Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεβαίνουν σταδιακά τα ειδοποιητήρια για τις εισφορές των μηχανικών στον ΕΦΚΑ


Engineer

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πληρώνουμε ανα μήνα? Το ειδοποιητήριο γράφει τον 1/2017 και τον 2/2017 ξεχωριστά ποσά το καθένα αλλα στο ίδιο ειδοποιητήριο. Πάτησα ειδοποιητήριο-'εντυπη έκδοση και το κατέβασα σε pdf. Φαντάζομαι μπορεί να γίνει και με e-banking? Θα βγαίνουν ανά 2 μήνες εισφορές μαζί?

Επίσης με βάση αυτά που συζητιότουσαν (και μέσα στο φόρουμ) αυτό το διάστημα το υπολόγιζα σε 222Ε/μηνα περίπου (με βάση το 38% Χ 586,08 €). Τελικά βλέπω είναι (20% (κλαδος σύνταξης) + 6,95% (κλάδος υγείας) + 10Ε ΟΑΕΔ) Χ 586,08 € = 167,95 € / μήνα. Τελικά αυτο ισχύει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανά μήνα πληρώνουμε, αν δεις το ειδοποιητήριο έχει διαφορετική προθεσμία για τον κάθε μήνα. Εφάπαξ και επικουρική  (11% επί των αποδοχών) θα έρθουν αργότερα.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

@tzitzikas

Όχι 222€ αλλά 232,42€ είναι μαζί με το επικουρικό οι ελάχιστες εισφορές: 117,22€ (κλ. κύριας σύνταξης 20%) + 40,73€ (κλ. ασθενείας 6,95%) + 10€ (ΟΑΕΔ) = 167,95€ συν 41,03€ (επικουρικό 7%) + 23,44€ (εφάπαξ 4%) = 232,42€/μήνα.

Και ναι, πληρώνονται μέσω e-banking ή και με 12 άτοκες δόσεις με πιστωτική της Attica Bank.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι μονο τα 26,95%;

 

οχι οτι με χαλαει....αλλα δεν νομιζω να τα γλυτώσουμε

 

επίσης αναφέρει και τη μείωση του άρθρου 98

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ψαξτε λιγο στα σημερινα σχετικά posts. Εχει απαντηθει.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

έχει βγάλει ειδοποιητήριο στη γυναίκα μου , που έχει παραιτηθεί σαν δικηγόρος από πέρσι , δηλαδή την έχει ακόμη ως ελεύθερο επαγγελματία υπόχρεα καταβολής ασφαλιστικών εισφορών , ενώ ήδη έχει βγει η απόφαση για προσωρινή σύνταξη από το ΕΤΤΑ - ΤΑΝ!τι να κάνει ;εννοώ για την πρέπουσα διόρθωση  ;

δικηγόρος και ρωτάει μηχανικούς??

τεσπα

προσφυγή στα δικαστήρια ίσως του τύπου 

ασφαλιστικά μέτρα και "ανακοπή" χρέωσης ίσως?

δεν τα ξέρω αλλά αν μου συνέβαινε θα ρωτούσα δικηγόρο αν υπάρχει τέτοια διαδικασία

ή

αγορά επαναληπτικής και επίσκεψη στα βδελυρά υποκείμενα που επέβαλαν αυτά τα μέτρα (ξέρεις αυτόν με το μαντηλάκι που μοιάζει με νταβατζή και την "νέα κοπέλλα" στο μαγαζί)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν χρεωση κερδη απο εταιρεια που εκλεισε το 2015.Την επιπλέον εισφορα θα μου την αφαιρέσουν οταν βγουν τα κερδη του 2016 ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.