Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

20 ώρες πριν, Homer said:

13 Ο χρόνος της προαιρετικής ασφάλισης λογίζεται ως αναγνωριζόμενος χρόνος;

O χρόνος της προαιρετικής ασφάλισης δεν λογίζεται ως αναγνωριζόμενος χρόνος, και, ως εκ τούτου, δεν συνυπολογίζεται στο προβλεπόμενο, κατά περίπτωση, ανώτατο όριο αναγνωριζόμενων χρόνων ασφάλισης. Ο εν λόγω χρόνος, επίσης, δεν συνυπολογίζεται για τη συμπλήρωση των χρονικών προϋποθέσεων προαιρετικής συνέχισης της ασφάλισης των άρθρων 18, 37 και 96 παρ.2 του Ν. 4387/16.

Το παραπάνω τί σημαίνει ακριβώς; Ότι η προαιρετική ασφάλιση δεν είναι αναγνωριζόμενος χρόνος για σύνταξη (θα τρελαθούμε τελείως;) ή κάτι συγκεκριμένο "δεν συνυπολογίζεται στο προβλεπόμενο, κατά περίπτωση, ανώτατο όριο αναγνωριζόμενων χρόνων ασφάλισης"; 

Αυτό το έψαχνα όλο το 2018..... Στα ταμεία (γιατί ρώτησα και στα κεντρικά και σε επαρχιακά ΕΦΚΑ / ΤΣΜΕΔΕ) δεν ξέρανε τίποτα για το ..... φόνο. Τελικά βρήκα γνωστό γνωστού που ήξερε διευθυντή του ΕΦΚΑ και μου ήρθε η πληροφορία πως ο προαιρετικός χρόνος σαφώς και αναγνωρίζεται ως χρόνος ασφάλισης για σύνταξη. Τα άρθρα 18, 37 και 96 αναφέρονται σε ειδικές περιπτώσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Γράφτηκα στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ τον Ιούνιο του 2017 με αποτέλεσμα να φαίνομαι αρχικά στο σύστημα ως αυτοαπασχολούμενος (ήταν το μεταβατικό διάστημα που περνούσαν όλα από το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ). Από τον Οκτώβριο του 2017 εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός. Το σύστημα όμως ακως ακόμα και σήμερα με εμφανίζει ως αυτοαπασχολούμενος (παρόλο που στην καρτέλα ΕΦΚΑ μισθωτών φαίνονται κανονικά οι ΑΠΔ με τις οποίες πληρώνωμαι ως μισθωτός). Σημειωτέον ότι δεν έχω ανοίξει ποτέ βιβλία,

Πρώτη αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για μεταβολή εργασιακής ιδιότητας: 01/2018 (τις τότε αιτήσεις τις διαχειριζόταν το τμήμα εισφορών, τον Απρίλιο που πήγα μου είπαν κοιτούσαν ακόμα τις αιτήσεις Οκτωβρίου 2017)

Δευτερη αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για διαγραφή από ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ : 04/2019 (έκανα ξανά αίτηση, γιατί μου είπαν ότι τώρα υπεύθυνο για αυτό είναι το τμήμα ασφάλισης και όχι το τμήμα εισφορών, και όποιος διαχειριστεί πρώτος την αίτηση θα το κανονίσει)

Προφανώς αγνοώ τα ειδοποιητήρια (τα οποία όμως εκκαθαρίζονται ως μηδενικά αφού δεν φαίνεται εισόδημα από αυτοαπασχόληση ενώ φαίνεται εισόδημα από μισθωτή εργασία). Οπότε τώρα είναι απλήρωτα ειδοποιητηρια από Ιανουαριο 2019 μέχρι σήμερα καθώς και το επικουρικό (όλα προφανώς παράνομα αφού είμαι σε καθεστώς μισθωτής εργασίας).

Την Παρασκευή 12/7 μου ήρθε ειδοποίηση στο e-banking της Πειραιώς ότι τη Δευτέρα 15/7 το ΚΕΑΟ θα εισπράξει από το λογαριασμό μου τις απλήρωτες εισφορές (που υπενθυμίζω κακώς χρεώνονται)

Το μήνυμα το είδα χθες, αλλά δεν είχε γίνει κάποια χρέωση τελικά. Παρόλα αυτά, και επειδή ανησυχώ ότι μέχρι επιτέλους να εδεήσει ο ΕΦΚΑ να με διαγράψει από το μητρώο ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ, υπάρχει ο κίνδυνος το ΚΕΑΟ να εισπάξει εισφορές, ξέρετε μήπως αν μπορεί να το κάνει και σε λογαριασμό που είμαι συνδικαιούχος μόνο; Στην τράπεζα δεν ήξερα.

Δε σχολιάζω το σουρεαλιστικό της υπόθεσης, το ότι έχω κάνει αίτηση 1,5 χρόνο και ακόμα δεν έχει ικανοποιηθεί το αίτημα, το ότι προσπαθώ να βρω τρόπους να μη μου κατάσχουν χρήματα, τα οποία δεν οφείλω αφού οι εισφορές πληρώνονται αποδεδειγμένα μέσω της μισθωτής εργασίας, το ότι το ΤΣΜΕΔΕ με έβαλε τον Απρίλιο να κάνω και νέα δήλωση γιατί τους είχαν έρθει συγκεκριμένες οδηγίες, και όταν έκανα την πρώτη δήλωση ζητούσα μεταβολή εργασιακής ιδιότητας (που ακόμα δεν την έχει εξετάσει το τμήμα ειοσφορών) ενώ τώρα η αίτηση (που έκανα τον Απρίλιο) ζητάει διαγραφή από τα μητρωα μη μισθωτών ΕΦΚΑ,

Τι πρότείνετε να κάνω; OK, να ξαναπάω ΤΣΜΕΔΕ να τσακωθώ με τις εκνευριστικά αδιάφορες υπαλλήλους. Να στείλω mail στον συνήγορο του πολίτη?

Μιλάμε για την απόλυτη παράνοια. Οκ να περιμένεις μέχρι να το φτιάξουν, άλλα όχι και να κινδυνεύεις να σου κατάσχουν χρήματα από το λογαριασμό για παράνομες εισφορές. Πραγματικά, πλήρης απογοήτευση.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, αν ήμουν στη θέση σου, θα είχα πάει ήδη σε δικηγόρο ώστε καταρχήν με όσα νόμιμα μέσα υπάρχουν να σταματήσει άμεσα η κατάσχεση λογαριασμών και/ή ακινήτων και σε δεύτερο βαθμό μήνυση και αγωγή στον ΕΦΚΑ για ότι μπορεί να συμπεριλάβει ο δικηγόρος (ηθική βλάβη, επαγγελματική βλάβη κλπ), με ποσό αποζημίωσης πάνω από 200 χιλιάρικα. Και βγάλε από τους λογαριασμούς ότι χρήματα έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, escafeld said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Γράφτηκα στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ τον Ιούνιο του 2017 με αποτέλεσμα να φαίνομαι αρχικά στο σύστημα ως αυτοαπασχολούμενος (ήταν το μεταβατικό διάστημα που περνούσαν όλα από το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΦΚΑ). Από τον Οκτώβριο του 2017 εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός. Το σύστημα όμως ακως ακόμα και σήμερα με εμφανίζει ως αυτοαπασχολούμενος (παρόλο που στην καρτέλα ΕΦΚΑ μισθωτών φαίνονται κανονικά οι ΑΠΔ με τις οποίες πληρώνωμαι ως μισθωτός). Σημειωτέον ότι δεν έχω ανοίξει ποτέ βιβλία,

Πρώτη αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για μεταβολή εργασιακής ιδιότητας: 01/2018 (τις τότε αιτήσεις τις διαχειριζόταν το τμήμα εισφορών, τον Απρίλιο που πήγα μου είπαν κοιτούσαν ακόμα τις αιτήσεις Οκτωβρίου 2017)

Δευτερη αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για διαγραφή από ΕΦΚΑ ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ : 04/2019 (έκανα ξανά αίτηση, γιατί μου είπαν ότι τώρα υπεύθυνο για αυτό είναι το τμήμα ασφάλισης και όχι το τμήμα εισφορών, και όποιος διαχειριστεί πρώτος την αίτηση θα το κανονίσει)

Προφανώς αγνοώ τα ειδοποιητήρια (τα οποία όμως εκκαθαρίζονται ως μηδενικά αφού δεν φαίνεται εισόδημα από αυτοαπασχόληση ενώ φαίνεται εισόδημα από μισθωτή εργασία). Οπότε τώρα είναι απλήρωτα ειδοποιητηρια από Ιανουαριο 2019 μέχρι σήμερα καθώς και το επικουρικό (όλα προφανώς παράνομα αφού είμαι σε καθεστώς μισθωτής εργασίας).

Την Παρασκευή 12/7 μου ήρθε ειδοποίηση στο e-banking της Πειραιώς ότι τη Δευτέρα 15/7 το ΚΕΑΟ θα εισπράξει από το λογαριασμό μου τις απλήρωτες εισφορές (που υπενθυμίζω κακώς χρεώνονται)

Το μήνυμα το είδα χθες, αλλά δεν είχε γίνει κάποια χρέωση τελικά. Παρόλα αυτά, και επειδή ανησυχώ ότι μέχρι επιτέλους να εδεήσει ο ΕΦΚΑ να με διαγράψει από το μητρώο ΜΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ, υπάρχει ο κίνδυνος το ΚΕΑΟ να εισπάξει εισφορές, ξέρετε μήπως αν μπορεί να το κάνει και σε λογαριασμό που είμαι συνδικαιούχος μόνο; Στην τράπεζα δεν ήξερα.

Δε σχολιάζω το σουρεαλιστικό της υπόθεσης, το ότι έχω κάνει αίτηση 1,5 χρόνο και ακόμα δεν έχει ικανοποιηθεί το αίτημα, το ότι προσπαθώ να βρω τρόπους να μη μου κατάσχουν χρήματα, τα οποία δεν οφείλω αφού οι εισφορές πληρώνονται αποδεδειγμένα μέσω της μισθωτής εργασίας, το ότι το ΤΣΜΕΔΕ με έβαλε τον Απρίλιο να κάνω και νέα δήλωση γιατί τους είχαν έρθει συγκεκριμένες οδηγίες, και όταν έκανα την πρώτη δήλωση ζητούσα μεταβολή εργασιακής ιδιότητας (που ακόμα δεν την έχει εξετάσει το τμήμα ειοσφορών) ενώ τώρα η αίτηση (που έκανα τον Απρίλιο) ζητάει διαγραφή από τα μητρωα μη μισθωτών ΕΦΚΑ,

Τι πρότείνετε να κάνω; OK, να ξαναπάω ΤΣΜΕΔΕ να τσακωθώ με τις εκνευριστικά αδιάφορες υπαλλήλους. Να στείλω mail στον συνήγορο του πολίτη?

Μιλάμε για την απόλυτη παράνοια. Οκ να περιμένεις μέχρι να το φτιάξουν, άλλα όχι και να κινδυνεύεις να σου κατάσχουν χρήματα από το λογαριασμό για παράνομες εισφορές. Πραγματικά, πλήρης απογοήτευση.

 

 

 

 

Συνάδελφε ούτε το FBI η CIA ακόμη κι ο Chuck Norris θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα με το ΤΣΜΕΔΕ. Μη σπαταλάς άδικα το χρόνο σου με Συνήγορο Πολίτη. Μου απάντησαν πέρσι που απευθύνθηκα ότι απλά έχουν οχλήσει το ΤΣΜΕΔΕ και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παραπέρα. Εγώ από τέλος 2016 έχω κλείσει τα βιβλία κι έκτοτε είμαι μισθωτός κι εδώ και πάνω από ένα χρόνο που έχω κάνει αίτηση δεν έχει διεκπεραιωθεί, ενώ ο προϊστάμενος είχε υποσχεθεί πέρσι τον Αύγουστο ότι θα είχε γίνει σε κανένα εξάμηνο από τότε.

Μόνη ελπίδα ο νέος Υφυπουργός Παναγιώτης Μηταράκης που φαίνεται γνώστης και σοβαρός (σε αντίθεση με τη προηγούμενη που μόνο τα συνολάκια που θα φορούσε στη Βουλή την απασχολούσαν) αν μπορέσουμε να τον ενημερώσουμε για την τρέλα που ζούμε χιλιάδες Μηχανικοί. Ας προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Αν κι αυτός δεν κάνει κάτι, τότε μας μένει μόνο αυτό της ταινίας «Όλα είναι δρόμος» και μια μπουλντόζα και να φωνάζουμε Ηλία ρίχτοοο…

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Chris Mour said:

Συνάδελφε ούτε το FBI η CIA ακόμη κι ο Chuck Norris θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα με το ΤΣΜΕΔΕ. Μη σπαταλάς άδικα το χρόνο σου με Συνήγορο Πολίτη. Μου απάντησαν πέρσι που απευθύνθηκα ότι απλά έχουν οχλήσει το ΤΣΜΕΔΕ και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παραπέρα. Εγώ από τέλος 2016 έχω κλείσει τα βιβλία κι έκτοτε είμαι μισθωτός κι εδώ και πάνω από ένα χρόνο που έχω κάνει αίτηση δεν έχει διεκπεραιωθεί, ενώ ο προϊστάμενος είχε υποσχεθεί πέρσι τον Αύγουστο ότι θα είχε γίνει σε κανένα εξάμηνο από τότε.

Μόνη ελπίδα ο νέος Υφυπουργός Παναγιώτης Μηταράκης που φαίνεται γνώστης και σοβαρός (σε αντίθεση με τη προηγούμενη που μόνο τα συνολάκια που θα φορούσε στη Βουλή την απασχολούσαν) αν μπορέσουμε να τον ενημερώσουμε για την τρέλα που ζούμε χιλιάδες Μηχανικοί. Ας προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Αν κι αυτός δεν κάνει κάτι, τότε μας μένει μόνο αυτό της ταινίας «Όλα είναι δρόμος» και μια μπουλντόζα και να φωνάζουμε Ηλία ρίχτοοο…

Τα  ιδια και εδω. Κλειστα βιβλία,  δύο αιτήσεις (Μαρτιος 2018, Μαιος 2019), ΣτΠ. ΣΤΠ πραγματικά δεν έκανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

🤯🤯

Καλημέρα

Σήμερα ήρθε email από ΙΚΑ(;)

image.thumb.png.6121d987504bd39763b5ac007b49994b.png

και το σημαντικότερο είναι οτι μπαίνοντας στο λινκ τα ποσά που χα κατα νου 2ΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ... ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 1800 € που χα κατα νου γινανε 4000 σχεδον (το 300€ φαντάζομαι ειανι καποια παλια αναδρομικα (Α 2014 ισως;) )Αλλο το καινούριο 1793€ Τι μπορεί να είναι ;; ΞΕΡΕΙ κανείς;

image.thumb.png.de94f21b0ee2dfbc6c6f256e60300d6d.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που γνωρίζω είναι τι σημαίνουν τα παρακάτω στο πεδίο "Τύπος/Σειρά/Αριθμός Παραστατικού" π.χ. σε αυτά που έχεις:
ΤΣΜΕΔΕ / Κ / 19351
ΤΣΜΕΔΕ / Π2 / 19351

Το "Κ" σημαίνει Κεφάλαιο = κύρια εισφορά
Το "Π2" σημαίνει Πρόσθετα Τέλη επί του Κεφαλαίου

Οπότε αυτά τα δύο που έχουν τον ίδιο αριθμό αφορούν "ένα πράγμα", το κεφάλαιο και τα πρόσθετα τέλη του. Οπώς ανάλογα φαίνεται στο πρώτο ζευγάρι στην εικόνα που έχεις ανεβάσει.

Προσωπικά θα έψαχνα μήπως:

-- δεν έχει πληρωθεί/μήπως έχει ξεφύγει κάποιο ειδοποιητήριο εξαμήνου που δεν έχει πληρωθεί και έχει ως ποσό 1.793,10€

ή

-- μήπως ήταν κάποιο από τα τελευταία του τ.ΤΣΜΕΔΕ όπου ζητήθηκε η ένταξη σε κατώτερη κατηγορία και ενώ είχε πληρωθεί (το ποσό της κατώτερης κατηγορίας) χάθηκε κάποια δόση από κάπου και επανήρθε ως ποσό στο αρχικό (πριν δηλ. την ένταξη σε κατώτερη κατηγορία) μειωμένο κατά αυτό που πληρώθηκε

ή

-- αν έχει πληρωθεί και λανθασμένα το εμφανίζουν ως οφειλή (κεφάλαιο+τέλη), οπότε στην δεύτερη περίπτωση έχει επισκέψεις στα ταμεία ....
ή ...κάτι άλλο που δεν μου έρχεται στο μυαλό ...

Αν βγάλεις άκρη κάνε έναν κόπο και ενημέρωσε το forum.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το λοιπον αφου πηγα στο Τσμεδε, η απαντηση που μου δωσανε ειναι οτι μαλλον ειναι διπλιεγγραφη (κατα πασα πιθανοτητα σφαλμα της μηχανοργανωσης)..(;!) και για την ωρα ν το αφησω ετσι κ αν σ κανα μηνα παραμενει τι σχεδον διπλο ποσο να ανησυχισω κ να ξαναπερασω απο κει ν το ξαναδουμε😒 😲

Μα καλα τι προγραμμα μηχανργσ εχουν πια; beta? Freetrial?? Δεν θ γλιτωσουμε ποτε..#@%&!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπώς ακριβώς την έγραψες .... 

59 minutes ago, MHD said:

μηχανργσ

+1 για την ενημέρωση ... άψογος.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2019 at 2:11 ΜΜ, gelastos said:

Αυτό το έψαχνα όλο το 2018..... Στα ταμεία (γιατί ρώτησα και στα κεντρικά και σε επαρχιακά ΕΦΚΑ / ΤΣΜΕΔΕ) δεν ξέρανε τίποτα για το ..... φόνο. Τελικά βρήκα γνωστό γνωστού που ήξερε διευθυντή του ΕΦΚΑ και μου ήρθε η πληροφορία πως ο προαιρετικός χρόνος σαφώς και αναγνωρίζεται ως χρόνος ασφάλισης για σύνταξη. Τα άρθρα 18, 37 και 96 αναφέρονται σε ειδικές περιπτώσεις.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία. Θα ήταν η απόλυτη παράνοια να πληρώνουμε και για τους κλάδους επικουρικής και κύριας ασφάλισης εκτός από τον κλάδο υγείας και να μην προσμετράται ως χρόνος ασφάλισης. Αλλά με τον ΕΦΚΑ θα έκανα και εγώ την ίδια διαδικασία με εσένα, θα ρωτούσα στο τοπικό υποκατάστημα. Μάλιστα πριν μου είχε πει η προϊσταμένη όταν της ανέφερα για άλλο θέμα (δεν είχα κάνει την γραπτή αίτηση προαιρετικής ασφάλισης) ότι πλήρωνα και είχα μια χαρά ασφάλεια υγείας, μου είπε να κάνω και την αίτηση αν θέλω να αναγνωρίζεται ως χρόνος ασφάλισης. Τώρα αν ξαναπήγαινα και της έδειχνα αυτό το ανεκδιήγητο απόσπασμα που μόνο να μπερδεύει κόσμο μπορεί, δεν ξέρω τι θα μου απαντούσε ακριβώς...

Ίσως να εννοεί το απόσπασμα ότι αφού έχει συμπληρωθεί ο κατώτατος χρόνος υποχρεωτικής ασφάλισης για συνταξιοδότηση, να μην προσμετράτε και ο χρόνος προαιρετικής ασφάλισης για αυτούς που θέλουν αυξημένη σύνταξη επειδή έχουν αρκετά έτη ασφάλισης παραπάνω του κατώτατου ορίου.

Edited by Homer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.