Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά εξοπλισμού από το εξωτερικό.


koulosb

Recommended Posts

Καλησπερα

 

Χαζευοντας στο internet παρατηρησα τις τιμες των επαγγελματικων GPS στην αγγλια και ειδα μεγαλη διαφορα με τις τιμες στην Ελλαδα....μαλλον θα φταιει και ο κατηφορος της λιρας.

 

Ρωτησα ενα λογιστη τι γινετε στην περιπτωση που θελω να φερω ενα GPS για το γραφειο απο την αγγλια και τι γινετε με τον ΦΠΑ.

Μου ειπε να παρω χαρτι απο την εφορια για ενδοκοινοτικες αποκτησεις και οτι μπορω να συννενοηθω με τους αγγλους και να τους στειλω το χαρτι και αυτοι να μη με χρεωσουν το ΦΠΑ που αντιστοιχει στην χωρα τους.

Με λιγα λογια μου λεει οτι θα αγορασω απο αγγλια και θα γλιτωσω και το ΦΠΑ οπου ειναι αρκετα λεφτα.

Να πω επισης οτι μου ειπε οτι ουτε εδω θα πληρωσω καποιο ΦΠΑ και απο οτι ξερω δε θα περασει και απο τελωνειο μιας και ειμαστε εντως ευρωπαικης ενωσης.

 

Σαν ιδεα μου ακουγετε υπεροχη αλλα ρωτω κι εσας αν ξερετε αν ισχυουν ολα αυτα περι ΦΠΑ ή οχι.

 

Υπαρχει κανενας με αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι ακριβώς είναι. Δεν το έχω κάνει ο ίδιος αλλά έχω ακούσει από πολλές διαφορετικές και αξιόπιστες πηγές όσα ακριβώς ανέφερες. Μάλιστα ο ένας εξ αυτών είχε κάνει τη δήλωση στην εφορία αφού αγόρασε από το εξωτερικό και δεν πλήρωσε το ΦΠΑ στη χώρα αγοράς (Γερμανία) χωρίς πολλά-πολλά.

 

Προσωπικά έχω αγοράσει διάφορα πράγματα <1000€ και πλήρωσα το ΦΠΑ χωρίς να μπω στη διαδικασία (δεν γνώριζα τότε) γιατί οι τιμές ήταν εξωφρενικά χαμηλές ακόμα και με το ΦΠΑ που στην Ελλάδα τον αφαιρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι έχεις τις εξής 2 δυνατότητες:

1) να πληρώσεις τον ΦΠΑ στην Αγγλία, ή

2) να μη χρεωθείς ΦΠΑ εκεί αλλά να τον πληρώσεις εδώ?

 

Φυσικά, μπορείς να μη πληρώσεις ΦΠΑ στηνΑγγλία, και να κάνεις την "πάπια", αλλά ξέροντας ότι κανονικά θα έπρεπε να έχεις καταβάλλει κάπου τον ΦΠΑ?

 

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευα οτι καπου πρεπει να πληρωνεις αλλα ο λογιστης λεει αλλα.

 

Παντως γλιτωνεις πολλα λεφτα ετσι και ειναι καλη λυση.....ιδιως για κανα επαγγελματικο GPS...κοιταχτε ποσο εχουν εδω : http://www.constructionstore.co.uk/Survey-Equipment/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που έχει το σαιτ, μπορει να είναι και πιο ακριβές από τις εδώ αντιπροσωπείες. Αλλωστε παίζει παντα και το παζάρεμα, που μπορεί να ρίξει αρκετά την αρχική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σε εισαγωγη απο κοινοτικη χωρα δεν πληρωνεις πουθενα ΦΠΑ!!! Ολα μου τα επιπλα και η κουζινιτσα στο γραφειο εχουν ερθει κατευθειαν απο Ιταλια (και κατευθειαν απο τα εργοστασια παραγωγης).. Τα πηρα με τιμες χονδρικης (περιπου 40 με 50 % κατω απο τις τιμες λιανικης) και το μονο εξτρα εξοδο ηταν τα μεταφορικα και το στησιμο τους.. Κανονισα μαλιστα ο ιδιος μεταφορεας να παραλαβει και απο τα δυο εργοστασια για να εχω καποια μεταφορικα λιγοτερα.. Τελικο κερδος γυρω στο 20 - 25%.. Κανονικα τιμολογιο που αναφερεται οτι δεν εχει πληρωθει ΦΠΑ βαση της κοινοτικης νομοθεσιας (το γνωριζουν οι εταιριες του εξωτερικου) και μπαινουν πανεμορφα στα εξοδα σας..

 

Το σοβαρο κοστος αναλογα το τι θα φερεις ειναι ουσιαστικα τα μεταφορικα!!

Link to comment
Share on other sites

strudel7878....τουλαχιστον για το ProMark 500 και το ProMark 3 ειναι πολυ πιο φτηνα σε αυτο το site στην αγγλια

 

Τωρα για το ΦΠΑ ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν πληρωνω τιποτα στο εξωτερικο αλλα δε ξερω ακομα τι γινετε εδω μετα....Παντως απο τα παραπανω βλεπω οτι ο λογιστης μου εχει δικιο και θα την κανω την αγορα μιας και γλιτωνω πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

@pk10gr

 

Άντε μετά να μη μπεις στον πειρασμό να φέρεις και τα έπιπλα του σπιτιού...

 

 

 

Αυτο ξαναπες το!!! Συμφερει απιστευτα με την προϋποθεση να μην εχεις μεγαλο κοστος στα μεταφορικα..

 

Φιλε κουλοσβ δεν υπαρχει θεμα με το φπα εδω στην ελλαδα.. Πρεπει (ή τουλαχιστον ειναι καλο) στο τιμολογιο που θα σου στειλουν να αναγραφετε και η ανιτστοιχη νομοθετικη ρυθιση ομως.. Κατα 99% θα το γραφει ο πωλητης ειδικα αν ειναι μεγαλη εταιρια, αλλα μια επιβεβαιωση αυτου δεν βλαπτει.. Και βεβαια, μια επιβεβαιωση του αποστολεα οτι ειναι ασφαλισμενο και μολις ερθει και πριν παραλαβεις να το δεις οτι δουλευει και οτι δεν εχει εμφανη χτυπηματα.. Γιατι μετα την απομακρυνση απο το ταμιο αρχιζουν ιστοριες..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον pk10gr και θέτω και τα εξής:

1) η τιμή του promark 500 είναι για πλήρες σύστημα??? έχω την αίσθηση ότι αναφέρονται για 1 δέκτη! τσέκαρέ το..

2) Άντε και το έφερες ... τι υποστήριξη θα έχεις από την εδώ αντιπροσωπεία (JGC) σε περίπτωση που πάθει τίποτα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.