Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά εξοπλισμού από το εξωτερικό.


koulosb

Recommended Posts

2) Πληρης!!! αν ειναι αντιπροσωπια δεν μπορει να κανει αλλοιως!!! Αν κανει νερα, ενα μηνυμα στην εταιρια και καθαρισες.. Αυτο ειναι 100% σιγουρο.. Εγω εφερα ανταλακτικο για το αυτοκινητο, χαλασε μεσα στην εγγυηση και ο εδω αντιπροσωπος το αλλαξε αμεσως και χωρις καμια ερωτηση (με μια ξυναδα που το ειχα φερει απ'εξω - 100 εκει 220εδω, μακακας ημουνα???)

 

Αρκει να ειναι λειτουργικο προβλημα!!! οχι απο χτυπημα κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω όπως το διαβάζω, μου δίνει την εντύπωση ότι αφορά εναν δέκτη. Οσο για το φπα, από την στιγμή που αυτό συμψηφίζεται δεν βρίσκω λόγο να μπλέξεις με Αγγλία. Για την αντιπροσωπεία σερβις λογικά δεν μπορούν να σου αρνηθούν, αλλά θα βρουν χίλιες αφορμές για να σε καθυστερήσουν ή να σε χρεώσουν... Και οι επίσημοι τιμοκατάλογοι των εταιρειών είναι πολύ ακριβοί σε σχέση με τι χρεώνουν τελικά. Καταλήγω στο ότι αν ενδιαφέρομαι για επαγγελματικό εξοπλισμό προτιμώ να τα σκάσω... στην Ελλάδα. Για ότι άλλο που δεν μπορεί να περάσει στα βιβλία, δεν το συζητώ , μαζί σας..ΚΑι πάντα υπάρχει και το ebay!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο σερβις οτι και να προσπαθησουν να κανουν μπορεις με λιγο "τσαμπουκα" μα τους βαλεις στη θεση τους.. Ο συμψηφισμος του ΦΠΑ ειναι ενα θεμα, αλλα και η αξια ειναι πολλες φορες χαμηλωτερη στο εξωτερικο..

Link to comment
Share on other sites

Εχω φερει πραγματα για ιδιωτικη χρηση απο αγγλια και δεν ειχα προβλημα οταν χρειαστηκε να στειλω κατι για αλλαγη πισω. Και μιλαω για πραγματα αξιας 3000 ευρω.

 

Δε ξερω αν μιλανε για 1 δεκτη αλλα θα στειλω ενα mail για να δω τι περιλαμβανει η τιμη τους.

Δε θα αγοραζα αν δε μιλαγα πρωτα μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Με το ΦΠΑ (vat) τι ειχε γινει απο αγγλια??? Το ψαχνω να αγορασω κατι για ιδιωτικη χρηση και εγω.. Εχω ακουσει διαφορες εκδοχες.. Ιταλια και Γαλλια γνωριζω οτι δεν το πληρωνεις..

Link to comment
Share on other sites

Για ιδιωτικη χρηση (δηλαδη απλη αποδειξη) πληρωνεις κανονικα το VAT της καθε χωρας.

Απλα σε οτι αγοραζεις μεσα στην ευρωπαικη ενωση δεν πληρωνεις τελωνειο που θα πληρωνες αν αγοραζες απο αμερικη.

Εμενα σε 4 μερες ηταν εδω απο αγγλια.

Για 3 κουτες 45 κιλων συνολο πληρωσα 130 ευρω μεταφορικα με courier στην πορτα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι, εγώ πάντως θα αγόραζα από Ελλάδα και το Promark500 και το Promark3.

 

1) Είναι φθηνότερα απ' ότι στο αγγλικό site κατά 10-15%!

2) Θα είχα τo after sales support για το πως να τα χρησιμοποιήσω που είναι πάρα πολύ σημαντικό.

3) Θα κανόνιζα ευκολίες στην πληρωμή, όχι όλα σε κάρτα μονομιάς

 

Μην τσιμπάτε από αυτό το site αυτό που έχει ληγμένα και κινέζικα...

 

Πουλάει 600 λίρες το Μobile Μapper office που είναι... δωρεάν και το κατεβάζουμε από το internet. Το Mobile Mapper CE έχει αλλάξει πριν από σχεδόν 2 χρόνια !?!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να βοηθησώ λιγο

1) σε περίπτωση που έχεις Valid EU VAT (μια ερώτηση στην ΔΟΥ σου και θα σε ενημερώσουν) δεν πληρώνεις ΦΠΑ

2) κάποια αξίζει να αγοράσει κανείς απο έξω αλλα αν κερδισείς αρκετά, τώρα για 1000-2000 euro πρέπει να δείτε έαν αξίζει Π.Χ. Ιταλία οι τιμες ειναι 30% περίπου κάτω σε όρισμένες brands

3) σε κάθε περίπτωση ο distributor ΠΡΕΠΕΙ να σε βοηθήσει γιατι για παράδειγμα δούλευες στην Ιταλία και το αγορασες εκεί

κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο με Η/Υ απο την Γερμανία... χωρίς ΦΠΑ και με τιμολόγιο. Ισχύει δηλαδή. Μόνο τα μεταφορικά είναι το πρόσθετο αλλά το τελικό όφελος είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

ξεθαυω μεν, αλλά εχω μια απορία.

 

Δεν καταλαβα μεσα στη κουβεντα, είναι απαραίτητη η εναρξη ενδοευρωπαικών συναλλαγων για να μην πληρωσουμε VAT απο uk πχ, ή όχι? το valid EU VAT τι ειναι? το ΑΦΜ μας ή κάτι άλλο πρόσθετο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.