Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Μισθωτός από το 2011 συνεχόμενα, διακοπή ελεύθερου επαγγέλματος 4/2016 με ύπαρξη εισοδήματος από ελ. επάγγελμα το 2015 και το 2016. Οι εισφορές του 2017 εμφανίζονται ακόμη ως οφειλόμενες και απαιτητές αλλά η εισφορά Ιανουαρίου 2018 είναι μηδενική. Στο μηδενικό ειδοποιητήριο 2018 η ιδιότητα είναι ακόμα μισθωτός - παράλληλα αυτοαπασχολούμενος.

 

Επιβεβαιώνω. Μισθωτός από 1/2016 , διακοπή βιβλίων 11/2016, με εισόδημα από ΕΕ 2015 και 2016.

 

Διαπίστωσα την εξής αλλαγή:

- εκδόθηκε ειδοποιητήριο Ιανουάριο 2018 με μηδενικό ποσό

- το ειδοποιητήριο με αναγράφει πάνω ως μισθωτό παράλληλα αυτοαπασχολούμενο (τότε γιατή μηδενικό ποσό ρε τσακάλια?) 

- μου παρατείναν την ασφάλιση μέχρι 31/3

 

Παραμένουν:

- τα ειδοποιητήρια που εκδόσανε για όλο το 2017 με τα ίδια ποσά, τα οποία τα αθροίζει για το σύνολο του 2017 σε 2 στήλες "οφειλόμενες εισφορές" και  "εισφορές που έχουν απαιτηθεί"

- στις "ληξιπρόθεσμες οφειλές" εξακολουθεί να μην έχει τίποτα παρόλο που τα ειδοποιητήρια του 2017 έχουν λήξει καιρό τώρα και φυσικά δεν έχω πληρώσει σεντ και θα συνεχίσουν να παίρνουν τα @@ μου

Edited by thanos501
Link to comment
Share on other sites

Μη σταματάτε να τους γλεντάτε και να τους τρολάρετε με email προς όλες τις διευθύνσεις τους με σαφείς προειδοποιήσεις για επιφύλαξη άσκησης κάθε ενδίκου μέτρου εναντίον του ΕΦΚΑ αφού η έκδοση ειδοποιητηρίων ελεύθερου επαγγελματία που αναρτούν είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ  για όσους έχουν κλείσει βιβλία με ημερομηνία έως 31.12.2016 και μάλιστα είναι και μισθωτοί το 2017, καθώς παραβιάζουν τον νόμο και την υπουργική απόφαση αλλά και τις εγκυκλίους που εκδόθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρασα πάλι σήμερα από το εφκα/τσμεδε και έκανα νέα αίτηση για διαγραφή παράνομων οφειλών.

Η κυρία στο πρωτόκολλο μου είπε πως δεν πρόκειται να γίνει η διόρθωση σύντομα γιατί δεν έχουν προμηθευτεί το κατάλληλο λογισμικό....

Οπότε μην περιμένετε να γίνει κάτι σύντομα.

Πιστεύω όμως πως λόγω του μεγέθους του προβλήματος, το οποίο γνωρίζουν, δεν πρόκειται να προχωρήσουν σε αποστολή των οφειλών στο ΚΕΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική σελίδα σήμερα γράφει αυτό : Στοιχεία ληξιπρόθεσμων οφειλών μη διαθέσιμα αυτή τη στιγμή, παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα. Αν πατήσεις βέβαια το Εισφορές βγάζει κανονικά οτι χρωστάω όλο το 17 και το 18.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πέρασα πάλι σήμερα από το εφκα/τσμεδε και έκανα νέα αίτηση για διαγραφή παράνομων οφειλών.

Η κυρία στο πρωτόκολλο μου είπε πως δεν πρόκειται να γίνει η διόρθωση σύντομα γιατί δεν έχουν προμηθευτεί το κατάλληλο λογισμικό....

Οπότε μην περιμένετε να γίνει κάτι σύντομα.

Πιστεύω όμως πως λόγω του μεγέθους του προβλήματος, το οποίο γνωρίζουν, δεν πρόκειται να προχωρήσουν σε αποστολή των οφειλών στο ΚΕΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το θέμα του λογισμικού που σου ανέφεραν είναι άλλο ένα πρόβλημα μπροστά μας .Σε μια από τις πολλές τηλεφωνικές μου επικοινωνίες μου είχαν αναφέρει και μένα προ τριμήνου το θέμα του λογισμικού ....φενεται ακόμα περιμένουν .Νομίζω ότι δυστυχώς όπως έχω αναφέρει πάλι εδώ έχουμε μπλέξει άσχημα ...επίσης νομίζω ότι το ελάχιστο ποσό των 167,95 των ειδοποιητηριων του 1/2018 οφείλεται στο ότι ακόμα το σύστημα του ΕΦΚΑ δεν έχει καταφέρει να δει τα εισοδήματα του 2016 και για να κερδίσουν έναν μήνα και να αποφύγουν την γενική κατακραυγή από όλους τους κλάδους ανάρτησαν ειδοποιητηρια με το ελάχιστο εισόδημα .Αν σκεφτούμε ότι πρέπει να συμψηφιστουν τα εισοδήματα του 2015 και του 2016 και να βγάλουν διάφορες για το 2017 ( για όσους από εμάς είχαν εισόδημα ως αυτοαπασχολουμενοι κάποιους μήνες του 2017 ) να αφαιρέσουν τα παράνομα ειδοποιητηρια για τους υπόλοιπους μήνες του 2017 μετά την διακοπή και τέλος να βρουνε άκρη με το επικουρικό και το εφάπαξ νομίζω ότι ακόμα στο τέλος της χρονιας την ίδια συζήτηση θα έχουμε .Το ΤΕΕ μόνο να εισπράττει ξέρει μια ανακοίνωση - διαμαρτυρία για το πρόβλημα χιλιάδων συναδέλφων τίποτα ..... στον κόσμο τους όλοι ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ....Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ.....ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.......

Link to comment
Share on other sites

Τον περασμένο Οκτώβριο έκανα αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ στη Ζεύξιδος - Θεσσαλονίκη στην οποία τους καλούσα να διαγράψουν τα παρανόμως καταλογισθέντα ποσά ( α ρε Isoskelis...) και να με εντάξουν στην προαιρετική ασφάλιση βάσει του ελαχίστου μηνιαίου των 586ευρώ. 

 

Το παραπάνω δεν ισχύει.

Αν έκανες αίτηση για προαιρετική, έχοντας κλείσει βιβλία πρίν 1/1/2017, τότε η προαιρετική σου θα υπολογιστεί με βάση τις αποδοχές που είχες τους τελευταίους 12 μήνες πριν κλείσεις βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

"Κοινή παρέμβαση ΔΣΑ-ΤΕΕ-ΟΕΕ προς τον ΕΦΚΑ" την ΤΕΤΑΡΤΗ 28/2/2018 στις 9:30 στα γραφεία του ΕΦΚΑ.

 

(εδώ το κοινό ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ)

 

Αποτελεί κατά τη γνώμη μου ευκαιρία ώστε να αναδειχθεί από την αντιπροσωπεία του ΤΕΕ και το θέμα των ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΜΕΝΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ και της ΑΡΝΗΣΗΣ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ-ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ τους.

Edited by DiNiko
Link to comment
Share on other sites

Μια ευκαιρία που σπαταλήθηκε ....

 

Καμία αναφορά στο θέμα δεν έλαβε χώρα κάτα την σημερινή κοινή παρέμβαση ΔΣΑ-ΤΕΕ-ΟΕΕ προς τον ΕΦΚΑ

 

Προφανώς είναι άλλες οι προτεραιότητες του ΤΕΕ και δεν αξιολογείται το συγκεκριμένο ούτε στο ελάχιστο.

 

Όμως συνάδελφοι, μοιάζει υπερβολικά ύποπτη και μεθοδευμένη η σιωπή γύρω από το θέμα που μας απασχολεί...

Link to comment
Share on other sites

Μια ευκαιρία που σπαταλήθηκε ....

 

Καμία αναφορά στο θέμα δεν έλαβε χώρα κάτα την σημερινή κοινή παρέμβαση ΔΣΑ-ΤΕΕ-ΟΕΕ προς τον ΕΦΚΑ

 

Προφανώς είναι άλλες οι προτεραιότητες του ΤΕΕ και δεν αξιολογείται το συγκεκριμένο ούτε στο ελάχιστο.

 

Όμως συνάδελφοι, μοιάζει υπερβολικά ύποπτη και μεθοδευμένη η σιωπή γύρω από το θέμα που μας απασχολεί...

Εγώ όπως είχα πει από την αρχή, μόνο όταν δουν τον εισαγγελέα με μηνύσεις και αγωγές θα σοβαρευτούν για το θέμα ... μέχρι τότε μάλλον θα μας τυραννούν οι εκβιαστές , ανίκανοι, νταβατζήδες του ΕΦΚΑ ... 

Έχω ήδη έτοιμη και την εξώδικο και τη μήνυση και την αγωγή ... περιμένω με αγωνία τη μέρα που θα λήξει η ασφαλιστική μου ικανότητα / ενημερότητα ή /και την μεταβίβαση των ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΩΝ του 2017 ως ληξιπρόθεσμες οφειλές στο ΚΕΑΟ ... στη χώρα αυτή μόνο όταν καλεί ο εισαγγελέας τον δημόσιο λειτουργό που παρανομεί σοβαρεύεται και ασχολείται ... μέχρι τότε μπορεί να πίνει καφέ, να χαβαλεδιάζει , να παίζει τάβλι εις βάρος του πολίτη ...

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.