Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά εξοπλισμού από το http://www.amazon.co.uk/


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Έχω αγοράσει GPS χειρός από το e-bay (νομίζω κάπου το'χω ξαναποστάρει..) το οποίο στο Ελλάντα κόστιζε 450 ευρώ περίπου και γω πλήρωσα σύνολο 145! 120 (ο ανιχνευτής ιμαλαίων και τα μεταφορικά του Αμερική-Λονδίνο) και 25 ευρώ η μεταφορά Λονδίνο-Ελλάντα.

Ρώτησα τον αμερικανό seller για λεπτομέρειες (δασμοί κλπ κλπ) και επειδή μου απάντησε ξερά "στο στέλνω στην ουγκάντα που ζείς" είπα για πρώτη φορά να κάνω το μεταφορικό κομμάτι σπαστά.

 

Works fine!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαρη, εξαρταται απο το αντικειμενο βεβαια αλλα επειδη υπαρχουν γνωστοι και φιλοι στην Αγγλια αν δεν εχεις προβλημα και δεν βρεις αλλη λυση ολο και κατι μπορει να γινει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω το θέμα μιας και σκοπεύω να κάνω την πρώτη μου αγορά μέσω ιντερνετ. Συγκεκριμένα πρόκειται για μνήμες Η/Υ ddr1 τις οποίες από 45Ε που κάνουν εδώ τις βρίσκω 21$ στην Αμερική.

 

Δείτε και εδώ .

 

Γενικά θέλω γνώμες για την αξιοπιστία του ebay, εάν υπάρχουν παγίδες στο τελωνείο κ.τ.λ. από την εμπειρία όσων έχουν αγοράσει από αυτό. Σκοπεύω να πάρω 4 μνήμες που συνολικά κοστίζουν 91$ μαζί με τα μεταφορικά όπως γράφει.

 

Υπάρχουν άλλοι φόροι ? Από ότι έχω διαβάσει όχι. Η μετατροπή από ευρώ σε δολάριο δεν έχει κάποιο κόστος ?

 

Η πληρωμή θα είναι μέσω pay pal.

Link to comment
Share on other sites

Γιά no-name DDR δές καί Μοναστηράκι, μπορεί νά τίς βρείς καί πιό φθηνά.

Γιατί επενδύεις σέ πεθαμένα πράγματα?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Nik,

 

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/02/blog-post_3817.html

 

Θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις με amazon.com αλλά με amazon.co.uk τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

topap...έχω διαβάσει πάρα πολλά τέτοια και τελικά δεν βγάζω άκρη. Για αυτό ρωτάω και γνώμες από μέλη εδώ.

 

Δηλαδή εάν γράψει ο πωλητής ότι είναι δώρο μπορεί να είμαι εντάξει αλλά εάν πάλι το τελωνείο θέλει μπορεί να υποψιαστεί και να το ψάξει...Δηλαδή είναι λαχείο το θέμα? Επίσης παίζει ρόλο από ποια χώρα αγοράζεις? Ίσως είναι καλύτερα να αγοράσω από Ε.Ε. ?

 

AMHxaNos δεν νομίζω να βρω τίποτα. Στην Ελλάδα δεν πέφτει η τιμή του 1 Gb κάτω από 40 Ε . Ακομη και στο emarket κάπου στα 30 και κάτι είναι. Που ακριβώς εννοείς στο Μοναστηράκι ? Στον κεντρικό πεζόδρομο ?

Link to comment
Share on other sites

Καί εκεί αλλά καί στίς παρόδους του.

Δές καί εδω http://www.visionstudio.gr/prodlist.asp?cat=4&sub=180&showfoto=0&pmanuf=0&sort=3

γιά €32.62 για 1GB CL=3. Δέν είναι όνομα ούτε ζευγαρωμένη αλλά ούτε καί

αυτή στό ebay ήταν τίποτα.

Εννοείται ότι θά τίς ξεπατώσεις στό memtest πρώτα. Καλύτερα νά αγοράσεις

DIMM από κάποια απο τίς γνωστές τού χώρου.

Γιατί επενδύεις σέ πεθαμένη τεχνολογία? Τό mainboard "βλέπει" 4GB καί πώς?

Γιά τιμές τσέκαρε καί μέ τό skroutz.gr

.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπολογιστής 4ετίας , AMD , S939 . Έχει 4 sockets για ddr1 μέχρι 400Mhz. Λογικά φτάνει τα 4G εάν βάλω δύο ζευγάρια dual cannel ή 4 single channel. Εάν φτιάξω νέο pc. θέλω 350 Ε σίγουρα και δεν θέλω να τα δώσω.

 

Τα έχω ξαναγράψει και εδώ .

 

Πάντως με ενδιαφέρει γενικά η γνώμη σας για το ebay. Μην επικεντρωνόμαστε στις μνήμες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου γιά τό ebay.co.uk:

Στό παρελθόν είχα αγοράσει διάφορα πραγματάκια, όμως τότε ήμουν

Αγγλία καί ό seller ήταν καί αυτός άγγλική εταιρεία ή ιδιώτης.

Τό σύστημα δουλεύει. Γιά αγορές από άλλη χώρα ή καί σέ τρίτη χώρα δέν

ξέρω.

Ακου τόν Topap, τό U.S. είναι εξωτερικό μέ ότι συνεπάγεται από τελωνεία,

διαδικασίες κλπ, εγώ θά τό απέφευγα.

.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζετε από το εξωτερικό να ψάχνετε αν σας δίνουν τιμολόγιο (που να αναγνωρίζεται στην Ελλάδα).

 

Έχω υπολογίσει για παράδειγμα ότι τα μελάνια για τον εκτυπωτή μου, που κοστίζουν 85€ στην Ελλάδα, τα πάρω από το εξωτερικό πρέπει να μου τα χρεώσουν με τα μεταφορικά λιγότερο απ'ότι μου κοστίζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στην Ελλάδα.

 

Στην Ελλάδα κοστίζει 85€-ΦΠΑ 23%=69€. Καθώς δείχνω έξοδα 85€ θα φορολογηθώ στον φόρο εισοδήματος για 85€ λιγότερα. Επειδή είμαι στην φορολογική κατηγορία 24% θα γλιτώσω φόρο 20€ στον φόρο εισοδήματος. Άρα σύνολο μου κοστίζει 49€.

 

Αν το αγοράσω από το εξωτερικό χωρίς απόδειξη θα πρέπει να κοστίζει κάτω από 49€ με τα μεταφορικά για να αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.