Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

On 2/5/2019 at 7:14 ΜΜ, Homer said:

Το ρωτάω αυτό γιατί στα γραφεία πρώην ΤΣΜΕΔΕ στην Θεσσαλονίκη (πολύ εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι) μου είπε η προϊσταμένη ότι η αίτηση προαιρετικής ασφάλισης (με κλειστά βιβλία βέβαια) γίνεται μόνο μια φορά. Και ότι γίνονται προσπάθειες να ξεκαθαρίσει ο νόμος και να μπορεί να ξαναγίνεται για όσους είναι άνεργοι με κλειστά βιβλία και θέλουν ασφάλιση.

 

Θα ήθελα να γράψω κάποια πράγματα σχετικά με αυτό το θέμα, πάντα όπως αντιλαμβάνομαι και ερμηνεύω εγώ τις διατάξεις. Προαιρετικές ασφαλίσεις για εμάς του μηχανικούς υπάρχουν δύο. Η προαιρετική ασφάλιση του άρθρου 20 του νόμου 4488/2017 και η προαιρετική ασφάλιση του νόμου 4387/2016.

Α) Προαιρετική ασφάλιση του άρθρου 20 του νόμου 4488/2017. (Σχετικά έγγραφα 1) Νόμος 4488/2017, 2) Εγκύκλιος ΕΦΚΑ Νο 16/16-3-2018). Ισχύει αποκλειστικά για μηχανικούς, ασφαλισμένους του πρώην ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Ισχύει μία και μόνο φορά. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός και προϋπόθεση για να ενταχθεί κανείς, εκτός από μία. Να ήσουν ασφαλισμένος στο πρώην ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ έστω και για μία μέρα (!!!!!) μέχρι την 12/9/2017, όπως αναφέρει η εγκύκλιος 16, χωρίς ανοιχτά βιβλία στη Δ.Ο.Υ. Αυτή η προαιρετική ασφάλιση διακόπτεται όταν/αν i) γίνεις μισθωτός ii) ανοίξεις βιβλία στη Δ.Ο.Υ. iii) συνταξιοδοτηθείς. Η μη καταβολή εισφορών δεν συνεπάγεται απώλεια του δικαιώματος προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης, όπως αναφέρετε επίσης στην εγκύκλιο 16.

Β) Προαιρετική ασφάλιση του νόμου 4387/2016. (Σχετικά έγγραφα 1) Νόμος 4387/2016, 2) Εγκύκλιος ΕΦΚΑ Νο 3/21-1-2018). Ισχύει για όλους τους ασφαλισμένους του ΕΦΚΑ. Συνολικά, ο ασφαλισμένος μπορεί να υπαχθεί σε καθεστώς προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης μέχρι τρεις (3) φορές (άρθρο 12 εγκυκλίου). Οι προϋποθέσεις για ένταξη στην προαιρετική ασφάλιση είναι πολλές και αναφέρονται αναλυτικά στην εγκύκλιο. Κάτι που είναι αμέσως σαφές, πάντως, είναι πως ένας νέος μηχανικός που γράφτηκε εχθές στο ΤΕΕ, δεν μπορεί να υπαχθεί σε αυτό το καθεστώς. Αυτή η προαιρετική ασφάλιση διακόπτεται για πολλούς άλλους λόγους, σε σχέση με την προαιρετική (Α), όπως αναφέρει η εγκύκλιος 3. Ανάμεσα στους λόγους που χάνεις την προαιρετική, είναι σε περίπτωση καθυστέρησης της πληρωμής της μηνιαίας εισφοράς για περισσότερο από δύο (2) έτη από την ημερομηνία που αυτή κατέστη απαιτητή.

Ελπίζω με αυτά τα λίγα να μπόρεσα να βοηθήσω λίγο τους συναδέλφους που ενδιαφέρονται για το θέμα. Όσο για τα σχόλια της κυρίας του πρώην ΤΣΜΕΔΕ στη Θεσσαλονίκη, κατά την άποψή μου οι εγκύκλιοι του ΕΦΚΑ είναι αρκετά ξεκάθαροι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η υπεύθυνη στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ δεν μου είχε αναφέρει την περίπτωση Β, αλλά το θετικό είναι ότι και από το πρώην ΤΣΜΕΔΕ λέει κάναν προσπάθειες να ανανεώνεται η προαιρετική ασφάλιση όποτε το θέλει ο ασφαλισμένος, αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει από την κυβέρνηση. Θα έχω υπόψιν μου και την Β) περίπτωση αν την χρειαστώ και ευτυχώς που έγραψε ο gelastos και την ταυτότητα του νόμου να ξέρουμε να την επικαλεστούμε.

Είναι κάπως σαν κατάντια να θέλουμε να πληρώνουμε το ταμείο μας όταν είμαστε άνεργοι, για να έχουμε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και συντάξιμα χρόνια και να κολλάμε στο γράμμα του νόμου. Στην τελική ως ελεύθεροι επαγγελματίες έχουμε δικαίωμα να δηλώνουμε 0 εισόδημα και να δηλώνουμε 0 στο βιβλίο-μπλοκάκι στην ΔΟΥ. Ακόμα και αυτή η λύση φαινόταν κάπως σαν παρανομία εκεί που ρωτούσα...! Τώρα αν δεν θέλει η κυβέρνηση να το λύσει λογικά το θέμα και θέλει να παίρνει 600ευρώ από έναρξη επαγγέλματος (τόσο ήταν παλιά νομίζω) και να μας βάζει να κρατάμε λογιστικό βιβλίο ή να πληρώνουμε και λογιστή χωρίς λόγο είναι δικό της θέμα...

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Homer said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η υπεύθυνη στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ δεν μου είχε αναφέρει την περίπτωση Β, αλλά το θετικό είναι ότι και από το πρώην ΤΣΜΕΔΕ λέει κάναν προσπάθειες να ανανεώνεται η προαιρετική ασφάλιση όποτε το θέλει ο ασφαλισμένος, αλλά ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει από την κυβέρνηση. Θα έχω υπόψιν μου και την Β) περίπτωση αν την χρειαστώ και ευτυχώς που έγραψε ο gelastos και την ταυτότητα του νόμου να ξέρουμε να την επικαλεστούμε.

Είναι κάπως σαν κατάντια να θέλουμε να πληρώνουμε το ταμείο μας όταν είμαστε άνεργοι, για να έχουμε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και συντάξιμα χρόνια και να κολλάμε στο γράμμα του νόμου. Στην τελική ως ελεύθεροι επαγγελματίες έχουμε δικαίωμα να δηλώνουμε 0 εισόδημα και να δηλώνουμε 0 στο βιβλίο-μπλοκάκι στην ΔΟΥ. Ακόμα και αυτή η λύση φαινόταν κάπως σαν παρανομία εκεί που ρωτούσα...! Τώρα αν δεν θέλει η κυβέρνηση να το λύσει λογικά το θέμα και θέλει να παίρνει 600ευρώ από έναρξη επαγγέλματος (τόσο ήταν παλιά νομίζω) και να μας βάζει να κρατάμε λογιστικό βιβλίο ή να πληρώνουμε και λογιστή χωρίς λόγο είναι δικό της θέμα...

Να είσαι καλά.

Όλο αυτό το μπλέξιμο με την ασφάλιση, τα μπλοκάκια κλπ., μου δημιουργεί πάντα μία, θεωρώ εύλογη, ερώτηση. Τελικά, η απεξάρτηση της ασφάλισης από την ιδιότητα, αίτημα που θυμάμαι πως υπήρχε ήδη την εποχή που αποφοίτησα εγώ, έχει αφήσει θετική ή αρνητική εντύπωση στους συναδέλφους; Μήπως η απεξάρτηση δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από όσα έλεισε; Μήπως φταίει ο νομικός καθορισμός της διαδικασίας;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γενικό πρόβλημα είναι ότι και οι εγκύκλιοι και οι νόμοι είναι σαν να έχουν γραφτεί από μικρά παιδιά. Μόνο και μόνο το ότι υπάρχουν 2 ειδών (!) προαιρετικές ασφαλίσεις είναι αρκετό.

Το δικό μου πρόβλημα, που αφορά και πολλούς συναδέλφους, είναι οτι η περίπτωση μηχανικών που μετανάστευσαν στο εξωτερικό δεν καλύπτεται σε κανέναν από τους 2 νόμους - εγκυκλίους.

Σαν παράδειγμα αναφέρω τα παρακάτω:

 

On 4/5/2019 at 5:25 ΜΜ, gelastos said:

Α) Προαιρετική ασφάλιση του άρθρου 20 του νόμου 4488/2017. (Σχετικά έγγραφα 1) Νόμος 4488/2017, 2) Εγκύκλιος ΕΦΚΑ Νο 16/16-3-2018). Ισχύει αποκλειστικά για μηχανικούς, ασφαλισμένους του πρώην ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ. Ισχύει μία και μόνο φορά. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός και προϋπόθεση για να ενταχθεί κανείς, εκτός από μία. Να ήσουν ασφαλισμένος στο πρώην ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ έστω και για μία μέρα (!!!!!) μέχρι την 12/9/2017, όπως αναφέρει η εγκύκλιος 16, χωρίς ανοιχτά βιβλία στη Δ.Ο.Υ...

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4488 - Αρθρο 20. Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα - Παραγραφος 4: "... Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύμφωνα με τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισμένου εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος. Η προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης διακόπτεται, ύστερα από αίτηση του ασφαλισμένου, από την πρώτη ημέρα του επόμενου μήνα από την υποβολή της αίτησης. Νέα αίτηση για προαιρετική ασφάλιση δεν μπορεί να υποβληθεί."

Κοινώς, για να υπαχθείς στην προαιρετική ασφάλιση του ν4488, έπρεπε να είχες υποβάλει αίτηση από 13-09-2017 μέχρι 12-12-2017. Και η σχετική εγκύκλιος βγήκε το Μάρτη του 2018! Και από όσους ξέρω που το έκαναν, κανείς δεν έχει πάρει απάντηση ακόμα (είτε θετική είτε αρνητική)!

Γιατί να μην μπορει να υποβληθεί νέα αίτηση είναι ένα μυστήριο που πλανάται στον αέρα. Και η εγκυκλιος το ξεκαθαριζει κιολας: "Το δικαίωμα στην προαιρετική ασφάλιση, σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 20, παρέχεται άπαξ και αποκλειστικά...

 

On 4/5/2019 at 5:25 ΜΜ, gelastos said:

Β) Προαιρετική ασφάλιση του νόμου 4387/2016. (Σχετικά έγγραφα 1) Νόμος 4387/2016, 2) Εγκύκλιος ΕΦΚΑ Νο 3/21-1-2018). Ισχύει για όλους τους ασφαλισμένους του ΕΦΚΑ. Συνολικά, ο ασφαλισμένος μπορεί να υπαχθεί σε καθεστώς προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης μέχρι τρεις (3) φορές (άρθρο 12 εγκυκλίου). Οι προϋποθέσεις για ένταξη στην προαιρετική ασφάλιση είναι πολλές και αναφέρονται αναλυτικά στην εγκύκλιο. Κάτι που είναι αμέσως σαφές, πάντως, είναι πως ένας νέος μηχανικός που γράφτηκε εχθές στο ΤΕΕ, δεν μπορεί να υπαχθεί σε αυτό το καθεστώς. Αυτή η προαιρετική ασφάλιση διακόπτεται για πολλούς άλλους λόγους, σε σχέση με την προαιρετική (Α), όπως αναφέρει η εγκύκλιος 3. Ανάμεσα στους λόγους που χάνεις την προαιρετική, είναι σε περίπτωση καθυστέρησης της πληρωμής της μηνιαίας εισφοράς για περισσότερο από δύο (2) έτη από την ημερομηνία που αυτή κατέστη απαιτητή.

 

Εδώ οι συγγραφείς έδειξαν το ενδιαφέρον τους στον αριθμό "3".

Από την εγκύκλιο: "Σε περίπτωση που επέλθει απώλεια του δικαιώματος για συνέχιση προαιρετικά της ασφάλισης, ο ασφαλισμένος μπορεί να ζητήσει την υπαγωγή του στην προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, μετά την παρέλευση τριών (3) ετών...Συνολικά, ο ασφαλισμένος μπορεί να υπαχθεί σε καθεστώς προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης μέχρι τρεις (3) φορές"

Και αναρωτιέται κανείς: γιατί μετά απο 3 χρόνια και μέχρι 3 φορές; Γιατί όχι μετά από 4 χρόνια και μέχρι 4 φορές για παράδειγμα;

------------------

Εν κατακλείδι: Κάποια στιγμή στο μέλλον ίσως να ομαλοποιηθούν / σοβαρευτούν τα πράγματα. Προς το παρόν είναι λίγο θολά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cv98019 said:

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4488 - Αρθρο 20. Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα - Παραγραφος 4: "... Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύμφωνα με τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισμένου εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος. Η προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης διακόπτεται, ύστερα από αίτηση του ασφαλισμένου, από την πρώτη ημέρα του επόμενου μήνα από την υποβολή της αίτησης. Νέα αίτηση για προαιρετική ασφάλιση δεν μπορεί να υποβληθεί."

Κοινώς, για να υπαχθείς στην προαιρετική ασφάλιση του ν4488, έπρεπε να είχες υποβάλει αίτηση από 13-09-2017 μέχρι 12-12-2017. Και η σχετική εγκύκλιος βγήκε το Μάρτη του 2018! Και από όσους ξέρω που το έκαναν, κανείς δεν έχει πάρει απάντηση ακόμα (είτε θετική είτε αρνητική)!

Γιατί να μην μπορει να υποβληθεί νέα αίτηση είναι ένα μυστήριο που πλανάται στον αέρα. Και η εγκυκλιος το ξεκαθαριζει κιολας: "Το δικαίωμα στην προαιρετική ασφάλιση, σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 20, παρέχεται άπαξ και αποκλειστικά...

Είμαι από αυτούς που έκαναν την αίτηση εντός των χρονικών ορίων του νόμου. Ακόμα θυμάμαι το πήγαινε-έλα στο τοπικό γραφείο, την αίτηση, που την έγραψα μόνος μου προσπαθώντας σε ένα θολό τοπίο να καλύψω τον εαυτό μου όσο καλύτερα μπορούσα,  και πάνω από όλα το εγκεφαλικό που γλύτωσα όταν πήγα στα κεντρικά στην Αθήνα και δεν μπορούσαν να βρουν την αίτησή μου, η οποία έπρεπε να είχε διαβιβαστεί υπηρεσιακά (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Μέχρι σήμερα δεν έχω επίσημη απάντηση και είμαι ακόμα στον αέρα. Από το τοπικό υποκατάστημα μου είχαν πει τότε πως το χρονικό περιθώριο (13-09-2017 μέχρι 12-12-2017) είχε σιωπηλά καταργηθεί και όλοι έκαναν αιτήσεις ακόμα και 16 μήνες μετά τον νόμο.

Για το θέμα όσων συναδέλφων εργάζονται στο εξωτερικό χωρίς να έχουν διακόψει την ασφάλισή τους εδώ, πραγματικά δεν ξέρω να έχει βγει κάποια σχετική εγκύκλιο. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, πάντως, είναι πως στοιχειωδώς θα έπρεπε να είχαν κάνει αίτηση για υπαγωγή στην προεραιτική ασφάλιση (Α) του πιο πάνω σχολίου μου.

Edited by gelastos
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, gelastos said:

Για το θέμα όσων συναδέλφων εργάζονται στο εξωτερικό χωρίς να έχουν διακόψει την ασφάλισή τους εδώ, πραγματικά δεν ξέρω να έχει βγει κάποια σχετική εγκύκλιο. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, πάντως, είναι πως στοιχειωδώς θα έπρεπε να είχαν κάνει αίτηση για υπαγωγή στην προεραιτική ασφάλιση (Α) του πιο πάνω σχολίου μου.

Αν το θέμα για τους κατοίκους Ελλάδας είναι κάπως μπερδεμένο, για τους κατοίκους εξωτερικού είναι εντελώς στον αέρα. Αν στοιχειωδώς κάποιος είχε κάνει αίτηση στην προαιρετική - (περίπτωση Α ή Β), είναι πιθανό να πληρώνει τσάμπα μέχρι σήμερα.

Το πρώτο πράγμα που κάνει ενας πρωην ΕΕ που μεταναστεύει (πριν φύγει) είναι διακοπή εργασιών. Με ανοιχτά βιβλία, μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού δεν γίνεται. Κι αν δεν κάνεις μεταφορά φορολογικής κατοικίας το πρόβλημα που έχεις δεν είναι το ασφαλιστικό - είναι το φορολογικό.

Απο 01-01-2017, οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις πάνε πακέτο με τις φορολογικές - αν τα βιβλία είναι κλειστά, δεν έχεις υποχρέωση να πληρώνεις ΕΦΚΑ. Παρόλα αυτά, ο ΕΦΚΑ στέλνει ραβασάκια κανονικά, τουλαχιστον σ'εμενα. Πλέον ξεκίνησε και ο ΕΤΕΑΕΠ.

Έχω τρεις επιλογές:

1. Αγνοώ τα ραβασάκια. Άρα δεν ασφαλίζομαι στην Ελλάδα (δεν πληρώνω άσκοπα εισφορές ΟΑΕΔ και ασθένειας άλλα ούτε και σύνταξης που ίσως να είχε κάποιο όφελος).

2. Πληρώνω τα ραβασάκια, χωρίς να κάνω αίτηση για προαιρετική ασφάλεια. Το σύστημα θα με βγάζει ασφαλισμένο στην Ελλάδα, προσωρινά τουλάχιστον. Θα πληρώνω εισφορές ΟΑΕΔ και ασθένειας παντελώς άσκοπα, αφού δεν ζω εκεί. Θα πληρώνω κλάδο σύνταξης, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα μετρήσουν συντάξιμα χρόνια.

3. Πληρώνω τα ραβασάκια, αφού κάνω αίτηση για προαιρετική ασφάλεια (δηλώνοντας ψευδώς ότι ζω στην Ελλάδα). Το αποτέλεσμα είναι ίσως παρόμοιο με το #2 παραπάνω. Κανείς δεν ξέρει.

------------------------

Μέχρι να ομαλοποιηθούν / σοβαρευτούν τα πράγματα, ακολουθώ το #1.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και εγώ στην ερώτηση μου στην προϊστάμενο γιατί αφού έκανα "μεγάλο λάθος" να μην έχω κάνει αίτηση προαιρετικής ασφάλισης συνέχιζε ο ΕΦΚΑ να μου απαιτεί ηλεκτρονικά την πληρωμή των εισφορών; Μου απάντησε επειδή ήμουν γραμμένος στο σύστημα... και ότι πρέπει να την κάνω έστω και τώρα για αναγνωρισθούν ως συντάξιμος ο χρόνος αυτός. Ασφάλεια υγείας είχα κανονικά όλον αυτό τον καιρό (χωρίς έναρξη επαγγέλματος εννοώ).

Στο καιρό του ΤΣΜΕΔΕ νομίζω σε αυτό εδώ το forum είχε γραφτεί (θέλει λίγο ψάξιμο) ότι αυτοί που εργάζονταν στην ΕΕ μπορούσαν να κάνουν μία αίτηση διακοπής ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ και η ασφάλιση τους στο εξωτερικό θα αναγνωρίζονταν κανονικά.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πέρασε 1 χρόνος κι ένας μήνας σχεδόν από πέρυσι που έκανα αίτηση αρχές Ιούνη να κάνει το ΤΣΜΕΔΕ τον φοβερό άθλο και να στείλει σε ΕΦΚΑ ενημέρωση ότι έκανα παύση εργασιών σε εφορία την 31-12-2016 κι έκτοτε είμαι μόνο μισθωτός.

Πέρσι αρχές Αυγούστου που πήγα σε προϊστάμενο και ζήτησα να μάθω πότε θα ασχοληθούν με την αίτησή μου, μου είπε σε κανένα εξάμηνο…

Πέρασε λοιπόν ένας χρόνος κι ακόμη βλέπω εικονικές εισφορές σαν επαγγελματίας κι ότι χρωστάω ένα σωρό λεφτά ενώ πρέπει να μου επιστρέψει ο ΕΦΚΑ 500 € που έδωσα αρχές 2017.

Τεσσεράμισι χρόνια μας κυβερνούν οι άχρηστοι και με αυτή την ανεκδιήγητη υπουργό που το μόνο που ενδιαφερόταν ήταν τι συνολάκια θα φοράει στη Βουλή κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για τη ταλαιπωρία χιλιάδων Μηχανικών.

Όμως αρχές Αυγούστου που θα έχει καταλυθεί η υπερτετράχρονη τυραννία θα πάω πάλι από εκεί κι αυτή τη φορά θα καλέσω και εισαγγελέα. Εν ανάγκη θα αφιερώσω μία εβδομάδα από άδεια να καλώ εισαγγελέα κι αστυνομία καθημερινά μήπως επιτέλους αποδοθούν κάπου ευθύνες και νιώσω ότι ζω σε Δημοκρατία κι όχι σε Μπανανία. Ας το έχουν υπόψη τους εκεί στο ΤΣΜΕΔΕ αν διαβάζουν το φόρουμ εδώ (γιατί στα e-mail μας γειώνουν, ούτε καν τα ανοίγουν) ότι η υπομονή τελείωσε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σήμερα το πρωί έλαβα συστημένη επιστολή από τον ΕΦΚΑ, με την οποία με ενημερώνουν για την, από 01.01.2017, διαγραφή μου από τον ΕΦΚΑ.

Όσον αφορά την κατάσταση μου, έχω επιλέξει συνέχιση της προαιρετικής ασφάλισης, είμαι μισθωτός & έχω κλειστά βιβλία.

Έχει λάβει κάποιος άλλος παρόμοια (συστημένη κιόλας) επιστολή;

Link to comment
Share on other sites

@Ghostrider Έχω κάνει αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση (Φεβρουάριος 2018)....δεν έχω λάβει απάντηση. Η συστημένη επιστολή αφορά απάντηση επί αιτήματος για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση του άρθρου 20 του Ν.4488/2017; Πότε έκανες το αίτημα; Σου είναι εύκολο να την αναρτήσεις, σβήνοντας τα προσωπικά σου στοιχεία γιατί με ενδιαφέρει; Πες μας τις αλλαγές στην ιδιότητα σου (μισθωτός, αυτοαπασχολούμενος κλπ με ημερομηνίες) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.