Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Κε Μπίλη, παραμένουν ακυρωμένες όλες οι ληξιπροθεσμες εισφορές που ανακοινώθηκαν το 2017? Πραγματοποίησατε κάποια άλλη ενέργεια άξια αναφοράς ή το αφήσατε στη μοίρα του? Παρατήρησα ότι κάνατε διακοπή τον δεκεμβριο του 2016 αλλά και το ότι στην ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ στις ανακοινώσεις αναγράφεται το εξής: 

23/10/2017 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ: ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2017   27/09/2017 ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ: ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2016

Να υποθέσω ότι το εφκα είναι πισω στον έλεγχο των ΑΠΔ κατά 9 μήνες, και πως όταν φτάσει να τις ελέγξει όπως λένε θα διορθωθούν τα ειδοποιητηρια ή άδικα ελπίζω?

Ναι Vlad, η κατάσταση παραμένει ίδια και σε εμένα και σε γνωστό μου που έκανε διακοπή το πρώτο δεκαήμερο του Ιανουαρίου του 2017. Οι εισφορές που μου βεβαιώθηκαν μέχρι και τον Αύγουστο του 2017 δεν εμφανίζονται πλέον στους πίνακες.

Δεν έκανα κάποια έγγραφη ενέργεια, πέρα απο το να στείλω ένα email πριν 4-5 μήνες στο αρμόδιο γραφείο ΕΦΚΑ που ανήκω, αλλά δεν πιστεύω ότι δεν έχει σχέση γιατί δεν μου απάντησαν ποτέ.

Είχα πάει 4 φορές αυτοπροσώπως στα γραφεία του ΕΦΚΑ και με διαβεβαίωναν - προφορικά πάντα - ότι το πρόβλημα θα λυθεί όταν και όποτε το σύστημα ενημερωθεί και προέτρεπαν να μην πληρώσω τίποτα.

 

Εγώ όμως οπως ειπα ήμουν στον ΟΑΕΕ. Πιστεύω οτι ο λόγος καθυστέρησης σε όσους ήταν ΤΣΜΕΔΕ είναι λόγω μη ενημέρωσης των συστημάτων του ΤΣΜΕΔΕ προς τον ΕΦΚΑ.

Edited by sport_billy
Link to comment
Share on other sites

o OAEE είναι δυστυχώς διαφορετική περίπτωση από το ΤΣΜΕΔΕ. Φίλη που ήταν ΕΕ ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ έκανε διακοπή εργασιών τον ίδιο μήνα με μένα (2/2016). Ο ΕΦΚΑ στην περίπτωση της μια χαρά ενημερώθηκε και δεν εξέδωσε ποτέ ειδοποιητήρια. Στο ΤΣΜΕΔΕ όμως, επειδή υπήρχε η ασφάλιση ιδιότητας, δεν έμπαιναν ποτέ στον κόπο να λάβουν από την εφορία διακοπή εργασιών. Οπότε και το σύστημα του ΤΣΜΕΔΕ δεν είχε αυτή την πληροφορία και δεν τη μετέφερε στον ΕΦΚΑ. Σε αυτή τη φάση, δεν ενφιαφέρονται να συνδεθούν με το taxis και να πάρουν αυτή την ενημέρωση γιατί θεωρούν ότι έπρεπε να το κάνει η εφορία (στον ΟΑΕΕ για να διαγραφείς έπρεπε να προσκομίσεις το κλείσιμο της επιχείρησης και των βιβλίων). Δυστυχώς λοιπόν η ορθή ενημέρωση του ΟΑΕΕ δεν αποτελεί κανενός είδους ένδειξη ως προς το τι θα κάνει το ΤΣΜΕΔΕ. Στον ΟΑΕΕ έγινε η διόρθωση επειδή επί της ουσίας παύεις να είσαι ασφαλισμένος του.

 

Τώρα όσον αφορά το συνάδελφο που μίλησε για δικαστήρια: σωστή απολύτως είναι η λογική σου. Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα η επίκληση του δικαίου δεν είναι ούτε απλή ούτε κυρίως φθηνή διαδικασία. Αν απευθυνθείς ατομικά σε δικηγόρο, το κόστος θα φτάσει περίπου τις βεβαιωμένες εισφορές (plus ότι μέχρι να τελεσιδικήσει η ιστορία θα πρέπει να πληρώσεις τις εισφορές μέσω ΚΕΑΟ και να περιμένεις μετά να επιστραφούν, αν, όποτε). Οπότε, εδώ ακριβώς κολλάει η προσφυγή στο ΣτΕ ομαδικά προκειμένου να μην υπάρχουν συνέπειες για όλους μας μέχρι το κράτος να αποφασίσει ότι πρέπει να δουλέψει και να σταματήσει να παίζει πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη μας. 

Link to comment
Share on other sites

directionless,

 

γιατί γίνεται προσβλητικός απέναντι σε ευσυνείδητους και νομοταγείς ΔΥ;;;

 

ο isoskelis δεν αναφέρεται σε αυτούς.

Δεν είδα να το διαχωρίζει κάπου. Το είδες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

directionless,

 

ναι, εγώ κατάλαβα ότι μιλάει για τους ΔΥ που δεν είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους και σαν θιγόμενος πολίτης προσφεύγει στην δικαιοσύνη και κινείται νομικά εναντίων τους.

Link to comment
Share on other sites

Για πλάκα μπήκα να δω τι γράφετε στο νήμα αυτό...και από περιέργεια είδα αν χρωστάω τίποτα στον ΕΦΚΑ.

Παρεμπιπτόντως έχω διακοπή στην εφορία από τον 4/2017.

 

Τώρα τι να πω...και τι πρέπει να κάνω;;;

 

Να τους πλακώσω στα χαστούκια;

post-53561-0-00555100-1510680593_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ αν και με μία διαφορά στην ερμηνεία του νόμου του Σεπτεμβρίου 2017 ... εγώ ρώτησα τον δικηγόρο μου για αυτά ... και ακριβώς όσα έγραψα είναι δική του ερμηνεία , είναι ακριβώς η νομική του άποψη ότι ο ΕΦΚΑ διαπράττει ξεκάθαρα ποινικά και αστικά αδικήματα με την ανάρτηση των ειδοποιητηρίων ακριβώς λόγω της υπουργικής απόφασης και του νέου νόμου ...γιατί στη περίπτωσή μου (όπως και στη περίπτωση των περισσοτέρων συναδέλφων εδώ ) ακριβώς απαλλάσσομαι κάθε περαιτέρω εισφοράς ελευθέρου επαγγελματία λόγω της υπουργικής απόφασης αφού είμαι μισθωτός από 1/2/2017 με κλειστά βιβλία ενώ ο νέος νόμος ακριβώς ήρθε με αναδρομική ισχύ να εξασφαλίσει ότι για τον πρώτο μήνα του 2017 που είχα κλειστά βιβλία αλλά δεν ήμουν μισθωτός και πάλι δεν οφείλω ασφαλιστικές εισφορές όπως τις υπολογίζει ο ΕΦΚΑ με τα ποσοστά επί του εισοδήματος του 2015 (και 2016) ... αυτό είναι και το θέμα του νήματος αυτού, αυτή ακριβώς είναι η περίπτωση των μηχανικών που ενδιαφέρουν την συγκεκριμένη ιστοσελίδα ... και ακριβώς ο δικηγορος μου με συμβούλεψε να στέλνω κάθε μήνα υπενθυμιστικές επιστολές στον ΕΦΚΑ , καθώς η υπουργική απόφαση και ο νέος νόμος είναι πλέον σε πλήρη ισχύ και ο ΕΦΚΑ δεν συμμορφώνεται , ώστε σε περίπτωση μάλιστα που προχωρήσουν σε δημοσιοποίηση στοιχείων μου και απαιτήσεων στο ΚΕΑΟ να έχουν διαπράξει και το αδίκημα της εκβίασης κατ' εξακολούθηση και συκοφαντικής δυσφήμησης ...

Καλημέρα.

 

Οι επιστολές που στέλνεις είναι με e-mail ή με έγγραφη αναφορά; Τι λέει ο δικηγόρος πως σε καλύπτει σε περίπτωση δικαστικής προσφυγής;

 

Πέραν αυτών, ποιες άλλες κινήσεις έχεις κάνει προς ΕΦΚΑ; Αρκεί η αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ Μηχανικών πλέον) ή πρέπει να καταθέσεις κάτι και στη Σατωβριάνδου (κεντρικά του ΕΦΚΑ - πρώην ΟΑΕΕ);

 

Μιλάω καθαρά για τα στοιχεία που χρειάζονται για να "σταθείς" στο δικαστήριο, πέραν του προφανούς πως υπάρχει σαφής νόμος.

 

Στείλε μου αν θες και προσωπικά με μήνυμα τα στοιχεία του δικηγόρου σου ( ή αν γνωρίζει/ς κάποιον καλό σε τέτοια διοικητικά ζητήματα, να κάνω και εγώ μια επίσκεψη).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Edited by kdimakis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

 

@kdimakis

 

Δεν χρειάζεται να πας στη Σατωβριάνδου, δεδομένου ότι το ΤΣΜΕΔΕ πλέον είναι ''επίσημο σημείο παρουσίας ΕΦΚΑ''.

 

Προσωπικά εγώ πήγα να καταθέσω έγγραφη αίτηση με πρωτόκολλο, δεν ρώτησα κανέναν υπάλληλο και τους κατέθεσα έτοιμο κείμενο. Έχουν περάσει 5 εργάσιμες και ήδη στο σύστημά τους βγαίνει το κείμενο ''Δε Βρέθηκαν Ληξιπρόθεσμες Οφειλές''.

 

Για όσους ενδιαφέρονται, η περίπτωσή μου είναι Μισθωτός υπάλληλος Μηχανικός με πρόσληψη (πληρώνομαι ΧΩΡΙΣ μπλοκάκι) και ταυτόχρονα διατηρώ ανοικτά τα βιβλία μου στην Εφορεία ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Η τεκμηρίωση δίνεται από το σώμα του 4387/2016, σε συνδυασμό με τις Εγκυκλίους Φ10043/οικ.14226/431/24-3-2017  και 27/15-06-2017, του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ (ΑΔΑ: 7864465ΧΠΙ-8ΩΩ)

 

’Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και ταυτόχρονα αυταπασχολούνται σε δραστηριότητες για τις οποίες υπάγονταν ή θα υπάγονται βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση ενός φορέα, τομέα, κλάδου και λογαριασμού ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν υπέρ του Ε.Φ.Κ.Α.: α) μηνιαία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 38, για το εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παροχής υπηρεσιών και β) ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 39, για το εισόδημα, εφόσον υπάρχει, από άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39

 

Αν έχετε κάτι νεώτερο, παρακαλώ ενημερώστε.

 

Υ.Γ.: Προφανώς οι υπάλληλοι δεν ευθύνονται για όλο αυτό το πανηγύρι, που ένα ολόκληρο κράτος εφαρμόζει ό,τι αρπακολλαδίστικη παπαριά του επιβάλλουν χωρίς τις κατάλληλες υποδομές....

Link to comment
Share on other sites

... Αρκεί η αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ (ΕΦΚΑ Μηχανικών πλέον) ή πρέπει να καταθέσεις κάτι και στη Σατωβριάνδου (κεντρικά του ΕΦΚΑ - πρώην ΟΑΕΕ);

Μάλλον θα πρόκειται περί πλεονασμού. Το λέω αυτό δεδομένης της εμπειρίας μου από την αντιμετώπιση της αίτησης που υπέβαλα αρχικά απευθείας προς τον ΕΦΚΑ για να λάβω την εξής απάντηση:

 

"Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ.

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι: το αίτημά σας προωθήθηκε στο τ. ασφαλιστικό σας ταμείο απ όπου θα λάβετε το σχετικό πρωτόκολλο.

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ"

 

(Το τι έλαβα τελικά είναι άλλο θέμα.....  ΚΟΙΝΩΣ: Έχω λαμβάνειν....)

 

Το όλο θέμα, θα μπορούσε να αποτελεί φαρσοκωμωδία που καταδεικνύει για πολλοστή φορά το σύνολο των παθογενειών της Ελληνικής κακοδιοίκησης. Ο τραγικός χαρακτήρας όμως των συνεπειών που επιφυλάσσει στην εξέλιξή του για τους ατυχήσαντες εμπλεκόμενους, αποτελεί εγγύση ότι αυτοί θα το βιώσουν αποκλειστικά ως ΔΡΑΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

 

@kdimakis

 

Δεν χρειάζεται να πας στη Σατωβριάνδου, δεδομένου ότι το ΤΣΜΕΔΕ πλέον είναι ''επίσημο σημείο παρουσίας ΕΦΚΑ''.

 

Προσωπικά εγώ πήγα να καταθέσω έγγραφη αίτηση με πρωτόκολλο, δεν ρώτησα κανέναν υπάλληλο και τους κατέθεσα έτοιμο κείμενο. Έχουν περάσει 5 εργάσιμες και ήδη στο σύστημά τους βγαίνει το κείμενο ''Δε Βρέθηκαν Ληξιπρόθεσμες Οφειλές''.

 

Για όσους ενδιαφέρονται, η περίπτωσή μου είναι Μισθωτός υπάλληλος Μηχανικός με πρόσληψη (πληρώνομαι ΧΩΡΙΣ μπλοκάκι) και ταυτόχρονα διατηρώ ανοικτά τα βιβλία μου στην Εφορεία ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Η τεκμηρίωση δίνεται από το σώμα του 4387/2016, σε συνδυασμό με τις Εγκυκλίους Φ10043/οικ.14226/431/24-3-2017  και 27/15-06-2017, του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ (ΑΔΑ: 7864465ΧΠΙ-8ΩΩ)

 

’Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην κοινωνική ασφάλιση, που παρέχουν εξαρτημένη εργασία και ταυτόχρονα αυταπασχολούνται σε δραστηριότητες για τις οποίες υπάγονταν ή θα υπάγονται βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, στην ασφάλιση ενός φορέα, τομέα, κλάδου και λογαριασμού ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν υπέρ του Ε.Φ.Κ.Α.: α) μηνιαία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 38, για το εισόδημα που προέρχεται από τη διαρκή σχέση παροχής υπηρεσιών και β) ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 39, για το εισόδημα, εφόσον υπάρχει, από άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, για το οποίο εκδίδονται δελτία παροχής υπηρεσιών, τιμολόγια ή αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην περίπτωση αυτή δεν εφαρμόζεται η παρ. 3 του άρθρου 39

 

Αν έχετε κάτι νεώτερο, παρακαλώ ενημερώστε.

 

Υ.Γ.: Προφανώς οι υπάλληλοι δεν ευθύνονται για όλο αυτό το πανηγύρι, που ένα ολόκληρο κράτος εφαρμόζει ό,τι αρπακολλαδίστικη παπαριά του επιβάλλουν χωρίς τις κατάλληλες υποδομές....

 

Καλημέρα.

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ αυτό έχω καταλάβει και εγώ, αφού και η δική μου αίτηση με πρωτόκολλο που έχω κάνει εκεί (από τον Ιούνιο) γράφει επάνω: "ΕΦΚΑ Μηχανικών (τ. ΤΣΜΕΔΕ)".

 

Και αυτά που αναφέρεις για τον νόμο είναι όντως έτσι.

 

Το θέμα είναι όμως πως δεν κάνουν τίποτα προς διαγραφή των ειδοποιητητρίων του 2017. Δεν μιλάω για ληξιπρόθεσμες οφειλές του 2016 και πριν. Για αυτές όντως είμαι "καθαρός" καθώς έχω πληρώσει τα πάντα. Μιλάω για το 2017 στο οποίο είμαι μόνον μισθωτός, ο εργοδότης μου πληρώνει κανονικά τις εισφορές μου και τις βλέπω και στο σύστημα του ΙΚΑ αλλά ο ΕΦΚΑ εξακολουθεί να με θεωρεί Αυτοαπασχολούμενο και να μου στέλνει ειδοποιητήρια ασφαλίστρων ελεύθερου επαγγελματία (τα οποία φυσικά δεν πληρώνω αλλά και δεν σβήνουν από το σύστημα). Πήγα ξανά και ξανά στο ΤΣΜΕΔΕ και μου επιβεβαίωσαν πως και για εμένα και για όλους που είναι στην ίδια κατηγορία, δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να λυθεί το πρόβλημα. Περιμένουν κάποιο σύστημα να φτιαχτεί, κάποια νέα εγκύκλιο να σταλεί, κάποιον-κάπου-κάποτε ... και για μένα (που τα δήλωνα όλα κανονικά) το ΠΑΡΑΝΟΜΟ χρέος έχει φτάσει πάνω από οχτώ χιλιάρικα ήδη. Αν περάσει το έτος και τα στείλουν στο ΚΕΑΟ ως ληξιπρόθεσμα τότε θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε. Γιατί και δικαστικά να πάμε, η ταλαιπωρία χωρίς κανένα λόγο για πολίτες που φρόντιζαν πάντα να είναι τυπικοί απέναντι στις υποχρεώσεις τους, θα είναι μεγάλη και άντε να δεις που και πότε θα βγάλεις άκρη. ΓΙα να μην πω για τις κατασχέσεις κ.λπ.

 

Τα έχουμε πει ήδη όλα αυτά πιο πάνω και το θέμα είναι να λήξει αυτή η κατάσταση για όλους μια και καλή. Πρέπει απλά να κάνουν αυτοί που πρέπει στο ΕΦΚΑ τη δουλειά τους. Φυσικά δεν φταίει ο κάθε υπάλληλος αλλά κάποιοι πήραν την απόφαση να πουν πως και καλά ενοποίησαν τα συστήματα και "όλοι είμαιστε ένα από 1/1/2017" αλλά ήταν άλλη μια κοροϊδία του "γνωστού" ελληνικού δημοσίου.

Edited by kdimakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.