Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για την εγγραφή στο ΗΜΑ


tonyd

Recommended Posts

Πέραν της εγγραφής δεν χρειάζεται κάποια άλλη μελέτη. (ότι χρειάζεσαι, είναι ήδη εκπονημένες)

 

Μπορώ να ρωτήσω σε κάποια υπηρεσία για λεπτομέρειες; Μάλλον δεν θα έχει ούτε τις μελέτες ο πελάτης μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω γενικότερα τι ισχύει με το ΗΜΑ; 

Είμαι εντελώς άσχετος με τα θέματα των αποβλήτων αλλά με πήρε τηλέφωνο ένας πελάτης και μου είπε αν μπορώ να το ψάξω. 

Πέρα από την εγγραφή τι άλλες μελέτες θα χρειαστεί; Μπορούμε να ασχοληθούμε και οι Πολιτικοί Μηχανικοί ή είναι θέμα καθαρά των μηχανολόγων και των Περιβαλλοντολόγων; 

 

Για την απλή εγγραφή στο ΗΜΑ δε νομίζω να χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις ή μελέτες. Απλώς καταχωρείς στοιχεία που βρίσκεις έτοιμα. Βέβαια στο πεδίο της παραγωγής, αποθήκευσης και παραλαβής αποβλήτων, θέλει μια κάποια καλή γνώση των κωδικών ΕΚΑ και των μετασχηματισμών τους, ειδικά αν έχεις μονάδα που αποθηκεύει ή επεξεργάζεται απόβλητα.

 

Όμως θεωρώ ότι όταν έρθει η ώρα για τις ετήσιες, εκεί χρειάζεται εξειδικευμένη γνώση και συμβουλευτική προς τους πελάτες σου, διότι έχει να γίνει της κακομοίρας. Από ότι καταλαβαίνω θα γίνονται διασταυρώσεις στοιχείων. Τα ερωτήματα τα δικά σου και των πελατών σου θα είναι άπειρα, εκτός φυσικά κι αν έχεις μόνο δημοτικά 20 03 01 που οκ το κάνεις και δεν έχεις πρόβλημα.

 

Πάντως προσοχή στο τι θεωρούμε υγρά απόβλητα. Νομίζω ότι τα υγρά απόβλητα όπως πχ τα λύματα από μια ξενοδοχειακή μονάδα δεν δηλώνονται στο ΗΜΑ. Ωστόσο, τα χρησιμοποιημένα τηγανέλαια (20 01 25) που είναι υγρά απαιτούν την ύπαρξη άδειας συλλογής και μεταφοράς στερεών (!) αποβλήτων για την αποκομιδή τους  και συνεπώς πιστεύω πρέπει να καταχωρούνται στο ΗΜΑ. Το ίδιο ισχύει για τις υδαρείς λάσπες κτλ κτλ. Άρα το FAQ σε αυτό το σημείο κακώς απαντάει μονολεκτικά, θα έπρεπε να δώσει περαιτέρω διευκρινίσεις για το ποια απόβλητα εγγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι στο καλό γίνεται με αυτή την πλατφόρμα ?!!?!

 

Έχω κάνει εγγραφή ένα συνεργείο αυτοκινήτων μπαίνω τώρα στο μενού να δω γιατί στην αρχική αναφέρει πως πρέπει να γίνουν οι ετήσιες εκθέσεις αποβλήτων και δεν μπορείς ούτε έχει τπτ να κάνεις.; :???:

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπεις με τους κωδικούς της εγκατάστασης ως παραγωγού αποβλήτων και όχι της επιχείρησης/οργανισμού, υποθέτω αυτό ίσως να είναι το πρόβλημα. Εμένα μου βγάζει κανονικά τις εκθέσεις

 

Πάντως μια και το συζητάμε, θα έπρεπε να μπορείς να υποβάλλεις τα στοιχεία μέσω αρχείου και όχι να πληκτρολογείς έναν έναν κάθε προμηθετυτή. Κάποιος μπορεί να έχει 1000 προμηθευτές 

 

Γενικώς η πλατφόρμα δεν δίνει ευκολίες στον χρήστη και με τον κόσμο που μιλάω υπάρχει γενικώς δυσαρέσκεια γιατί αναγκάζονται οι μηχανικοί να ζητάνε υψηλές χρεώσεις λόγω του όγκου δουλειάς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως συμπληρώνετε η ετήσια έκθεση (στο ΗΜΑ)?

Παράδειγμα για μια επιχείρηση η οποία έχει διαλυτήριο ΟΤΚΖ, Προσωρινή αποθήκευση και συλλογή μεταφορά δηλαδή είναι ομαδα 4, 9 και 12 ποια πεδία συμπληρώνουμε για την ετήσια έκθεση της εγκατάστασης?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά μπέρδεμα η όλη διαδικασία.

Πρέπει να παρακαλάς τους προμηθευτές να σου πουν τον μεταφορέα καθώς και το τι επεξεργασία γίνεται μετά την απόθεση.

Αν είναι έτσι ας πάρουν τα στοιχεία κατευθείαν από αυτούς. Για την παραπάνω ερώτηση εγώ αυτούς που μου παίρνουν τα απόβλητα θα ρώταγα...

Εν τω μεταξύ ζήτησα από την εταιρία που μας παίρνει τις μπαταρίες να μου πει τον μεταφορέα μας και μου είπε ότι δεν χρειάζεται καν να γίνει η εγγραφή για τις μπαταρίες αφού δεν είμαστε 'παραγωγοί' αποβλήτων μπαταριών. Αλλιώς θα έπρεπε ακόμη και τα σχολεία ή τα supermarket να εγγραφούν στο ΗΜΑ (για τα supermarket δεν είμαι σίγουρος).

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτό?

Για να μη μιλήσω για το helpdesk που πάλι δεν σηκώνει τηλέφωνα...(τα έχουν αυξήσει σε τρία)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά μπέρδεμα η όλη διαδικασία.

Πρέπει να παρακαλάς τους προμηθευτές να σου πουν τον μεταφορέα καθώς και το τι επεξεργασία γίνεται μετά την απόθεση.

Αν είναι έτσι ας πάρουν τα στοιχεία κατευθείαν από αυτούς. Για την παραπάνω ερώτηση εγώ αυτούς που μου παίρνουν τα απόβλητα θα ρώταγα...

Εν τω μεταξύ ζήτησα από την εταιρία που μας παίρνει τις μπαταρίες να μου πει τον μεταφορέα μας και μου είπε ότι δεν χρειάζεται καν να γίνει η εγγραφή για τις μπαταρίες αφού δεν είμαστε 'παραγωγοί' αποβλήτων μπαταριών. Αλλιώς θα έπρεπε ακόμη και τα σχολεία ή τα supermarket να εγγραφούν στο ΗΜΑ (για τα supermarket δεν είμαι σίγουρος).

Ξέρει κανείς τι γίνεται με αυτό?

Για να μη μιλήσω για το helpdesk που πάλι δεν σηκώνει τηλέφωνα...(τα έχουν αυξήσει σε τρία)

Δεν ξέρω για τα supermarket αλλά ξέρω ότι ο μασούτης έστειλε επιστολή στους προμηθευτές του η οποία λέει:

 

Σύμφωνα με την ΚΥΑ 181504.2016 οι παραγωγοί** συσκευασιών, ηλεκτρικών στηλών και συσσωρευτών, ηλεκτρικού και ηλεκτρονικού εξοπλισμού, ελαστικών, λιπαντικών ελαίων και οχημάτων, είναι υπόχρεοι εγγραφής στο Εθνικό Μητρώο Παραγωγών (ΕΜΠΑ). Με την εγγραφή αποδίδεται ένας Αριθμός Μητρώου Παραγωγού (ΑΜΠ), ο οποίος θα πρέπει να αναγράφεται στη σφραγίδα της εταιρίας και σε όλα τα φορολογικά στοιχεία αυτής, όπως Τιμολόγια, Δελτία Αποστολής.

 

 

**Ως παραγωγοί ορίζονται ΚΑΙ αυτοί οι οποίοι διαθέτουν το προϊόν στην αγορά. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (www.eoan.gr)

Link to comment
Share on other sites

Στο ΗΜΑ εγγράφονται όλες οι εγκαταστάσεις που έχουν την οποιανδήποτε Περιβαλλοντική Αδειοδότηση. Αν το super market έχει ΕΠΟ ή ΠΠΔ σαφώς πρέπει να εγγραφεί. Η νομοθεσία δεν αναφέρει σαφείς εξαιρέσεις για τις εγκαταστάσεις που ανήκουν στο δημόσιο. Απλώς ίσως δεν έχουμε καταλάβει την τεράστια έκταση και διάσταση αυτού του Μητρώου, παίρνει  η μπάλα τους πάντες

 

Το να μείνουν μπαταρίες εκτός του ΗΜΑ και των δηλώσεων για τον οποιονδήποτε λόγο το θεωρώ ελαφρώς αστείο, την ώρα που δηλώνεις το χαρτί και το χαρτόνι. Ακόμα και εάν εσύ είσαι μη υπόχρεος, ο μεταφορέας που παίρνει από εσένα δηλώνει κανονικά τις ποσότητες.

 

Επίσης, μια καλοπροαίρετη συμβουλή. Αν δεν ξέρετε πολύ καλά τις διαδικασίες και τις νομοθεσίες για τη συνολική διαχείριση των αποβλήτων, απευθυνθείτε σε ειδικούς γιατί από το ΗΜΑ μπορεί να προκύψουν πράματα και θάματα, ανάλογα πως θα χειριστεί τα δεδομένα το Υπουργείο

Edited by tapam77
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κλείσει ο κύκλος παραγωγού, μεταφορέα και τελικού αποδέκτη για όλα τα απόβλητα.

Δεν το καταλαβαίνει αυτό η εταιρία που μας παίρνει τις μπαταρίες, ότι δημιουργείται κάποιο κενό και σε αυτή και στον μεταφορέα της? Μιλάμε για σχετικά μικρή ποσότητα (40 kg σε δύο χρόνια) αλλά γιατί όχι?

 

Πολύ εύκολα μπορούν να δημιουργηθούν θέματα σε πολλές εταιρίες ανάλογα με το πως θα το χειριστεί το υπουργείο αλλά η ενημέρωση είναι ελλειπής. Μια ενημέρωση την οποία θα έπρεπε να έχει ήδη αναλάβει το κράτος ή όποιος φορέας το έχει αναλάβει. Πολύ σωστό για εμένα το ΗΜΑ αλλά η οργάνωση είναι τραγική.

 

Εγώ θα ξαναρωτήσω στην εταιρία με τις μπαταρίες να δω τι θα μου πουν. (πολύ καλή η παρατήρηση που δεν ήξερα **Ως παραγωγοί ορίζονται ΚΑΙ αυτοί οι οποίοι διαθέτουν το προϊόν στην αγορά. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (www.eoan.gr))

 

Εκτός από το helpdesk του υπουργείου για τα διάφορα θέματα που προκύπτουν, που αλλού μπορώ να απευθυνθώ?

 

Υ.Γ: Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα δώσουν παράταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.