Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Ποιό ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ρε συνάδελφοι ? για ποια προσφυγή μιλάτε ? 

ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΑΦΕΙΣ ...

Με την υπουργική απόφαση με  Αριθ. πρωτ.: Φ.10043/19893/606/2017 (Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης ) διευκρινίζεται ξεκάθαρα ότι οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις μισθωτών μηχανικών που διέκοψαν την επαγγελματική δραστηριότητά τους ως μη μισθωτοί αφορούν ξεκάθαρα τον εργοδότη της μισθωτής εργασίας και καμία άλλη ασφαλιστική υποχρέωση ελεύθερου επαγγελματία δεν έχουν.  
Επικουρικά μάλιστα ήρθε και ο πρόσφατος νόμος 4488/2017 (άρθρο 20) με τον οποίο αποσυνδέεται η υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση του ΕΦΚΑ (πρ. ΕΤΑΑ -ΤΣΜΕΔΕ ή πρ. ΕΤΑΑ - ΤΑΝ) από την ιδιότητα του εγγεγραμμένου στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ). Συνεπώς και τυπικά από 1/1/2017 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ελεύθερου επαγγελματία συνδεδεμένη με την ασφαλιστέα ιδιότητα ακόμα και για όσους δεν είναι μισθωτοί με κλειστά βιβλία.  

Ο ΕΦΚΑ παρανομεί με την ανάρτηση των ειδοποιητηρίων κάθε μήνα , παραβιάζοντας τον νόμο και την υπουργική απόφαση ...

Εγώ περιμένω την ώρα που θα στείλουν το χρέος μου αυτό από ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ στο ΚΕΑΟ ... τους προειδοποιώ εγγράφως κάθε μήνα ότι παρανομούν ...

Δεν είμαι καλός άνθρωπος όπως εσείς ... περιμένω την ώρα που θα στείλουν τα στοιχεία μου στο ΚΕΑΟ και τότε θα τους στείλω στον εισαγγελέα , όλα τα μέλη του ΔΣ του ΕΦΚΑ ...

θα ασκησω ΑΝΑΚΟΠΗ σε κάθε κίνηση τυο ΚΕΑΟ και φυσικά προσωπική μήνυση για παράβαση του νόμου, για παράβαση καθήκοντος και ΑΓΩΓΗ για συκοφαντική δυσφήμηση ...θα κάτσω πάνω στις προσωπικές περιουσίες τους για να μάθουν να δουλεύουν ...  

ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΤΟΥΝ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΝ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ... ειδάλλως ραντεβού στον εισαγγελέα με τους κυρίους ...

Οπως έλεγε και ο πατέρας μου, "ο δημόσιος υπάλληλος συμπεριφέρεται αμέσως και σωστά μόλις τον καλέσει ο εισαγγελέας ..."  ... να δεις τότε για πότε θα λύσουν το θέμα ...

Edited by isoskelis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Φαίνεται πως μάλλον άρχισε να ενημερώνεται το σύστημα τους με όσους έχουν κάνει διακοπή δραστηριότητας μέσα στο 2016, όπως εγώ (πρώην ελεύθερος επαγγελματίας του ΟΑΕΕ, όχι ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ).

 
Μπήκα σήμερα και βλέπω ότι η καρτέλα "Σύνολα", που μέχρι πριν 2 εβδομάδες είχε το άθροισμα απο τις συνολικές εισφορές απο τα ειδοποιητήρια που έχουν εκδοθεί απο την αρχή του έτους, είναι πλέον κενή. Επίσης δεν εκδόθηκε το τελευταίο ειδοποιητήριο για τον Σεπτέμβριο που βγήκε πριν λίγες μέρες.
Το ίδιο και σε λογαριασμό γνωστού μου που είναι παρόμοια περίπτωση με εμένα. Επισυνάπτω ένα screenshot που δείχνει αυτούς τους πίνακες που είχαν δεδομένα και τώρα είναι κενοί.

 

Πάλι βέβαια δεν αναφέρει την ημερομηνία διακοπής απο τον ΟΑΕΕ  στην αντίστοιχη καρτέλα και τα προηγούμενα ειδοποιητήρια υπάρχουν στον πίνακα. Αλλά απο ότι φένεται δεν τα υπολογίζει κάπου. Μπορεί να μείνουν για μελλοντική αναφορά..

 

 

 

Κε Μπίλη, παραμένουν ακυρωμένες όλες οι ληξιπροθεσμες εισφορές που ανακοινώθηκαν το 2017? Πραγματοποίησατε κάποια άλλη ενέργεια άξια αναφοράς ή το αφήσατε στη μοίρα του? Παρατήρησα ότι κάνατε διακοπή τον δεκεμβριο του 2016 αλλά και το ότι στην ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ στις ανακοινώσεις αναγράφεται το εξής: 

23/10/2017 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ: ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2017   27/09/2017 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ: ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2016

Να υποθέσω ότι το εφκα είναι πισω στον έλεγχο των ΑΠΔ κατά 9 μήνες, και πως όταν φτάσει να τις ελέγξει όπως λένε θα διορθωθούν τα ειδοποιητηρια ή άδικα ελπίζω?

Link to comment
Share on other sites

isoskelis,

 

 

δηλαδή εσύ λες ότι εφ' όσον από 1/1/2017 ένας μηχανικός έχει κάνει παύση εργασιών στην ΔΟΥ (έχει κλείσει βιβλία) δεν θα πρέπει το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ να του χρεώνει ασφάλιστρα από 1/1/2017 και μετά, αυτό δεν λές;;;

 

Ο νέος νόμος λέει ότι οι εισφορές που έχουν καταβληθεί από 1/12017 και μετά θα επιστραφούν αν δηλώσεις ότι δεν θέλεις να ασφαλίζεσαι πλέον στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ ή θα συμψηφιστούν αν δηλώσεις ότι θα συνεχίσεις στην προαιρετική ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ. Το θέμα είναι τι ασφάλιστρο θα πρέπει να πληρώσεις αν επιλέξεις το δεύτερο. Διότι αν από 1/1/2017 έχεις κλειστά βιβλία γιατί θα πρέπει να πληρώσεις εισφορές Ελ.Επαγγελματια οι οποίες υπολογίζονται στα έσοδα του 2015 και 2016;;;
Αυτό είναι θέμα!

 

 

 

εδω είναι το λινκ για την προσφυγή του ΤΕΕ στο ΣτΕ κατά του νέου Ασφαλιστικού Νόμου,

 

http://www.michanikos.gr/topic/49229-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B9/

 

 

Πάντως αποδέσμευση του Επαγγέλματος του Μηχανικού με την Ασφάλιση ΔΕΝ υπάρχει.

Το θέμα δεν είναι να μπορείς να είσαι μέλος ΤΕΕ και να μην έχεις υποχρέωση να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ.

 

Αποδέσμευση του Επαγγέλματος του Μηχανικού από την Ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ σημαίνει  να μπορείς να εργάζεσαι σαν Μηχανικός και να μην έχεις υποχρέωση να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ.

 

Αμα δεν δουλεύεις σαν Μηχανικός αλλά πχ έχεις επιλέξει να γίνεις Ασφαλιστής, Έμπορος, Προγραμματιστής, Ιδιωτικός Υπάλληλος με δραστηριότητα άσχετη με το Δίπλωμα του Μηχανικού κλπ τι το χρειάζεσαι το ΤΕΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

isoskelis,

 

 

δηλαδή εσύ λες ότι εφ' όσον από 1/1/2017 ένας μηχανικός έχει κάνει παύση εργασιών στην ΔΟΥ (έχει κλείσει βιβλία) δεν θα πρέπει το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ να του χρεώνει ασφάλιστρα από 1/1/2017 και μετά, αυτό δεν λές;;;

 

Ο νέος νόμος λέει ότι οι εισφορές που έχουν καταβληθεί από 1/12017 και μετά θα επιστραφούν αν δηλώσεις ότι δεν θέλεις να ασφαλίζεσαι πλέον στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ ή θα συμψηφιστούν αν δηλώσεις ότι θα συνεχίσεις στην προαιρετική ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ. Το θέμα είναι τι ασφάλιστρο θα πρέπει να πληρώσεις αν επιλέξεις το δεύτερο. Διότι αν από 1/1/2017 έχεις κλειστά βιβλία γιατί θα πρέπει να πληρώσεις εισφορές Ελ.Επαγγελματια οι οποίες υπολογίζονται στα έσοδα του 2015 και 2016;;;

Αυτό είναι θέμα!

 

 

 

εδω είναι το λινκ για την προσφυγή του ΤΕΕ στο ΣτΕ κατά του νέου Ασφαλιστικού Νόμου,

 

http://www.michanikos.gr/topic/49229-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CF%85%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B9/

 

 

Πάντως αποδέσμευση του Επαγγέλματος του Μηχανικού με την Ασφάλιση ΔΕΝ υπάρχει.

Το θέμα δεν είναι να μπορείς να είσαι μέλος ΤΕΕ και να μην έχεις υποχρέωση να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ.

 

Αποδέσμευση του Επαγγέλματος του Μηχανικού από την Ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ σημαίνει να μπορείς να εργάζεσαι σαν Μηχανικός και να μην έχεις υποχρέωση να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ.

 

Αμα δεν δουλεύεις σαν Μηχανικός αλλά πχ έχεις επιλέξει να γίνεις Ασφαλιστής, Έμπορος, Προγραμματιστής, Ιδιωτικός Υπάλληλος με δραστηριότητα άσχετη με το Δίπλωμα του Μηχανικού κλπ τι το χρειάζεσαι το ΤΕΕ;;;

Τα έχουμε μπλέξει λίγο σε αυτό το post και μιλάμε για δύο θέματα παράλληλα. Το πρώτο για όσους έπαψαν να είναι εε αλλά συνεχίζουν ως μισθωτοί μηχανικοί και πληρώνει τα αφάλιστρά τους ο εργοδότης τους κανονικά. Το δεύτερο για όσους έπαψαν να είναι εε και είναι είτε άνεργοι είτε θέλουν να δουλεύουν ως μη μηχανικοί. Και στις δύο περιπτώσεις ο νόμος λέει φυσικά πως δεν πρέπει να χρεώνονται εισφορές εε σε αυτούς. Το θέμα είναι πως ο ΕΦΚΑ δεν κάνει τίποτα ακόμα για να συμμορφωθεί.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Edited by kdimakis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσουμε πως ο Νόμος αναφέρει πως δήλωση θα υποβάλλουν εν ευθέτω χρόνω μόνο όσοι επιθυμούν να συνεχίσουν την προαιρετική ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ & όχι όλοι. Βέβαια, όλα μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ε αφού το έλεγε ο πατέρας σου, σωστό θα είναι.

Φυσικά ... όταν διευθυντής τελωνείου καθυστερούσε επί μήνες να εκτελωνίσει εμπόρευμα  , φρόντισε η εταιρεία του πατέρα μου να τον στείλει στον εισαγγελέα ακριβώς για άρνηση καθήκοντος και με αγωγή για ζημία ... ο εκτελωνισμός που δεν γινόταν επί μήνες, έγινε μέσα σε μία ημέρα ... και η μήνυση και η αγωγή (που ζήταγε τη ζημία της εταιρείας να τη πληρώσει ο διευθυντής του τελωνείου) αποσύρθηκαν ... ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ? ο δημόσιος υπάλληλος μπορεί να αρνείται και να κωλυσιεργεί μέχρι όμως να τον καλέσει εισαγγελέας λόγω μήνυσης ή κάποιος να ζητήσει με αγωγή αποζημίωση στρεφόμενος κατά της περιουσίας του ...   κάποια στιγμή δεν ανέχεται ο άλλος να του κάνει ζημία το δημόσιο και τότε στρέφεται ο θιγόμενος κατά του αρμοδίου στο δημόσιο... έχει συμβεί τόσες φορές και σε τελωνεία και σε εφορίες και σε δασαρχεία και σε πολεοδομίες και σε αρχαιολογίες ... 

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

 

Τα έχουμε μπλέξει λίγο σε αυτό το post και μιλάμε για δύο θέματα παράλληλα. Το πρώτο για όσους έπαψαν να είναι εε αλλά συνεχίζουν ως μισθωτοί μηχανικοί και πληρώνει τα αφάλιστρά τους ο εργοδότης τους κανονικά. Το δεύτερο για όσους έπαψαν να είναι εε και είναι είτε άνεργοι είτε θέλουν να δουλεύουν ως μη μηχανικοί. Και στις δύο περιπτώσεις ο νόμος λέει φυσικά πως δεν πρέπει να χρεώνονται εισφορές εε σε αυτούς. Το θέμα είναι πως ο ΕΦΚΑ δεν κάνει τίποτα ακόμα για να συμμορφωθεί.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

ΑΚΡΙΒΩΣ αν και με μία διαφορά στην ερμηνεία του νόμου του Σεπτεμβρίου 2017  ... εγώ ρώτησα τον δικηγόρο μου για αυτά ... και ακριβώς όσα έγραψα είναι δική του ερμηνεία , είναι ακριβώς η νομική του άποψη ότι ο ΕΦΚΑ διαπράττει ξεκάθαρα ποινικά και αστικά αδικήματα με την ανάρτηση των ειδοποιητηρίων ακριβώς λόγω της υπουργικής απόφασης και του νέου νόμου ...γιατί στη περίπτωσή μου (όπως και στη περίπτωση των περισσοτέρων συναδέλφων εδώ ) ακριβώς απαλλάσσομαι κάθε περαιτέρω εισφοράς ελευθέρου επαγγελματία λόγω της υπουργικής απόφασης αφού είμαι μισθωτός από 1/2/2017 με κλειστά βιβλία ενώ ο νέος νόμος ακριβώς ήρθε με αναδρομική ισχύ να εξασφαλίσει ότι για τον πρώτο μήνα του 2017 που είχα κλειστά βιβλία αλλά δεν ήμουν μισθωτός και πάλι δεν οφείλω ασφαλιστικές εισφορές όπως τις υπολογίζει ο ΕΦΚΑ με τα ποσοστά επί του εισοδήματος  του 2015 (και 2016)  ... αυτό είναι και το θέμα του νήματος αυτού, αυτή ακριβώς είναι η περίπτωση των μηχανικών που ενδιαφέρουν την συγκεκριμένη ιστοσελίδα ...  και ακριβώς ο δικηγορος μου με συμβούλεψε να στέλνω κάθε μήνα υπενθυμιστικές επιστολές στον ΕΦΚΑ , καθώς η υπουργική απόφαση και ο νέος νόμος είναι πλέον σε πλήρη ισχύ και ο ΕΦΚΑ δεν συμμορφώνεται , ώστε σε περίπτωση μάλιστα που προχωρήσουν σε δημοσιοποίηση στοιχείων μου και απαιτήσεων στο ΚΕΑΟ να έχουν διαπράξει και το αδίκημα της εκβίασης κατ' εξακολούθηση και συκοφαντικής δυσφήμησης ... 

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ... όταν διευθυντής τελωνείου καθυστερούσε επί μήνες να εκτελωνίσει εμπόρευμα , φρόντισε η εταιρεία του πατέρα μου να τον στείλει στον εισαγγελέα ακριβώς για άρνηση καθήκοντος και με αγωγή για ζημία ... ο εκτελωνισμός που δεν γινόταν επί μήνες, έγινε μέσα σε μία ημέρα ... και η μήνυση και η αγωγή (που ζήταγε τη ζημία της εταιρείας να τη πληρώσει ο διευθυντής του τελωνείου) αποσύρθηκαν ... ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ? ο δημόσιος υπάλληλος μπορεί να αρνείται και να κωλυσιεργεί μέχρι όμως να τον καλέσει εισαγγελέας λόγω μήνυσης ή κάποιος να ζητήσει με αγωγή αποζημίωση στρεφόμενος κατά της περιουσίας του ... κάποια στιγμή δεν ανέχεται ο άλλος να του κάνει ζημία το δημόσιο και τότε στρέφεται ο θιγόμενος κατά του αρμοδίου στο δημόσιο... έχει συμβεί τόσες φορές και σε τελωνεία και σε εφορίες και σε δασαρχεία και σε πολεοδομίες και σε αρχαιολογίες ...

Μωρέ εγώ κατάλαβα πολύ καλά.. Εσύ κατάλαβες όμως ότι μπορεί να γίνεσαι προσβλητικός απέναντι σε άτομα που ο πατέρας τους ή η μάνα τους (οι και οι δύο) ήταν/είναι Δ.Υ. και που μπορεί να δούλευαν και παραπάνω από το ωράριο που τους αναλογούσε (για το οποίο πληρωνόντουσαν) πολλές φορές;

Link to comment
Share on other sites

directionless,

 

γιατί γίνεται προσβλητικός απέναντι σε ευσυνείδητους και νομοταγείς ΔΥ;;;

 

ο isoskelis δεν αναφέρεται σε αυτούς.

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.