Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Για όποιον δεν έχει καταφέρει ακόμα να διορθώσει τη κατάσταση του (μισθωτή απασχόληση, κλειστά βιβλία, λανθασμένα ειδοποιητήρια κτλ.) να αναφέρω ότι στο ισόγειο του ΤΣΜΕΔΕ ο Προιστάμενος της Διαχείρισης Εισφορών μπορεί να σας εξυπηρετήσει και να λυθεί το ζήτημα σε χρόνο dt. Το αναφέρω γιατί κατανάλωνα άσκοπα φαιά ουσία δύο χρόνια με mail, τηλέφωνα και αιτήσεις...Οπότε όποιος είναι Αθήνα ας περάσει από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μετά από 2 χρόνια ξεμπέρδεψα την Παρασκευή, με την ποθητή ειδοποίηση του ΕΦΚΑ από ΤΜΕΔΕ ότι δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας από αρχές 2017. Πήγα στον 4ο όροφο αν θυμάμαι καλά και με ενημέρωσαν ότι τώρα εξετάζουν αιτήσεις Αυγούστου 2018 κι εγώ την είχα κάνει νωρίτερα. 

Επομένως όσοι έχουν κάνει αίτηση μέχρι Αύγουστο του 2018 ας περάσουν πρώτα από Προϊστάμενο της Διαχείρισης Εισφορών στο ισόγειο που λέει κι ο συνάδελφος παραπάνω ή αν δεν γίνεται τίποτε εκεί  στη προϊσταμένη στο 4ο όροφο που όμως κλειδώνει πόρτα και μετά από πολλές αντεγκλήσεις ασχολείται με το θέμα κι εφόσον έχεις κάνει αίτηση τουλάχιστον ένα χρόνο πριν.

Καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές σε όλους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2019 at 2:11 ΜΜ, gelastos said:

Αυτό το έψαχνα όλο το 2018..... Στα ταμεία (γιατί ρώτησα και στα κεντρικά και σε επαρχιακά ΕΦΚΑ / ΤΣΜΕΔΕ) δεν ξέρανε τίποτα για το ..... φόνο. Τελικά βρήκα γνωστό γνωστού που ήξερε διευθυντή του ΕΦΚΑ και μου ήρθε η πληροφορία πως ο προαιρετικός χρόνος σαφώς και αναγνωρίζεται ως χρόνος ασφάλισης για σύνταξη. Τα άρθρα 18, 37 και 96 αναφέρονται σε ειδικές περιπτώσεις.

Προς ενημέρωση, αφού έχουμε κάνει log in, έχει βγει νέα καρτέλα στον ΕΦΚΑ->ηλεκτρονικές υπηρεσίες->υποχρεώσεις κοινωνικής ασφάλισης->Αναγνωρίσεις Χρόνου Ασφάλισης με Εξαγορά

και μου βγάζει ενημέρωση " Δε Βρέθηκαν Αναγνωρίσεις Χρόνου με Εξαγορά"!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Homer said:

μου βγάζει ενημέρωση " Δε Βρέθηκαν Αναγνωρίσεις Χρόνου με Εξαγορά"!

Αυτό νομίζω πως έχει να κάνει με την εξαγορά των χρόνων σπουδών, που μπορούμε να κάνουμε. Εκτός κι αν σε άλλους συναδέλφους, που έχουν κάνει αίτηση για προεραιτική και τους έχει γίνει αποδεκτή, στην επιλογή που αναφέρεις τους εμφανίζει κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς όνομα ή και τηλέφωνα του Προϊστάμενου Διαχείρησης Εισφορών

Βρίσκομαι θεσσαλονίκη, και όλες οι αιτήσεις διαγραφής από μητρώα, πηγαίνουν Αθήνα οπότε δεν μπορώ να μάθω για την πορεία της αίτησησ μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/7/2019 at 7:08 PM, requiem_for_a_dream said:

Για όποιον δεν έχει καταφέρει ακόμα να διορθώσει τη κατάσταση του (μισθωτή απασχόληση, κλειστά βιβλία, λανθασμένα ειδοποιητήρια κτλ.) να αναφέρω ότι στο ισόγειο του ΤΣΜΕΔΕ ο Προιστάμενος της Διαχείρισης Εισφορών μπορεί να σας εξυπηρετήσει και να λυθεί το ζήτημα σε χρόνο dt. Το αναφέρω γιατί κατανάλωνα άσκοπα φαιά ουσία δύο χρόνια με mail, τηλέφωνα και αιτήσεις...Οπότε όποιος είναι Αθήνα ας περάσει από εκεί...

Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο και για ετεαπ;

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2019 at 3:08 ΜΜ, George Matrozos said:

Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο και για ετεαπ;

Δεν γνωρίζω...προς το παρόν στο εκεί μέτωπο το παλεύω μέσω mail...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Έχω κλείσιμο βιβλίων από εφορία από τέλος Νοεμβρίου 2018 και υπέβαλα αίτηση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ στις 28.12.2018. Έως εκεί τα έχω όλα πληρωμένα. Μέχρι σήμερα δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία διαγραφής από τα κεντρικά στην Αθήνα με αποτέλεσμα να εμφανίζονται διαρκώς ειδοποιητήρια. Σήμερα η σελίδα του ΕΦΚΑ μου έβγαλε μήνυμα για μεταφορά των οφειλών στο ΚΕΑΟ. Έχει συμβεί σε κανέναν? Θα έχω πιθανό πρόβλημα με πάγωμα λογαριασμοί χωρίς να υπάρχει λόγος? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 23/12/2019 at 6:06 ΜΜ, spiros Qce said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Έχω κλείσιμο βιβλίων από εφορία από τέλος Νοεμβρίου 2018 και υπέβαλα αίτηση διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ στις 28.12.2018. Έως εκεί τα έχω όλα πληρωμένα. Μέχρι σήμερα δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία διαγραφής από τα κεντρικά στην Αθήνα με αποτέλεσμα να εμφανίζονται διαρκώς ειδοποιητήρια. Σήμερα η σελίδα του ΕΦΚΑ μου έβγαλε μήνυμα για μεταφορά των οφειλών στο ΚΕΑΟ. Έχει συμβεί σε κανέναν? Θα έχω πιθανό πρόβλημα με πάγωμα λογαριασμοί χωρίς να υπάρχει λόγος? 

Συνάδελφε ανέβασα ένα σχετικό θέμα πρόσφατα στο φόρουμ (δες παρακάτω). Οι οφειλές που μεταφέρονται στο ΚΕΑΟ φαίνονται εδώ: https://apps.ika.gr/eAccess/ (δες την ηλεκτρονική καρτέλα οφειλέτη https://apps.ika.gr/eDebtorTransactions). 
Όπως έγραψα και στο θέμα, εγώ τα πλήρωσα ξανά και με προσαύξηση. Δε γνωρίζω για δέσμευση τραπεζικού λογαριασμού (σε εμένα το ποσό ήταν μικρό και έμειναν 1,5 μήνα στο ΚΕΑΟ πριν τα εξοφλήσω). Ούτε γνωρίζω τι θα συνέβενε όταν αναγνωριζόταν το λάθος τους. Αν θα μου τα σβήσουν δηλαδή από το ΚΕΑΟ. Πάντως στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν να τα διπλοπληρώσω για να πάρω ασφ. ενημερότητα και θα μου επιστραφούν από το ΤΣΜΕΔΕ ως αχρεωστήτως καταβληθέντα (εννοώντας την 1η εξόφληση που είχα κάνει η οποία αγνοήθηκε).

 

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2019 at 2:13 ΜΜ, gelastos said:

Εγώ, αν ήμουν στη θέση σου, θα είχα πάει ήδη σε δικηγόρο ώστε καταρχήν με όσα νόμιμα μέσα υπάρχουν να σταματήσει άμεσα η κατάσχεση λογαριασμών και/ή ακινήτων και σε δεύτερο βαθμό μήνυση και αγωγή στον ΕΦΚΑ για ότι μπορεί να συμπεριλάβει ο δικηγόρος (ηθική βλάβη, επαγγελματική βλάβη κλπ), με ποσό αποζημίωσης πάνω από 200 χιλιάρικα. Και βγάλε από τους λογαριασμούς ότι χρήματα έχεις μέσα.

Συνάδελφε, από την προσωπική μου εμπειρία και από αυτά που έχω διαπιστώσει από τον κύκλο μου πρόκειται για ένα γενικευμένο πρόβλημα.

Όλες οι περιπτώσεις συναδέλφων που έκλεισαν βιβλία την τελευταία 3ετία έχουν πρόβλημα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αυτό το θέμα θα πρέπει να το χειριστεί το ΤΕΕ και άλλα συλλογικά όργανα. Αναρωτιέμαι τί ενέργειες έχουν κάνει για αυτό τα τελευταία χρόνια. Είναι απλό τι φταίει και έχουμε καταλήξει ως εδώ. Δεν μπορεί να είμαι εξαναγκασμένος να πρέπει να πάω στην πρωτεύουσα για να βρώ ένα συγκεκριμένο υπάλληλο που είναι ο μόνος που θα φιλοτιμηθεί να με εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.