Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμπερής τρύπα σε δοκάρι υπογείου


 
zisisv

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πριν κάτι μέρες ένας θείος στο χωριό μου μού ζήτησε ως μηχανικός (έστω και μηχανολόγος αλλά άντε να εξηγήσεις στον 80αρη τη διαφορά) να πάω να κοιτάξω κάτι στο σπίτι του που τον ανησυχεί. Έτσι κι εγώ πήγα και το θέμα του είναι μία διαμπερής τρύπα που έχει ανοιχτεί στην κορυφή δοκού (δηλαδή στο 1 cm κάτω απ' την πλάκα) για το πέρασμα καλωδίου συναγερμού (αυτοί οι τεχνικοί συναγερμών, a/c κλπ ώρες ώρες δεν υπολογίζουν τίποτα). Ο θείος λοιπόν έχει την απορία αν η τρύπα αυτή επηρεάζει την στατικότητα του σπιτιού του.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι ακριβώς κάτωθεν της δοκού υπάρχει άνοιγμα (χωρίς καν πόρτα κούφωμα κλπ!!) και ενώ θα μπορούσε να το περάσει περιφερειακά από εκεί άνοιξε ολόκληρη τρύπα σε 30αρα δοκό!!!!

Η τρύπα όμως βρίσκεται ακριβώς δίπλα σε άλλη δοκό, σχεδόν πάνω στον κόμβο δηλαδή, κι από όσα ξέρω περί στατικών οι κόμβοι συχνά είναι τρωτά σημεία και θέλουν προσοχή. Αυτό είναι που με ανησυχεί περισσότερο και γι αυτό θα ήθελα τα φώτα σας.

Να σημειώσω ότι η κατασκευή είναι μελέτη 1985, κατασκευή 1987 με υπόγειο και δύο ορόφους και το θέμα βρίσκεται στο υπόγειο. Επίσης μου είναι δύσκολο να μελετήσω την τρύπα εσωτερικά καθώς διαπερνάται από καλώδιο το οποίο θα πρέπει να κόψω για να το αφαιρέσω. Αν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο ίσως το κάνω αλλά προς το παρόν όχι.

Παραθέτω κι ένα πρόχειρο σχήμα γιατί ξέχασα να το φωτογραφίσω τη μέρα που πήγα. Ελπίζω να φαίνεται κάπως.

Ευχαριστώ!

post-109584-0-11940000-1490205152_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς πες και τη διατομή της τρύπας, χωρίς να έχω πολλές γνώσεις επι του θέματος αφού δεν είμαι και πολιτικός μηχανικός, σε πρώτη ανάγνωση δεν φαίνεται να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς πες και τη διατομή της τρύπας, χωρίς να έχω πολλές γνώσεις επι του θέματος αφού δεν είμαι και πολιτικός μηχανικός, σε πρώτη ανάγνωση δεν φαίνεται να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα

Συγγνώμη παράλειψη. Η διατομή είναι γύρω στο 1 cm.

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάρτηση αναφέρεις υπόγειο, αλλά στο σκίτσο φαίνεται κολώνα/δοκάρι (όχι περιμετρικό τοιχείο). Όπως και να έχει βέβαια μια τρύπα διατομής 1 εκ. είναι πολύ λιγότερο σημαντική από τπτ φωλιές μέσα στα δομικά στοιχεία που σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν τις βλέπεις. 

 

Πες στο θείο το ζάχαρο και την πίεση να προσέχει πιο πολύ στην ηλικία του παρά το δοκάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Στην ανάρτηση αναφέρεις υπόγειο, αλλά στο σκίτσο φαίνεται κολώνα/δοκάρι (όχι περιμετρικό τοιχείο). Όπως και να έχει βέβαια μια τρύπα διατομής 1 εκ. είναι πολύ λιγότερο σημαντική από τπτ φωλιές μέσα στα δομικά στοιχεία που σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν τις βλέπεις.

 

Πες στο θείο το ζάχαρο και την πίεση να προσέχει πιο πολύ στην ηλικία του παρά το δοκάρι.

Από υγεία μια χαρά ο μπάρμπας ευτυχώς!! Για να είμαι σαφής είναι ημιυπόγειο. Το έδαφος είναι κατηφορικό και απτη μία πλευρά έχει τοιχεία (ή τοιχοποιοία χυτού σκυροδέματος κάτι τέτοιο φαντάζομαι) ενώ απ την άλλη πλευρά έχει κανονικά κολώνες και υποστυλώματα. Πιστεύω δεν διατρέχει κίνδυνο υγρασίας καθώς το δοκάρι αυτό είναι εσωτερικό, δεν εκτίθεται στο ύπαιθρο.

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πρόβλημα είναι οτι χωρίς να ρωτήσουν πάνε και κάνουν του κεφαλιού τους. Αμα είχε περάσει σπιράλ και έκοβε και κανένα σιδεράκι (δεν βαρίεσε μωρέ δεν πέφτουν τα κτίρια στην Ελλάδα....) όμως τι θα γινόταν? ????

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πρόβλημα είναι οτι χωρίς να ρωτήσουν πάνε και κάνουν του κεφαλιού τους. Αμα είχε περάσει σπιράλ και έκοβε και κανένα σιδεράκι (δεν βαρίεσε μωρέ δεν πέφτουν τα κτίρια στην Ελλάδα....) όμως τι θα γινόταν? ????

Αυτά είναι το πιο εκνευριστικά, η λογική του ελληνάρα που όλα είναι καλά και τίποτα δεν πειράζει δυστυχώς δεν θα αλλάξει ποτέ. Και οκ όπως είπατε και οι περισσότεροι, και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, μια τρυπούλα 1 εκατοστό δεν πειράζει, πού ξέρω όμως τι βιαιότητες έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος και ο υδραυλικός, πράγματα τα οποία με το σοβάτισμα καλύπτονται και ο απλός άνθρωπος μπαίνει και κοιμάται ξέγνοιαστος στο καινούργιο του σπιτάκι χωρίς να έχει ιδέα. Τέλος πάντων εγώ θα μεταφέρω την αισιόδοξη αυτή άποψη και πιστεύω πως οι απροσεξίες των υπόλοιπων εργατών μιας οικοδομής, των ηλεκτρολόγων, υδραυλικών κλπ είναι ένα θέμα που χωράει πολλή συζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.