Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενεργειακά σπάταλα εννέα στα δέκα σπίτια, βάσει των ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

Μάλιστα.

Αλλά ποια διαφορετικά τιμολόγια, αφού με την χρήση των έξυπνων μετρητών, θα υπάρχουν διαφορετικές ταρίφες χρέωσης στη διάρκεια μιας ημέρας; Έτσι δεν λένε ότι θα γίνει; Εκτός κι να εννοείς πως με τη χρήση της ενεργειακής υπογραφής του κάθε κτηρίου, θα υπάρχει συντελεστής επιβάρυνσης (ή ελάφρυνσης) της (αυξομειούμενης) τιμής της κιλοβατώρας.

 

ακριβώς!!!!!! και μάλιστα το εύρος θα κυμαίνεται απο +180 ως -65%. Στην ουσία το energy signature συνδέεται άμεσα με το CO2 footprint.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Παναγιά μου! +180% :shock:

 

για σκέψου να είσαι ξενοδοχείο :sad: Γιατί νομίζεις καίγονται όλο ξαφνικά με την απελευθέρωση της ενέργειας?  

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Και ακομα δεν εχετε υπολογισει το κοστος CO2 (απο ΕΤS, μικρο αρχικα αλλα αυξανομενο χρονο με το χρονο), εκει να δειτε γλεντια..Περιμενετε να δειτε τι boom θα κανει η ΔΕΗ, και ποσο θα πρεπει να προσδιορισει την πραγματικη τιμη κοστους ηλεκτρικης ενεργειας στην Ελλαδα.

 

Τοσα χρονια αυτο που λεγανε βιωσιμη αναπτυξη + ενεργειακες αναβαθμισεις αυτο προετοιμαζανε :) 

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω πει ότι η Αθήνα θα ξαναχτιστεί με συγκεκριμένους εργολάβους , τους γνωστούς των δρόμων , με συγκεκριμένους δανειστές τις τράπεζες και με συγκεκριμένους αγοραστές . Κυρίως ΑΕΕΑΠ ...

Για να συμβούν αυτά θα πρέπει να δοθούν εύκολα τα σπίτια . Τώρα παραμένουν ανοίκιαστα αλλά με ΕΝΦΙΑ , Αλλά κάποια ιδιοκατοικούνται . Εκεί θα πέσει η ενεργειακή χρέωση . Το τελευταίο θα είναι το σεισμικό πιστοποιητικό για νοικιαστεί ή να πουληθεί . 

 

Οτι είναι πριν το 60 , άντε γειά . Μεταξύ 60 και 85 το κόστος ασφάλισης θα είναι υπέρογκο .

 

Μερικές χιλιάδες κτίρια γίνονται αντιοικονομικά στο να τα διατηρείς . 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά πιστεύετε ότι όλα αυτά θα γίνουν και μάλιστα σε λίγους μήνες?

Να σας θυμήσω την υποχρέωση για επιθεώρηση θέρμανσης-κλιματισμού που έχει μείνει στα αζήτητα εδώ κάποια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτητες, αυτά που λέτε πως θα γίνουν, είναι και γνωστά και αναμενόμενα, από την αρχή σύλληψης του όλου σχεδίου. Το ζητούμενο είναι τι κάνουμε, έστω και τώρα.

Φυσικά και δεν υπήρξε ποτέ καμία αγαθή προαίρεση από τους κρατούντες. Χαζοί δεν ήμαστε...

 

yian, το βλέπεις δύσκολο να πει, αύριο κιόλας, η -τρομάρα μας- πολιτεία "εγώ σας έθεσα περιθώρια, κι εσείς με γράψατε"; Προσωπικά, καθόλου. Η αναλγησία, καλά κρατεί ή με απλά λόγια: "ψωμί, τυρί δεν έχετε αλλά κολόνια για τον κώλο μου (της "πολιτείας" που έχει γραμμένο το σώμα της) εγώ θέλω".

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θα πάρει την απόφαση να τα εφαρμόσει; Μην ξεχνάτε ότι ο κόσμος δεν μπορεί πλέον μα πληρώνει ειδικά για πράγματα που δεν του χρησιμεύουν στη συνείδηση του.. Μιλάμε για τεράστιο κόστος και στην τσέπη και πολιτικά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.