Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ: Από τα 1.194.000 σημειώματα πληρώθηκαν μόνον τα 323.600


Engineer

Recommended Posts

δεν τον καταργούν τον νόμο Κατρούγκαλου

 

http://www.capital.gr/oikonomia/3195367/diapseudei-to-up-ergasias-ta-peri-xilomatos-tou-nomou-katrougkalou

 

 

σε λίγο το ΣτΕ θα τον βγάλει Αντισυνταγματικό και θα καταργηθεί αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκτίθενται οι ρεζίλιδες του υπουργείου για τις συντάξεις. Στην υπόλοιπη Ευρώπη βγαίνουν σε 1-2 μήνες κι εδώ οι α.α.ε. μιλάνε για αιτήσεις από ...2013. Ρε ο άλλος μπορεί να έχει αποδημήσει σε τόπο χλοερό. Άχρηστοι, ανεύθυνοι, ανάλγητοι, επικίνδυνοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρωστάς κανά δις σε συντάξεις που δεν δίνεις και μερικά δις σε προμηθευτές κλπ πως ο κόφτης θα γίνεται δότης;

Link to comment
Share on other sites

Αφού το σλόγκαν τους είναι... Τρενααααρισμα στα πάντα και έχει ο θεός (εμείς μόνο δεν έχουμε)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις, ένας που αμείβεται με μπλοκάκι 12.000 + ΦΠΑ το χρόνο και πέρυσι είχε πάλι εισόδημα 12.000 + ΦΠΑ και ας θεωρήσουμε έξοδα περίπου 4.000, τι ΕΦΚΑ πληρώνει ? Και τι ποσοστό ο ίδιος και τι ο εργοδότης ?

 

Αν είναι μηχανικός θα πληρώνει επι φορολογητέου μηνιαίου εισοδήματος 37,95 % ως ατομική επιχείρηση (ελάχιστο 586,06 χ 37,95 %) και θα πληρώνεται για αυτόν μέσω ΑΠΔ 38,10% επί της αξίας του τιμολογίου του με κατανομή 1/3 εις βάρος του και 2/3 εις βάρος του εργοδότη . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανει τα μπλοκακια,εμενα παντως σαν ελ επ μου βγαζει λιγοτερα. Και δεν ειναι 38% αλλα 28% επι εισοδηματος.

 

Τα μπλοκακια κατι ειχαν πει οτι θα βγαλουν τροποποιηση να παει περιπου στο 10%. Τι εγινε με αυτο?

 

Μηπως υπερβαλουμε λιγο...λεω εγω τωρα.? Ολοι εχουμε φερει την καταστροφη. Καλο ειναι να μου πει καποιος ποσα πληρωνε περυσι και ποσα του ηρθαν φετος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανει τα μπλοκακια,εμενα παντως σαν ελ επ μου βγαζει λιγοτερα. Και δεν ειναι 38% αλλα 28% επι εισοδηματος.

 

για τους ελ επ 37,95% είναι, απλά έχει έρθει μέχρι τώρα το 26,95% (σύνταξη - υγεία), το υπόλοιπο 11% (επικουρικό - εφάπαξ) θα έρθει προσεχώς αναδρομικά

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

nik υπάρχουν εταιρίες (και του δημοσίου λ.χ. ΕΛΚΕ) που ΔΕΝ εχουν πληρωσει ακομα κοσμο γιατι δεν ξερουν πως θα χωρίσουν τα ποσα, κι από που θα τα βρουν. Αυτό είναι πρόβλημα για την οικονομία. ΠΡοσωπικα, επειδη βλέπει του 15, πληρώνω λιγότερα ΑΛΛΑ μόλις βγει το νεο εκκαθαριστικό θα είναι πολύ περισσότερα. Αλλα ακόμα κι ετσι, 38.10% σου φαινεται λογικο?

Μην δουλευομαστε κι ολας... ουτε 10% δεν έπρεπε να ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε 10% ?! Πλάκα κάνεις, δηλαδή πόσο εισφορές να δίνουμε, τίποτα ?

 

Με το παλιό σύστημα δηλαδή ένας με μπλοκάκι πόσες εισφορές πλήρωνε ?! Επειδή δεν ξέρω, τα μπλοκάκια δεν πληρώνανε κανονικά ΤΣΜΕΔΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.