Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση τάξης ενεργειακού επιθεωρητή


giorgio_z

Recommended Posts

Άρθηκε ο περιορισμος στην ταξη και για τους χωροτακτες (εκτος των τοπογραφων)?

Θυμαται κανεις που ανεγραφε τον περιορισμο?

 Μηπως στα στοιχεια του επιθεωρητη?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Σε περίπτωση που ένας μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. έχει διενεργήσει τουλάχιστον τριάντα (30) ενεργειακές επιθεωρήσεις Α τάξης και πάνω από το 20% από αυτές έχει διενεργηθεί σε κτίρια με χρήση μη κατοικίας και συστήματα θέρμανσης ισχύος άνω των δεκαπέντε κιλοβάτ (15 kW) μπορεί να αναβαθμιστεί από Α΄ τάξη σε Β' τάξη;           Ή υπάρχει κάποιος περιορισμός για τους Τ.Ε. και δεν μπορούν να ανέβουν τάξη; Όποιος γνωρίζει κάτι ας με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περιορισμός. Αυτό που μάλλον εννοείς, αφορούσε μόνο την εγγραφή στην Α τάξη (ένα έτος μετά την κτήση του πτυχίου για μηχανικούς ΤΕ). 

Α Τάξη , όπου εντάσσονται:

α. οι διπλωματούχοι μηχανικοί από την κτήση του διπλώματός τους,

β. οι πτυχιούχοι μηχανικοί τεχνολογικής εκπαίδευσης ένα (1) έτος μετά την κτήση του πτυχίου τους,

Β Τάξη , όπου εντάσσονται:

α. οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές Α’ Τάξης εφόσον έχουν αποδεδειγμένα διενεργήσει τουλάχιστον τριάντα (30) ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ Τάξης,

β. οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές, οι οποίοι μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος είναι ήδη εγγεγραμμένοι στο αντίστοιχο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών και οι οποίοι έχουν δικαίωμα υπογραφής της Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ.3, εφόσον έχουν αποδεδειγμένα διενεργήσει τουλάχιστον τριάντα (30) ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ Τάξης ή εναλλακτικά ενεργειακές επιθεωρήσεις σε κτίρια ή και κτιριακές μονάδες συνολικής επιφάνειας δέκα χιλιάδων τετραγωνικών μέτρων (10.000 τ.μ.) ή επιθεωρήσεις συστημάτων θέρμανσης ή κλιματισμού συνολικής ισχύος χιλίων πεντακοσίων κιλοβάτ (1.500 kW).

Τουλάχιστον το είκοσι τοις εκατό (20%) των ανωτέρω επιθεωρήσεων απαιτείται να έχει διενεργηθεί σε κτίρια ή/και κτιριακές μονάδες με χρήση μη κατοικίας που διαθέτουν συστήματα θέρμανσης ή και κλιματισμού ισχύος άνω των δεκαπέντε κιλοβάτ (15 kW).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό νόμιζα και εγώ αλλά σε περίπτωση φίλου μηχανολόγου μηχανικού Τ.Ε. , ο οποίος αποδεδειγμένα έχει κάνει τριάντα (30) ενεργειακές επιθεωρήσεις Α τάξης και πάνω από το 20% από αυτές έχει διενεργηθεί σε κτίρια με χρήση μη κατοικίας και συστήματα θέρμανσης ισχύος άνω των δεκαπέντε κιλοβάτ (15 kW), δεν αναβαθμίστηκε σε Β' τ'αξης, παρόλο που έπρεπε να γίνει αυτόματα. Και όταν επικοινώνησε με το buildingcert του είπαν ότι προς το παρόν οι Τ.Ε. δεν αναβαθμίζονται σε Β' τάξη, αλλά δεν φάνηκαν και πολύ σίγουροι. Εγώ καταλαβαίνω απλά ότι οι Τ.Ε. επειδή έχουν περιορισμένη δυνατότητα υπογραφής αρχιτεκτονικών και Η/Μ  μπορούν να αναβαθμιστούν μόνο μέχρι Β' τ'αξη και όχι Γ'.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βρίσκονται εμπόδια από εκεί που δεν υπάρχουν. Ο νόμος Ν-4409/16   (ΦΕΚ-136/Α/28-7-16) παραμένει σε ισχύ. Αν δεν κάνω λάθος η ηλεκτρονική αναγγελία γίνεται μια φορά και πληρώνεται το παράβολο άπαξ. Από κει και πέρα ότι λέει ο νόμος. Σύμφωνα με τις επιθεωρήσεις που έχει κάνει, ο επιθεωρητής μεταβαίνει σε ανώτερη κατηγορία. Αν όμως για κάποιο λόγο απαιτείται εκ νέου αναγγελία δεν το γνωρίζω και δεν είδα κάπου να αναφέρεται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά επειδή στο Buildingcert απάντησαν απλά ότι οι Τ.Ε. προς το παρόν δεν αναβαθμίζονται έχω μπερδευτεί. Μπορεί ο νόμος να παραμένει σε ισχύ, αλλά δεν ξέρω και αν τον  εφαρμόζουν. Παίρνω και το Σώμα Επιθεώρησης Νοτίου Ελλάδος αλλά δεν απαντάνε ποτέ..Αν έχω κάτι νεότερο θα ενημερώσω και αν τυχόν υπάρχει κάποιος Τ.Ε. που να έχει πάει Β' τάξη ας μας πει πως τα κατάφερε.

Link to comment
Share on other sites

Από το Σύνταγμα τιμωρείται η μη εφαρμογή νόμου και δεν επιτρέπεται η άγνοια νόμου πόσο μάλλον από μια δημόσια υπηρεσία. Όμως ας μη βασιζόμαστε σε προφορικές απαντήσεις. Ο φίλος σου ας τη ζητήσει εγγράφως..

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.  Pavlos 33)

Καλησπέρα.

Είμαι Μηχ. Μηχανικός Τ.Ε.  Ξέρει κάποιος να μου πει εάν μπορώ να βγάλω Γ τάξης ως Εν.Επιθεωρητής και αν ναι μπορώ και στις 3 κατηγορίες(Κτιρίων,Κλιματισμού και Θέρμανσης);

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι έχω μια απορία και θα χρειαστώ λιγο βοήθεια, Για να γίνει κάποιος ενεργειακός επιθεωρητής τάξης Β/Γ στα συστήματα θέρμανσης και κλιματισμού τι χρειάζεται. Ξέρω θέλει για κτιριακά 25 πεα και 5 ΠΕΑ καταστημάτων αλλά για Εν. Επιθεωρητής συστημάτων θέρμανσης και κλιματισμού δεν γνωρίζω. Επίσης δε ξέρω εάν πάρω και τις 3 άδειες του ενεργειακού επιθεωρητή και κάνω τα ΠΕΑ μετά ανεβούν και τα 3 τάξη Β-Γ αντίστοιχα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έχω ειδικότητα "Πτυχ. Πολιτικός Μηχ. Έργων Υποδομής" και το σύστημα μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

Σύμφωνα με την ειδικότητα, που έχετε δηλώσει, έχετε περιορισμό στο δικαίωμα υποβολής ΜΕΑ που δεν σας επιτρέπει να ανεβείτε πάνω από την Α΄Τάξη. Παρακαλούμε πατήστε στην επιλογή 'Επισκόπηση Στοιχείων Επιθεωρητή' για να δείτε την ειδικότητά σας και να την διορθώσετε αν δεν ισχύει (με υποχρεωτικό ανέβασμα σκαναρισμένου πτυχίου και υπεύθυνης δήλωσης).
ΠΡΟΣΟΧΗ! Μπορείτε να κάνετε μέχρι και 2 αλλαγές στην ειδικότητά σας μέσα από το σύστημα. Για επιπλέον αλλαγή θα πρέπει να απευθυνθείτε στο ΣΕΠΔΕΜ.

(το ανεβάζω για να προλάβω ερωτήσεις σχετικά με τη συγκεκριμένη ειδικότητα)

Να πω όμως την αμαρτία μου, δεν ξέρω και ούτε μπορώ να βρω κάπου συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο, το οποίο να καθορίζει μέχρι ποιο επίπεδο μπορώ να υπογράφω ΜΕΑ (ή αν μπορώ να υπογράψω έστω και μικρού μεγέθους ΜΕΑ)

Νομίζω ότι στο σύστημα έκδοσης αδειών δεν υπάρχουν αντίστοιχοι περιορισμοί στην ΜΕΑ.

 

 

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.