Μετάβαση στο περιεχόμενο

GT.Strudl


don_stefanos

Recommended Posts

γεια.Ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα να ακουσω γνωμεσ για το στατικο προγραμμα strudl??. το θελει ενας καθηγητης για διπλωματικη και θα ηθελα να ξερω αν ειναι χρησιμο και ευκολο στη χρηση.Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε την 4Μ νομίζω ότι έχουν ένα demo που στο στέλνουν σε CD για να βγάλεις και ιδίοις όμμασι τα συμπεράσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, και εγώ στο strudl έκανα τη διπλωματική μου , και δεν εμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Χρησιμοποιούσα μια σπασμένη έκδοση που δεν έκανε ούτε δυναμική ανάλυση,χωρις να έχω ιδέα από τις εντολές. Μέχρι εκείνη τι στιγμή ήξερα μόνο το next απο στατικά προγράμματα, και μου φάνηκε πολυ περίεργη η φάση με τις εντολές. Επίσης η εγκατάσταση ήταν τραγική και με πέταγε συχνά έξω το πρόγραμμα. Παρόλ'αυτα κουτσα στραβα, και με τη βοήθεια κάποιων παραδειγμάτων που μας είχε δώσει ο καθηγητής έμαθα 5-6 εντολές και κατάφερα να ολοκληρώσω την διπλωματική μου, ύστερα από αρκετούς μήνες και 35 σελίδες input!!

 

Τελικά όμως, η φιλοσοφία της εισαγωγής δεδομένων με τις εντολές, τα loop κτλ με βοήθησε να κατανοήσω το πρόγραμμα που δουλεύω αυτή τη στιγμή , το sofistik, που έχει καποιες ομοιότητες.

 

Σαν δυνατότητες στην ανάλυση δεν ξέρω να σου πώς ακριβώς γιατί ,ισως, δεν πρόλαβα να το ψάξω σε βάθος, πάντως διαστασιολόγηση απότι ξέρω δεν κάνει...

Link to comment
Share on other sites

GTStruDL (georgia tech Structural Design Language)

Ουσιαστικα ειναι κατι σαν γλωσσα προγραμματισμου με εντολες σειρα-σειρα.

Οι τελευταιες εκδοσεις εχουν και ενα υποτυπωδες κελυφος GUI. Κανει οτι διαστασιολογηση κανει και το SAP ας πουμε. Ειναι αχρηστο για τον ελληνα μηχανικο που βγαζει αδειες. Ωστοσο ειναι το πιο αξιοπιστο προγραμμα στατικης αναλυσης στον κοσμο (μοναδικο με πιστοποιηση Nuclear Regulatory Comission π.χ.) πολύ πανω απο SAP ANSYS NASTRAN ABAQUS klp, για εργα πολ. μηχ. ********** *** ******** αν και δεν το δουλεψα φυσικα στην πραξη. Συνισταται.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιούσα στο πανεπιστήμιο εν έτη 2000 σε παλιούς υπολογιστές...

Τα δεδομένα ήταν σε μορφή ΤΧΤ ... δεν μπορώ να πω ότι ήταν δύσκολο...

 

κατά τα γνωστά όριζες κόμβους > μέλη στους κόμβους > ιδιότητες μελών > φορτίσεις και τέλος δυναμική ανάλυση με συγκεντρωμένη μάζα

 

Τι μου θύμησες τώρα !!! το βάζαμε για ανάλυση το πρωί και τελείωνε το βράδυ !!!

 

Στη σημερινή μορφή του δεν ξέρω πως είναι !!!

 

Πάντως και στο SAP2000 για την διπλωματική επηρεασμένος από το GTStruDL) εισήγαγα τα δεδομένα από κείμενο !!!

Link to comment
Share on other sites

επηρεασμένος από το GTStruDL) εισήγαγα τα δεδομένα από κείμενο !!!

 

Συμφωνώ 100% μαζί σου!!!

Όποιος ξέρει να δουλεύει με "command line", πιάνει πολύ καλύτερη απόδηση και δέν την αλλάζει με τίποτα!! Τα "click" ούτε αναπαράγονται, ούτε παραμετροποιούνται, ούτε μπορείς να πάς πίσω, να κάνεις αλλαγές και να ξανατρέξεις....

Ακόμα και σε Autocad, ούτε που ξέρω πού είναι οι εντολές σε μενού και icons... Command line και ξερό ψωμί...

 

Επί του θέματος (STRUDL) μπορείς να κατεβάσεις την περιορισμένη έκδοση, που έχει και πλήρες manual

http://www.strad.gr/files/gtstrudl/gtstrudlse10.exe

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συμφωνώ μαζί σας γιά το command line. Mε τα κλικ δεν ξέρεις τι κάνει εσωτερικά το πρόγραμμα. Κι εγώ στο STRUDL έκανα την διπλωματική μου

πρίν 21 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αληθευει οτι με το GT.STRUDL κανεις οικονομια υλικου?

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, ckiriako

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Προσπαθώ να βάλω το GTStrudl 27 σε windows10 αλλά δεν δουλεύει γιατί λέει οτι "μια εφαρμογή mfc application σταμάτησε να λειτουργεί " Ξέρει κανένας πως μπορώ να το φτιάξω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.