Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πινακίδα μηχανήματος που περιέχει κινητήρες


ilektrNikos

Recommended Posts

Καλημέρα. Μια ερώτηση μόνο,σχετικά απλή πιστεύω, αν έχεις ασχοληθεί μ'αυτα. Επισυνάπτω μια φώτο με το ταμπελακι ενός μοτέρ ( για την ακρίβεια είναι μια ραμποτεζα με τρία μοτέρ που όμως,σύμφωνα με τον κατασκευαστή ποτέ δε θα δουλέψουν μαζι) το οποίο γράφει 3 φάσεις / 50 Hz/ 49 Amper. Θέλω να υπολογίσω το καλώδιο που χρειάζεται και δεν ξέρω αν εννοεί 49 αμπερ άνα φάση η στο σύνολο. Ευχαριστώ

post-94747-0-09198300-1490107651_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στον επισυναπτόμενο σύνδεσμο έχει διάφορες επιλογές για κινητήρα.

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.leadermac.com/PDF/compact.pdf&ved=0ahUKEwjF26Wl7-fSAhWIORQKHWL7BY8QFggaMAE&usg=AFQjCNGP3IzMq4UFoc5InSkN0jmrRpqAZQ&sig2=NI08Z1bHjh7a1j1pZMp7aQ

Προσωπικά θα έστελνα ένα email με την πινακίδα στον κατασκευαστή αν δεν αναφέρεται στο manual για να μην κάνω εκτιμήσεις / υποθέσεις.Συνήθως αναφέρεται.Εναλλακτικά θα έβλεπα πινακίδες κινητήρων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

δεν μπόρεσα να διακρίνω εάν είναι τριφασικό ή μονοφασικό, εκεί που λέει "PFACES" τι νούμερο γράφει ??

δεν μου μοιάζει για "3¨". Υπάρχει περίπτωση να είναι 380 V αλλά 1 φάση ???

Τι είναι η "ραμποτέζα" ??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

δεν μπόρεσα να διακρίνω εάν είναι τριφασικό ή μονοφασικό, εκεί που λέει "PFACES" τι νούμερο γράφει ??

δεν μου μοιάζει για "3¨". Υπάρχει περίπτωση να είναι 380 V αλλά 1 φάση ???

Τι είναι η "ραμποτέζα" ??

Καλησπέρα.

Η ραμποτέζα είναι ένα μηχάνημα επεξεργασίας ξύλου. Συγκεκριμένα διαμορφώνει την επιφάνεια του ξύλου (πχ στις πόρτες τα σχέδια που υπάρχουν στην επιφάνεια τους τετράγωνα, ορθογώνια, καμπύλες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

δεν μπόρεσα να διακρίνω εάν είναι τριφασικό ή μονοφασικό, εκεί που λέει "PFACES" τι νούμερο γράφει ??

δεν μου μοιάζει για "3¨". Υπάρχει περίπτωση να είναι 380 V αλλά 1 φάση ???

Τι είναι η "ραμποτέζα" ??

Noμίζω 3 γράφει

Link to comment
Share on other sites

Ραμποτέζα είναι το μηχανημα επεξεργασίας ξύλου το οποίο κόβει ,φτιάχνει το ξύλο σε πάχος και διαστάσεις που θέλεις και το κάνει λείο. Τετρακέφαλες είχα δεί στην δουλειά εγώ..

Αποκλέιεται το μηχανημα αυτό να δουλεύει μονοφασικό καθώς στο μονοφασικό δεν υπάρχει 380V.

Τώρα για τον υπολογισμό καλωδίου 49 αμπερ σύνολο μαξ μου φαίνεται πιο λογικό με καλώδιο 5x6 ή 5x10 (Φάσεις + γείωση θα έλεγα )

και 3x16 - 3x25

Link to comment
Share on other sites

τα 49 Α είναι ανά φάση και όχι το σύνολο. ΝΥΥ 4x16 χρειάζεσαι ή 5x16 αν χρησιμοποιείται και ο ουδέτερος ,αν κι εφόσον έχει τίποτα ενδεικτικά ή όργανα χειρισμού πάνω στο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εκανα δοκιμαστική σύνδεση με 4x25 καλώδιο και αμπερομετρησα. Τελικά είναι 47 αμπερ ανά φάση. 50 αμπερ ασφάλεια μαχαιρωτη και όλα δούλεψαν καλά. (4x16 καλώδιο είναι το σωστό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.