Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

καλημέρα σε ολους

 

να πως και γω τον πόνο μου ομοιοπαθής καθώς είχα εισοδήματα από ΕΕ μέχρι 30/11/2016 όπου και έκανα κλείσιμο της ατομικής.

Από 1/12/2016 είμαι μισθωτός μηχανικός μέχρι και σήμερα.

Στο λογαριασμό μου στο ΕΦΚΑ site βγαίνουν ειδοποιητήρια από 1/2017 για τρελά ποσά (λόγω παλιότερων εισοδημάτων) τα οποία φυσικά δεν έχω πληρώσει.

Κάποια στιγμή μέσα στο 2017 πήγα στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ και κατέθεσα τόσο τη διακοπή όσο και την πρόσληψη με τη λογική οτι οταν τους δώσουν πρόσβαση στο σύστημα να τα περάσουν ώστε να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις.

Μέχρι και σήμερα δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι καθώς και για 1/2018 βγηκε ειδοποιητηριο για 102,28 € (???) ενώ συνεχίσει να με δείχνει ως ΜΙΣΘΩΤΟΣ - ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ

 

Το θετικό είναι ότι στις ληξιπρόθεσμες οφειλές συνεχίζει να δείχνει Δε Βρέθηκαν Ληξιπρόθεσμες Οφειλές

 

Τους έστειλα email στο [email protected] όπου και έλαβα την παρακάτω απάντηση:

 

Εφόσον έχουν κατατεθεί στην αρμόδια υπηρεσία, δηλ. στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, τα  σχετικά δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η έναρξη της μισθωτής ιδιότητας και η διαγραφή από την Δ.Ο.Υ ,ή η μη έναρξη δραστηριότητας στην Δ.Ο.Υ,  η περιφερειακή υπηρεσία του ΕΦΚΑ  θα μεριμνήσει για τη τροποποίηση της ατομικής σας μερίδας στο γενικό μητρώο ΕΦΚΑ .

 

Tο μητρώο του ΕΦΚΑ, ενημερώνεται συνέχεια με τις υποβληθείσες  ΑΠΔ από τους διαχειριστές του πληροφοριακού συστήματος,  καθώς και  με τα αρχεία των τέως ασφαλιστικών ταμείων και γίνονται διορθώσεις.

Τα ποσά των ειδοποιητηρίων θα αντιμετωπιστούν συμψηφιστικά , με έλεγχο και εκκαθάριση απαιτητών και καταβληθεισών εισφορών. Ήδη ολοκληρώθηκε η διασύνδεση των ηλεκτρονικών συστημάτων ΑΑΔΕ και ΕΦΚΑ και οι εισφορές του 2018 υπολογίζονται βάσει των εισοδημάτων του 2016. Θα ακολουθήσει εκκαθαριστική διαδικασία, ώστε μετά τους αντίστοιχους συμψηφισμούς /ακυρώσεις να οριστικοποιηθεί η εισφορά για το 2017.

 

σε απάντηση μου ότι αυτό το έκανα από τις αρχές του 2017 γιατί δεν έγινε κάτι, μου λένε να απευθυνθώ στο τοπικό τμήμα για να δω τι έχει γίνει (ότι νάναι)

 

Για περισσότερες και συγκεκριμένες για την περίπτωσή σας πληροφορίες, παρακαλούμε απευθυνθείτε στην αρμόδια υπηρεσία του πρώην ασφαλιστικού σας φορέα (τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ) όπου καταθέσατε τα παρακάτω έγγραφα.

 

Επειδή θέλω να πάω στο τοπικό τσμεδε για να δω τι έχει γίνει και να ξανακαταθέσω τα χαρτιά μου, διαβάζω ότι πρέπει να κάνω και κάποια άλλη αίτηση για ακύρωση ειδοποιητηρίων, υπάρχει κάπου αυτή? Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ώστε να βαλω και εγώ το λιθαρακι της πίεσης για εξεύρεση λύσης?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην νομίζεις ότι αυτές οι διαδικασίες που σε βάζουν να κάνεις είναι εγκεκριμένες ή υποχρεωτικές ή ότιι θα έχουν σίγουρα αποτέλεσμα.

 

Κατα την γνώμη μου και όχι μόνο δεν απαιτείται καμία τέτοια διαδικασία. Απλά σε βάζουν να τρέχεις για να σε κρατάνε απασχολημένο και να μην κοιτάς την ουσία.

 

Εγώ δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά, σαν ιστορικό απασχόλησης έχω ακριβώς το ίδιο με σένα, με την διαφορά ότι άρχισα μισθωτή εργασία Φεβρουάριο 2016 (βιβλία έκλεισα Νοέμβριο 2016) και για Ιανουάριο 2018 μου εκδόσανε ειδοποιητήριο με ποσό 0 και ιδιότητα μισθωτός παράλληλα αυτοαπασχολούμνεος... βγάλε άκρη.

 

Όταν πήγα εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ στην Κλαυθμώνος να καταθέσω διακοπή κλπ από εφορία, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά μην νομίζεις ότι αυτές οι διαδικασίες που σε βάζουν να κάνεις είναι εγκεκριμένες ή υποχρεωτικές ή ότιι θα έχουν σίγουρα αποτέλεσμα.

 

Κατα την γνώμη μου και όχι μόνο δεν απαιτείται καμία τέτοια διαδικασία. Απλά σε βάζουν να τρέχεις για να σε κρατάνε απασχολημένο και να μην κοιτάς την ουσία.

 

Εγώ δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά, σαν ιστορικό απασχόλησης έχω ακριβώς το ίδιο με σένα, με την διαφορά ότι άρχισα μισθωτή εργασία Φεβρουάριο 2016 (βιβλία έκλεισα Νοέμβριο 2016) και για Ιανουάριο 2018 μου εκδόσανε ειδοποιητήριο με ποσό 0 και ιδιότητα μισθωτός παράλληλα αυτοαπασχολούμνεος... βγάλε άκρη.

 

Όταν πήγα εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ στην Κλαυθμώνος να καταθέσω διακοπή κλπ από εφορία, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται

Φυσικά και δεν απαιτείται να κάνεις τίποτα από όλα αυτά, δηλαδή να ενημερώσεις εσύ το ΤΣΜΕΔΕ και ΕΦΚΑ για την έναρξη της μισθωτής ιδιότητας και για τη διακοπή εργασιών στην εφορία. Για τον απλό λόγο ότι αυτά είναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ για το κράτος που δεν αμφισβητούνται, για τον απλό λόγο ότι νομικά δεν απαιτείται τέτοια ενημέρωση εκ μέρους σου για πράξεις που αποτελούν χρονικά δεδομένες πράξεις μεταβολής της προσωπικής σου ικανότητας για τις οποίες ενημερώνεται το κράτος αρμοδίως (ΕΦΟΡΙΑ πράξη διακοπής και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ για έναρξη μισθωτής ιδιότητας από εργοδότη μέσω ΑΠΔ) ... είναι σαφές επίσης ότι κανονικά θα έπρεπε να θεωρείται άκυρη από τις υπηρεσίες η προσκόμιση απλώς αντιγράφων εκ μέρους μας στις υπηρεσίες αυτές, καθώς θα μπορούσε κάλλιστα εκ μέρους μας τα απλά αντίγραφα που θα προσκομίζαμε να ήταν πλαστά ή παραποιημένα ενώ η ενημέρωση του ΕΦΚΑ από τις αρμόδιες αρχές (ΕΦΟΡΙΑ κτλ) δεν θα επιδέχετο νοθείας ή αμφισβήτησης. ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ , είναι σαφές ότι πρέπει να προβούν άμεσα σε αυτόματη ενημέρωση του συστήματος του ΕΦΚΑ online από τη  εφορία και των ΑΠΔ  για κάθε διακοπή ή έναρξη εργασιών ΕΕ και έναρξη μισθωτής ιδιότητας  αφού μόνο έτσι μπορούν να υπολογίζονται  αυτόματα , ακαριαία,  οι εκάστοτε διαφορετικές μηνιαίες ασφαλιστικές εισφορές των ΕΕ και μισθωτών .,.. 

Η δε απάντηση που έδωσαν στον parasitos είναι ενδεικτική της ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑΣ, της ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ  των τύπων αυτών του ΕΦΚΑ αφού ούτε λίγο ούτε πολύ έχουν το θράσος για να δικαιολογούνται να ζητούν να προσκομίζει ο μηχανικός έγγραφα διακοπής εργασιών και έναρξης μισθωτής ιδιότητας ΕΝΩ λίγο παρακάτω λένε πως το μητρώο του ΕΦΚΑ σιγά σιγά ενημερώνεται από τις υποβληθείσες ΑΠΔ για τους μισθωτούς, όπως είπαμε δηλαδή ότι αυτόματα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ και ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ και αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει...

Ήξεραν πολύ καλά όμως οι γελοίοι, να διαβάζουν μέσω εφορίας τα εισοδήματα του 2016 για να υπολογίζουν τις αναλογικές ασφαλιστικές εισφορές του 2017 για να βγάζουν τα νταβατζιλίκια σημειώματα ... αλλά ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟΥΣ και να ενημερώνονται για την ημερομηνία διακοπής ή έναρξης εργασιών απλά το έγραφαν στα ΠΑΠΑΡΙΑ τους ... σου λέει άσε τα κορόιδα να χρεώνονται, να πληρώνουν όσα κορόιδα σπεύσουν και μετά να τους τα χρωστάμε σαν επιστρεφόμενα ... σε ποια δυτική ευρωπαϊκή χώρα αυτό δεν θα είχε χαρακτηριστεί εκβιασμός, δεν θα είχαν πάει στο σκαμνί και δεν θα είχαν καταδικαστεί για αποζημιώσεις για ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ και ΕΚΒΙΑΣΜΟ φορολογούμενων και ασφαλισμένων πολιτών? με ΝΟΜΟΥΣ, ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ εν ισχύ που επιμένουν να τους παραβιάζουν ... 

Edited by isoskelis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ασφαλιστική ικανότητα το σύστημα ως πότε σας βγάζει ? 31/03/2018 η κάτι άλλο ?

 

Έγραφο του ΕΦΚΑ με θέμα "Παράταση ασφαλιστικής ικανότητας έτους 2018"

http://www.efka.gov.gr/_memos/files/287025_28-02-2018.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Εμένα σήμερα, μετά τις επαναλαμβανόμενες οχλήσεις μου με mails σε όλους τους (ΕΦΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ) και αφού έχω καταθέσει όλα τα γνωστά (που δεν είναι φυσικά απαραίτητο αλλά έτρεξα και γω σαν φοβισμένος πολίτης να κάνω ...), με πήραν τηλέφωνο από το ΕΦΚΑ να μου πουν πως έχουν πλέον περάσει στο σύστημα το ότι έχω κλείσει βιβλία από τον 12ο/2016 και για αυτό τα ειδοποιητήριά μου θα είναι μηδενικά στο εξής και δεν θα είναι απαιτητά. Θα σβηστούν δε από το σύστημα τελείως όταν "δουν" και τις ΑΠΔ που θα φαίνεται οτι είμαι μισθωτός --- αυτό δεν έχει γίνει ακόμα και με προέτρεψαν να πάω άλλη μια φορά στο ΤΣΜΕΔΕ για να καταθέσω πλέον εκτύπωση από τον Ατομικό Λογαριασμό μου Ασφάλισης, όπως φαίνεται αυτός από τη σελίδα του ΙΚΑ (http://www.ika.gr/gr/infopages/asfaccount/asfala.cfm) και δείχνει τις κατατεθειμένες ΑΠΔ από τον εργοδότη μου, γιατί θα πάρει καιρό να τα δει το σύστημά τους σωστά για όλους. Λογικά μου είπαν από τέλη Απρίλη έως και Ιούλιο και βλέπουμε. Επίσης, μου είπε πως αυτό έχει επίπτωση και στην Ασφαλιστική Ικανότητα που δεν μπορεί να ανανεωθεί έως και το 2019 αν δεν δει τις ΑΠΔ και το σύστημα ATLAS που για αυτό δεν είναι υπεύθυνος ο ΕΦΚΑ, μου είπαν.

 

Τι γίνεται; Τι σχεδιασμός και τι υλοποίηση είναι αυτή; Ποιός είναι υπεύθυνος; Δεν πρέπει κανείς τους να λογοδοτήσει για την ανικανότητα, την ταλαιπωρία και τη ζημιά που προκαλούν στο κράτος και τους πολίτες του; Και τι ερμηνείες είναι αυτές για ποιο σύστημα ενημερώνεται από που, και τι πρέπει να καταθέσει ποιος και που; Αυθαιρεσίες παντού από ανίκανους λειτουργούς του κράτους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!Είναι κρίσιμο για μένα αν μπορείτε να με ενημερώσετε αν η ασφαλιστική σας ικανότητα είναι μέχρι τέλος Μαρτίου οπως στην δική μου περίπτωση η αν για κάποιον από εσάς έχει γίνει έως τέλος 2018 . Σήμερα μου είπαν στον εφκα ότι θα χρειαστεί να προσκομίσω στο τσμεδε κατάσταση ΙΚΑ με τις ΑΠΔ και μετά θα γίνει επέκταση της ασφάλιστικης ικανότητας. Γι'αυτό ρωτάω μήπως σε κάποιον από εσάς έχει γίνει χωρίς την ανωτέρω διαδικασία επέκταση ασφάλιστικης ικανότητας ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!Είναι κρίσιμο για μένα αν μπορείτε να με ενημερώσετε αν η ασφαλιστική σας ικανότητα είναι μέχρι τέλος Μαρτίου οπως στην δική μου περίπτωση η αν για κάποιον από εσάς έχει γίνει έως τέλος 2018 . Σήμερα μου είπαν στον εφκα ότι θα χρειαστεί να προσκομίσω στο τσμεδε κατάσταση ΙΚΑ με τις ΑΠΔ και μετά θα γίνει επέκταση της ασφάλιστικης ικανότητας. Γι'αυτό ρωτάω μήπως σε κάποιον από εσάς έχει γίνει χωρίς την ανωτέρω διαδικασία επέκταση ασφάλιστικης ικανότητας ?

Και μένα είναι μέχρι τέλους 3ου/2018 και μου είπαν από τον ΕΦΚΑ το ίδιο, δηλ. να πάω μόνος μου τη λίστα των ΑΠΔ στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν θα το κάνω όμως. Αν τολμήσουν να με αφήσουν,, εμένα και τα παιδιά μου, ανασφάλιστο γιατί δεν έχουν μόνοι τους ενημερωθέί από το ΙΚΑ ενώ ο εργοδότης μου πληρώνει κανονικά, θα τους πάω στον εισαγγελέα, θα τους βγάλω στα κανάλια τη Μεγαλοβδομάδα και θα τους το κάψω το @%$!έλο στα κεντρικά μόλις έχω χορτάσει από το αρνί του Πάσχα. Μου έχουν φάει τα συκώτια ένα χρόνο τώρα με αυτή την κατάσταση. Ήρθε η ώρα τους ... μόνον να κάνουν και αυτό τους μένει ...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επειδή για λόγους υγείας στην οικογένεια εμένα δεν είναι δυνατόν να μείνω χωρίς ικανότητα ....θα αναγκαστώ να πάω της ΑΠΔ .Το πρόβλημα επιπλέον είναι ότι επειδή είμαι από επαρχία το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ μαλλον δε θα μπορεί να κάνει τίποτα ....με βλέπω για ταξίδι....ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΖΩΑ ....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ξέρετε ποιο θα είναι; Ότι θα πάμε τις ΑΠΔ & πάλι δε θα γίνει τίποτα. Θα είναι Κυριακή, ανήμερα Πάσχα, πάνω από τη σούβλα που θα με θυμηθείτε.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.