Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εφκα και 8μηνα


elele

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

δουλεύω από τον Οκτώβρη του '16 με 8μηνη σύμβαση σε τεχνική υπηρεσία Δήμου και από τότε μέχρι και τον Ιούνιο το '17 είμαι μισθωτή και με ασφαλίζει ο Δήμος, με βάση την νομοθεσία για τους μισθωτούς  - έτσι δεν είναι?

Έλα όμως που μου ήρθε ραβασάκι από τον ΕΦΚΑ για να πλήρώσω εκατόν κάτι ευρώ για τον Γενάρη..., Ως ΚΦΑ βάλαν ένα ποσό 430Ε που δεν ξέρω πού το βρήκαν... Το Τσμέδε και ο Δήμος δηλώνουν άγνοια, ο ΕΦΚΑ δεν απαντάει και από τον ΟΑΕΔ μου λένε να μη το πληρώσω... Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ιδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Εργάζομαι με τα 8μηνα του ΟΑΕΔ στον δήμο από το Φλεβάρη και μου ήρθε ειδοποιηση να πληρώσω ΕΦΚΑ. Παλαιότερα τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ τις κάλυπτε όλες ο ΟΑΕΔ.

Τώρα έτσι όπως έχουν μπλέξει τον ΕΦΚΑ με τα εισοδήματα του προηγούμενου έτους τι και πώς θα υπολογιστού οι εισφορές;

Αν έχει κανείς νεότερα ας δώσει μια ενήμερωση.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πώς φαίνεται αυτό το ΕΦΚΑ  είναι λάθος υπολογισμένο, διότι αντλεί την πληροφορία για την ιδιότητα (μισθωτός, αυτοαπασχολούμενος ή και τα δύο) από το 2015.

Με λίγα λόγια, το ΕΦΚΑ δεν ξέρει ότι σήμερα είμαστε μισθωτοί πλήρους απασχόλησης και μας ασφαλίζει ο Δήμος. Θεωρώ  πιθανό κάποια στιγμή να το καταλάβουν και να κάνουν συμψηφισμούς-πιθανόν και όχι βέβαια...

 

Για την ώρα, οι 15 μηχανικοί που δουλεύουμε στο Δ. Αμπελοκήπων (και ξέρω ότι το ίδιο έγινε και στο Δ.Ευόσμου) καταθέσαμε εγγράφως αίτηση στο Δήμο να μας καλύψει ΟΛΕΣ τις ασφαλιστικές μας εισφορές, επισυνάπτοντας και το ραβασάκι του ΕΦΚΑ και αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη χρονια πολλα  ΄ειχα παει στα πενταμηνα του 2014 εισφορα τσμεδε δεν πληρωθηκε μονο ενσημα ΙΚΑ  που μου ηταν αχρηστα εκτοτε οποτε παω στο ΤΣΜΕΔΕ για επιστροφη με παραπεμπουν στις καλενδες ενας λογος που δεν ξαναπηγα ειναι ο συγκεκριμενος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, είμαι και γω μαζί με αρκετούς άλλους συνάδελφους μηχανικούς σε οκτάμηνο του ΟΑΕΔ από 10/2016 έως 6/2017 στο δήμο Παύλου Μελά, υπήρξε κάποια νέα εξέλιξη σε σχέση με τη διπλοχρέωση των εισφορών; απευθύνομαι κυρίως στη-ο συνάδελφο από το οκτάμηνο των Αμπελοκήπων. Έχουμε μιλήσει με Δήμο, ΕΦΚΑ, ΟΑΕΔ, ΤΣΜΕΔΕ και άκρη δε βγάλαμε ακόμα. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κείμενο που καταθέσατε; η αίτηση έγινε ατομικά από τον καθένα; αν υπάρχει οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη

Link to comment
Share on other sites

από τον Δήμο μας λένε και μας ξαναλένε ότι αυτοί πληρώνουν κανονικά τις εισφορές όπως υπολογίζονται για τους μισθωτούς, οπότε για τα υπόλοιπα δεν έχουν ιδέα...

στο Τσμέδε μας είπαν, τελευταία, να καταθέσουμε προσωπικά ο καθένας ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (κάτι τέτοιο αναφέρει και στην σελίδα του ΕΦΚΑ) μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση ότι 1) δεν έχουμε ανοιχτά βιβλία στην εφορία και 2) είμαστε συμβασιούχοι μισθωτοί πλήρους και αποκλείστικής απασχόλησης στον Δήμο τάδε από τότε μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

από τον Δήμο μας λένε και μας ξαναλένε ότι αυτοί πληρώνουν κανονικά τις εισφορές όπως υπολογίζονται για τους μισθωτούς, οπότε για τα υπόλοιπα δεν έχουν ιδέα...

στο Τσμέδε μας είπαν, τελευταία, να καταθέσουμε προσωπικά ο καθένας ΑΙΤΗΣΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (κάτι τέτοιο αναφέρει και στην σελίδα του ΕΦΚΑ) μαζί με μια υπεύθυνη δήλωση ότι 1) δεν έχουμε ανοιχτά βιβλία στην εφορία και 2) είμαστε συμβασιούχοι μισθωτοί πλήρους και αποκλείστικής απασχόλησης στον Δήμο τάδε από τότε μέχρι τότε.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πριν λίγο μίλησα με τσμεδε και μου είπαν να τους πάω το έγγραφο διακοπής εργασιών, και όταν μπει το αντίστοιχο κουτάκι στις καρτέλες θα το ενημερώσουν. Να ρωτήσω όμως αυτή η "αίτηση θεραπείας" που αναφέρεις σε ποιον απευθύνεται; που την στείλατε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, σε ανεπισημη συζήτηση που είχα με ενημερωμένο και εμπιστο υπάλληλο του τσμεδε περιφερειακού τμήματος μου είπε τα εξής ενδιαφέροντα πράγματα:

 

  • Οσον αφορά τα ειδοποιητήρια που αδίκως εξακολουθούν να έρχονται στους μισθωτούς πλέον ωφελούμενους του 8μηνου προγράμματος, με συμβούλεψε να μην πληρώσω κανένα ειδοποιητηριο που να αντιστοιχεί σε μήνα εργασίας που να αντιστοιχεί σε μηνα μισθωτής εργασίας καθώς επικειται εκκαθαριση των εισφορών στον ΕΦΚΑ (εντός Ιουνιου είπε) και τα ανεξοφλητα ειδοποιητηρια θα εμφανιστούν με πορτοκαλί χρώμα, σηματοδοτώντας κάποιου είδους εξόφληση/συμψηφισμό. Τώρα τι είδους ακριβώς, δεν γνωρίζω.

 

  • Αν καποιος έχει ήδη πληρώσει κάποιο ειδοποιητήριο, τότε μου είπε πως θα γίνει αργότερα συμψηφισμός και θα αφαιρεθεί το ποσό που αντιστοιχεί σε μελλοντικο ειδοποιητήριο.

 

Αυτά μου είπε αυτά σας λέω , δεν γνωρίζω τίποτε παραπάνω, τα συμπεράσματα και οι κρίσεις δικές σας.

 

Υ.Γ. ΟΑΕΔ και Δήμος περί του θέματος απάντησαν οτι καταβάλουν τις εισφορές στον ΕΦΚΑ κανονικα και όπως πρέπει και οτι το πρόβλημα είναι του ΕΦΚΑ στο τμημα που αφορά τους ελευθερους επαγγελματίες.

 

Παραθέτω τον τρόπο υπολογισμού της καταβολής των ασφαλιστικών εισφορων, όπως προκύπτει από διευκρινιστική εγκύκλιο του ΟΑΕΔ 

 

http://www.oaed.gr/documents/10195/1214512/35933++%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3+%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3+%CE%95%CE%A6%CE%91%CE%A1%CE%9C%CE%9F%CE%93%CE%97%CE%A3+%CE%A3%CE%A7%CE%95%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%91+%CE%9C%CE%95+%CE%A4%CE%97%CE%9D+%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%97+%CE%A9%CE%A6%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%A9%CE%9D+%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%A9%CE%9D+%CE%A3%CE%A4%CE%9F+%CE%95.%CE%A4.%CE%91.%CE%91+%CE%93%CE%99%CE%91+%CE%A4%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%91+%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%A9%CE%A6%CE%95%CE%9B%CE%9F%CE%A5%CE%A3+%CE%A7%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%91.pdf/f4c66b35-1db0-446c-933c-11716e15a6a8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εργάζομαι και εγω σε τεχνική υπηρεσία δήμου απο 3 Μιου με το 8μηνο και σήμερα είδα οτο ο ΕΦΚΑ ανηρτησε κανονικά τις εισφορές μη λαμβάνοντας υπόψην ότι ειμαι μισθωτός πλεον. Έχει κάποιος κάποια νεότερη ενημέρωση σχετικά με το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.