Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελετητικά πτυχία


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς είναι διαμορφωμένη η αγορά για ενοικίαση μελετητικών πτυχίων Γ' τάξης;

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα βρεις κάποιον να "νοικιάσει" το πτυχίο του. Έτσι όπως είναι σήμερα τα φορολογικά θέματα δεν ξέρω αν συμφέρει να φορτωθεί κάποιος με ένα μεγάλο ποσό με Δ.Π.Υ , που θα του ανεβάσουν όλα, εισφορές, φόρους,  στον ουρανό για να πάρει αυτός ένα μικρό ποσοστό. Τα ποσοστά  έχουν μεγάλη σχέση και με τη κατηγορία του πτυχίου. Μια μελέτη τοπογραφίας έχει περισσότερα έξοδα από μελέτη στατικών π.χ. Μία μελέτη οδοποιίας (αν έχει πασσαλώματα- δηλ. δουλειά υπαίθρου) έχει πολύ περισσότερα έξοδα από μία υδραυλικών κλπ, κλπ. Στο παρελθόν έχω ακούσει για ποσοστά (άλλες συνθήκες το ξαναλέω) γύρο στα 15%-20% στο πινάκιο αμοιβής. Δηλαδή αν η μελέτη είναι 100000 Ε. πάιρνεις 15000 ή 20000Ε, πληρώνεις εφορία 26% δηλαδή 26000Ε (αυτός φαίνεται σαν ανάδοχος), εισφορές δεν ξέρω πόσα και στο τέλος μπαίνεις μέσα. Δεν μας είπες όμως την κατηγορία μελέτης. Εγώ πάντως δεν θα το έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε πτυχίο Γ' τάξης στις κατηγορίες Στατικά, Γεωτεχνικά, Υδραυλικά. Και αν συμφέρει να το νοικιάζεις και με ποια αμοιβή.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου 

Link to comment
Share on other sites

Το Γ' τάξης πτυχίο πως μπορείς να το νοικιάσεις?? Προκηρύσεται, ας πούμε, μια μελέτη. Πως ξέρεις ότι θα την πάρεις την δουλειά με το νοικιασμένο πτυχίο?? (υπάρχει αξιολόγηση του φακέλου). Γιατί λοιπόν να μη κατέβει αυτός μόνος του. Στις απ΄ευθείαν αναθέσεις (αν έχεις κάποιον γνωστό δήμαρχο, που τώρα δεν κουνιέται φύλλο !) χρειάζεται Α' ή Β΄τάξη και η μελέτη, στην περίπτωση αυτή, δεν πρέπει να ξεπερνά το 1/3 του  Α' (γύρο στα 13000 Ε.). Όπως είπα και παραπάνω: εσένα μπορεί να σε συμφέρει, αυτός που θα γίνει ανάδοχος όλης της μελέτης θα το μετανοιώσει. Εκτός αν κάνετε "κολεγιά" 50- 50% δηλώνοντας  εσύ ότι θα έχεις συμμετοχή στη μελέτη με Δ.Π.Υ. ώστε να καλύπτεις έξοδα. Ποιος θα τις δουλέψει τις μελέτες? Μπορείς να κάνεις ΚΑΙ στατική και γεωτεχνική Και υδραυλική μελέτη??? Έχεις μελετητικό εστω σε κάποια κατηγορία ??

Link to comment
Share on other sites

Το Γ' τάξης πτυχίο πως μπορείς να το νοικιάσεις?? Προκηρύσεται, ας πούμε, μια μελέτη. Πως ξέρεις ότι θα την πάρεις την δουλειά με το νοικιασμένο πτυχίο?? (υπάρχει αξιολόγηση του φακέλου). Γιατί λοιπόν να μη κατέβει αυτός μόνος του. Στις απ΄ευθείαν αναθέσεις (αν έχεις κάποιον γνωστό δήμαρχο, που τώρα δεν κουνιέται φύλλο !) χρειάζεται Α' ή Β΄τάξη και η μελέτη, στην περίπτωση αυτή, δεν πρέπει να ξεπερνά το 1/3 του  Α' (γύρο στα 13000 Ε.). Όπως είπα και παραπάνω: εσένα μπορεί να σε συμφέρει, αυτός που θα γίνει ανάδοχος όλης της μελέτης θα το μετανοιώσει. Εκτός αν κάνετε "κολεγιά" 50- 50% δηλώνοντας  εσύ ότι θα έχεις συμμετοχή στη μελέτη με Δ.Π.Υ. ώστε να καλύπτεις έξοδα. Ποιος θα τις δουλέψει τις μελέτες? Μπορείς να κάνεις ΚΑΙ στατική και γεωτεχνική Και υδραυλική μελέτη??? Έχεις μελετητικό εστω σε κάποια κατηγορία ??

Καταργηθηκε πλεον αυτο με το Ν 4412/16

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.