Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Δόμησης που έχει λήξει.


Beleriant

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Πρόσφατα μου ήρθε ένα πελάτες που διαθέτει 4 Άδειες Δόμησης με ημερομηνία έκδοσης το 2009. Από τότε δεν έχει προχωρήσει σε καμία εργασία ανέγερσης στα εν λόγω οικόπεδα. Σήμερα θέλει να ξεκινήσει τις σχετικές διαδικασίες. Από την ΥΔΟΜ μου είπαν πως εφόσον έχουν περάσει 4 χρόνια από την έκδοση της άδειας χωρίς ανανέωση δεν διαθέτει πλέον αυτή την δυνατότητα.

 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο; Υπάρχει τρόπος να προχωρήσει σε δόμηση με την συγκεκριμένη άδεια έστω με κάποια μορφή αναθεώρησης;

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα οι ΥΔΟΜ στον κόσμο τους!!!! Ισχύουν οι παρατάσεις των αδειών δόμησης και των οικοδομικών αδειών. Ισχύει το άρθρο 29 παρ. 5 του ΝΟΚ, το έγγραφο 303066/10-07-2014 του ΥΠΕΚΑ και το έγγραφο 11321/03-03-2016.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά!

Τσέκαρε τις διαδοχικές παρατάσεις. Η άδειά σου λογικά όπως το υπολογίζω πρέπει να είναι σε ισχύ μέχρι το 2018

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε και το πολύ καλό excelaki του φίλου Σταύρου εδώ :

http://www.michanikos.gr/files/file/1322-%CE%99%CF%83%CF%87%CF%8D%CF%82-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

 

Είναι πιό έγκυρο από την απάντηση της ΥΔΟΜ ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 μήνα έκανα αναθεώρηση (για άσχετο λόγο) σε οικοδομική άδεια του 2010 και με την ευκαιρία στην αναθεώρηση μου έγραψαν ότι ισχύει μέχρι το 2020! ;)
(2010 + 4 + 3 + 3)

 

H δική σου λογικά (με τη βασική 4ετία και μετά 3ετίες) λήγει το 2019...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.