Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

παρκινγ ξεκουρασης ΕΟ


george68

Recommended Posts

Μπορεί ναι μπορεί και όχι!!!!

 

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Ικαρο.

Τι κουβεντιάζουμε? Το πως θα μπορούσε να προβλεφθεί και αποφευχθεί το δυστύχημα?

Δεν νομίζω πουθενά, παγκοσμίως, τέτοιου σκοπού πάρκινγκ να είναι διαφορετικά.

Ότι διαφορετικό από αυτόν τον τρόπο είναι ΣΕΑ....

 

Μιλάμε για σαμαράκια, μέανδρους, χώρο φορτηγών... και να το παραπέρα και ρωτήσω.... είσαι στο πεζοδρόμιο της Βουλιαγμένης(τυχαία αναφορά)  και ένα τούμπανο που πάει με 250 ανεβαίνει και σε παίρνει μαζί του... Φταίει ο δρόμος και τα μέτρα ασφάλειας? Φταις εσύ? Φταίει αυτός που βελτίωσε το ΙΧ; Φταίει ο οδηγός;  Ποιος φταίει???

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς να πούμε ότι το ατύχημα δεν είναι πρωτότυπο, πρωτότυπες είναι ορισμένες λεπτομέρειες: το ότι προξενήθηκε από "σούπερκαρ", ότι ενεπλάκη διάσημος, ότι υπήρξε εντυπωσιακή ανάφλεξη και πάνω από όλα το ότι έγινε κάτω από κάμερα και κατεγράφη.

 

πρόπερσι είχε ξαναγίνει στον ίδιο δρόμο τέτοια σύγκρουση μέσα σε πάρκινγκ, εκεί όμως η οικογένεια γλίτωσε γιατί είχε βγει έξω.

 

Στο συγκεκριμένο πάρκινγκ υπήρχε προστατευμένος χώρος απλά δε χρησιμοποιήθηκε σωστά με ευθύνη και του οδηγού και της πολιτείας. Σε ένα αμερικάνικο βιβλίο που κοίταξα βρήκα ότι πρέπει να μελετώνται οι τροχιές των αυτοκινήτων που μπορεί να εκτραπούν, με έμφαση τα σημεία που το κιγκλίδωμα διακόπτεται λόγω διακλάδωσης της οδού και να εκτιμώνται οι συνέπειες.

 

Στο ερώτημα ποιός φταίει, η απάντηση για κάθε εμπλεκόμενο είναι διαφορετική. Εκ του αποτελέσματος προκύπτει ότι τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχει το θύμα (που πρακτικά είναι ο μόνος τιμωρημένος) και του οποίου η συμπεριφορά είναι το μόνο που μπορεί να βελτιωθεί (η πολιτεία δε πρόκειται να διορθωθεί, οι επικίνδυνοι οδηγοί επίσης).

 

Η ιστορία αυτή αναδεικνύει το ζήτημα ότι ο όλοι οι χώροι ενός αυτοκινητοδρόμου είναι επικίνδυνοι και δε πρέπει να επαναπαυόμαστε όσο είμαστε μέσα σε αυτόν. Εγκαταλείπουμε άμεσα το οδόστρωμα (ακόμα και στα πάρκινγκ) και δε παραμένουμε ποτέ σε σταθμευμένο όχημα που δε μπορεί να κάνει ελιγμό διαφυγής.

 

παράδειγμα η καραμπόλα πρόπερσι στη βέροια όπου μια νταλίκα έπεσε σε μποτιλιάρισμα στην εθνική. σώθηκαν όσοι είχαν εγκαταλείψει το όχημα και το οδόστρωμα πηδώντας τα κάγκελα.

 

 

Λίγο πιο θεωρητικά αλλά εξίσου σοβαρά θέματα είναι το αν επιτρέπεται να εμπιστευόμαστε στο νεαρό παιδί μας ένα γρήγορο αυτοκίνητο, ειδικά αν έχουμε να αλλάξουμε λάστιχα 10 χρόνια.

 

@ φαέθων έχω χάσει φίλο μου που περίμενε το λεωφορείο και κάποιο αυτοκίνητο έπεσε σε κολώνα της δεή και του την έφερε στο κεφάλι. κατά συνέπεια περπατάω στα πεζοδρόμια έχοντας και αυτή την ανησυχία. συγχωρέστε με για την κινδυνολογία. ίσως με έχει επηρεάσει και το γεγονός ότι είμαι οδηγός μηχανής.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω πως σχεδιάζονται αυτοκινητόδρομοι, ούτε και τι μέτρα ασφαλείας πρέπει να υπάρχουν, εκ των υστέρων (hindsight) και μόνον νομίζω ότι:

 

Φταίει οτι το πάρκινγκ ήταν στην ίδια ευθεία με την είσοδο.
Θα μπορούσε να είχε προβλεφθεί κατάσταση όπου όχημα θα έμπαινε με χίλια, πχ φρένα.

 

 

Παράδειγμα:
Κάποτε περίμενα πράσινο στο φανάρι, αριστερά υπήρχε ημιτελής(νομίζω) διαχωριστική νησίδα με ύψος >40cm και λίγο πιο πέρα το αντίθετο ρεύμα, πρωϊνές ώρες.
Στο αντίθετο ρεύμα και από το πουθενά εμφανίζεται ΙΧ και σκάει με ταχύτητα σχεδόν δίπλα μου, επειδή όμως ή νησίδα ήταν ψηλή δεν μπόρεσε να την καβαλήσει και να να μπει στο δικό μας ρεύμα που περιμέναμε (παπιά και ΙΧ) και έτσι γλυτώσαμε.
Κάμποσα χρόνια αργότερα ξαναπέρασα από το σημείο και είδα την νησίδα τελειωμένη και με το κανονικό ύψος, αν ξανασυνέβαινε το ίδιο τότε θα ήμουν εν τόπω χλοερό εν τόπω αναψύξεως.

 

Τώρα άμα πω οτι πρέπει στην παραλιακή και Βουλιαγμένης να υπάρχουν κάμερες στις διασταυρώσεις οι περισσότεροι θα απαντήσουν με big brother και καταστολή και ότι έχω συμφέροντα και ότι παίρνω μίζες κλπ κλπ, γιαυτό ας το αφήσουμε, άσε που δεν είναι τζαμπα και έχουμε ύφεση.

 

Δεν φταίνε τα supercars ή τα κουβαδάκια και τα κατσαριδάκια.

Δεν χρειάζονται πρόστιμα, αριστερά/δεξιά, φιλολαϊκά ή ταξικά ή συνδεδεμένα με το E1. Σε σοβαρές περιπτώσεις αφαίρεση διπλώματος.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Φταίει οτι το πάρκινγκ ήταν στην ίδια ευθεία με την είσοδο.

Θα μπορούσε να είχε προβλεφθεί κατάσταση όπου όχημα θα έμπαινε με χίλια, πχ φρένα.

 

Όχι απλά ήταν στην ίδια ευθεία αλλά το πλευρικό στηθαίο σε κατευθύνει κιόλας. Όχι μόνο σε σταθμευμένο αυτοκίνητο, αλλά και σε τοίχο από μπετόν (μεγάλη γκάφα κι αυτό). Δε ξέρω τι λένε οι ελληνικοί κανονισμοί (αν υπάρχουν) αλλά κανονισμοί άλλων κρατών αυτό το απαγορεύουν. Τα στηθαία πρέπει να καταλήγουν σε ασφαλείς χώρους. Άσε που στηθαία απαιτούνται μόνο όταν το εμπόδιο που ακολουθεί είναι σκληρότερο από το στηθαίο (και δε μπορεί να αλλάξει ο σχεδιασμός). Κανονισμοί όπως ο νορβηγικός ας πούμε προβλέπουν γύρω από το δρόμο, ακόμα και ανάμεσα στα δύο ρεύματα, μια ελαφρά τάφρο ή ένα μικρό ανάχωμα, πλάτους ανάλογου της ταχύτητας σχεδιασμού η οποία δεν είναι η ταχύτητα σχεδιασμού της οδού, αλλά η μέγιστη που μπορεί να αναπτύξει κάποιος που παραβιάζει τον ΚΟΚ. Επίσης χρησιμοποιούνται μοντέλα που "σαρώνουν" όλο το μήκος της οδού και υπολογίζουν τα αποτελέσματα μιας σύγκρουσης ή εκτροπής.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Parking στον αυτοκινητόδρομο Μιλάνο-Βενετία (φωτο από google earth).

 

 Φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι χώροι σε όλους τους αυτοκινητόδρομους της Ευρώπης. Μάλιστα είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν κάθε 20 με 30 χλμ αν θυμάμαι καλά και σε αυτό το σημείο είχαν πρόβλημα οι ελληνικοί αυτοκινητόδρομοι, επειδή δεν υπήρχαν αρκετοί τέτοιοι χώροι.

 

Ο προσωρινός χώρος στάθμευσης που έγινε το ατύχημα κατά τη άποψή μου δεν έχει θέματα σφαλμάτων. Όλα φαίνεται να είναι κατασκευασμένα βάσει των προδιαγραφών.

 

Για τους συναδέλφους που ρωτάν καλόπιστα, τα σαμαράκια απαγορεύονται δια ροπάλου στους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Είναι μόνο για δρόμους χαμηλών ταχυτήτων εντός πόλης και δεν αποτελούν μέσα ασφαλείας, αλλά μέσα υποχρεωτικής συμμόρφωσης, και βέβαια είναι απαραίτητη η σωστή σήμανσή τους και να είναι έγκαιρα ορατά από τον οδηγό, κάτι που είναι πρακτικά αδύνατο σε δρόμους υψηλών ταχυτήτων.

 

Ο βασικός και κύριος παράγοντας αυτής της τραγωδίας ήταν η υπερβολική ταχύτητα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το προσπερνάμε ελαφρά τη καρδία και ψάχνουμε να ρίξουμε ευθύνες στα ΚΤΕΟ, στον δρόμο κλπ

 

Η συμβουλή μου είναι να προσπαθείτε να μην περνάτε πάνω από 130 χλμ/ώρα και ιδανικά τα 120 χλμ/ώρα. Το ξέρω ότι σε μερικά σημεία ξεχνιέσαι και την έχω πατήσει κι εγώ πολλές φορές, αλλά ο δρόμος κρύβει πολλές παγίδες.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ποτέ δεν ευθύνεται μόνο ένας παράγοντας για ένα τέτοιας έκτασης δυστύχημα, πρέπει να ισχύουν πολλές συνθήκες ταυτόχρονα. Ο παράγοντας υπερβολική ταχύτητα κι αυτός από μόνος του δεν λέει τίποτα. Πέραν του Κ.Ο.Κ που σαφώς ορίζει όρια ταχύτητας η υπερβολική ταχύτητα είναι κάτι σχετικό. Ένα κακοσυντηρημένο LADA 30ετίας με οδηγό έναν υπερήλικα οδηγό του Σαββατοκύριακου που κινείται με 120 στην Ε.Ο σαφώς και είναι πιο επικίνδυνο από έναν έμπειρο, νέο σε ηλικία οδηγό που οδηγά ένα τελευταίας τεχνολογίας καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο με 150. Ο 1ος παρόλα αυτά είναι νόμιμος ενώ ο 2ος όχι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για κακή κατάσταση και κακή επιλογή ελαστικών, πολύ υψηλή ταχύτητα και πιθανότατα άπειρο (για τα μέτρα του αυτοκινήτου αυτού) οδηγό. Είναι πιθανό λοιπόν αν δεν υπήρχε ένας από αυτούς τους παράγοντες το δυστύχημα αυτό να μην συνέβαινε.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι κάποιοι από αυτούς τους πολλούς παράγοντες που λες, δε θα χρειαζόταν να ληφθούν υπόψη σε χαμηλότερες ταχύτητες.

Για παράδειγμα η καταπόνηση των ελαστικών θα ήταν πολύ μικρότερη και οι πιθανότητες αστοχίας τους θα ήταν μηδαμινές.

Όταν φτάνεις τα πράγματα στα όρια των αντοχών τους, τότε ευθύνεσαι εσύ και όχι το όριο αντοχής.

Και για να μην κοροϊδευόμαστε, δεν υπάρχει άνθρωπος ικανός, που να μπορεί να ελέγξει όχημα κινούμενο με 200+ χλμ/ώρα και του σκάει το ελαστικό εν κινήσει.

Πίσω από το τιμόνι μπορεί να έχεις την ψευδαίσθηση του πλήρους ελέγχου, αλλά εξακολουθεί να είναι ψευδαίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι κάποιοι από αυτούς τους πολλούς παράγοντες που λες, δε θα χρειαζόταν να ληφθούν υπόψη σε χαμηλότερες ταχύτητες.

Για παράδειγμα η καταπόνηση των ελαστικών θα ήταν πολύ μικρότερη και οι πιθανότητες αστοχίας τους θα ήταν μηδαμινές.

Όταν φτάνεις τα πράγματα στα όρια των αντοχών τους, τότε ευθύνεσαι εσύ και όχι το όριο αντοχής.

Και για να μην κοροϊδευόμαστε, δεν υπάρχει άνθρωπος ικανός, που να μπορεί να ελέγξει όχημα κινούμενο με 200+ χλμ/ώρα και του σκάει το ελαστικό εν κινήσει.

Πίσω από το τιμόνι μπορεί να έχεις την ψευδαίσθηση του πλήρους ελέγχου, αλλά εξακολουθεί να είναι ψευδαίσθηση.

 Σαφώς και δεν μπορεί κανείς να ελέγξει ένα όχημα κινούμενο με τέτοιες ταχύτητες από μόνος του. Τα αυτοκίνητα αυτά έχουν τις προδιαγραφές για να κινούνται με αυτά τα χιλιόμετρα και πλέον υπάρχουν αρκέτες δεκάδες μοντέλα αυτοκινήτων που ξεπερνούν εύκολα τα 200km/h. Τα σύγχρονα αυτοκίνητα επίσης έχουν και αρκετές διατάξεις ασφαλείας είτε μιλάμε για ενεργήτική ασφάλεια είτε για παθητική. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ αυτές τις ταχύτητες σε δημόσιο δρόμο αλλά δεν πρέπει να εστιάζουμε εκεί. Το πρόβλημα είναι στην έλλειψη παιδείας και στον ωχαδερφισμό που μας διακρίνει: "Δεν βαριέσαι ας πάω με 250, δεν βαριέσαι ας μην αλλάξω λάστιχα δεν πειράζει, δεν βαριέσαι ας παρκάρω όπου γουστάρω, δεν βαριέσαι ας περάσω με κόκκινο". Επίσης μία τεχνική λεπτομέρεια, τα ελαστικά δεν "σκάνε" πλέον καθώς είναι tubeless (δεν έχουν σαμπρέλα δηλαδή), απλά χάνουν σιγά σιγά αέρα, τα συγκεκριμένα ίσως και να μην ήταν βέβαια λόγω παλαιότητας.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Όσα τεχνολογικά μπιχλιμπίδια κι αν προσθέσεις, ο έλεγχος σε τέτοιες ταχύτητες είναι χαμένη υπόθεση. Δες μόνο στην f-1, που είναι και επαγγελματίες οδηγοί και έχουν ένα κάρο βοηθήματα, πόσο εύκολο είναι να χαθεί ο έλεγχος, από κάτι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.