Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για την εγγραφή στο ΗΜΑ


tonyd

Recommended Posts

Εγώ έπιασα γραμμή μετά από τρεις ημέρες συνεχών τηλεφωνημάτων, την τρίτη ημέρα κατα τις 8:45.

 

Σίγουρα το περιβάλλον δεν είναι φιλικό για το χρήστη και όλος ο κόσμος σε πανικό να ρωτάει όποιον μπορεί για να βγάλει άκρη.

Ο κόσμος έχει τρομάξει λόγω πιθανού προστίμου και αφαίρεσης άδειας λειτουργίας.

 

Το γέλιο θα πέσει με τις ετήσιες εκθέσεις. Να δω τι στοιχεία θα δώσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως δεν φαίνεται να εχουν κατεβασμένα τηλέφωνα , εγώ εχω καταφέρει να μιλήσω (με αρκετές προσπάθειες βέβαια) και ηταν εξυπηρετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Στην ΠΕΧΩ ΑΜΘ όπου ήμουν σήμερα, μεταξύ άλλων και για θέματα του ΗΜΑ, έχουν και εκεί περισσότερα ερωτήματα από ότι απαντήσεις. Είμαστε σε αναμονή έκδοσης αναλυτικών οδηγιών του ΥΠΕΝ σχετικά με όλα τα ζητήματα που έχουν προκύψει τόσο για τις εγγραφές στο ΗΜΑ όσο και για τις ετήσιες εκθέσεις αποβλήτων (τουλάχιστον έτσι είπαν από το Υπουργείο στην υπάλληλο της ΠΕΧΩ). Αν και κατά την προσωπική μου εμπειρία οι "αναλυτικές οδηγίες" των Υπουργείων περισσότερο μπερδεύουν την κατάσταση παρά δίνουν λύσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση με το helpdesk είναι ελεεινή, δεν έχω συναντήσει στη ζωή μου χειρότερη υπηρεσία, απλώς ο άνθρωπος έχει κατεβασμένο το τηλέφωνο δεν εξηγείται αλλιώς

 

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος που έχει πάρει όμως σαφή απάντηση να μου απαντήσει το εξής:

 

Αν κάποιος έχει 10 άδειες συλλογής και μεταφοράς σε 10 περιφέρειες, τότε θα πρέπει να κάνει για κάθε άδεια και έναν λογαριασμό ή απλώς κάνει προσθήκες αδειών σε μία καταχώριση ενός λογαριασμού;

 

Απλώς χρειάζομαι μια επιβεβαίωση 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

χθες σε μια μιίνι ενημέρωση που έγινε στα Χανιά στο επιμελητήριο από συναδέλφους ιδιώτες και όχι από υπάλληλους της περιφέρειας, όπως έπρεπε, (γιατί τους πληρώνουμε άλλωστε!!!!) αναφέρθηκαν στην περίπτωσή σου. Κατάλαβα ότι σε μια καταχώρηση δηλώνεις όλες τις άδειες που έχεις σε κάθε περιφέρεια. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Θεωρώ πολύ λογικό αυτό που είπαν οι συνάδελφοι, κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, αλλά θα ήθελα αν έχει πάρει κάποιος μια σαφή απάντηση από το helpdesk να μου επιβεβαιώσει

 

 

 

edit: μετά από 8 ημέρες και καταμετρημένες περίπου 180 προσπάθειες, τελικώς μίλησα και όντως μου το επιβεβαίωσαν ότι έτσι ακριβώς γίνεται όπως το λες, μία καταχώρηση πολλαπλές προσθήκες

Edited by tapam77
Link to comment
Share on other sites

Και η αμοιβή του μηχανικού που θα ασχοληθεί για την εγγραφή της επιχείρησης , την καταγραφή των κωδικών ΕΚΑ , τις ετήσιες εκθέσεις παραγωγού αποβλήτων κτλ έχετε σκεφτεί ποιά θα είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω γενικότερα τι ισχύει με το ΗΜΑ; 

Είμαι εντελώς άσχετος με τα θέματα των αποβλήτων αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας πελάτης και μου είπε αν μπορώ να το ψάξω. 

Πέρα από την εγγραφή τι άλλες μελέτες θα χρειαστεί; Μπορούμε να ασχοληθούμε και οι Πολιτικοί Μηχανικοί ή είναι θέμα καθαρά των μηχανολόγων και των Περιβαλλοντολόγων; 

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της εγγραφής δεν χρειάζεται κάποια άλλη μελέτη. (ότι χρειάζεσαι, είναι ήδη εκπονημένες)

Κατεβάζεις τις οδηγίες για το πως θα κάνεις την εγγραφή από το http://wrm.ypeka.gr/.

Απ'ότι βλέπω έχουν ανεβάσει και ένα αρχείο με ερωτήσεις - απαντήσεις (faq) που του έριξα μια ματιά και βοηθάει. Δες το πριν ξεκινήσεις την εγγραφή.

 

Για να κάνεις την εγγραφή πρέπει να έχεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία από την άδεια λειτουργίας, την ΑΕΠΟ ή την ΠΠΔ και να ψάξεις στο ιντερνετ για NACE και EKA κλπ.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Για τους παλιούς συμμετέχοντες στην συζήτηση μια ερώτηση:

 

Ανέβασαν το αρχείο faq και αναφέρει στην ερώτηση 19: Στο ΗΜΑ καταχωρίζονται τα υγρά απόβλητα?

Και η απάντηση: Σε αυτή τη φάση όχι

Σε ποιά φάση θα γίνει η καταχώρηση - θα γίνει? Πρέπει να κάνεις πρώτα την καταχώρηση ΕΚΑ και μετά την δήλωση της ΕΕΠΑ όπως λένε.

 

πχ. λάδια μηχανής ή σαπουνέλαια αραιωμένα με νερό δεν καταχωρούνται?

 

Καμιά ιδέα ή να προσπαθήσω να πιάσω γραμμή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.