Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναβάθμιση τάξης ενεργειακού επιθεωρητή


giorgio_z

Recommended Posts

Είχα 6 εκ των οποίων και τα 6 ήταν σε μη κατοικία με σύστημα κεντρικής θέρμανσης ισχύος μεγαλύτερο από 15KW. 

 

panos-vicious αν κατάλαβα αυτό που ρωτάς, προφανώς είναι επί των ελαχίστων κρίνοντας και από την δική μου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξέρει κάποιος να διευκρινίσει αν αυτές οι 6 (από 30)  επιθεωρήσεις σε μη κατοικία για να πας από Α σε Β πρέπει να έχουν τουλάχιστον 15kW σε θέρμανση η/και κλιματισμό μετράμε το άθροισμα θέρμανσης- κλιματισμού η θέλει 15κW σε τουλάχιστον ένα από τα 2? 

 

Για παράδειγμα Κατάστημα με 10κW θέρμανση και 10κW ψύξη υπολογίζεται στις 6?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έκαναν ανανέωση της συνδρομής μου στο buildingcert για ένα χρόνο και αντί να με έχει στην Β τάξη με έχει στην Α ​!!!!

 

Είμαι ενεργειακός επιθεωρητής Β τάξης και έχω κάνει 8 επιθεωρήσεις Β τάξης.

 

Τι πρέπει να κάνω? Προφανώς δεν απαντάει κανείς στα τηλέφωνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

Θέλω να ρωτήσω αν όλα τα παραπάνω όρια  αφορούν συνολικό εμβαδόν δαπέδου (κύριοι, βοηθητικοί και κοινόχρηστοι χώροι) ή θερμαινόμενη επιφάνεια;

Δηλαδή μια μονοκατοικία μεικτού εμβαδού 270 τ.μ με αποθήκη + πάρκινγκ, αλλά  θερμαινόμενου χώρου 240 τ.μ, είναι τάξης Α’ ή Β’;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετράμε τα συνολικά τεραγωνικα του κτηρίου. Αυτά που δηλώνουμε στη συνολική επιφάνεια και όχι μόνο αυτά της θερμαινόμενης, δηλαδη το συνολο ΘΧ και ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά συνάδελφοι.

 

Πολύ εύστοχο το ότι τα περισσότερα καταστήματα είναι "γυμνα" από εγκαταστάσεις θέρμανσης/ψύξης κατά την επιθεώρηση άρα θεωρητικό σύστημα.

Παραμένουμε πολλοί νομίζω στην Α' τάξη ενώ έχουμε αρκετά τέτοια καταστήματα (πάνω από 5-6 που απαιτείται).

 

Ενδιαφέρον είναι ακόμη πώς θα καταφέρουμε να αναβαθμιστούμε μελλοντικά σε Β' και τα 15KW σε μηχανολογικά συστήματα (θέρμανση/ψύξη) σε τί εμβαδού καταστήματα θα αντιστοιχούσαν (τι είδους καταστήματα μέχρι 250τμ έχουν τέτοια συστήματα στην πράξη? Καφετέριες, βιοβλιοπωλεία, ψαράδικα??). Ας πει τη γνώμη του κάποιος συνάδελφος μηχανολόγος αν μπορεί να κρίνει την τάξη μεγέθους λόγω εμπειρίας.

 

Το ρωτάω απλά γιατί δεν ξέρω και σκέφτομαι μήπως "εγκλωβιζόμαστε" πρακτικά στην Α' τάξη (αν και πρακτικά τα περισσότερα πιστοποιητικά για τους περισσότερους από εμάς σε αυτή την κατηγορία εμπίπτουν).

 

Ομοίως πόσοι είναι Β' τάξης τώρα και πόσο εύκολο είναι να γίνουν Γ' μέσω εμπειρίας;

 

Δεν παραβλέπω δε ότι το Γ' Τάξης είναι για "λίγους" ή λίγους αναγκαστικά λόγω απαιτήσεων και διαθέσιμου κτιριακού αποθέματος και ότι όποιος ήθελε την Γ' τάξη απευθείας μπορούσε να έδινε κάλλιστα εξετάσεις.    

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ξέρει κάποιος να διευκρινίσει αν αυτές οι 6 (από 30)  επιθεωρήσεις σε μη κατοικία για να πας από Α σε Β πρέπει να έχουν τουλάχιστον 15kW σε θέρμανση η/και κλιματισμό μετράμε το άθροισμα θέρμανσης- κλιματισμού η θέλει 15κW σε τουλάχιστον ένα από τα 2? 

 

Για παράδειγμα Κατάστημα με 10κW θέρμανση και 10κW ψύξη υπολογίζεται στις 6?

 

Τελικά το παραπάνω δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.