Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Eκδοση άδειας δόμησης σε οικόπεδο, που τμήμα του υπάρχει σε συμβόλαιο όμορης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Στο τοπογραφικό έχεις υποχρέωση να αποτυπώσεις την υφιστάμενη κατάσταση και βασικό στοιχείο είναι οι περιφράξεις. Αν τώρα δεν είναι περίφραξη αλλά διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου τότε ίσως το τοπογραφικό να μπορεί να αποτυπώσει το οικόπεδο όπως είναι στο συμβόλαιο και να προχωρησει η άδεια. Το σημαντικό είναι η αποτύπωση σου να μην βαφτίζει την περίφραξη πεζούλα και γενικά να είναι σωστή γιατί σίγουρα έπονται δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο τοπογραφικό απεικονίζω ότι υπάρχει σαν όριο στο τοπογραφικό του συμβολαίου και αποτυπώνω και σχεδιάζω κάθε τεχνικό στοιχείο (περιφράξεις - τοίχους κλπ) Δεν μπορώ να αποφασίσω εγώ ποιο είναι οικόπεδο του κάθε ιδιοκτήτη ακόμα και όπως τώρα που βλέπω ότι πρόκειται για καραμπινάτη περίπτωση καταπάτησης . Για μένα οικόπεδο στο τοπογραφικό είναι αυτό του συμβολαίου , τέλος 

 

Τώρα οι νεες εξελίξεις σήμερα είναι 

 

Τελικά δεν μπορώ να προχωρήσω την άδεια προσθήκης αν δεν λυθεί νομικά το θέμα (ήταν κατηγορηματικό ο δ/ντης της πολεοδομίας ) ακόμα και αν τα στοιχεία αποδεικνύουν καταφανέστατα ότι έχει δίκιο ο πελάτης μου . Αφού πρόλαβε και έβγαλε ο όμορος πρώτος άδεια οικοδομής για περίφραξη  , τότε χρειάζεται νομική συνέχεια . Να γιατί είναι απαραίτητο το Εθνικό κτηματολόγιο , γιατί ένα κακός και πονηρός γείτονας μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα ακόμα και αν το κάνει μόνο και μόνο για να καθυστερήσει υπό μορφή εκδίκησης που λέει ο λόγος  (εδώ έχω πειστεί ότι πάει να καταπατήσει (*)  ) 

 

Επομένως για να μην αποποιηθεί το τμήμα του ο πελάτης μου θα καταθέσω άδεια επισκευής για το υπάρχον ρυθμισμένο με όλο το οικόπεδο , σημειώνοντας ότι το τμήμα αυτό το επίμαχο περιλαμβάνεται στην τάδε άδεια και υπολογίζοντας τα πραγματοποιήσιμα στοιχεία δόμησης με βάση το υπόλοιπο εμβαδόν του οικοπέδου (το δέχτηκε και ο δ/ντης τη ΥΔ) Θα ζητήσει ο πελάτης μου  την ακύρωση της παλαιάς άδειας του όμορου και θα κινηθεί νομικά σε συνέχεια των αγωγών του προηγούμενου ιδιοκτήτη (τις οποίες βρήκε σήμερα ) Είμαι σίγουρος ότι θα δικαιωθεί και θα κάνω μετά την προσθήκη 

 

 

(*) επειδή είμαι κουτσομπόλης για λόγους επαγγελματικούς και άλλους λόγους που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια , πάντα ρωτώ και μαθαίνω ότι μπορώ για τα πάντα Έμαθα λοιπόν ότι υπάρχουν ίδιας φύσης προβλήματα και σε άλλη ιδιοκτησία που έχει ο όμορος ιδιοκτήτης και το φαινόμενο της καταπάτησης το κάνει συστηματικά Επειδή ξέρω τι καπνό φουμάρει ο κάθε συντοπίτης μου και ξέρω ποιοι είναι τίμιοι και καθαροί , το διασταύρωσα από άτομα που καλύπτουν την ιδιότητα αυτή Επειδή ο όμορος είναι από άλλη περιοχή και όχι συντοπίτης έχει κάνει μεγάλος σφάλμα  αν λειτουργεί πράγματι έτσι αφού τότε σε λάθος περιοχή ήρθε να το κάνει  , γιατί εδώ μαγκιές δεν περνάνε Όσοι το έκαναν έφυγαν νύχτα 

 

Βέβαια μέχρι να έχω τα πλήρη στοιχεία , μεταξύ των οποίων και μάλλον άδεια οικοδομής μετά το 1960 ενός τμήματος του ρυθμισμένου κτίσματος (του ισόγειου ) που ο συνάδελφος που έκανε την ρύθμιση το έβαλε όλο πριν το 1975 για να μην τρέχει να την βρει ( Θα βρω σίγουρα το στέλεχος αν πράγματι υπάρχει και εκεί τουλάχιστον θα υπάρχει σκαρίφημα του οικοπέδου και το εμβαδόν του) , δεν μπορώ να είμαι και απόλυτα κατηγορηματικός ποιος τελικά έχει δίκιο  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

κι αν ο τίτλος λέει "....ως έγγιστα.." τι ακριβώς αποτυπώνεις?

άλλο να έχουμε σχετικά πρόσφατο συμβόλαιο, κι άλλο να είναι  >40ετίας...

 

και το κτηματολόγιο δεν είναι πανάκεια

αφού στις περισσότερες περιπτώσεις οι αποτυπώσεις είναι στο περίπου, και χρειάζεται διόρθωση γ.σ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τοπογραφικό διάγραμμα παλαιότερο που επισυνάπτεται σε τίτλο και αποτυπώνει τα όρια Αυτό που κάνω εγώ είναι η απόδοση των ορίων αυτή του παλαιότερου ΤΔ συμβολαίου του πελάτη μου μαζί με τα υπάρχοντα επί του εδάφους τεχνικά και φυσικά χαρακτηριστικά της τοπογραφίας Επίσης εδώ που βγάζω και άδεια δόμησης και διαπίστωσα το  πρόβλημα , θα  κάνω εφαρμογή των συμβολαίων από το 1922 και μετά που γίνεται γιατί ευτυχώς υπάρχει πολύ καλή περιγραφή σε αυτά ειδικά από το 1945 και μετά που υπάρχει και ορθοφωτοχάρτης ή αεροφωτογραφίες Αν κάνει κάποιος καλά και σωστά την εφαρμογή συμβολαίων (και θα την κάνω το επόμενο διάστημα ) δεν έχει να φοβηθεί τίποτα , αν τα συμβόλαια βοηθούν και εδώ στην περίπτωση μου βοηθούν Και όταν γράφω συμβόλαια εννοώ τα συμβόλαια όλου του ΟΤ Πολύ δουλειά αλλά  θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου Βέβαια βοηθά το ότι όλα προέρχονται από μια ουσιαστικά οικογένεια και έχω την πολύτιμη βοήθεια ενός ηλικιωμένου κυρίου , μέλους αυτής (προέρχονται όλα από το παππού του ) ώστε να μπορώ να βρω όλα τα συμβόλαια με λιγότερο κόπο . (να τι κάνει η εντοπιότητα και να με αγαπούν οι συντοπίτες μου ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

τα συμβολαια...και τα τοπογραφικα του 1922

 

ειναι για να ανατρεπονται απο "χρησικτησια'

 

διαφωνω με τα οσα συμφωνησατε με την πολεοδομια

Εχεις μπροστα σου τοιχο [στην κυριολεξια]

δεν μπορεις να μην τον "δεις"

 

εν πασει περιπτωσει,

παρτε τα "νομικα εγγραφα" του παππού [στα οποια δεν αναφερθηκαν οι κληρονομοι κατα την αποδοχη τους και επομενως δεν τα αναφεραν στο πωλητηριο]

 

και,

πριν τοπογραφησεις "ξενους τοιχους"

 

μιλα με τον δικηγορο σου...

Τακτοποιηση σε οικοπεδο με τμημα του καταπατημενο απο τον διπλανο

δεν μπορεις να κανεις...

ουτε αδεια περιφραξης να βγαλεις για ολοκληρο

 

πριν αποκτησεις κυριοτητα...

Μετα απο αποφαση δικαστηρίου....οχι δικη σου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τυπικά αν έχει κάποιος ευθύνη είναι ο προηγούμενος συνάδελφος που έκανε το τοπογραφικό του συμβολαίου του πελάτη μου .(αν και την πλήρη ευθύνη κάτι που αναγράφεται σε όλα τα συμβόλαια και σε αυτό είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης κληρονόμος του ακινήτου )  Εγώ ξέρω ότι ο πελάτης μου έχει δίκιο , μένει το τυπικό να το αποδείξει και νομικά . Εγώ ανέδειξα το θέμα επομένως θα ήταν παράλογο να έχω και ευθύνη νομική 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.