Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστασιολόγηση δημόσιου κτιρίου


Recommended Posts

Γειά σας.

Είμαι φοιτητής και βρίσκομαι στην φάση της διπλωματικής μου, η οποία αφορά ένα δημόσιο δημοτικό σχολείο και την δημιουργία μιας σχολικής βιβλιοθήκης. Έχοντας διαβάσει οτι  γράφει ο Neufert για τις δημόσιες βιβλιοθήκες τα κενά πάνω στον σχεδιασμό και την αποδεκτή διαστασιολόγηση στον ελληνικό χώρο παραμένουν. Όποιος γνωρίζει θα με βοηθόυσε πολύ να μου προτείνει κάποια σχετική βιβλιογραφία,καθώς και σχετικά άρθρα για την διαστασιολόγιση.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Ειμαι καινούργιος στο forum οπότε αν έγινε κάτι λάθος επισημάνετε το.

Link to comment
Share on other sites

βάλε ειδικότητα σπουδών σου

 

Σε ενδιαφέρουν μόνο τα της βιβλιοθήκης ή γενικά το δημοτικό σχολείο?

 

κι αν βιβλιοθήκη για πόσα βιβλία και πόσα άτομα να μπορούν να είναι εκεί την ίδια στιγμή και αν θα έχουν και αναγνωστήριο εκεί και για πόσα άτομα.

 

Μόνο παιδιά του σχολείου ή και ανοικτό στο κοινό η βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Να ανατρεξεις στον πρωην Οργανισμο Σχολικων Κτιριων που εχει στη διαθεση του κτιριολογικα προγραμματα για δημοτικα ,γυμνασια και λυκεια .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα σχολείο χωρητικότητας100 με 120 μαθητών, όπου η βιβλιοθήκη του θα απευθύνεται γενικότερα στην περιοχή με χωρητικότητα( όπως διάβασα στον Noeufert)5% του πληθυσμού δηλαδή περίπου 60 άτομα, με αναγνωστήριο.Αυτο που δεν ξέρω είναι ποιος είναι ο ικανοποιητικός αριθμός βιβλίων και Επίσης η τμ/άτομο που δίνει στο βιβλίο αναφέρεται συνολικά για όλο το κτίριο ή μόνο για τον χώρο ανάγνωσης και κυκλοφοριας;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

(δεν μας είπες όμως την σχολή σου..... )

Είναι αρκετά σημαντικό αν αφορά διπλωματική μηχανολόγου ή αρχιτέκτονα (ενδεικτικά τα παραδείγματα)... 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολιτικός μηχανικόςμηχανικός τε. Αλλά η διπλωματική είναι κυρίως αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος

Edited by kman12
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.