Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση nova στη δεύτερη τηλεόραση του σπιτιού


zio7

Recommended Posts

Ένας φίλος μου έχει nova και θέλει να στείλει το σήμα και στη τηλεόραση στο δωμάτιο του που είναι στον όροφο, μια απόσταση περίπου 30μ (λόγω της διαδρομής που πρέπει να κάνει για να περνάει από «κρυφά» σημεία). Τι λύση υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

... nova και θέλει να στείλει το σήμα και στη τηλεόραση .....

...

Τι λύση υπάρχει?

Στο βαθμό που υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα από την Nova και πιθανά να επηρεάζει το κόστος συνδρομής σε πόσους δέκτες ταυτόχρονα θα μπορεί να υπαρχει ανα σύνδεση, το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι να ενημερωθεί από την NOVA πως μπορεί να έχει και δεύτερη ή και περισσότερες τηλεοράσεις συνδεδεμένες.

Κάθε άλλη λύση θα είναι παράνομη και φυσικά δεν είναι επιτρεπτό να δοθούν οδηγίες τεχνικές πως κλπ να γίνουν παράνομες πράξεις.

 

(Μη ξεχνάς ότι με ανάλογες οδηγίες θα μπορούσε να συνδεθεί και ολόκληρη πολυκατοικία με μια συνδρομή απλή)

Αν το επιτρέπουν (που δεν νομίζω) τότε οκ… αλλα μάλλον δεν το επιτρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

H nova έχει πρόγραμμα για 2 τηλεοράσεις με δύο αποκωδικοποιητές εναλλακτικά εάν έχει κέντρο τηλεόρασης (δηλαδή εάν όλες οι γραμμές καταλήγουν σε ένα σημείο στο σπίτι τότε μπορείς να βάλεις τον απωκοδικοποιητή στο κέντρο αλλά θα μπορεί να παίζει μόνο μία τηλεόραση ή να βλέπουν όλες το ίδιο κανάλι

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάρω το πιάτο και τον αποκωδικοποιητή από το ένα σπίτι και να τα βάλω σε άλλο σε διαφορετική περιοχή;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάρω το πιάτο και τον αποκωδικοποιητή από το ένα σπίτι και να τα βάλω σε άλλο σε διαφορετική περιοχή;

Γίνεται κανονικά απλά με ένα πεδιόμετρο θα ρυθμίσεις το πιάτο και απο το lnb θα φύγεις στο δεκτη

 

Ένας φίλος μου έχει nova και θέλει να στείλει το σήμα και στη τηλεόραση στο δωμάτιο του που είναι στον όροφο, μια απόσταση περίπου 30μ (λόγω της διαδρομής που πρέπει να κάνει για να περνάει από «κρυφά» σημεία). Τι λύση υπάρχει?

Έχεις έξοδο Rf out συνάδερφε? Ή μόνο hdmi? ποιος ειναι ο δεκτης?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υποσημείωση στον αγαπητό didonis που τον σέβομαι απεριόριστα γιατι ειναι μετρημένος σε κάθε του λόγο..

Η νόβα σου δίνει το δικαιωμα χρήσης της κάρτας  με τον όρο πρός τον πελάτη για χρήστη στον χώρο οικίας ή εργασίας του. Δέν απαγορεύει αυστηρά και τυπικά ο νόμος αυτό το πράγμα..Επίσης ηλεκτρονικοί αρκετοί υπογράφουν γι'αυτό.. Βέβαια έχω δεί Π.Μ να υποβάλει έγγραφα για άδεια και χωρίς να δώ τα άλλα, η σκάλα να είναι απαράδεκτη και σχεδόν μη λειτουργική... Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση σου και η ενημέρωση του georgecv ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες και έδωσαν και το στίγμα της πολιτικής προστασίας που εφαρμόζει η Nova αν κατάλαβα καλά.

Οπότε δίνουν λύση αν κατάλαβα καλά χωρίς χρέωση για όλες οι TV το ίδιο κανάλι όταν παίζει ή κάποια + χρέωση αν θες δεύτερο κλπ κωδικοποιητή.

 

(δεν είχα ποτέ μου Nova και δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, απλά όπως πιθανά ξέρεις είχαν γίνει «παιχνίδια» με θέματα κωδικοποιητών κλπ… το οποίο φυσικά δεν ήταν ζητούμενο του θεματοθέτη)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά ή 1 αποκωδικοποιητή σε ένα σημείο και να στέλνεις που λέμε ''μπακαλίστικα '' με διακλαδώσεις και αλλου το σήμα ή το multiview με έξτρα χρέωση π πέρνεις και άλλο μηχάνημα.

Οπως πολυ σωστά είπες αγαπητε didonis παίζουν πολλα ''κόλπα'' αλλα δεν είναι νόμιμα οπότε απλα τα ξεχνάμε.

Χαίρομαι σαν forum που υπάρχει αυτή η αλληλοβοήθεια και να με συγχωρείτε αν σε κάποιο post έχω ξεφύγει λεκτικα,  κυρίως εναντίον του ΤΕΕ, αλλα καταλαβαίνεις την ,δικαιολογημένη ή οχι, αδικία που νιώθω απο αυτό και μερικούς ακόμα φορείς..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.