Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οι 15 κλάδοι που αναμένεται να βάλουν υποχρεωτικά POS. Και οι μηχανικοί στην λίστα


Engineer

Recommended Posts

Δημοσιεύει σήμερα το ΕΘΝΟΣ της Κυριακής περιεχόμενο της κοινής υπουργικής απόφασης που αναμένεται να οριστικοποιηθεί τις επόμενες ημέρες και η οποία περιέχει τους κλάδους και τα επαγγέλματα τα οποία στην πρώτη φάση θα υποχρεωθούν να εγκαταστήσουν μηχανήματα pos μέχρι το τέλος Ιουνίου

Oι κατηγορίες και οι κλάδοι σύμφωνα με το δημοσίευμα είναι:

  • Ενέργεια: Ηλεκτρισμός και φυσικό αέριο, καύσιμα κίνησης
  • Υδροδότηση
  • Ηλεκτρικές, υδραυλικές και κλιματιστικές εγκαταστάσεις
  • Πώληση, συντήρηση και επισκευή αυτοκινήτων και άλλων οχημάτων καθώς και των ανταλλακτικών τους
  • Μανάβικα, κρεοπωλεία, ιχθυοπωλεία, φούρνοι και ζαχαροπλαστεία, κάβες και καπνοπωλεία
  • Λιανικό εμπόριο σχεδόν κάθε είδους (υπολογιστές, ηλεκτρονικά είδη, ηλεκτρικές συσκευές, σιδηρικά, έπιπλα, βιβλία, αθλητικός εξοπλισμός, παιχνίδια, ρούχα, υποδήματα, καλλυντικά)
  • Επισκευές μηχανολογικού και ηλεκτρολογικού εξοπλισμού
  • Τηλεπικοινωνίες (υπηρεσίες και εξοπλισμός)
  • Υγεία (γιατροί, οδοντίατροι, φαρμακεία, νοσοκομεία αλλά και κτηνίατροι)
  • Δικηγόροι, μηχανικοί, λογιστές και φοροτεχνικοί
  • Εκπαίδευση κάθε είδους και βαθμίδας, από βρεφονηπιακούς έως μεταδευτεροβάθμια, τεχνική και επαγγελματική, ακόμη και σχολές οδηγών
  • Τυχερά παιχνίδια
  • Ενοικιάσεις οχημάτων, αλλά και βίντεοκλαμπ, είδη αναψυχής
  • Ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα δωμάτια, ταξιδιωτικά γραφεία κάθε είδους
  • Εστιατόρια, μπαρ, καφέ, κινηματογράφοι
Στην εγκύκλιο σύμφωνα με το 'Εθνος ορίζεται ότι οι παραπάνω κλάδοι και επαγγέλματα θα είναι υποχρεωμένοι να δεχθούν πληρωμές με κάρτες από τους πελάτες. Οι επιχειρήσεις και οι επαγγελματίες θα πρέπει υποχρεωτικά να παρέχουν την δυνατότητα αυτή στους πελάτες τους.

 

Πηγή: https://www.taxheave...s/view/id/33946

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Δικηγόροι, μηχανικοί, λογιστές και φοροτεχνικοί.....

Είναι τέρμα ηλίθιοι.....τέλος!

 

Θα έρθει ο άλλος που απαιτεί να μην πληρώσει ΦΠΑ να σε πληρώσει με κάρτα...

 

και συν τοις άλλοις θα εξαντλήσει και όλο το όριο της πιστωτικής για να σε πληρώσει... μαστα...

 

Ενα επιπλέον ΠΑΓΙΟ έξοδο για εμας πέρα απο τις προμήθειες των τραπεζών...

 

Αν είναι πάντως με αυτόν τον τρόπο να σε αποπληρώνει άμεσα ο πελάτης και να μην τον κυνηγάς σε όρη και θάλασσες να εισπράξεις....τότε ΧΑΛΑΛΙ....

 

Αλλά δεν το βλέπω...

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Ο απαιτών να μάθει τι εστί νομιμότητα.

Για την ...προστασία (κομψά) και τον ολοκληρωτισμό των τραπεζών και το κυνήγι των μετρητών, συμφωνώ. ΠΙΟ(ουτσε)Σ εν ολίγοις.

Link to comment
Share on other sites

Να το βάλουμε το μηχανάκι POS και μεις αλλά με τι προμήθεια; Οι φαρμακοποιοί πέτυχαν 0,80%. Εμείς και το ΤΕΕ δεν μπορούμε να πάρουμε καλή τιμή. Και τελικά θα κυνηγάμε ατομικά να βρούμε οικονομικό μηχάνημα και λογικές προμήθειες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ας πουμε όλοι έχουμε παρεδωσε καθημερινά με πελάτες μικροποσών, δεν πληρωνομαστε με εμβασματα μέσω συμβάσεων οπότε δεν βαριέσαι ας σκάσουμε μερικά φραγκα ακομα σε ενα μηχανακι που θα μείνει στο κουτί, και μια συνδρομή για να εχουμε να λεμε. ΡΕ ΑΙ....

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πελάτης δεν θέλει να πληρώσει Φ.Π.Α. τότε όσα μηχανάκια κι αν βάλεις με μετρητά θα πληρώσει.

Ο λόγος δεν είναι ούτε ο Φ.Π.Α. αλλά ούτε και η απόκρυψη εισοδήματος. Αυτά τα έλυσαν με τους αυτόματους κόφτες.

Ο κύριος λόγος είναι να μπαίνουν λεφτά στους λογαριασμούς μας ώστε να μπορούν μέσω ΚΕΑΟ ή ΔΟΥ να παίρνουν τα λεφτά.

Τόσο απλό.

Αφού όπως και να έχει ένα ποσό αναγκαστικά θα το περάσεις από τα POS άρα σε τραπεζικό λογαριασμό, επομένως θα μπορούν μετά να τα παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω POS εδώ και 18 μήνες.

Πρώτη φορά με πληρώσανε με POS την περασμένη εβδομάδα.

 

Οι παρατηρήσεις μου:

1. Ο κόσμος ακόμα προτιμά τα μετρητά.

 

2. Στις δουλειές που μας πληρώνει συνάδελφος υπάρχει θέμα με το POS. Π.χ. Π/Μ που έχει πάρει πακέτο μια δουλειά και δίνει στον Μ/Μ να του κάνει κάποια έκθεση για Η/Μ. Ο Π/Μ για γνωστούς λόγους δεν θέλει να μάθει ο πελάτης πόσα παίρνει ο Μ/Μ και παράλληλα ο πελάτης θέλει να πληρώσει με κάρτα. Πως θα πληρωθεί ο Μ/Μ;

 

3. Η προμήθεια είναι π.χ. 1.5% του συνολικού ποσού, είναι όμως τεράστιο ποσοστό στο κέρδος. Έστω ότι κάποιος έχει κέρδος 15%, η προμήθεια της κάρτας είναι το 10% του κέρδους του.

 

4. Θα αλλάξει λίγο το παιχνίδι με το παζάρι στους περίεργους πελάτες. Πριν έλεγαν ότι λόγω capital control δεν μπορούν να βγάλουν από την τράπεζα, τώρα θα λένε ότι δεν έχουν υπόλοιπο στην κάρτα.

 

5. Όταν καθιερωθούν τα POS θα περιοριστούν πολλές παράνομες δραστηριότητες από αδήλωτη εργασία μέχρι εμπόριο ναρκωτικών, traffiking, κτλ. Όχι ότι δεν θα υπάρχουν περιπτώσεις αλλά θα περιοριστούν αρκετά/

 

6. Θα περιοριστεί η φοροδιαφυγή.

 

7. Θα περιοριστούν οι μίζες (προς πολιτικούς, μεσίτες, κτλ). Οι ηλεκτρονικές συναλλαγές σε συνδυασμό με τους φόρους και τις ασφαλιστικές εισφορές δεν επιτρέπουν υπερτιμολόγηση. Η υπερτιμολόγηση φαίνεται ως καθαρό κέρδος οπότε φορολογείται με :

α. 24% ΦΠΑ

β. 26% έως 33% φόρο εισοδήματος

γ. 2.2% έως 8% εισφορά αλληλεγγύης

δ. 20% για κλάδο σύνταξης

ε. 6% επικουρικό

στ. 4% εφάπαξ

ζ. 6.45% Κ.Υ.Τ.

(τα τελευταία είναι από την επίσημη ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ )

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ ό,τι αγορά κάνω, προσπαθώ να είναι με κάρτα. Άρα είμαι υπερ γενικά των POS. Ωστόσο το να με αναγκάσει να σκάσω χρήματα για κάτι που 100% δεν θα το χρησιμοποιήσω με βάση το είδος της δουλειάς μου (ερευνητής και επιστημονικός συνεργάτης σε εργαστήρια κι άρα με πληρώνουν πάντα μεσω τράπεζας) είναι απλά πεταμένα χρήματα και δεν εχω καμία διάθεση να τα δώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, άλλο ένα μέτρο για να αυξηθούν τα έσοδα κάποιου κλάδου, εδώ των τραπεζών και για να “βάλουν” χρήματα στους λογαριασμούς μας. Ούτε τα μαύρα χρήματα θα πατάξουν, ούτε τα έσοδα από φόρους θα αυξήσουν...

Όπως και να έχει, το POS το είχα στο μυαλό μου να το βάλω έτσι και αλλιώς (για ποσά μικρότερα των 500 ευρώ, οι υπόλοιπες τράπεζα...), κυρίως για την αμεσότητα των πληρωμών και μήπως γλιτώσω καμία “τάπα” μικροποσού. Το κόστος πάντως δεν είναι απαγορευτικό, πολλές φορές έχω ακούσει ότι το μηχάνημα το δίνουν έως και δωρεάν. Για την προμήθεια τώρα... άραγε μπορούμε να την βάλουμε στα έξοδα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα παρεξηγηθώ....

κατ' αρχάς συμφωνώ απολύτως με το αρθρο που παρέθεσε ο panos-vicious

τώρα όσον αφορά στα αναφερόμενα από τον sdim

1. οι συναλλαγές μας γίνονται μέσω τραπεζών ως επί το πλείστον, στα μικροποσά ο κόσμος προτιμά τα μετρητά ή την κάρτα για να μην αφήνει λεφτά στην τράπεζα λόγω της δέσμευσης των καταθέσεων (capital controls κατ' ευφημισμό)

2. το πρόβλημα το έχουν όσοι υπογράφουν τα πάντα αντί να συνεργάζονται κανονικά με τις άλλες ειδικότητες, πρόβλημά τους και δεν με αφορά

3. τα κερατιATTICA  των τραπεζών που αφ' ενός τους απαλλάσσεις από χρόνο εργασίας αφ' ετέρου τις πληρώνεις, για μένα αθέμιτο και ανήθικο

4. ισχύει

5. καμία περίπτωση να συμβεί αυτό, όσο το φορολογικό σύστημα χαρατσώνει τους δηλούντες τα εισοδήματα και αγνοεί τους μη δηλούντες 

6. διαφωνώ πλήρως: αφ' ενός οι τριγωνικές συναλλαγές και τα άλλα νόμιμα κόλπα είναι η μεγάλη φοροδιαφυγή και όχι ο καφετζής. και όταν εμένα δεν μου δικαιολογεί το προσωπικό έξοδο το κράτος, φορολογεί το εισόδημά μου ως έσοδο και τα έξοδά μου ως έσοδο του καφετζή. δηλ. το κράτος φορολογεί διπλά δηλαδή κλέβει

και

7. τι εννοείς υπερτιμολόγηση? όταν από την εργασία σου είχες π.χ. κέρδος μετά τους φόρους 40% τώρα έχεις 20%. άρα πρέπει να αυξήσεις τις τιμές σου στο διπλάσιο για να επιβιώσεις. δεν το κάνεις? καλά λουκέτα προς δόξα του κατρούγκαλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.