Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Είμαι μισθωτός, και έχω και μια σύμβαση έργου, περί τα 300 ευρώ το μήνα, χωρίς ΦΠΑ, στην οποία πρέπει να κόψω ΤΠΥ. Για το 2017, δεν έχω κόψει ακόμα, οπότε θεωρώ πως με 100 ευρώ πρόστιμο, μπορώ να κλείσω, ακόμα και σήμερα. Ερωτήματα:

 

1. Τις αναρτημένες εισφορές, μπορώ να τις αγνοήσω; Και σας μισθωτός, αλλά και από τη σύμβαση έργου, μου γίνεται η προβλεπόμενη παρακράτηση ασφαλιστικών εισφορών, οπότε έχω ακούσει πως στο μέλλον, θα γίνει εκκαθάριση.

 

2. Με συμφέρει, με αυτές τις συνθήκες, να κρατώ ανοιχτό το μπλοκ; (Θεωρείστε δεδομένο, πως αποκλείω το ενδεχόμενο να έχω και άλλη σύμβαση, πλέον του παραπάνω ποσού.)

 

3. Αν πάω και κλείσω, πρέπει να έχω μαζί μου το τελευταίο μπλοκ, και το τελευταίο βιβλίο εσόδων - εξόδων;

 

Το βιβλίο μου εσόδων εξόδων, είναι πλέον αρχείο excel, τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Σημειώνω πως το πρώτο μου μπλοκ, και το πρώτο μου βιβλίο, ήταν διάτρητα, από την εφορία, οπότε πρέπει να τα έχω και αυτά μαζί μου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια, συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.