Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

@gmangina86 Καλημέρα. Αίτηση για υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση έχω κάνει & γω τον 02/2018.
Η απάντηση περί διαγραφής μου από τον ΕΦΚΑ στηρίζεται σε μια παλιότερη μ αίτηση που είχα κάνει σχετικά με τη διαγραφή λανθασμένων ειδοποιητηρίων ελ. επαγγελμ. ενώ ήμουν σε καθεστώς μισθωτής εργασίας (κλειστά βιβλία).
Η συστημένη επιστολή όντως αφορά απάντηση επί του άρθρου 20 του Ν.4488/2017. 
Με την 1η ευκαιρία θα την ανεβάσω.

 

Edit: @gmangina86 δες συνημμένο.

1.JPG

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

@Ghostrider Γιατί βεβαίωση διαγραφής από το ΤΕΕ; Δεν έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; 

Edit: Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω την απάντηση γιατί λέει από 01/01/2017 διαγραφή από το μητρώο ασφαλισμένων του ΕΦΚΑ. Εσύ λογικά ζητάς με αίτηση  υπαγωγή στην προαιρετική ασφάλιση από 01/01/2017....

Edit: Έχεις δίκιο.... για την άδεια

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

@gmangina86 Αν παρατηρήσεις καλά, αφενός δεν έχει αριθμό η σειρά, αφετέρου έχει "-" στον αριθμό της βεβαίωσης. Εννοείται πως έχω άδεια από ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Ghostrider said:

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σήμερα το πρωί έλαβα συστημένη επιστολή από τον ΕΦΚΑ, με την οποία με ενημερώνουν για την, από 01.01.2017, διαγραφή μου από τον ΕΦΚΑ.

Όσον αφορά την κατάσταση μου, έχω επιλέξει συνέχιση της προαιρετικής ασφάλισης, είμαι μισθωτός & έχω κλειστά βιβλία.

Έχει λάβει κάποιος άλλος παρόμοια (συστημένη κιόλας) επιστολή;

Γεια σου τυχερέ συνάδελφε

Αν έχεις τη καλοσύνη ενημέρωσε μας πότε έκανες αίτηση διαγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μήπως εκτιμήσουμε πότε τελειώνει κι ο δικός μας Γολγοθάς.

Καλό Σαββατοκύριακο

Link to comment
Share on other sites

@Chris Mour τώρα αν σου πω πως δεν έκανα ποτέ, θα με πιστέψεις; 🤣

Εγώ -κατόπιν παραίνεσης & αρκετών συναδέλφων εδώ μέσα που έκαναν εγγραφές αιτήσεις επι τόπου στο ΤΣΜΕΔΕ- μια αίτηση για διαγραφή των λανθασμένων ειδοποιητηρίων ΕΦΚΑ έκανα & με διέγραψαν τελείως.

Πέρα από το αστείο της υπόθεσης πάντως, η επιστολή πρέπει να αναφέρεται στη διαγραφή μου από τον κλάδο Σύνταξης του πρ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ (και στη συνέχιση του κλάδου στον ΕΦΚΑ από 01.01.2017). Το θέμα είναι πως η διαγραφή δεν αναφέρεται στο πρ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αλλά σε ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

@Ghostrider

Πρέπει να ομολογήσω πως είμαι λίγο μπερδεμένος με την περίπτωσή σου. Διάβασα και άλλη ανάρτηση που έκανες σε άλλο νήμα. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι κατάλαβα. Από 1.1.2017 έχεις δουλέψει ως μισθωτός. Από 1.1.2017 δεν έχεις ανοίξει ποτέ βιβλία στην εφορία. Από 1.1.2017 ήσουν για κάποιους μήνες άνεργος.

Εάν τα παραπάνω είναι σωστά, τότε συμπεραίνω τα εξής:

1. Εάν την 1.1.2017 ήσουν μισθωτός, τότε αυτόματα εγγράφεσαι στον ΕΦΚΑ και πληρώνεις τις εισφορές που προβλέπονται ως μισθωτός. Λογικά, όπως και σε άλλους συναδέλφους, ο ΕΦΚΑ έβγαζε παράλληλα ειδοποιητήρια για εισφορές Ε.Ε., τις οποίες και δεν έπρεπε να πληρώσεις. Μέχρι εδώ, για να σταματήσει ο ΕΦΚΑ να σου βγάζει εισφορές Ε.Ε., έπρεπε να περαστείς ως μισθωτός στα μητρώα και όχι ως Ε.Ε.

2. Εάν κάποια στιγμή μετά την 1.1.2017 έμεινες άνεργος, τότε θεωρητικά ενημέρωσες τον ΕΦΚΑ, οπότε και λογικά διαγράφεσαι από το ταμείο, αφού δεν έχεις ανοιχτά βιβλία. Τότε, θεωρητικά πάντα, μπορείς να κάνεις αίτηση για προεραιτική ασφάλιση βάση του άρθρου 20 του 4488, με μεγάλη προσοχή στα χρονικά διαστήματα που αυτό ορίζει (δεν τα έψαξα για να σου απαντήσω εδώ, στο ΦΕΚ φαίνονται).

3. Εάν, την πρώτη φορά που έμεινες άνεργος, δεν καλύπτεις τις προϋποθέσεις του άρθρου 20, τότε πας στην προαιρετική ασφάλιση που ισχύει για όλους, με μεγάλη προσοχή στις προϋποθέσεις.

4. Εάν δεν καλύπτεις ούτε αυτές τις προϋποθέσεις, τότε μένεις ανασφάλιστος από τον ΕΦΚΑ, μέχρι τη στιγμή που προσλαμβάνεσαι ξανά ως μισθωτός. Τότε, θεωρητικά πάντα, ενημερώνεις τον ΕΦΚΑ και ξεκινά να μετρά πάλι η ασφάλισή σου, με εισφορές μισθωτού.

Εάν έχει γίνει κάτι διαφορετικό από τα 1 ως 4, κάτι δεν έχει γίνει σωστά και μάλλον θα πρέπει να πας στο ταμείο για διευκρινήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gelastos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την επεξηγηματικότατη απάντησή σου. Σωστά κατάλαβες την εργασιακή μου κατάσταση για το 2017, η οποία επαναλήφθηκε και το 2018. Αίτηση για συνέχιση της προαιρετικής ασφαισης είχα κάνει, όμως σε τηλ. που δέχθηκα από τον ΕΦΚΑ σήμερα, η -κατά τ’ άλλα συμπαθέστατη και ομιλητικότατη- κοπέλα με την οποία μίλησα μου είπε (3 φορές με πήρε για να τα επαληθεύσει) πως - «πατώντας»  στο δεύτερο έγγραφο που έχω ανεβάσει με link στο άλλο νήμα - δε μπορώ ως μηχανικός να υπαχθώ στην προαιρετική ασφάλιση του άρθρου 20 του νόμου. Και να μπορούσα μου είπε, γίνεται μόνο μια φορά (άρα τι θα συμβεί αν αυτό επαναληφθεί, που όντως επαναλαμβάνεται για εμένα το 2018), αλλά και να γινόταν, μου είπε πως δεν γίνεται να έχει αναδρομική ισχύ για παλιότερα χρονικά διαστήματα.

Μου εξήγησε πως πλέον δεν ισχύει ό,τι ίσχυε στην ΤΣΜΕΔΕ εποχή για τους αυταπασχολούμενους & πως με νέα εκκαθάριση του 2017, αλλά και την αναμενόμενη του 2018, θα μου επιστραφούν τα ποσά που έδωσαν ως άνεργος (ένας θεός ξέρει πότε & πως).

Πάντως δεν ξέρω αν ήταν τόσο ξεκάθαρα σε εσάς τα περί προαιρετικής ασφάλισης, γνωρίζω πολλούς συναδέλφους σε παρόμοια κατάσταση με εμένα που έχουν την ψευδαίσθηση πως όταν είναι άνεργοι, επειδή έχουν κάνει μια κάποια αίτηση για συνέχιση προαιρετικής ασφάλισης, πληρώνουν τα ελάχιστα & ασφαλίζονται. Και ξέρω πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Για το άρθρο 20 ξαναγράφω, θέλει προσοχή στις ημερομηνίες που αναφέρει το ΦΕΚ. Δεν γράφονται στην εγκύκλειο του ΕΦΚΑ. Και σαφώς ισχύει για μία φορά. Από πρώην ΤΣΜΕΔΕ επαρχίας, μου είχαν πει πως ισχύει μια άτυπη χρονική παράταση για το άρθρο 20, η οποία, λογικά, μπορεί να μην ισχύει πλεόν. Αλλά, για μένα, πρέπει να πας επειγόντως στο ταμείο. Πρέπει να διευκρινήσεις/καθορίσεις τις χρονικές περιόδους που δούλευες ως μισθωτός, οπότε και έπρεπε να είχες ασφάλιση. Δεν γίνεται να είσαι διαγραμμένος από 1.1.2017 ως σήμερα,  αφού ενδιάμεσα ήσουν μισθωτός.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@gelastos και πάλι σε ευχαριστώ. Σχετικά με το άρθρο 20, έκανα αίτηση σε αυτό το εύλογο χρονικό διάστημα της άτυπης χρονικής παράτασης στην οποία αναφέρεσαι. Οι ΑΠΔ μου από τις μισθωτές εργασίες φαίνονται κανονικά στον ΕΦΚΑ, όπως με ενημέρωσαν. Είχα και έχω ασφάλιση. Υποθέτω πως η διαγραφή της συστημένης επιστολής που είδες στο άλλο νήμα αναφέρεται στον κλάδο Σύνταξης του πρ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ (αλλά οπωσδήποτε θέλει επιβεβαίωση).
Αυτό για το οποίο θέλω επιβεβαίωση -το οποίο κατά κάποιο τρόπο με τα λεγόμενά σου μου το επιβεβαιώνεις- είναι πως για πολλαπλές χρονικές περιόδους ανεργίας δε δύναται πλέον ένας μηχανικός να αυτασφαλίζεται (παρά μόνο αν έχει ανοιχτά βιβλία χωρίς εισόδημα).

Όπως και να έχει, αυτή τη βδομάδα θα πάω οπωσδήποτε στο ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Ghostrider said:

Υποθέτω πως η διαγραφή της συστημένης επιστολής που είδες στο άλλο νήμα αναφέρεται στον κλάδο Σύνταξης του πρ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ

Εγώ, με αυτούς που μπλέξαμε, δεν θα υπέθετα τίποτα. Εδώ εμένα μου έλεγαν πως έχω πληρώσει τις ίδιες εισφορές τρεις φορές και χρωστάω τις δύο (για τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ). Οπότε έπρεπε να πληρώσω τα χρωστούμενα (!!!) και μετά να κάνω αίτηση για να μου επιστραφούν αυτά που κακώς έδωσα (!!!). Μέχρι που πήγα στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ επαρχίας, τους μετέφερα τι μου είπαν, γελάσαμε και μετά μου έβγαλαν βεβαίωση ασφαλιστικής ικανότητας που έλεγε ξεκάθαρα πως δεν χρωστάω τίποτα.

Όπως και να έχει, καλό κουράγιο. Όλοι το χρειαζόμαστε όταν πρέπει να πηγαίνουμε στον ΕΦΚΑ / ΤΣΜΕΔΕ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.