Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε γυμναστήριο


iri78

Recommended Posts

Γειά σε όλους! Ξέρει κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με τον σχεδιασμό χώρου γυμναστηρίου, δηλ. ποιές μελέτες είναι απαραίτητες για την άδεια αλλαγής χρήσης (αν θέλει κλιματισμό και παθητική πυροπροστασία) και αν υπάρχουν ειδικές προδιαγραφές για τον σχεδιασμό. Θα με βοηθούσε να ξέρω ποιά ειναι η σχετική νομοθεσία. Σημειωτέον ότι έπειτα απ' αυτό προχωράμε σε άδεια λειτουργίας (ευχάριστη περίπτωση ε?). Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά την πυροπροστασία διάβασε το

Άρθρο 10

[Όπως αντικαταστάθηκε και τροποποιήθηκε με τις:

α) Υ.Α. 81813/5428/1993 (ΦΕΚ 647 τ. Α’)

β) Υ.Α. 54229/2498/1994 (ΦΕΚ 312 τ. Β’)]

 

αναφέρει ότι: 10.3 Εάν σε κτίρια στα οποία έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του Π.Δ 71/88 εγκρίθηκε μελέτη πυροπροστασίας για άλλη χρήση (καταστήματα κ.λ.π.) και πρόκειται να χρησιμοποιηθούν ως χώροι συνάθροισης κοινού, εφόσον ο πληθυσμός αυτών είναι πάνω από 50 άτομα θα υποδεικνύεται στον ενδιαφερόμενο ότι πρέπει να υποβάλλει στην Πολεοδομία νέα μελέτη πυροπροστασίας (παθητικής - ενεργητικής) σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του παραπάνω Π. Διατάγματος.

 

για κλιματισμό δεν ξέρω..

 

επίσης για γυμναστήρια ισχύουν τα παρακάτω:

ΠΔ 219/6-10-06 ΦΕΚ 221/Α/13-10-06 περι καθορισμού τωνόρων και των προυποθ. ίδρυσης κ λειτουργίας ιδιωτικών γυμναστ. ή ιδιωτικών σχολών εκμάθησης αθλημάτων:

(αναφέρει τι συστεγάσεις επιτρέπονται και απαγορεύονται για γυμναστήρια και τα παρακατω που ίσως σου χρειάζονται)

-ο συνολ.χώρος του γυμν. πρεπει να ειναι τουλαχιστον 100τμ στα οποια δεν συμπεριλαμβανονται οι τυχον υπαιθριοι κ ημιυπαιθριοι χωροι, καθως και οι βοηθητικοί χώροι (οπως αποθηκευτικοι κλπ), ο συνολικος ωφέλιμος χώρος τουλαχιστον 70 τ.μ. και το ελαχιστο ύψος κάθε χώρου να ειναι 2,60μ.

 

και μάλλον θέλεις και ηχομόνωση αλλά δεν ειμαι σίγουρη, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε στο καθαρό εμβαδον που σου μένει αφαιρώντας (βοηθητικους χώρους ,λουτρά) τον πληθυσμό πχ 70 /5=14 άτομα <του 50 άρα δεν χρειάζεσαι 2 εξόδους για την πυρασφάλεια. (Μην υπολογίσεις το μικτό εμβαδόν...δεν σε συμφέρει..)

Επειτα δες αν αλλαζουν χώρο τα λουτρά, γιατί θα σου ζητήσει η πολεοδομία μελέτη υδρευσης-αποχετευσης .

Τα τετραγωνικά είναι 70καθαρο για το χώρο εκγυμνασης και ελαχιστο100τ.μ.στο σύνολο.

Σε μία αδεια που πραγματοποιησα, ζήτησαν και ηλεκτρικά ενώ σε μια αλλη επειδη ενοποιησα τουσ δύο ορόφους έκανα σχεδόν όλα:υδρευση,αποχετευση,θερμανση,πυρασφαλεια,ηλεκτρικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγη χρήσης αναλογα την επιφανεια που εχεις σιγουρα θελει παθητικη και ενεργητικη επίσης υδρευση αποχετευση .Τωρα αν ο χωρος σου ειναι πολυ μεγαλος θελει και αλλες μελετες. Βασικο παντως ειναι να δεις τι χαρτια χρειαζεσαι για να παρει αδεια λειτουργιας η επιχειρηση .Τι καταστημα ηταν πριν και ποια η επιφανεια του

?

Link to comment
Share on other sites

Πριν ήταν καφέ. Η επιφάνεια για χώρο εκγύμνασης είναι γύρω στα 80 τ.μ. και η συνολική γύρω στα 125 τ.μ. Με προβλημάτησες με την ενεργητική πυροπροστασία gsakel.. οι όψεις δεν αλλάζουν πάντως. Γνωρίζω πως τόσο για την αλλαγή χρήσης, όσο και για την άδεια λειτουργίας, επειδή προκειται για γυμναστήριο, χρειάζεται προέγκριση (και ένα κάρο δικαιολογητικά) απο το τμήμα παιδείας και αθλητισμού της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

η ταλαιπωρια μου δεν εχει ορια θα ηθελα πολυ να εχω τις αποψεις σας σχετικα με το παρακατω ερωτημα μου.

μπορω να κανω αλλαγη χρησης σε συναθροισης κοινου η χρηση εμποριου και με ποιες διαδικασιες οταν το κτιριο στο οποιο ενδιαφερομαι να ανοιξω γυμναστηριο δεν διαθετει κλιμακα ι η ιι αλλα τυπου ιιι.

δεδομενα

α) ο χωρος ειναι εννιαιος 135 τμ

β) απο θεμα αερισμου φωτισμου ειναι υπερκαταλληλο

γ) το γυμναστηριο μου δεν θα εχει πληθυσμο πανων απο 14 ατομα (70/5=14)

δ) ο χωρος βρισκεται στον 1ο οροφο

ε) η πλακα αντεχει τα 500 κg / tm

ζ) δυστυχως δεν μπορω να βγαλω σκαλα στον ακαλυπτο διοτι δεν εχω περισσια απο δ

η) το οικιμα ειναι δικο μου

θ)το οικιμα εχει αδεια οικοδομης 02/07/1989 ( μετα την τροποποιηση του 89)

- ποσο δεσμευτικο ειναι η κλιμακα να ειναι τυπου ι η ιι?

εαν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το ημουν υποχρεος

αχ ελλαδα με την επιχειρηματικοτητα σου.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το άρθρο 13 του κτιριοδομικού κανονισμού. Αναφέρονται κάποιες εξαιρέσεις στην παράγραφο 4, ίσως εμπίπτει

η περίπτωσή σου σε κάποια από αυτές.

(Μην γράφεις κεφαλαία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.