Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

 

Καλημέρα

Εγώ με κλειστά βιβλία από 31/12/2016 και μισθωτός από 7/2/2017 βλέπω πλέον τις ελάχιστες εισφορές για το ειδοποιητήριο του Γενάρη 2018 167.95€.

Όλα τα προηγούμενα ειδοποιητήρια υπάρχουν και φαίνεται πως τα χρωστάω.... (Παράνομα βέβαια)

Και για τη περίπτωσή μου ισχύει το ίδιο... εκδόθηκε ειδοποιητήριο για τον Γενάρη 2018 με ποσό 167.95 ευρώ, για εισφορές κύριας σύνταξης  20% και υγείας 6,95% επί του κατώτατου μισθού των 586,08 ευρώ ...  προφανώς εσφαλμένο και παράνομο ξανά ... αφού με κλειστά βιβλία την 31.12.2016 δεν πρέπει να υπολογίζονται εισφορές επί κανενός εισοδήματος ειδικά μάλιστα επειδή υπάρχει μισθωτή ιδιότητα ... ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ...

 

 

 έχουν εμφανιστεί επιπλέον μηνιαίες εισφορές που απαιτούνται πλέον (40,73€) από εμένα, από 1/1/2017 έως 30/9/2017 με λεκτικό δίπλα στον κάθε μήνα: "ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ ΤΣΜΕΔΕ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ". Τι σημαίνει αυτό;;; Ότι είμαι μεν μισθωτός αλλά λόγω ιδιότητας μηχανικού, χρωστάω κάτι κάθε μήνα;;; Και γιατί μέχρι τον 9ο του 2017;;; Ότι νά 'ναι ...

Κι όμως φίλε μου σε εσένα άρχισαν να υπολογίζονται πιο σωστά οι ασφαλιστικές εισφορές αλλά μόνο στο ένα τους μέρος ... ειδικότερα ...

Συμφωνα με τον νόμο και τη νέα εγκύκλιο που διευκρινίζει την εφαρμογή του, όποιος έκλεισε βιβλία το 2016 , δεν οφείλει εισφορές για το 2017 επί του εισοδήματος για κύρια σύνταξη κτλ κτλ ΟΦΕΙΛΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ , ελάχιστες για το κομμάτι της υγείας μέχρι 30.9.2017... ΟΜΩΣ αυτό ισχύει για όσους έκλεισαν βιβλία το 2016 αλλά δεν έχουν μισθωτή εργασία το 2017 (μέχρι 30.9.2017) ... γιατί με βάση την υπουργική απόφαση, όσοι έχουν μισθωτή ιδιότητα δεν οφείλουν ούτε αυτό το κομμάτι εισφορών για το διάστημα του 2017 που είναι μισθωτοί... αυτό ακριβώς είχα γράψει στο προηγούμενο μήνυμά μου... αυτές τις ελάχιστες μηνιαίες εισφορές υγείας τις οφείλουν ΜΟΝΟ εκείνοι που έκλεισαν βιβλία το 2016 (μέχρι 30.9.2017) αλλά το 2017 δεν είχαν μισθωτή εργασία ... όποιοι είχαν μισθωτή εργασία δεν οφείλουν ούτε αυτές τις εισφορές αφού και για υγεία καλύπτονται από τη μισθωτή εργασία και τις ασφαλιστικές εισφορές του εργοδότη ... 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ άρχισαν να εφαρμόζουν την εγκύκλιο σε σένα αλλά αφού είσαι μισθωτός από τις αρχές του 2017, πρέπει να καταργηθούν και αυτές οι εισφορές που σε καλούν να πληρώσεις ... πρέπει να διαμαρτυρηθείς ξανά τονίζοντας τη μισθωτή σου ιδιότητα που προφανώς δεν λαμβάνεται ακόμα υπόψη από το σύστημα ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ ...  

Link to comment
Share on other sites

Και για τη περίπτωσή μου ισχύει το ίδιο... εκδόθηκε ειδοποιητήριο για τον Γενάρη 2018 με ποσό 167.95 ευρώ, για εισφορές κύριας σύνταξης 20% και υγείας 6,95% επί του κατώτατου μισθού των 586,08 ευρώ ... προφανώς εσφαλμένο και παράνομο ξανά ... αφού με κλειστά βιβλία την 31.12.2016 δεν πρέπει να υπολογίζονται εισφορές επί κανενός εισοδήματος ειδικά μάλιστα επειδή υπάρχει μισθωτή ιδιότητα ... ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ...

Κι όμως φίλε μου σε εσένα άρχισαν να υπολογίζονται πιο σωστά οι ασφαλιστικές εισφορές αλλά μόνο στο ένα τους μέρος ... ειδικότερα ...

Συμφωνα με τον νόμο και τη νέα εγκύκλιο που διευκρινίζει την εφαρμογή του, όποιος έκλεισε βιβλία το 2016 , δεν οφείλει εισφορές για το 2017 επί του εισοδήματος για κύρια σύνταξη κτλ κτλ ΟΦΕΙΛΕΙ ΟΜΩΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ , ελάχιστες για το κομμάτι της υγείας μέχρι 30.9.2017... ΟΜΩΣ αυτό ισχύει για όσους έκλεισαν βιβλία το 2016 αλλά δεν έχουν μισθωτή εργασία το 2017 (μέχρι 30.9.2017) ... γιατί με βάση την υπουργική απόφαση, όσοι έχουν μισθωτή ιδιότητα δεν οφείλουν ούτε αυτό το κομμάτι εισφορών για το διάστημα του 2017 που είναι μισθωτοί... αυτό ακριβώς είχα γράψει στο προηγούμενο μήνυμά μου... αυτές τις ελάχιστες μηνιαίες εισφορές υγείας τις οφείλουν ΜΟΝΟ εκείνοι που έκλεισαν βιβλία το 2016 (μέχρι 30.9.2017) αλλά το 2017 δεν είχαν μισθωτή εργασία ... όποιοι είχαν μισθωτή εργασία δεν οφείλουν ούτε αυτές τις εισφορές αφού και για υγεία καλύπτονται από τη μισθωτή εργασία και τις ασφαλιστικές εισφορές του εργοδότη ...

ΠΡΟΦΑΝΩΣ άρχισαν να εφαρμόζουν την εγκύκλιο σε σένα αλλά αφού είσαι μισθωτός από τις αρχές του 2017, πρέπει να καταργηθούν και αυτές οι εισφορές που σε καλούν να πληρώσεις ... πρέπει να διαμαρτυρηθείς ξανά τονίζοντας τη μισθωτή σου ιδιότητα που προφανώς δεν λαμβάνεται ακόμα υπόψη από το σύστημα ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ ...

Έτσι ακριβώς φαίνεται να έχει γίνει συνάδελφε. Πάμε πάλι να δούμε αν θα βγάλουμε ποτέ άκρη με αυτούς τους ανίκανους.

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και για τη περίπτωσή μου ισχύει το ίδιο... εκδόθηκε ειδοποιητήριο για τον Γενάρη 2018 με ποσό 167.95 ευρώ, για εισφορές κύριας σύνταξης  20% και υγείας 6,95% επί του κατώτατου μισθού των 586,08 ευρώ ...  προφανώς εσφαλμένο και παράνομο ξανά ... αφού με κλειστά βιβλία την 31.12.2016 δεν πρέπει να υπολογίζονται εισφορές επί κανενός εισοδήματος ειδικά μάλιστα επειδή υπάρχει μισθωτή ιδιότητα ... ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ Η ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ...

 

 

 

έχω την εντύπωση ότι για να μην υπολογίζονται εισφορές ακόμα και επί του 596 ευρώ τον μήνα πρέπει να κάνεις αίτηση διαγραφής

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι για να μην υπολογίζονται εισφορές ακόμα και επί του 596 ευρώ τον μήνα πρέπει να κάνεις αίτηση διαγραφής

...και εγώ που έκανα αίτηση διαγραφής εχω την ίδια αντιμετώπιση 167.95Ε.Βέβαια μου επισήμαναν στο τ,τσμεδε ότι θα έρχονται εισφορές μεχρι να γινει εκκαθάριση,τις οποίες πρέπει να "αγνοώ". Προς το παρόν δε βγαίνει άκρη...Κρατάω ως κορη οφθαλμού τον αριθμ.πρωτοκολλου για παν ενδεχόμενο.

Edited by ntside
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Μισθωτός από το 2011 συνεχόμενα, διακοπή ελεύθερου επαγγέλματος 4/2016 με ύπαρξη εισοδήματος από ελ. επάγγελμα το 2015 και το 2016. Οι εισφορές του 2017 εμφανίζονται ακόμη ως οφειλόμενες και απαιτητές αλλά η εισφορά Ιανουαρίου 2018 είναι μηδενική. Στο μηδενικό ειδοποιητήριο 2018 η ιδιότητα είναι ακόμα μισθωτός - παράλληλα αυτοαπασχολούμενος.

Edited by ntatlas
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα συνεχίζουν να τα στέλνουν αν και μισθωτός και πλήρωμένα. Αυτό που άλλαξε είναι η ασφαλιστική ικανότητα που πλέον δείχνει να είναι σε ισχύ μέχρι 31/3/18 από 28/2/18 που ήταν 3 μέρες πρίν.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι για να μην υπολογίζονται εισφορές ακόμα και επί του 596 ευρώ τον μήνα πρέπει να κάνεις αίτηση διαγραφής

 

όχι φίλε μου ... είναι σαφές ότι οι ανίκανοι νταβατζήδες του ΕΦΚΑ δεν μπορούν να εφαρμόσουν τίποτα από τα νόμιμα ...

Πάμε λοιπόν...

Χρεώνουν μηνιαία για τον μήνα 167.95 ευρώ γιατί το κωλοσύστημα του ΕΦΚΑ βλέπει μόνο ότι για τον Ιανουάριο του 2017 είχα μηδέν εισόδημα και χρεώνει λοιπόν εισφορές για σύνταξη και υγεία με βάση το νόμιμο κατώτατο μισθό των 586 ευρώ ... 

Δεν λαμβάνουν υπόψη τον νόμο 4488/2017 ούτε φυσικά τη πρόσφατη εγκύκλιο του Υπουργείου Εργασίας που ξεκάθαρα μιλάει για απασφάλιση εισφορών ελεύθερου επαγγελματία αναλογικά επί του εισοδήματος για όσους έχουν κλείσει βιβλία. Και φυσικά ξεκάθαρα ορίζει διαγραφή όλων των εισφορών ΕΕ που εσφαλμένα έχουν καταλογιστεί μηνιαία για τους μήνες του 2017.

Ο νόμος και η πρόσφατη υπουργική απόφαση ορίζουν ξεκάθαρα ότι για όσους συνάδελφους έκλεισαν βιβλία το 2016 , οφείλονται μόνο εισφορές υγείας για το διάστημα από 1/1/2017 μέχρι 30/9/2017 ... είναι αυτές οι εισφορές των 40.73 μηνιαίως που ανέφερε ο άλλος συνάδελφος ΑΛΛΑ προσέξτε, αυτές πρέπει να υπολογίζονται μόνο για το χρονικό διάστημα από 1/1/2017 μέχρι 30/9/2017 για το οποίο κάποιος μηχανικός έχει μεν κλείσει βιβλία αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. Γιατί για το διάστημα για το οποίο έχει μισθωτή εργασία ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΙ ούτε αυτές βάσει της υπουργικής απόφασης με  Αριθ. πρωτ.: Φ.10043/19893/606/2017 (Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης )

Η ανικανότητα και ηλιθιότητα των αρμοδίων θα συνεχίσει να μας απασχολεί και για τον πρόσθετο λόγο ότι δεν λαμβάνεται υπόψη η μισθωτή ιδιότητα για όσους είχαν μισθωτή εργασία το 2017 ... γιατί ρητή είναι και η υπουργική απόφαση  με  Αριθ. πρωτ.: Φ.10043/19893/606/2017 (Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης ) βάσει της οποίας για το διάστημα για το οποίο κάποιος έχει κλείσει βιβλία αλλά έχει μισθωτή ιδιότητα δεν οφείλει άλλη εισφορά πέραν των όσων καταβάλλονται από τον εργοδότη για τη μισθωτή εργασία αφού τυγχάνει έτσι ασφαλισμένος για κύρια, επικουρική και φυσικά και ΥΓΕΙΑ.

Με λίγα λόγια ο ΚΑΤΡΟΥΓΕΛΟΣ νόμος σε συνδυασμό με την υπουργική απόφαση Φ.10043/19893/606/2017 και τον νόμο 4488/2017 δεν εφαρμόζονται σωστά από τον ΕΦΚΑ ... δεν λαμβάνεται ακόμα υπόψη ούτε η διακοπή εργασιών ΕΕ μέχρι την 31.12.2016 αλλά ούτε και η μισθωτή ιδιότητα όσων εντός του 2017 είχαν μισθωτή εργασία. Θα έχουμε πολλά ντράβαλα με δαύτους και μάλλον θα πρέπει να τους κάτσουμε στο σκαμνί γιατί μόνο όταν δει τον εισαγγελέα ένας δημόσιος λειτουργός που σε αδικεί , σοβαρεύεται ...

Το μόνο που προτίμησαν ήταν να επεκτείνουν την ισχύ της ασφαλιστικής ικανότητας από τις 28.2.2018 μέχρι τις 31.3.2018. Ο αυταπόδεικτος ορισμός ηλιθίων, ανίκανων και νταβατζήδων του συστήματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου ... είναι σαφές ότι οι ανίκανοι νταβατζήδες του ΕΦΚΑ δεν μπορούν να εφαρμόσουν τίποτα από τα νόμιμα ...

Πάμε λοιπόν...

Χρεώνουν μηνιαία για τον μήνα 167.95 ευρώ γιατί το κωλοσύστημα του ΕΦΚΑ βλέπει μόνο ότι για τον Ιανουάριο του 2017 είχα μηδέν εισόδημα και χρεώνει λοιπόν εισφορές για σύνταξη και υγεία με βάση το νόμιμο κατώτατο μισθό των 586 ευρώ ... 

Δεν λαμβάνουν υπόψη τον νόμο 4488/2017 ούτε φυσικά τη πρόσφατη εγκύκλιο του Υπουργείου Εργασίας που ξεκάθαρα μιλάει για απασφάλιση εισφορών ελεύθερου επαγγελματία αναλογικά επί του εισοδήματος για όσους έχουν κλείσει βιβλία. Και φυσικά ξεκάθαρα ορίζει διαγραφή όλων των εισφορών ΕΕ που εσφαλμένα έχουν καταλογιστεί μηνιαία για τους μήνες του 2017.

Ο νόμος και η πρόσφατη υπουργική απόφαση ορίζουν ξεκάθαρα ότι για όσους συνάδελφους έκλεισαν βιβλία το 2016 , οφείλονται μόνο εισφορές υγείας για το διάστημα από 1/1/2017 μέχρι 30/9/2017 ... είναι αυτές οι εισφορές των 40.73 μηνιαίως που ανέφερε ο άλλος συνάδελφος ΑΛΛΑ προσέξτε, αυτές πρέπει να υπολογίζονται μόνο για το χρονικό διάστημα από 1/1/2017 μέχρι 30/9/2017 για το οποίο κάποιος μηχανικός έχει μεν κλείσει βιβλία αλλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. Γιατί για το διάστημα για το οποίο έχει μισθωτή εργασία ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΙ ούτε αυτές βάσει της υπουργικής απόφασης με  Αριθ. πρωτ.: Φ.10043/19893/606/2017 (Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης )

Η ανικανότητα και ηλιθιότητα των αρμοδίων θα συνεχίσει να μας απασχολεί και για τον πρόσθετο λόγο ότι δεν λαμβάνεται υπόψη η μισθωτή ιδιότητα για όσους είχαν μισθωτή εργασία το 2017 ... γιατί ρητή είναι και η υπουργική απόφαση  με  Αριθ. πρωτ.: Φ.10043/19893/606/2017 (Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης ) βάσει της οποίας για το διάστημα για το οποίο κάποιος έχει κλείσει βιβλία αλλά έχει μισθωτή ιδιότητα δεν οφείλει άλλη εισφορά πέραν των όσων καταβάλλονται από τον εργοδότη για τη μισθωτή εργασία αφού τυγχάνει έτσι ασφαλισμένος για κύρια, επικουρική και φυσικά και ΥΓΕΙΑ.

Με λίγα λόγια ο ΚΑΤΡΟΥΓΕΛΟΣ νόμος σε συνδυασμό με την υπουργική απόφαση Φ.10043/19893/606/2017 και τον νόμο 4488/2017 δεν εφαρμόζονται σωστά από τον ΕΦΚΑ ... δεν λαμβάνεται ακόμα υπόψη ούτε η διακοπή εργασιών ΕΕ μέχρι την 31.12.2016 αλλά ούτε και η μισθωτή ιδιότητα όσων εντός του 2017 είχαν μισθωτή εργασία. Θα έχουμε πολλά ντράβαλα με δαύτους και μάλλον θα πρέπει να τους κάτσουμε στο σκαμνί γιατί μόνο όταν δει τον εισαγγελέα ένας δημόσιος λειτουργός που σε αδικεί , σοβαρεύεται ...

Το μόνο που προτίμησαν ήταν να επεκτείνουν την ισχύ της ασφαλιστικής ικανότητας από τις 28.2.2018 μέχρι τις 31.3.2018. Ο αυταπόδεικτος ορισμός ηλιθίων, ανίκανων και νταβατζήδων του συστήματος.

 

Για αυτά ακριβώς τα 40,73 ΕΥΡΩ από 1ο έως 9ο 2017 τους έστειλα νέο mail την προηγούμενη εβδομάδα πως, ως μισθωτός από 1ο 2017 που είμαι, δεν πρέπει να με χρεώνουν ούτε καν αυτό το ποσό για εισφορές υγείας και έλαβα μόλις πριν, ως κοινοποίηση, από το tm.ofeilon.mmisth <[email protected]> προς τους [email protected][email protected] το εξής:

 

"Σας προωθούμε το ηλεκτρονικό μήνυμα του ασφαλισμένου και παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες."

 

--------

 

Μα πρέπει εμείς να τους υποδεικνύουμε για έναν-έναν τι πρέπει να κάνουν και να ψάχνονται μεταξύ τους ποιος είναι υπεύθυνος για τι; Το μπάχαλο σε όλο το μεγαλείο του !

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν από τους πρώτους (αν όχι ο πρώτος) που έκανε "φασαρία" για το θέμα μας,"κλειστά βιβλία προ 2017 και εισφορές". Mάλιστα, αν κοιτάξετε τα πρώτα ποστ θα βρείτε και την απάντηση που είχα λάβει από την νομική υπηρεσία του ΤΕΕ για το θέμα (Φεβ 2017). Θυμάμαι τότε πολλά "πρόβατα" (για να μην τους χαρακτηρίσω αλλιώς) να γράφουν σε αυτό το θέμα με απόλυτη σιγουριά και βεβαιότητα ότι δεν γίνεται να μην πληρώνεις εισφορές, θα πρέπει να γίνει διαγραφή από ΤΕΕ και λοιπές μπούρδες... λες και οι νόμοι του κράτους δεν ισχύουν. Συγνώμη για το ύφος αλλά η σιγουριά των συναδέλφων που δεν είχαν διαβάσει την νομοθεσία ήταν εξοργιστική.  Τον περασμένο Οκτώβριο έκανα αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ στη Ζεύξιδος - Θεσσαλονίκη στην οποία τους καλούσα να διαγράψουν τα παρανόμως καταλογισθέντα ποσά ( α ρε Isoskelis...) και να με εντάξουν στην προαιρετική ασφάλιση βάσει του ελαχίστου μηνιαίου των 586ευρώ. Τελικά, πριν λίγες ημέρες μου ήρθε το "κανονικό" ειδοποιητήριο για 158ευρώ αλλά παρόλα αυτά( ω τι έκπληξη) οι εισφορές για όλο το 2017 κανονικά εμφανίζονται ως απλήρωτες. 

 Μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κάτι για τις εισφορές υγείας ως 30.09.17

Ένα χρόνο μετά και ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει με το θέμα, σε λίγες ημέρες θα είμαι πίσω στην Ελλάδα προκειμένου να τους επισκεφτώ πάλι και να τους "θυμήσω" να διαγράψουν τις εισφορές για το 2017.

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα τα ίδια, ελάχιστη εισφορά που αντιστοιχεί σε άνεργο, καμμία σχέση δηλαδή για το 2016-2017. Παρατηρώ ότι το σύστημα τους πάει από το κακό στο χειρότερο. Δεν έχει γίνει καμμία διαγραφή στοιχείων. Τους έστειλα για άλλη μια φορά email.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.