Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΦΚΑ: Από τα 1.194.000 σημειώματα πληρώθηκαν μόνον τα 323.600


Engineer

Recommended Posts

Αν είναι μηχανικός θα πληρώνει επι φορολογητέου μηνιαίου εισοδήματος 37,95 % ως ατομική επιχείρηση (ελάχιστο 586,06 χ 37,95 %) και θα πληρώνεται για αυτόν μέσω ΑΠΔ 38,10% επί της αξίας του τιμολογίου του με κατανομή 1/3 εις βάρος του και 2/3 εις βάρος του εργοδότη . 

 

Τα ποσοστά υπέρ ΟΑΕΔ, ΛΑΕΚ, ΟΕΚ, ΟΕΕ τελικά εφαρμόζονται μόνο στους πραγματικά μισθωτούς μηχανικούς (χωρίς ΔΠΥ) ;

Επίσης, το 1/3 - 2/3 είναι η ακριβής αναλογία μεταξύ των δύο; Μάλλον είχα καταλάβει λάθος ότι το 38,10% θα επιμεριστεί ως 16,72% - 21,38%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι nik. Τιποτα. 0% αν είναι εφικτό. Ελεος, το συστημα ειναι αναδιανεμητικό, όχι ανακεφαλαιοποιητικό, βαρέθηκα να πληρωνω τις συντάξεις λαμόγιων. Εγώ δεν θελω καν συνταξη. Εγώ θα ήθελα να με αφήνει ελευθερο να κάνω ότι θελω τα χρήματα μου. Γιατι να πρεπει να πληρώνω κλάδο συνταξης? Οταν τελειωσα την σχολή να δουλεψω ήθελα, όχι να μαζεψω για τα "γεραματα μου" 25 χρονών άνθρωπος. Με την δουλειά μου θα φρόντιζα να εχω αποταμιευσεις λοιπον. 

Αλλα όχι, με το ζόρι να πληρώνω τις συντάξεις των παλαιών, και καλά, γιατί τα εγγονια μας θα πληρώνουν τις δικες μας. Αν δεν βλεπεις το λάθος κάπου...

Οποτε ναι ουτε 10%. Γιατί ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ πανω από 10% δεν θα τα παρουν ποτε. (καμπυλη Λαφερ? Α γεια σου).

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω στην συζήτησή σας. (Τα μπλοκάκια πλήρωναν κανονικα ΤΣΜΕΔΕ, ανεξαρτήτου εισοδήματος)

Με το προηγούμενο καθεστώς (3ετίες) αν κάποιος το 2011 είχε ξεπεράσει την 1η 5ετία και χωρίς την ειδική προσαύξηση που καταργήθηκε τότε:

2011-2012-2013 θα πήγαινε στην 2η κατηγορία

2014-2015-2016 θα πήγαινε στην 3η κατηγορία

2017-2018-2019 θα πήγαινε στην 4η κατηγορία

και τώρα (2017) θα ήταν στην 4η κατηγορία με μηνιαίες εισφορές: 435,95€

και το 2020 που θα ήταν στην 5η κατηγορία 461,05€

 

το οποίο με το τωρινό ασφαλιστικό αντιστοιχεί σε καθαρό εισόδημα 19.500€ (ποσοστό ~27%)  (μέχρι 31/12/2020)

και μετά τις 31/12/2020 σε 13.500€ (ποσοστό ~41%)    

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

δεν εννοει τα μπλοκακια οπως τα σκεφτεστε εσεις αλλα αυτους που εχουν ικα ή τσμεδε καπου ως μισθωτοί . και εχουν παραλληλα και μπλοκακια ως παροχη υπηρεσιων σαν δευτερο συμπληρωματικο εισοδημα αν ειχες ικα επερνες απαλλαγη απο το τεβε και ειχες και μπλοκακι να κανεις πχ αν ησουν οικοδομος και τον εργολαβο... τα μπλοκακια οπως τα εννοητε με τσμεδε παντα πληρωναν και παντα θα πληρωνουν τις εισφορεες τους οπως ολοι οι μηχανικοι ...

Link to comment
Share on other sites

το βασικο για μενα ειναι γιατι να πληρωνουμε επικουρικο και εφαπαξ οταν οι μηχανικοι  των ΤΕΙ δεν πληρωνουν.... αλλα περα απο αυτο αφου εχει καταργηθει η επικουρικη συνταξη και εφαπαξ δεν περνουμε ;;; 

Link to comment
Share on other sites

 αλλα περα απο αυτο αφου εχει καταργηθει η επικουρικη συνταξη και εφαπαξ δεν περνουμε ;;; 

 

 

Πληρωνε κ μη ερευνα...

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος πιστεύει ότι το να δίνει το 50% του εισοδήματος σε φόρους και εισφορές είναι λογικό και επόμενο... Τι να πει κανεις δεν έσφιξαν και οι ζεστές ακόμη

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενώ Ikare πριν το ΕΦΚΑ του Κατρούγκαλου δεν πληρώναμε το 50%?

 

Ποιος κατάργησε το αφορολόγητο και έβαλε φόρο από το πρώτο ευρώ?

 

Ποιος πήγε το φόρο περίπου στο 30%?

 

Ποιος έβαλε ΕΝΦΙΑ, επιτηδεύματος, αλληλεγγύης και 10 ευρώ το μήνα υπέρ ΟΑΕΔ?

 

Ποιος πήγε τη βενζίνη από 70 λεπτά στο 1,60?

 

κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι τώρα πληρώνω περισσότερες εισφορές τι μου λες εσυ τα ακούω βερεσέ... Και δεν μου λες ποιος ήταν αυτός που θα τα καταργούσε και θα τα άλλαζε όλα; Δηλαδή εσυ βλέπεις καλυτέρευση; ποτέ είχαμε μαζικό κλείσιμο επιχειρήσεων στην εφορία; Αλλα καλά να πάθετε γιατί κάθεστε και στηρίζετε τους παραμυθάδες

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν στιριζω κανεναν αλλα θεωρεις φισιολογικες τις εισφορες με τον νομο βρουτση του 2011 ;;; ή το 26% φορο απο το πρωτο ευρω ,.... εγω πληρωνων λιγοτερα σε σχεση με πριν 2 χρονια δεν λεω οτι ειναι αυτα που θα ηθελα ... εγω ιδεολογικα ειμαι νεοφιλελευθερος και δεν θελω να πληρωνω τιποτα για συνταξη και να κανω μονος μου οτι θελω... απο εκει και περα ομως το να λες οτι πληρωνουν ολοι παραπανω ειναι παραπληροφορηση οπως κανουν τα ΜΜΕ γιατι απλουστατα εκβιαζουν την καθε κυβερνηση για διαφημίσεις  ... γιατι το 80% πληρωνει λιγοτερα .. απο εκει και περα αν εσυ ή καποιος αλλος πληρωνει παραπανω ειναι γιατι βγαζεις και παραπανω προσωπικα θα εβρισκα τροπο και θα δηλωνα περισσοτερα εξοδα .. δεν σε αδικο ικαρε παντος αλλα και εσυ εισαι υπευθυνος γιατι ψηφιζεις ... εδω τα λεγαμε και πριν τις εκλογες και θα τα ξαναπουμε ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.