλείσει βιβλία θα ενημερωθεί το σύστημα για τις εισφορες που τους εχουν καταλογιστεί και θα διαγραφουν οι εισφορές απο 01/01/2017 και μετά.. περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.