Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΤΣ-2016


 

Recommended Posts

4 ώρες πριν, pirsogiannis said:

cnom=cmin,dur + ΔCdev = 25 +10

Ωπ, 35 + 10 δεν είναι; Άλλο ΦΕΚ διαβάζω; Για δώμα και θεμελιώσεις θα συμφωνήσω, κανονικά και για προβόλους θα έλεγα, αν και σε μεγάλου πλάτους τσιμπάει λίγο το πάχος. Για τα τοιχεία του υπογείου βολεύει να συνεχίσεις την επικάλυψη των υποστυλωμάτων πάντως.

Υγ μπορείς ναας πεις τίτλο βιβλίου από Μαρσέλο;

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Faethon11 said:

και εγώ έτσι βλέπω σύμφωνα με τον πίνακα Β2-7. cmin για XC3 είναι 35mm

το τσεκάραμε με τον @pirsogiannis και στο εθνικό προσάρτημα του EC2 35 η XC3, 25 η XC2, τα ίδια λέει και το pdf για το EN206-1 της Κανιτάκη που είχε βάλει και ο Ροδόπουλος προηγουμένως, να για να μην το ψάχνετε (σελ 17 και 29):

08 EN206-KANITAKH.pdf

Να και ο ΠB2-7 (μαναράκια σας έχω :D) και ένα ακόμα pdf από τον Πιρς (σελ 28 - 30) 3b_Durability.pdf

Συνεπώς cnom=cmin+Δcdev=cmin,dur+Δcdev=35+10=45, με μοναδικό ελιγμό τη μείωση του Δcdev σε 5mm, το οποίο όμως για να εφαρμοστεί στη μελέτη προϋποθέτει ποιοτικό έλεγχο κατά την κατασκευή (τα σχολια δικά σας...).

Το προσάρτημα δεν το έβαλα γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι επιτρέπεται, αν είναι οκ ας μου το σφυρίξει κάποιος να το βάλω.

2022566309_2-7-A.thumb.PNG.3b6b4bb08d8093462930b4f951db56bd.PNG

Edited by zazeng
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι στον ΚΤΣ'16 αναφέρεται:

image.png.e928fa796ffd7013f579b787229b485e.png

Και επίσης:

image.png.9b9835355550ff41a61409122c4abeda.png

1) Δεν καταλαβαίνω αν η Δ1.3.10 αναφέρεται σε όλα τα εσωτερικά δομικά στοιχεία ή μόνο σε εκείνα σε επαφή με αρμούς κλπ.

2) Για κατηγορία έκθεσης XS1 (cmin =40mm τουλάχιστον) σε πλάκες εχουμε το δικαίωμα να λάβουμε για την cmin  μείωση κατηγορίας διάρκειας ζωής σχεδιασμού 1 μικρότερη (βάσει ΕC2).

Oμως δεν υπάρχει XS0, άρα παραμένει το XS1 και για το εσωτερικό ή μήπως βάσει B7.2.4. μπορούμε να πάμε στο εσωτερικό σε XC3 (λόγω υψηλής σχετικής υγρασίας) ήτοι cmin=35mm άρα XC2 σε πλάκες δηλ cmin=25mm;

Σε κάθε περίπτωση cnom=cmin+10mm (ας είναι καλά τα υψηλά ποιοτικά στάνταρτς του Ελλαδιστάν).

 

Τελικά πόσο είναι το cmin  για πλάκες στο εσωτερικό του κτηρίου για έκθεση του εξωτερικού σε XS1;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο ΚΤΣ στην Β2.2.5.1 λέει ότι όταν τα αδρανή έχουν μέγιστο κόκκο 16mm δηλ. μικρότερο από το “κλασσικό” 31.5mm, τότε η ποσότητα τσιμέντου πρέπει να αυξάνεται κατά 20Kg, αναφερόμενοι στις οριακές τιμές του πίνακα Β2-7. Αυτό αφορά φαντάζομαι την ανθεκτικότητα στον χρόνο μόνο, δεν επιβάλλεται για άλλους λόγους, π.χ αντοχής, έτσι δεν είναι?  

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο λόγος είναι durability. Ο ΚΤΣ δεν εξετάζει αντοχή.

@trellovoskos για το 1: ναι , λογικά, αναφέρεται σε αρμούς.

για το 2: το κάθε δομικό στοιχείο εξετάζεται μεμονωμένα ως προς την επικάλυψη του. Άρα ακόμη κι αν είσαι σε παραθαλάσσιο περιβάλλον, η εσωτερική πλάκα δεν είναι XS1 όπως πχ η πλάκα του δώματος, τα δοκάρια και οι κολώνες, αλλά XC2,3,4 ανάλογα τι συνθήκες περιμένεις, ποσοστό υγρασίας κλπ. Πάρε ένα XC3 και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο θεωρώ. Εκτός αν μιλάμε για κανένα κτίριο με εσωτερική πισίνα, χαμάμ, βιοτεχνία με ψυγεία, επεξεργαστήρια κλπ:-D. Ομοίως και η θεμελίωση μπορεί να είναι XA πχ αν είναι δίπλα σε βόθρο.

Edited by pirsogiannis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Caan said:

Ο ΚΤΣ στην Β2.2.5.1 λέει ότι όταν τα αδρανή έχουν μέγιστο κόκκο 16mm δηλ. μικρότερο από το “κλασσικό” 31.5mm, τότε η ποσότητα τσιμέντου πρέπει να αυξάνεται κατά 20Kg, αναφερόμενοι στις οριακές τιμές του πίνακα Β2-7. Αυτό αφορά φαντάζομαι την ανθεκτικότητα στον χρόνο μόνο, δεν επιβάλλεται για άλλους λόγους, π.χ αντοχής, έτσι δεν είναι?  

Συνηθίζει κανείς το 16mm? Κάποιες φορές εξυπηρετεί, όταν οι οπλισμοί είναι πυκνοί. Αλλά τα +20kg σημαίνει επιπρόσθετο κόστος και δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται στα απλά ιδιωτικά έργα.  

Link to comment
Share on other sites

Τα περίπου +5€/m3 μπροστά στο πλεονέκτημα της καλύτερης σκυροδέτησης και ανθεκτικότητας, δεν νομίζω ότι θα είναι πρόβλημα για έναν πελάτη που καταλαβαίνει τι όφελος θα έχει μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παίρνεις μεμονωμένα, γιατί το συνολικό κόστος της οικοδομής επαυξάνεται λόγω διαφόρων παραγόντων. Αυξάνεται συνεχώς το κόστος των υλικών, πληρώνει κάτι παραπάνω τον σιδερά για να γίνει καλή δουλειά στα σίδερα (αλλιώς γίνεται μπάχαλο στα σίδερα), άσε που πριν λίγα χρόνια χρησιμοποιούνταν κατά κόρον C20/25και τώρα επιβάλλεται να χρησιμοποιηθεί μπετόν 2 κατηγορίες παραπάνω για πόλεις κοντά σε θάλασσα, ακόμα και σε μονώροφο.., κ.α. Χρησιμοποιεί κανείς σας 16mm? (άσε που καμιά φορά το κάνουν οι μπετατζήδες  από μόνοι τους όταν παραγγέλνουν και μετά όταν το διαπιστώνεις που το φέρνει η βαρέλα δίνεις αγώνα για να διευθετήσεις το ζήτημα).  

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυξάνονται και όλα δυσκολεύουν. Φαντάζομαι ότι την επόμενη δεκαετία δεν θα χρησιμοποιούμε κάτι λιγότερο απο C30/37.

Προσωπικά είμαι υπερ του max 16άρη κόκκου μελετητικά και πρακτικά. Το επιπλέον τσιμέντο στο μπετόν δεν μου φαίνεται καλή ιδέα, αλλά όταν η κοκκομετρία του μίγματος τείνει σε μικρότερα κλάσματα, δε γίνεται διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.