Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ για άνεργους μισθωτούς μηχανικούς


yannisgr

Recommended Posts

Αν έχω καταλάβει καλά άνεργος μισθωτός μηχανικός πρέπει να πληρώνει στον ΕΦΚΑ εισφορές. Γνωρίζει κανείς τον τρόπο υπολογισμού; Έχει αλλάξει σε σχέση με το ΤΣΜΕΔΕ; Υπολογίζεται με βάση το εισόδημα της προηγούμενης χρονιάς ή είναι το ελάχιστο (~500€) λόγω ανεργίας; Γίνεται να διαγραφούμε (ή να αναστείλουμε τη συμμετοχή) στο ΤΕΕ και να μην πληρώνουμε τον ΕΦΚΑ; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να διευκρινίζει τι ακριβώς ισχύει;

 

Από το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω λάβει κάποια απάντηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά άνεργος μισθωτός μηχανικός πρέπει να πληρώνει στον ΕΦΚΑ εισφορές. Γνωρίζει κανείς τον τρόπο υπολογισμού; Έχει αλλάξει σε σχέση με το ΤΣΜΕΔΕ; Υπολογίζεται με βάση το εισόδημα της προηγούμενης χρονιάς ή είναι το ελάχιστο (~500€) λόγω ανεργίας; Γίνεται να διαγραφούμε (ή να αναστείλουμε τη συμμετοχή) στο ΤΕΕ και να μην πληρώνουμε τον ΕΦΚΑ; Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να διευκρινίζει τι ακριβώς ισχύει;

 

Από το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω λάβει κάποια απάντηση.

 

Οπως γράφεις δε μπορεί να δοθεί απάντηση . Δεν προσδιορίζεις με ακρίβεια την πραγματική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι .

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μισθωτός και τώρα είναι άνεργος. Αλλά μετά από τόσο καιρό δε θα έπρεπε να έχει λάβει τα ειδοποιητήριά του και να έχουν λυθεί οι απορίες του;

Link to comment
Share on other sites

Οπως γράφεις δε μπορεί να δοθεί απάντηση . Δεν προσδιορίζεις με ακρίβεια την πραγματική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι .

Ήμουν μισθωτός και πλέον έχω απολυθεί (μέσα στο 2017). Είχα και μπλοκάκι το οποίο δεν χρησιμοποιούσα (με μηδενικό εισόδημα), αλλά το έχω κλείσει μέσα στο 2016. Οι εισφορές του ΕΦΚΑ θα υπολογίζονται με βάση το εισόδημα του 2016 ή 2015 ή θα είναι το ελάχιστο ποσό, λόγω ανεργίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δηλαδη ενας νεος ανεργος μηχανικος ποσο πρεπει να πληρωνει εισφορες μηνιαια?

 

Εάν η προσδιοριζόμενη βάση υπολογισμού των πάσης φύσεως ασφαλιστικών εισφορών είναι μικρότερη του ποσού που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών, κεφάλαιο ΙΑ11 περ. 3 του ν. 4093/2012, όπως εκάστοτε ισχύει, καθώς και στις περιπτώσεις ζημιών ή μηδενικών κερδών ή υποχρεωτικής ασφάλισης λόγω ιδιότητας χωρίς άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας, ως μηνιαία βάση υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών λαμβάνεται το ύψος του κατά τα ανωτέρω κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών. Οπότε σήμερα οι εισφορές του θα υπολογισθούν επί τεκμαρτού μηνιαίου εισοδήματος 586,08 ευρώ, ήτοι εισφορά 222,42€[1]/μήνα +10€/μήνα υπέρ ΟΑΕΔ.
.
[1] 586,06x37,95%
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θεωρώ το παρόν θέμα το πλησιέστερο στο δικό μου:

Όντας άνεργος λίγους μήνες σε καθένα από τα έτη 2017 & 2018 (με κλειστά βιβλία), θεώρησα αυτονόητο πως μπορούσα να πληρώνω τις ελάχιστες μηνιαίες εισφορές ως αυτασφαλιζόμενος, βάσει της αίτησης συνέχισης της προαιρετικής ασφάλισης που είχα καταθέσει και της εγκυκλίου 3 https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_3_2018.pdf (την οποία προφανώς δεν είχα ερμηνεύσει καλά, μιας και όπως θα δείτε στη σελ. 3 - ΙΙΙ, απαιτείται μέχρι και γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής).

Κατόπιν σημερινής τηλ. επικοινωνίας του ΕΦΚΑ μαζί μου, με ενημέρωσαν πως πλέον δε δύναμαι ως μηχανικός να αυτασφαλίζομαι σε περιόδους ανεργίας (όπως π.χ. συνέβαινε παλαιότερα σε εποχές ΤΣΜΕΔΕ) βάσει του εγγράφου http://www.dsalib.gr/content/news/ASFALISTIKO (Egyklioi)/ΑΔΑ ΨΥΨΨ465ΧΠΙ-Θ2Ω.pdf  και πως θα γίνει νέα εκκαθάριση του 2017, ώστε να μου επιστραφούν τα λεφτά που έχω αποδώσει. Ομοίως για το 2018.

Είναι κάποιος συνάδελφος σε παρόμοια κατάσταση ή γνωρίζει κάτι σχετικώς;

 

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 28/6/2019 at 2:40 ΜΜ, Ghostrider said:

Κατόπιν σημερινής τηλ. επικοινωνίας του ΕΦΚΑ μαζί μου, με ενημέρωσαν πως πλέον δε δύναμαι ως μηχανικός να αυτασφαλίζομαι σε περιόδους ανεργίας (όπως π.χ. συνέβαινε παλαιότερα σε εποχές ΤΣΜΕΔΕ) βάσει του εγγράφου http://www.dsalib.gr/content/news/ASFALISTIKO (Egyklioi)/ΑΔΑ ΨΥΨΨ465ΧΠΙ-Θ2Ω.pdf  και πως θα γίνει νέα εκκαθάριση του 2017, ώστε να μου επιστραφούν τα λεφτά που έχω αποδώσει. Ομοίως για το 2018.

Είναι κάποιος συνάδελφος σε παρόμοια κατάσταση ή γνωρίζει κάτι σχετικώς;

 

Ξέρεις κάποιος...κάτι παραπάνω επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

@requiem_for_a_dream καλημέρα. Μετά από 2 επισκέψεις στο ΤΣΜΕΔΕ & το ΕΤΕΑΕΠ, επιβεβαίωσα (από διάφορους υπαλλήλους & όχι 1-2) πως όντως ισχύει ό,τι μου ανέφεραν τηλεφωνικώς. Έκανα αιτήσεις και στους 2 φορείς & περιμένω την επιστροφή των χρημάτων.

Το αν θα συνεχίσει βέβαια να υπάρχει ο ΕΦΚΑ στη σημερινή του μορφή & αν θα συνεχίσουν οι Μηχανικοί να υπάγονται σε αυτόν τον φορέα απομένει να το δούμε εντός των επόμενων μηνών (με ό,τι συνεπάγεται αυτό ως προς το πως θα επηρεάσει τη δική μας κατάσταση, παρούσα ή παρελθούσα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.