Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση τάξης ενεργειακού επιθεωρητή


giorgio_z

Recommended Posts

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: μετά από πιο προσεκτική μέτρησή είδα οτι έχω 6 επιθεωρήσεις σε μη κατοικία  με >15kW  στη θέρμανση  ( μου είχε ξεφύγει μια  οταν τις μέτρησα στο ποστ #24)

 

 

οπότε προφανώς ισχύει αυτό που αναφέρει ο Kosbar

Κε.......................,

Το ΠΕΑ με  αριθμ. .................... (13 kw σε σύστημα θέρμανσης και 8 kw σε σύστημα κλιματισμού) καθώς και το ΠΕΑ με αριθμ. ............. (11,6 kw σε σύστημα θέρμανσης και 10 kw σε σύστημα κλιματισμού) δεν πληρεί την προϋπόθεση του >15 kw σε συστήματα θέρμανσης συνολικά ή του > 15 kw σε συστήματα κλιματισμού συνολικά. Προκειμένου να καταταγείτε στη Β’ τάξη, πρέπει να συμπληρώσετε δύο ακόμη επιθεωρήσεις της παραπάνω κατηγορίας.

Σε κάθε περίπτωση, η κατάταξη των ΕΕ σε τάξεις γίνεται αυτόματα από το πληροφοριακό σύστημα builidingcert.gr από τις 29.10.2016.

 

Όπως μου εστάλει ως email από αρμόδιο υπάλληλο (γιατί και εγώ είχα την απορία γιατί δεν ανεβαίνω κατηγορία)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας, είμαι ενεργειακός Α τάξης και μου έτυχε ένα κατάστημα 230 τμ με κλιμακιστικα περίπου 17kw συνολικής ισχύος.

 

Μπορώ να την κάνω κανονικά έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω να κάνω ένα ενεργειακό πιστοποιητικό σε κτίριο τριτογενούς τομέα 200τμ στον όροφο σε πενταόροφη πολυκατοικία επειδή είμαι ενεργειακός επιθεωρητής Α΄ταξης με όριο τα 250τμ μπορώ να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση σε κάθε όροφο μεμονωμένα σαν να είναι οροφοδιαμερίσματα σε πολυκατοικία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 250 τ.μ μπορεί να κάνει ο ενεργειακός Α κατηγορίας

 

επίσης ναι μπορεί να κάνεις ανα όροφο για να μην ξεπερνάς τα 250τ.μ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.