Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα αποτελεσμάτων στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ


basilis203

Recommended Posts

Δεν έχω βγάλει άκρη με το error που ζητάει να δηλωθούν διαφανείς σε μθχ που προσομοιώνει μπάζωμα υπερυψωμένου ισογείου.

Διέγραψα την 1,31 που είχα, καθάρισα με ccleaner, ξανακατέβασα από το σαιτ του τεε το λογισμικό ολόκληρο,όχι μόνο το patch, αυτό που έχει στην ονομασία του ΜΑΡΤΙΟΣ 2018, αλλά τζίφος. Και πάλι το ίδιο error.

Με την 1,29 θυμάμαι ξεκάθαρα πως δεν υπήρχε τέτοιο σφάλμα καθώς έχω ξαναπροσομοιώσει έτσι μθχ-μπάζωμα χωρίς φυσικά κανένα διαφανές και δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα.

Προφανώς και λύνεται το θέμα αν δηλώσεις ένα διαφανές με επιφάνεια μηδενική και κάποιον συντελεστή θερμοπερατότητας, απλά σου βγαζει warning που σε αφήνει να τρέξεις την ανάλυση σου.

Το θέμα είναι αυτές οι διαρκείς αμφιβολίες που σου γεννά όλη αυτή η υπόθεση..

Αν κάποιος βγάλει άκρη ας ενημερώσει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει λύσει κάποιος το θέμα? Δηλαδή όταν ανεβάζουν την νέα έκδοση δεν τη δοκιμάζουν? Αυτό με το ΜΘΧ-μπάζωμα και τις αδιαφανεις επιφάνειες το κάνει σε ολους

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν το patch μπάζωμα με 0νικά τ.μ. χωρίς διείσδυση, χωρίς διαφανή περνούσε κανονικά τον έλεγχο.

Τώρα δεν περνάει τον έλεγχο και δίνει warning.

Pirsogiannis σε αφήνει να τρέξεις χωρίς διείσδυση;

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν γράφω στο σωστό topic, έχω το εξής θέμα. Βγάζω το τελικό xml από ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και όταν το εισάγω στο buildingcert μου υπολογίζει στο ΠΕΑ διαφορετικές καταναλώσεις σε σχέση με αυτές που υπολογίστηκαν από το πρόγραμμα του ΤΕΕ (πάντα λίγο μεγαλύτερες καταναλώσεις σε σχέση με του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.). Τι λάθος μπορεί να κάνω?Συμβαίνει και σε κάποιον άλλο συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σε επιθεώρηση με τον αναθεωρημένο ΚΕΝΑΚ, νέας μονοκατοικίας με υπόγειο, το λογισμικό του ΤΕΕ μου βγάζει το εξής πρόβλημα:

''Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στον Μη Θερμαινόμενο χώρο  στο Υπάρχον Κτίριο''

Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;

Eυχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, CrisX said:

μήπως υπάρχει τελικά λύση με το error που βγάζει όταν δεν βάζουμε διαφανείς , σε μθχ που προσομοιώνει μπάζωμα υπερυψωμένου ισογείου ?

Δες μήπως καλύπτει το παρακάτω:

 

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.