Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εφκα και 8μηνα


elele

Recommended Posts

και σε μένα, συνάδελφε, το ΕΦΚΑ του Μαϊου χρεώθηκε κανονικά. Μίλα με το ΤΣΜΕΔΕ για να καταθέσεις ΕΝΣΤΑΣΗ για αυτά που σου χρεώνουν. (την καταθέτεις στο ΤΣΜΕΔΕ και γράφεις προς ΕΦΚΑ). Χρειάζεται να επισυνάψεις την διακοπή επαγγέλματος στην εφορία (ή υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχεις κάνει έναρξη ποτέ, ανάλογα σε  ποιά περίπτωση είσαι) και να τσεκάρεις ότι όντως στο ΤΣΜΕΔΕ έχει γίνει η αναγγελία πρόσληψής σου από τον Δήμο στον οποίο δουλεύεις. Αν όχι, φρόντισέ το και αυτό. Και φυσικά, μην περιμένεις να λυθεί το ζήτημα άμεσα! Όσο για τις εισφορές στο ΕΦΚΑ, η οδηγία από το ΤΣΜΕΔΕ (τηλεφωνικά βέβαια, όχι πως δεσμεύονται σε τίποτα) είναι να τις αγνοούμε, μέχρι νεωτέρας... Αυτά. Καλή αρχή στη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω εάν κανένας έχει ενημέρωση σχετικά με το πρόβλημα που υπάρχει στο να εμφανίζονται στον ΕΦΚΑ χρωστουμενες ασφαλίστηκες εισφορές ενώ ήμαστε πλέον μισθωτοί. Στην δική μου περίπτωση δεν διορθώθηκε ακόμα τίποτα και μου βγαίνουν κανονικά εισφορές. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν σε κάποιον άλλο μηχανικό που είναι σε δήμο έχει διορθωθεί; Το πρόγραμμα σε ένα μήνα λήγει και πρέπει να γίνει κάτι.

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ίδια ακριβώς περίπτωση. Το 8 μηνο τελείωσε και όλον αυτόν τον καιρό το site του εφκα δείχνει κανονικά εισφορές κάθε μήνα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία άπειρες φορές με εφκα καθένας μου λέει κι άλλα. Στα γραφεία του Τσμεδε λένε θα φτιάξει μόνο του. Κάποια στιγμή.... Δεν ξέρω τι γίνεται με ασφαλιστική ενημερωτητα στην περίπτωση μας. Σκέφτομαι να πάω στο Τσμεδε Πάτρας που μέχρι τώρα όλες οι επαφές που είχα γινόντουσαν προφορικά να τους κάνω αίτηση να ζητήσω πρωτόκολλο και αυτά που μου λένε να μου τα δώσουν γραπτά. Άλλη "λυση" δεν βλέπω για την ωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, είχε κανένας κάποια πιο πρόσφατη ενημέρωση; 

Θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος και λόγω αυτού του θέματος δεν μπορώ να πάρω βεβαίωση εξόφλησης εισφορών ώστε να την καταθέσω στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα τελευταία νέα από ΤΣΜΕΔΕ (Δεκέμβριος 17) που είχα είναι: Από τον Σεπτέμβριο ψηφίστηκε νόμος που απαλλάσσει τους μη εγγεγραμμένους στην εφορία από τα ασφάλιστρα. Ισχύει αναδρομικά από 1/1/17. Αυτό σημαίνει πως ό,τι χρωστάς για το 17 ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα διαγραφεί. Πότε? Από το ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν οτι μόλις στείλαν στο ΕΦΚΑ τη λίστα με τους μηχανικούς που δεν είναι γραμμένοι στην εφορία, έτσι ώστε να ενημερωθεί επιτέλους και το ΕΦΚΑ και να μας ξεχρεώσει, σύμφωνα με τον νέο νόμο τα ασφάλιστρα του 17. Πήγαινε στο ΤΣΜΕΔΕ και ρώτα αν είσαι μέσα σε αυτή τη λίστα. Ρώτα και για το τι χρωστάς, για να ξέρεις τι σου έχουν χρεωμενο. (άλλα μπορεί να πιστεύεις εσύ και άλλα αυτοί...)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα.. είχα εργαστεί απο 4/2017 έως 12/2017 ως μισθωτός σε 8μηνο. Τα ειδοποιητήρια τότε συνέχισαν να εκδίδονται και φυσικά εγώ δεν τα πλήρωσα. Στις 1/2018 που άρχισα ξανά να πληρώνω μόνος μου τις εισφορές (ως αυτο-απασχολούμενος πλέον), το σύστημα του ΕΦΚΑ εξοφλεί (με τα χρήματα που πληρώνω για τα ειδοποιητήρια του 2018) τους μήνες απο 4/2017 έως 12/2017 που δούλευα ως μισθωτός! Εντελώς μπάχαλο δηλαδή.

Στον ΕΦΚΑ μισθωτών που είχα ρωτήσει δεν ξέρανε τί τους γίνεται (αναμενόμενο...) και στο ΤΜΕΔΕ που είχα ρωτήσει τα βλέπαν όλα καλά και οτι δεν χρωστάω τίποτα. Παρόλα αυτά, η ηλεκτρονική υπηρεσία του ΕΦΚΑ που εκδίδει τα ειδοποιητήρια συνεχίζει λέει άλλ' αντ' άλλων...

Απ'ότι καταλαβαίνω εγώ πάντως, το πρόβλημα είναι οτι η ηλεκτρονική υπηρεσία του ΕΦΚΑ για τους μή-μισθωτούς που εκδίδει τα ειδοποιητήρια είναι ημιτελής και δεν έχει ενημέρωση για τις εισφορές που καταβάλει ο εργοδότης του ασφαλισμένου όταν ο ασφαλισμένος δουλεύει ως μισθωτός πχ. σε 8μηνο...

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, kenzou said:

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα.. είχα εργαστεί απο 4/2017 έως 12/2017 ως μισθωτός σε 8μηνο. Τα ειδοποιητήρια τότε συνέχισαν να εκδίδονται και φυσικά εγώ δεν τα πλήρωσα. Στις 1/2018 που άρχισα ξανά να πληρώνω μόνος μου τις εισφορές (ως αυτο-απασχολούμενος πλέον), το σύστημα του ΕΦΚΑ εξοφλεί (με τα χρήματα που πληρώνω για τα ειδοποιητήρια του 2018) τους μήνες απο 4/2017 έως 12/2017 που δούλευα ως μισθωτός! Εντελώς μπάχαλο δηλαδή.

Στον ΕΦΚΑ μισθωτών που είχα ρωτήσει δεν ξέρανε τί τους γίνεται (αναμενόμενο...) και στο ΤΜΕΔΕ που είχα ρωτήσει τα βλέπαν όλα καλά και οτι δεν χρωστάω τίποτα. Παρόλα αυτά, η ηλεκτρονική υπηρεσία του ΕΦΚΑ που εκδίδει τα ειδοποιητήρια συνεχίζει λέει άλλ' αντ' άλλων...

Απ'ότι καταλαβαίνω εγώ πάντως, το πρόβλημα είναι οτι η ηλεκτρονική υπηρεσία του ΕΦΚΑ για τους μή-μισθωτούς που εκδίδει τα ειδοποιητήρια είναι ημιτελής και δεν έχει ενημέρωση για τις εισφορές που καταβάλει ο εργοδότης του ασφαλισμένου όταν ο ασφαλισμένος δουλεύει ως μισθωτός πχ. σε 8μηνο...

Είμαι ακριβώς στην ίδια μοίρα. 1,5 χρόνο τώρα κανείς δεν ξερει τι θα γίνει και τι πρέπει να κάνω. ΤΜΕΔΕ μπαλάκι στον ΕΦΚΑ μη μιοσθωτων ασσίστ στο ΕΦΚΑ μισθωτών και γκολ.

Περιμένω απλά την στιγμή που θα πουν.

Ποιά διαγραφή ειδοποιητηρίων κύριε; 

Εσείς διαλέξατε να είστε και μισθωτός και αυτοαπασχολούμενος ταυτόχρονα και τα δυο θα πληρώσετε. Εδώ δεν είναι ΤΣΜΕΔΕ πια, είναι ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathpit said:

Είμαι ακριβώς στην ίδια μοίρα. 1,5 χρόνο τώρα κανείς δεν ξερει τι θα γίνει και τι πρέπει να κάνω. ΤΜΕΔΕ μπαλάκι στον ΕΦΚΑ μη μιοσθωτων ασσίστ στο ΕΦΚΑ μισθωτών και γκολ.

Περιμένω απλά την στιγμή που θα πουν.

Ποιά διαγραφή ειδοποιητηρίων κύριε; 

Εσείς διαλέξατε να είστε και μισθωτός και αυτοαπασχολούμενος ταυτόχρονα και τα δυο θα πληρώσετε. Εδώ δεν είναι ΤΣΜΕΔΕ πια, είναι ΕΦΚΑ.

Δεν μπορούν να πούν κάτι τέτοιο αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία. Ξέχασα να το αναφέρω, στην δική μου περίπτωση τυχαίνει να είμαι ασφαλισμένος χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος. Πλέον, με τον ν.4488/2017, η ασφάλιση των μελών του ΤΕΕ δεν είναι υποχρεωτική αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος οπότε εγώ έχω μεταβεί στην κατηγορία των προαιρετικά ασφαλισμένων.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, kenzou said:

Δεν μπορούν να πούν κάτι τέτοιο αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία. Ξέχασα να το αναφέρω, στην δική μου περίπτωση τυχαίνει να είμαι ασφαλισμένος χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος. Πλέον, με τον ν.4488/2017, η ασφάλιση των μελών του ΤΕΕ δεν είναι υποχρεωτική αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος οπότε εγώ έχω μεταβεί στην κατηγορία των προαιρετικά ασφαλισμένων.

Ακριβώς και εγώ στο ίδιο καθεστώς με εσένα ήμουν και είμαι.... ακριβώς όμως....

Θέλω να πληρώσω τα τρέχοντα και αυτα πάνε και καλύπτουν τα ''άκυρα'' ειδοποιητήρια....είδομεν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.