Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

"... σε περίπτωση μάλιστα που από ατύχημα πάει η οφειλή στο ΚΕΑΟ και μου κοινοποιηθεί ως ληξιπρόθεσμη αναγκαστικών μέτρων , τότε ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ που τους έφαγε ... "

+1 !

 

(αν και να είσαι βέβαιος ότι μια τέτοια εξέλιξη μπορεί μεν να "θεωρηθεί" ... ατύχημα, θα πρόκειται όμως για ατύχημα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τον καθένα από εμάς!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καληπέρα συνάδελφοι. Το ερώτημά μου το έβαλα και σε άλλο παρεμφερές παράθυρο και ίσως έχει αναφερθεί ξανά και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά επειδή εδώ και 3 έτη βρίσκομαι εξωτερικό θα ήθελα αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο νόμο διακοπής βιβλίων-ιδιότητας-ασφάλισης μηχανικού.

Στις περισσότερες περιπτώσεις που διάβασα αναφέρονται στην αποσύνδεση της ιδιότητας με τις ασφαλιστικές εισφορές. Στην περίπτωσή μου είχα και έχω κρατήσει τα βιβλία μου ανοιχτά ώστε να μπορέσω να διεκπεραιώσω τις υποθέσεις μου στα αυθαίρετα που είχα αναλάβει και έχω ακόμα μερικές (έφυγα βιαστικά χωρίς να έχω χρόνο να κλείσω τα πάντα).

Χρειάζομαι απλά να ανεβάσω τα έγγραφα στο σύστημα των αυθαιρέτων, δεν χρειάζεται να κόψω αποδείξεις, έχουν όλες ήδη κοπεί. Μπορώ να κλείσω βιβλία στην εφορία διατηρώντας την πρόσβασή μου στο σύστημα του ΤΕΕ ώστε να τελειώσω ότι χρειάζεται μέσα στους επόμενους μήνες;

Λόγω του ότι είμαι Ελευθερη επαγγελματίας στο εξωτερικό έχω και απαλλαγή απο ΤΣΜΕΔΕ των ασφαλιστικών εισφορών μου. Ευχαριστώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει.

Η λογίστριά μου επί έτη δεν ήξερε να μου απαντήσει μιας και έχει να κάνει όλο αυτό και με το ΤΕΕ.

Νομίζω έχεις μπερδέψει τη φορολογική (βιβλία) με την επαγγελματική ιδιότητα. Άπαξ και κλείσεις τα βιβλία παύεις να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας. Το ΤΕΕ δεν έχει καμία απολύτως σύνδεση με την Εφορία και ως εκ τούτου, κωδικοί κλπ διατηρούνται κανονικότατα αναφορικά με την πρόσβαση που μπορείς να έχεις στα συστήματα. Όσο είσαι γραμμένος/η στο ΤΕΕ, αυτό σου παρέχει ο, τι και στους υπόλοιπους συναδέλφους, χωρίς εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με το γράμμα του νόμου, εαν κλείσεις βιβλία, δεν μπορείς να εκτελέσεις κανένα έργο (ακόμα και το ανεβασμα των αρχείων).

Προφανώς και εαν τα κελίσεις θα μπορέσεις να το κάνεις, όμως εαν σκάσει κάποιο πρόβλημα τότε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το θέμα είναι όντως μεγάλο και σοβαρό. Από την εμπειρία μας, δυο πράγματα μπορούν ίσως να αλλάξουν κάτι: Δημοσιότητα και προσφυγή στη Δικαιοσύνη.

 

Γι' αυτό, έχουμε κάνει τα εξής:

 

- Γράψαμε κείμενο με θέμα "Πότε θα υπολογιστούν σωστά οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών;" Το κείμενο αυτό το καταθέσαμε στη Διοικούσα του ΤΕΕ κατά τη χθεσινή της συνεδρίαση. Ελπίζουμε να το λάβουν υπ' όψη και να δράσουν!

 

- Δώσαμε πληροφορίες για άρθρο με θέμα "Ο ΕΦΚΑ κτυπάει (από) ...λάθος πόρτες χιλιάδων μηχανικών"

 

- Ένα σύνολο μηχανικών, έχουμε ήδη κάνει ομαδική προσφυγή με την οποία προσβάλλεται η Υπουργική Απόφαση 530371/3275/2016 του Υπ. Εργασίας (αυτή διαβιβάζει στο ΚΕΑΟ την είσπραξη των ληξιπρόθεσμων ασφαλιστικών οφειλών στο ΤΣΜΕΔΕ). Η προσφυγή εκδικάζεται στο Συμβούλιο της Επικρατείας στις 4/12/17. Δυστυχώς, παρά την πληκτρολογική επανάσταση που (όλοι) κάνουμε, η φυσική παρουσία όταν έρχεται η ώρα είναι μικρή.. Στην προσφυγή έχουν ήδη συμμετάσχει 15 συνάδελφοι. Αν κάποιος/κάποια ενδιαφέρεται να συμβάλλει, ας επικοινωνήσει με μήνυμα.

 

- Στις 2 και 3 Δεκεμβρίου θα γίνει Αντιπροσωπεία στο ΤΕΕ (Νίκης 4, Αθήνα). Πρόθεσή μας είναι να κατατεθεί Ψήφισμα στην Αντιπροσωπεία για το εν λόγω θέμα, με βάση το κείμενο αυτό. Αν υπάρχουν διορθώσεις, επισημάνσεις, παρατηρήσεις ή οτιδήποτε άλλο που θα συμβάλλει στην καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση του θέματος, με σκοπό την επίλυση και όχι απλά τη δημιουργία εντυπώσεων, είμαστε στη διάθεσή σας!

 

ΑΦΕΤΗΡΙΑ

 

Facebook

Edited by Αφετηρία
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Στην προσφυγή έχουν ήδη συμμετάσχει 15 συνάδελφοι. Αν κάποιος/κάποια ενδιαφέρεται να συμβάλλει, ας επικοινωνήσει με μήνυμα.

 

 

 

Το ότι έχει κατατεθεί προσφυγή εναντίον της απόφασης για μεταφορά των χρεών (που ειδικά στην περίπτωση μας παρανόμως έχουν βεβαιωθεί) είναι σημαντικό. Τα έξοδα όμως για την προσφυγή στο ΣτΕ και την παράσταση δικηγόρου είναι ένα θέμα (αν δεν απατώμαι το ποσό σε τετοιες περιπτώσεις για την παράσταση δικηγόρου στο ΣτΕ είναι γύρω στις 2.500ευρώ) και θα ήταν καλό να συμμετέχουμε κατά το δυνατόν περισσότεροι ώστε το κόστος ανά άτομο να είναι χαμηλό και το αποτέλεσμα της προσφυγής να είναι το επιθυμητό (χωρίς την παρουσία δικηγόρου, γίνεται μόνο κατάθεση υπομνήματος). Φυσικά το ορθότερο θα ήταν το ΤΕΕ να συνεισφέρει αυτό το ποσό αφού αφορά μεγάλο μέρος συναδέλφων. Αλλά επειδή το ΤΕΕ πιθανότατα να μην ασχολειθεί με το ζήτημα όπως έχει κάνει και ως τώρα, καλό θα ήταν να δράσουμε εμείς για να μη μας έρθει καμιά δυσάρεστη έκπληξη από Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

το ΤΕΕ τον Απρίλιο του 2017 είχε κάνει προσφυγή στο ΣτΕ γενικά κατά του Ασφαλιστικού Νόμου, τελικά τι έγινε;;

 

ακόμα το σκέφτονται;;;

 

 

και είχαν κάνει και οι Γιατροί και οι Δικηγόροι, 

Edited by πετρος748
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχει κατατεθεί προσφυγή εναντίον της απόφασης για μεταφορά των χρεών (που ειδικά στην περίπτωση μας παρανόμως έχουν βεβαιωθεί) είναι σημαντικό. Τα έξοδα όμως για την προσφυγή στο ΣτΕ και την παράσταση δικηγόρου είναι ένα θέμα (αν δεν απατώμαι το ποσό σε τετοιες περιπτώσεις για την παράσταση δικηγόρου στο ΣτΕ είναι γύρω στις 2.500ευρώ) και θα ήταν καλό να συμμετέχουμε κατά το δυνατόν περισσότεροι ώστε το κόστος ανά άτομο να είναι χαμηλό και το αποτέλεσμα της προσφυγής να είναι το επιθυμητό (χωρίς την παρουσία δικηγόρου, γίνεται μόνο κατάθεση υπομνήματος). Φυσικά το ορθότερο θα ήταν το ΤΕΕ να συνεισφέρει αυτό το ποσό αφού αφορά μεγάλο μέρος συναδέλφων. Αλλά επειδή το ΤΕΕ πιθανότατα να μην ασχολειθεί με το ζήτημα όπως έχει κάνει και ως τώρα, καλό θα ήταν να δράσουμε εμείς για να μη μας έρθει καμιά δυσάρεστη έκπληξη από Γενάρη.

Εξ όσων γνωρίζω από το ΤΣΜΕΔΕ, είμαστε χιλιάδες που μας αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα και χρεωνόμαστε παρανόμως. Αν συμμετάσχουμε όλοι στην προσφυγή, το κόστος κατ' άτομο θα είναι ελάχιστο. Εγώ είμαι πρόθυμος. Όποιος έχει στοιχεία που να στείλω τι και με ποιον να επικοινωνήσω, παρακαλώ να με/μας ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Edited by kdimakis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα έχω κάνει καταγγελία στο Συνήγορο του Πολίτη. Κάλεσα σήμερα το πρωί για να μάθω την εξέλιξη της υπόθεσης και με πήραν τηλέφωνο μόλις πριν λίγο. Μου ανέφερε η υπάλληλος ότι η ίδια μαζί με κάποιους συναδέλφους της που έχουν παρόμοιες υποθέσεις, είχαν εχθές συνάντηση στο ΤΣΜΕΔΕ για να τους θέσουν το πρόβλημα. Δεν πήραν καμία σαφή απάντηση. Το ΤΣΜΕΔΕ δε δεσμεύτηκε ούτε για πότε θα γίνουν οι διορθώσεις και φυσικά ούτε για το ΚΕΑΟ αλλά και ούτε για το αν θα έχουμε ασφαλιστική ικανότητα από 1/1/2018 (παρόλο που ως μισθωτοί πληρώνουμε κανονικά εισφορές!!!). Θα ετοιμάσει ένα έγγραφο με τα ερωτήματα προς το ΤΣΜΕΔΕ με κοινοποίηση και προς τον διοικητή του ΕΦΚΑ προκειμένου να απαντήσουν γραπτώς. Αλλά όπως ανέφερε, θα δώσουν χρόνο στο ΤΣΜΕΔΕ για να απαντήσει (ενδεχομένως και 2 μήνες όπως μου είπε)!! Στο δε ερώτημα για τη διασύνδεση μεταξύ ΤΣΜΕΔΕ και taxis προκειμένου να τραβήξουν τα στοιχεία του κλεισίματος των βιβλίων, μου είπε ότι το ΤΣΜΕΔΕ θεωρεί ότι θα έπρεπε να στέλνει η εφορία τα στοιχεία αυτόματα και όχι να τα τραβάει το ΕΦΚΑ (παρόλο που το ΕΦΚΑ θέλει στοιχεια για να βγάλει τα εκκαθαριστικά πληρωμής)!!! 

Ξεκίνησε τη συζήτηση με την ατάκα ότι δεν έχει κάτι αισιόδοξο να μου πει...
Έχει κάνει κάποιος άλλος συνάδελφος αντίστοιχη αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη να μας πει αν έχει κάποια διαφορετική πληροφόρηση?

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα έχω κάνει καταγγελία στο Συνήγορο του Πολίτη. Κάλεσα σήμερα το πρωί για να μάθω την εξέλιξη της υπόθεσης και με πήραν τηλέφωνο μόλις πριν λίγο. Μου ανέφερε η υπάλληλος ότι η ίδια μαζί με κάποιους συναδέλφους της που έχουν παρόμοιες υποθέσεις, είχαν εχθές συνάντηση στο ΤΣΜΕΔΕ για να τους θέσουν το πρόβλημα. Δεν πήραν καμία σαφή απάντηση. Το ΤΣΜΕΔΕ δε δεσμεύτηκε ούτε για πότε θα γίνουν οι διορθώσεις και φυσικά ούτε για το ΚΕΑΟ αλλά και ούτε για το αν θα έχουμε ασφαλιστική ικανότητα από 1/1/2018 (παρόλο που ως μισθωτοί πληρώνουμε κανονικά εισφορές!!!). Θα ετοιμάσει ένα έγγραφο με τα ερωτήματα προς το ΤΣΜΕΔΕ με κοινοποίηση και προς τον διοικητή του ΕΦΚΑ προκειμένου να απαντήσουν γραπτώς. Αλλά όπως ανέφερε, θα δώσουν χρόνο στο ΤΣΜΕΔΕ για να απαντήσει (ενδεχομένως και 2 μήνες όπως μου είπε)!! Στο δε ερώτημα για τη διασύνδεση μεταξύ ΤΣΜΕΔΕ και taxis προκειμένου να τραβήξουν τα στοιχεία του κλεισίματος των βιβλίων, μου είπε ότι το ΤΣΜΕΔΕ θεωρεί ότι θα έπρεπε να στέλνει η εφορία τα στοιχεία αυτόματα και όχι να τα τραβάει το ΕΦΚΑ (παρόλο που το ΕΦΚΑ θέλει στοιχεια για να βγάλει τα εκκαθαριστικά πληρωμής)!!!

Ξεκίνησε τη συζήτηση με την ατάκα ότι δεν έχει κάτι αισιόδοξο να μου πει...

Έχει κάνει κάποιος άλλος συνάδελφος αντίστοιχη αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη να μας πει αν έχει κάποια διαφορετική πληροφόρηση?

Δείτε προηγούμενά μου posts που αναφέρω πως πριν μήνες ο Συνήγορος με είχε διαβεβαιώσει γραπτώς σε αναφορά μοτ πως του είχε απαντήσει γραπτώς το υπουργείο πως το θέμα θα λυθεί - και αναδρομικά θα σβηστούν τα ειδοποιητήρια - μόλις φτιαχτεί το απαραίτητο μηχανογραφικό σύστημα. Καμία όμως συγκεκριμένη χρονική δέσμευση από κανέναν και πριν λίγες μέρες που πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ διαπίστωσα και εγώ πως κανείς δεν κάνει τίποτα για το ζήτημα. Μας κοροιδεύουν κανονικά ...

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας φύγει από Ελλάδα εδώ και χρ΄όνια, και ε΄χοτνας διαγραφεί από το ΤΣΕΜΕΔΕ (αρχικα είχα απλα το Α1, μετά διαγράφτηκα εντελώς τον Απρίλιο του 2016), διαπιστώνω ότι λαμβάνω και εγώ ειδοποιητηρια από το ΕΦΚΑ.

 

Έστειλα ένα email στο ΤΣΜΕΔΕ, και μετά από ένα διάστημα μου απάντησαν ότι το ζήτημα θα λυθεί, χωρίς εγώ να χρειάζεται να κάνω τίποτα.

 

Επειδή θα κατέβω Ελλάδα σε 2 εβδομάδες για ένα άλλο θέμα που έχω, αξίζει λέτε να πάω και στο ΤΣΜΕΔΕ; Αν ναι, μπορώ κάπως να τους πιέσω, ή/και να καταθέσω κάποια επιπρόσθετη επίσημη αίτηση για να μην λαμβάνω αυτά τα ειδοποιητήρια;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.