Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση τάξης ενεργειακού επιθεωρητή


giorgio_z

Recommended Posts

Τελικά συνεχίζουμε κανονικά να ανεωνουμε τη συνδρομη μας; Δεν καταργηθηκε η διαδικασία;

 

Δεν βλεπω να υπαρχει πεδιο στο buildingcert για upload παραβολο. 

(ενω ταυτοχρονα υπαρχει προθεσμια ενημεροτητας οφειλων)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pitsirik0s, on 04 Apr 2017 - 16:19, said:snapback.png

Ξέρει κάποιος να διευκρινίσει αν αυτές οι 6 (από 30)  επιθεωρήσεις σε μη κατοικία για να πας από Α σε Β πρέπει να έχουν τουλάχιστον 15kW σε θέρμανση η/και κλιματισμό μετράμε το άθροισμα θέρμανσης- κλιματισμού η θέλει 15κW σε τουλάχιστον ένα από τα 2? 

 

Για παράδειγμα Κατάστημα με 10κW θέρμανση και 10κW ψύξη υπολογίζεται στις 6?

 

Τελικά το παραπάνω δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα?

 

Να το διευκρινίσω εγώ που μόλις έγινα Β' τάξης:  πρέπει το άθροισμα θέρμανσης+ψύξης να είναι >15κW.  Δηλαδή  8kW  θέρμανση και 8kW ψύξη σε μη κατοικία μετράει στις 6 επιθεωρήσεις που χρειάζεσαι για την αναβάθμιση απο Α' σε Β' τάξης. Όντως γινεται αυτοματα μόλις κάνεις την 6η

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

pitsirik0s, on 04 Apr 2017 - 16:19, said:snapback.png

 

 

Να το διευκρινίσω εγώ που μόλις έγινα Β' τάξης:  πρέπει το άθροισμα θέρμανσης+ψύξης να είναι >15κW.  Δηλαδή  8kW  θέρμανση και 8kW ψύξη σε μη κατοικία μετράει στις 6 επιθεωρήσεις που χρειάζεσαι για την αναβάθμιση απο Α' σε Β' τάξης. Όντως γινεται αυτοματα μόλις κάνεις την 6η

 

Εγώ σήμερα επικοινώνησα και μου είπαν ότι δεν ισχύει το αθροιστικά, τουλάχιστον είτε η θέρμανση είτε η ψύξη πάνω από 15kw και δυστυχώς ισχύει και σε μένα αυτό.

Edited by kosbar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

pitsirik0s, on 04 Apr 2017 - 16:19, said:snapback.png

 

 

Να το διευκρινίσω εγώ που μόλις έγινα Β' τάξης:  πρέπει το άθροισμα θέρμανσης+ψύξης να είναι >15κW.  Δηλαδή  8kW  θέρμανση και 8kW ψύξη σε μη κατοικία μετράει στις 6 επιθεωρήσεις που χρειάζεσαι για την αναβάθμιση απο Α' σε Β' τάξης. Όντως γινεται αυτοματα μόλις κάνεις την 6η

 

 

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: μετά από πιο προσεκτική μέτρησή είδα οτι έχω 6 επιθεωρήσεις σε μη κατοικία  με >15kW  στη θέρμανση  ( μου είχε ξεφύγει μια  οταν τις μέτρησα στο ποστ #24)

 

 

οπότε προφανώς ισχύει αυτό που αναφέρει ο Kosbar

Edited by pitsirik0s
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολα αυτά επρεπε να είναι ξεκάθαρα από την νομοθεσία, αλλά δυστυχώς... Μεγαλη αδικία όμως και για τους τεχνολόγους που δεν πάνε πάνω από Α. Η ΕΕΤΕΜ τι κάνει??? Αχρηστοι!  Μόνο συνδρομή ζητάνε και ψήφους οταν έχουν εκλογες...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εάν έχουμε σύστημα ΖΝΧ με λέβητα > 15kW, αλλά όχι 15kW σε θέρμαση ή κλιματισμό, μετράει η επιθεώρηση αυτή στην αναβάθμιση κατηγορίας; 

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτά επρεπε να είναι ξεκάθαρα από την νομοθεσία, αλλά δυστυχώς... Μεγαλη αδικία όμως και για τους τεχνολόγους που δεν πάνε πάνω από Α. Η ΕΕΤΕΜ τι κάνει??? Αχρηστοι!  Μόνο συνδρομή ζητάνε και ψήφους οταν έχουν εκλογες...

 

Συμφωνώ απόλυτα! Τουλάχιστον θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα μέσω σεμιναρίων ή προγραμμάτων επιμόρφωσης! Όχι μόνιμος αποκλεισμός!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.