Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

13 λεπτά πριν, mfrantz said:

Είσαι σίγουρος, μήπως απλά δεν φαίνονται και πρέπει να πατήσεις εκεί που λέει 2017 για να γίνει expand;

Ειδοποιητήριο εκκαθάρισης σου έχει βγεί;

 

Στην εκκαθάριση δεν υπάρχει τίποτα. Στις εισφορές υπάρχουν τα ειδοποιητήρια 1-12/2017 με το ποσό και 1-2/2018 μηδενικά στο ιστορικό εκδοθέντων, ενώ στο ιστορικό εισφορών σε κάθε μήνα εμφανίζει την μηνιαία εισφορά και από κάτω το ίδιο ποσό με (-) και ημερομηνία "εμπρόθεσμης πληρωμής" 30/4. Επίσης εξαφανίστηκαν οι οφειλές.

Ενέργειες (δεν ξέρω αν είχαν κάποιο αποτέλεσμα δεδομένου ότι απάντηση δεν πήρα από κανέναν): Αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ, αναφορά στο ΣτΠ, email στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω επίσης ότι η καρτέλα μου ενημερώθηκε και στην εκκαθάριση πλέον δεν υπάρχει τίποτα , κανένα ειδοποιητήριο ... έχει αφήσει βέβαια στις οφειλές κάποια αναφορά περί μηνιαίων εισφορών 40,73 ευρώ μηνιαίως για τους μήνες από 1/2017-9/2017 και ένα κουλό συμψηφισμό ... χωρίς αυτό όμως να μετουσιώνεται σε εκκαθαριστική υποχρέωση...

Επειδή έκλεισα βιβλία στις 31.12.2016 και η μισθωτή μου εργασία άρχισε τον Φεβρουάριο του 2017, κανονικά το σωστό θα ήταν ότι είμαι υπόχρεος για το μήνα Ιανουάριο του 2017 πληρωμής 40 ευρώ για το minimum ασφάλιστρο για ΥΓΕΙΑ ... αυτό , όπως έγραψα άλλωστε σωστά μου διευκρίνισε σε σχετικό της απαντητικό email τον Μάρτιο και η αρμόδια του ΕΦΚΑ που σωστά επαλήθευσε τους υπολογισμούς  μου ότι δηλαδή μόλις επιβεβαιωθεί στο σύστημα η μισθωτή ιδιότητα και εισφορές θα μείνει η ασφαλιστική υποχρέωση των 40 ευρώ για τον Ιανουάριο του 2017 .

Ομώς αυτό δεν προκύπτει στην εκκαθάριση του ΕΦΚΑ και ούτε φυσικά έχω κάποιο πλέον ειδοποιητήριο ενεργό ή οφειλή με κωδικό ειδικά για τον Ιανουάριο του 2017 ...

ΙΣΩΣ οι πολλές κραυγές, τα emails με τα έγγραφα κτλ να μπούχτισαν και να μου χάρισαν και τα 40 ευρώ ... παραθέτω ειδικά την οθόνη με την επιλογή στις εισφορές, στην εκκαθάριση δεν υπάρχει τίποτα , κανένα ειδοποιητήριο ... άρτσι μπούρτσι και λουλάς , ΖΗΤΩ Η ΟΡΕΙΝΗ ΕΛΛΑΣ ...  τουλάχιστον εξαφανίστηκαν πλήρως εκείνα τα ειδοποιητήρια ΕΕ για το 2017 που είχαν αθροιστικά προσεγγίσει αρκετές χιλιάδες ευρώ ... ποτέ δεν τους είχα πληρώσει τσακιστό ευρώ για όσα αναρτούσαν... τελικά στην Ελλάδα δεν πρέπει να πληρώνεις τίποτα αν δεν φροντίσουν εκείνοι σαν κράτος πρώτα να υπολογίσουν τις σωστές οφειλές σου...  

ΕΦΚΑ - Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες.pdf  

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εμφανίστηκαν σε εμένα "Ληξιπρόθεσμες Οφειλές έως 31/12/2016".

Τι είναι αυτό πάλι? Απο που προέκυψε και πως το πληρώνουμε? (Αν το πληρώνουμε)

 

Επίσης δεν καταλαβαίνω, ενω εχω πληρώσει για τον Φεβρουάριο απο τις 4/5 και αυτό εμφανίζεται στις καταβολές δεν συμπεριλμβάνεται στην εξόφληση.

Αντε να δω πως θα βγάλω άκρη τώρα που έκλεισα βιβλία και είμαι μισθωτός πως θα ξεμπερδέψω και με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Alex259 said:

Επίσης δεν καταλαβαίνω, ενω εχω πληρώσει για τον Φεβρουάριο απο τις 4/5 και αυτό εμφανίζεται στις καταβολές δεν συμπεριλμβάνεται στην εξόφληση.

Αντε να δω πως θα βγάλω άκρη τώρα που έκλεισα βιβλία και είμαι μισθωτός πως θα ξεμπερδέψω και με αυτα.

για αυτό, απλά θα περιμένεις και θα συμπεριληφθεί ... αργεί πάντα η ενημέρωση ... 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω κλειστά βιβλία από το 2016 και είμαι άνεργος για ολόκληρο το 2017. Κάποιους μήνες του 2017 πλήρωσα ΕΦΚΑ μέχρι τη στιγμή που βγήκε ο νόμος ότι όσοι δεν έχουν δραστηριότητα με ανοιχτά βιβλία και φυσικά δεν είναι μισθωτοί δεν έχουν την υποχρέωση να πληρώνουν ΕΦΚΑ. Σήμερα είδα μου έγινε εκκαθάριση για το 2017 και αντί να βγάλει ότι πρέπει να πάρω πίσω τα χρήματα που είχα πληρώσει αφού ο νόμος είχε αναδρομική ισχύ (εκτός από τον κλάδο υγείας), βλέπω ότι έχω να πληρώσω κανονικά  για όλους τους μήνες του 2017 Το αποτέλεσμα είναι να μου εμφανίζει ότι χρωστάω. Στο σύστημα με εμφανίζει ως αυτοαπασχολούμενο ενώ είμαι άνεργος και δεν έχω ανοιχτά βιβλία στην εφορία. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Μάνος22 said:

Γεια σας, έχω κλειστά βιβλία από το 2016 και είμαι άνεργος για ολόκληρο το 2017. Κάποιους μήνες του 2017 πλήρωσα ΕΦΚΑ μέχρι τη στιγμή που βγήκε ο νόμος ότι όσοι δεν έχουν δραστηριότητα με ανοιχτά βιβλία και φυσικά δεν είναι μισθωτοί δεν έχουν την υποχρέωση να πληρώνουν ΕΦΚΑ. Σήμερα είδα μου έγινε εκκαθάριση για το 2017 και αντί να βγάλει ότι πρέπει να πάρω πίσω τα χρήματα που είχα πληρώσει αφού ο νόμος είχε αναδρομική ισχύ (εκτός από τον κλάδο υγείας), βλέπω ότι έχω να πληρώσω κανονικά  για όλους τους μήνες του 2017 Το αποτέλεσμα είναι να μου εμφανίζει ότι χρωστάω. Στο σύστημα με εμφανίζει ως αυτοαπασχολούμενο ενώ είμαι άνεργος και δεν έχω ανοιχτά βιβλία στην εφορία. Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ.

Δυστυχώς θα πρέπει να επιμείνεις με email ή από κοντά. Το ίδιο συνέβη και σε μένα (όχι για όλο το έτος, γιατί άνοιξα ξανά τα βιβλία μου τον 8ο/2017). Έχει δημιουργηθεί απίστευτο μπάχαλο. Το ίδιο συνέβη και στη γυναίκα μου που και αυτή έχει κλειστά βιβλία από 31/12/2016, είναι μισθωτή από τον 10ο/2017 και συνεχίζουν να υφίστανται τα ειδοποιητήρια χωρίς να διαγραφούν (για όλο το 2017 και μέχρι σήμερα). 

Σε κάθε περίπτωση πήγαινε ΤΣΜΕΔΕ (γραφείο ΕΦΚΑ) και κάνε μια αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά συνημμένα (διακοπή επιτηδευματος από ΔΟΥ, κάρτα ανεργίας ΟΑΕΔ αν είχες βγάλει κλπ). Εμείς αυτό κάναμε πάντως. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ σήμερα Πέμπτη 17/5/2018 να εισέλθω στο σύστημα του ΕΦΚΑ μέσω κωδικού μου taxisNet για να παραλάβω το ειδοποιητήριο ώστε πληρώσω την εισφορά μηνός Μαρτίου 2018 αλλά βγάζει το μήνυμα:
"Προσωρινή αδυναμία πιστοποίησης μέσω TaxisNet, παρακαλούμε προσπαθήστε αργότερα."
Τι παίζει? Αυριο λήγει και η προθεσμία. Εχετε το ίδο θέμα ή καποια ενημέρωση σχετικά? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, tzitzikas said:
Προσπαθώ σήμερα Πέμπτη 17/5/2018 να εισέλθω στο σύστημα του ΕΦΚΑ μέσω κωδικού μου taxisNet για να παραλάβω το ειδοποιητήριο ώστε πληρώσω την εισφορά μηνός Μαρτίου 2018 αλλά βγάζει το μήνυμα:
"Προσωρινή αδυναμία πιστοποίησης μέσω TaxisNet, παρακαλούμε προσπαθήστε αργότερα."
Τι παίζει? Αυριο λήγει και η προθεσμία. Εχετε το ίδο θέμα ή καποια ενημέρωση σχετικά? Ευχαριστω!

απο το taxis

17.05.2018: Κάποιες υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομικών και της ΑΑΔΕ δεν είναι προσωρινά διαθέσιμες, λόγω τεχνικού προβλήματος στην υποδομή του Υπουργείου. 
Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόησή σας.

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ακόμα υπάρχουν τα ειδοποιητήρια του 2017. Είμαι με διακοπη βιβλίων 11/2016 και μισθωτός από 1/2016.

Βέβαια απότι καταλαβαίνω από εδώ: http://efka.gov.gr/_press/files/20180510bp.cfm αυτό είναι λογικό καθώς υποτίθεται ότι εχουν εκκαθαρίσει μόνο αποκλειστικά ΕΕ, ενώ εμένα το σύστημα με θεωρεί Μισθωτό - Παράλληλα Αυτοαπασχολούμενο (και βέβαια είμαι απλά μισθωτός)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.