Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Δυστυχώς επειδή για λόγους υγείας στην οικογένεια εμένα δεν είναι δυνατόν να μείνω χωρίς ικανότητα ....θα αναγκαστώ να πάω της ΑΠΔ .Το πρόβλημα επιπλέον είναι ότι επειδή είμαι από επαρχία το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ μαλλον δε θα μπορεί να κάνει τίποτα ....με βλέπω για ταξίδι....ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΖΩΑ ....

 

Ποτέ μέχρι σήμερα δεν πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ ή ΕΦΚΑ ... τους έχω στείλει για παν ενδεχόμενο σε όλα τα email τους με pdf και την δήλωση μισθωτής εργασίας της εταιρείας μου και την διακοπή άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας της εφορίας ... 

Χάρη τους έκανα , αφού αυτά ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΗΚΟΝ να τα πληροφορούνται αρμοδίως από ΕΦΟΡΙΑ , ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ και όχι από τους ασφαλισμένους οι οποίοι μπορούν κάλλιστα να τα παραποιούν ...

Φυσικά και είναι καθήκον τους να ενημερώσουν τα συστήματά τους μόνοι τους, να δώσουν εκείνοι ΠΑΡΑΤΑΣΗ της ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ...

Σε μένα πάντως ήδη έγιναν προχτές οι πρώτες διορθώσεις , φαίνεται ότι τα μηνιαία email που στέλνω σε όλες τις υπηρεσίες τους με απειλές αγωγών και μηνύσεων έπιασαν τόπο ... ή απλά ΕΦΤΑΚΕΝ η ώρα μου για διορθώσεις στο μητρώο μου... 

Έτσι μετέπεσα στο καθεστώς του συναδέλφου kdimakis ... οι απαιτήσεις πλέον υπάρχουν για τους 9 μήνες του 2017 , από Ιανουάριο έως Σεπτέμβριο του 2017 , με χρέωση 40 ευρώ μηνιαίως (είναι το νταβατζιλίκι του νόμου 4488/2017 που προβλέπει για όσους έκλεισαν βιβλία υποχρεωτική μόνο την εισφορά για υγεία επί του κατώτατου μισθού μέχρι τον Σεπτέμβριο που ψηφίστηκε ο νόμος και πλήρως αποδεσμεύει για τους μηχανικούς που έκλεισαν βιβλία την ιδιότητα ως ασφαλιστέα υποχρεωτικά... μάλιστα σωστά αναγράφει ότι για τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ έχω ιδιότητα ως ΕΤΑΑ - ΙΔΙΟΤΗΤΑ ενώ από ΦΛΕΒΑΡΗ του 2017 και μετά έχω ιδιότητα ΜΙΣΘ-ΕΤΑΑ-ΙΔΙΟΤΗΤΑ μέχρι και τον Σεπτέμβριο του 2017.

Προφανώς όμως δεν έχει γίνει η εφαρμογή της υπουργικής απόφασης Φ10043/19893/606/2017 η οποία προβλέπει ότι για όσους έκλεισαν βιβλία και είναι μισθωτοί βαρύνονται μόνο με τις ασφαλιστικές εισφορές του μισθωτού  που καταβάλει ο εργοδότης ... για τον λόγο αυτόν θα ακολουθήσει νέα επιστολή ή email μου ... μαζί τους τα λέω μόνο με "ερωτικά emails" όπου ξεκάθαρα τους ενημερώνω ότι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και θα τους στείλω στον εισαγγελέα για ποινικά και αστικά αδικήματα αφού παραβαίνουν τους νόμους... 

Σημειωτέον ότι παρά τις χρεώσεις των 40 ευρώ μηνιαίως που πλέον αναφέρονται για τους πρώτους 9 μήνες του 2017 (με συνολική απαίτηση 360 ευρώ), παραμένει αναφερόμενη ως οφειλή η αθροιστική απαίτηση των παλαιών ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ειδοποιητηρίων του ΕΦΚΑ ενώ ακόμα παραμένει το ειδοποιητήριο ΕΕ του ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ του 2018 για τα 167 ευρώ με βάση τον υπολογισμό εισφοράς σύνταξης 20% και υγείας ΕΕ επί του κατώτατου μισθού...

ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΑΧΑΛΟ που έφτιαξε ο ΚΑΤΡΟΥΓΚΑΛΟΣ , μου θυμίζει τα μούτρα του ...

Πάντως συμβουλή μου είναι να στέλνετε σε όλα τα emails τους, σε pdf , τα έγγραφά σας, δηλαδή π.χ. την έναρξη μισθωτής ιδιότητας της εταιρείας σας, τη διακοπή φορολογικής ιδιότητας ΕΕ (κλείσιμο βιβλίων), τη βεβαίωση των ΑΠΔ μισθωτών κρατήσεων από το ηλεκτρονικό σύστημα του ΙΚΑ ... προσωπικά δεν θα χάσω λεπτό να τους επισκεφτώ, αφού αφενός βλέπω ότι τελικά κάπως ενημερώνονται από μένα ή τις υπηρεσίες τους αφετέρου ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΗ η ενημέρωση των συστημάτων τους ...     

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, 

 

θα ήθελα τις γνωσεις σας στο παρακάτω:

μηχανικός στο επάγγελμα (ΤΣΜΕΔΕ), ήμουν μισθωτός σε μια εταιρία μέχρι τον 10/2017 οπου και απολυθηκα. Μέχρι τον 08/2017 είχα επίσης ανοιχτά βιβλία αλλά τα έκλεισα αφού δεν έκοβα κάποιο τιμολογιο. 

Έκανα τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας και προχθές βγήκε η σχετική απόφαση η οποία είναι θετική (για ένα χρόνο μπορώ να παίρνω το επίδομα). 

Το ερώτημα είναι:

- Αν κάποιος παίρνει επίδομα ανεργίας, τι γίνεται με την ασφάλιση του; (Πρεπει να) πληρώνει ΕΦΚΑ;

- Μέχρι τον 10/2017 την ασφαλειά μου την πλήρωνε η εταιρία. Κάνοντας μια βόλτα στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ με ενημέρωσε η κυρία που είναι υπεύθυνη για το ΕΦΚΑ οτι θα πρέπει να στείλω στο εμαιλ του ΤΣΕΜΔΕ την απόλυση μου και την διακοπή των εργασιών μου ώστε να σταματήσουν να μου στέλνουν σημείωματα ΕΦΚΑ προς πληρωμή. Λόγω του ότι έκανα διακοπή εργασιών μου είπε οτι θεωρούμαι ανασφάλιστος και οτι αν θέλω να έχω ασφάλιση θα πρέπει να κάνω αίτηση για να μου έρχεται ΕΦΚΑ. Ισχύει αυτο;

 

Σημείωση: μπαινοντας στο σιτε ΕΦΚΑ δεν έχει καμιά οφειλή εκτός απο μία που λέει τρέχουσα εισφορά ιανουαρίου 2018 και ειναι 0 ευρω. Επίσης γράφει οτι είμαι ασφαλισμένος μέχρι 31/3/2018. 

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σήμερα ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ δεύτερος του 2018 με ελάχιστο ποσό 167,90€ .....ακόμα περιμένω την περιβόητη διόρθωση ....φένεται έχω μέλλον μπροστά μου ....σε εσάς καμια μεταβολή????

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε παρακαλώ εδώ όλα τα email που στέλνετε για να ξαναστείλω και εγώ. Ευχαριστώ θερμά.

Καλησπέρα,

 

[email protected]

[email protected]

 

Όποιος συνάδελφος γνωρίζει και κάποιο άλλο e-mail ας συμπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει γράψει όλα αναλυτικότατα εδώ #482 ο isoskelis, ο οποίος έχει ψάξει πολύ καλά το συγκεκριμένο θέμα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , σας ενημερώνω ότι είχα επώνυμη πλέον απάντηση από τον ΕΦΚΑ που βάζει επιτέλους τα πράγματα στη θέση τους στην εφαρμογή του νόμου και της υπουργικής απόφασης τόσο για το θέμα της διακοπής επαγγελματικής δραστηριότητας όσο και για το θέμα της μισθωτής δραστηριότητας .. νομίζω ότι η απάντηση του ΕΦΚΑ για πρώτη φορά τα ξεκαθαρίζει όλα και πλέον όλοι πρέπει να περιμένουμε το ξεκαθάρισμα της ατομικής μας μερίδας ...

 

Είναι μάλιστα θετικό το δείγμα ότι ο αρμόδιος επανήλθε με νέο μήνυμα να διορθώσει το κατωτέρω email του για εσφαλμένη αναγραφή νόμου 4387/2016 έναντι του ορθού 4488/2017

Να σημειωθεί ότι το email είναι επώνυμο από αρμόδιο του ΕΦΚΑ , το όνομα του οποίου δεν παραθέτω δημόσια για κάθε περίπτωση προστασίας προσωπικών δεδομένων. Όμως δεν μπορώ παρά να επικροτήσω ότι έχουμε για πρώτη φορά επώνυμη απάντηση του ΕΦΚΑ που και για πρώτη φορά οριοθετεί τις ασφαλιστικές μας υποχρεώσεις , εκκρεμότητες και ενέργειες του ΕΦΚΑ όπως ακριβώς είχαμε σχολιάσει. Για την ιστορία, αν και το έχω αναφέρει σε άλλη ανάρτηση ανωτέρω , θυμίζω ότι η περίπτωση μου ήταν ΕΕ που έκλεισε τα βιβλία του με αναδρομική ημερομηνία 31.12.2016 και έκανε έναρξη μισθωτής ιδιότητας την 1/2/2017.

 

{

Σε απάντηση του από ....... ηλεκτρονικού μηνύματος , σας γνωρίζουμε καταχωρήθηκαν οι απαραίτητες μεταβολές στο μηχανογραφικό σύστημα και προέκυψε μη οριστικοποιημένη οφειλή ποσού 366,57 για τον κλάδο Υγείας βάσει ιδιότητας από 01-01- 2017 έως 30-09-2017 σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν. 4387/2016

Θα ακολουθήσει εκκαθαριστική διαδικασία με την λήψη εισοδημάτων από μισθωτές υπηρεσίες από 01/01/2017 -30/09/2017 και θα ληφθούν υπόψη στοιχεία μηνιαίων αποδοχών (ΑΠΔ) από μισθωτή απασχόληση

Εφόσον οι μηνιαίες εισφοροδοτούμενες αποδοχές σας είναι άνω των 586,08€ η οφειλή για τον Κλάδο Υγείας θα μηδενιστεί για το χρονικό διάστημα 01-02-2017 έως 30-9-2017. Υποχρεούσθε στην καταβολή κλάδου Υγείας ποσού 40,73 € για το διάστημα από 01-01-2017 έως 31-01-2017.

 

Με εκτίμηση

ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΕΦΚΑ

}

Link to comment
Share on other sites

Περίπου το ίδιο ήρθε σε εμένα από ανώνυμο όμως mail :

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού μηνύματος, σας γνωρίζουμε ότι καταχωρήθηκαν οι απαραίτητες μεταβολές στο μηχανογραφικό σύστημα του ΕΦΚΑ σύμφωνα με το άρθρο 20 του Ν.4488/2017.
θα ακολουθήσει εκκαθαριστική διαδικασία από 01/01-30/09/17 και θα ληφθούν υπόψη στοιχεία μηνιαίων αποδοχών (ΑΠΔ) από μισθωτή απασχόληση.
Εφόσον οι μηνιαίες εισφοροδοτούμενες αποδοχές σας είναι μικρότερες των 586,08 ευρώ θα αναζητηθούν αντίστοιχες εισφορές κλάδου Υγείας έως 30-09-17 βάσει του Νόμου.
 
Συνεχίζουν να υπάρχουν στη σελίδα οφειλώμενα ποσά (μικρότερα εννοείται των χιλιάρικων που είχε φτάσει) τα οποία όπως λένε θα μηδενιστούν στην εκκαθάριση. Ελπίζω...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

[email protected]

[email protected]

 

Όποιος συνάδελφος γνωρίζει και κάποιο άλλο e-mail ας συμπληρώσει.

'[email protected]'; '[email protected]'; '[email protected]'; '[email protected]'; '[email protected]'; '[email protected]'; '[email protected]'; '[email protected]'; '[email protected]'

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.