Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΤΣ-2016


 

Recommended Posts

Παρακολουθώ την συζήτησή σας και έχω μείνει με την απορία:

Οι δικοί σας κανονισμοί φαίνεται να είναι διαφορετικοί από τους δικούς μου;

Γιατί αναφέρετε ελάχιστες τιμές διαφορετικές από αυτές που βλέπω εγώ στους κανονισμούς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είναι στο ΦΕΚ που ήθελα να ανεβάσω παραπάνω και κατά λάθος ανέβασα το διπλανό του *.pdf με τη λέξη τροποποίηση. Διορθώνω ... ας επέμβει κάποιος mod γιατί μόλις το είδα !

τροποποίηση ΚΤΣ2016.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα σας. 

Ο ΚΤΣ 16 αποτελεί την εξέλιξη του ΣΕΠ ΕΛΟΤ ΕΝ , ή θα πρέπει να λαμβάνονται και οι δύο κανονισμοί υποψην?

Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου (ανεξαρτητα των σχεσεων μεταξυ τους) απο τη στιγμη που ο ΚΤΣ 16 εγκριθηκε με Υπουργικη Αποφαση υπερισχυει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

EN 12390-2 Testing hardened concrete

Πλέον η λήψη δοκίμιου γίνεται με το προτυπο αυτό.Επειδή δεν το έχω (ΕΛΟΤ γαρ) στην αναζήτηση στο ιντερνετ αναφέρει αποσπασματικα

 

 Τα δοκίμια πρέπει να παραμένουν 
στις μήτρες προστατευόμενα από κρούσεις, δονήσεις και ξήρανση τουλάχιστον επί 16 ώρες και όχι περισσότερο 
από 3 ημέρες και σε θερμοκρασία 20 ± 5° C ή 25 ± 5° C σε ζεστά κλίματα. Το χειμώνα λαμβάνεται μέριμνα για 
την προστασία από παγοληψία και το καλοκαίρι από καύσωνα και εξάτμιση νερού. Μετά την αφαίρεση των 
μητρών τα δοκίμια πρέπει να διατηρούνται σε θερμοκρασία 20±2° C και σε ατμόσφαιρα σχετικής υγρασίας 
τουλάχιστον 95%, σε υγρό θάλαμο ή/και δεξαμενή νερού.

Με ενδιαφέρει ο χρονος αφαίρεσης της μητρας  οπως και η  σχετική υγρασία και ο τροπος αποκτησης αυτής (δεξαμενη ή θάλαμο κτλ) γιατι στην ΣΚ 303 λέει άλλα οπότε δεν την λαμβάνουμε υπόψιν σωστά? Ισχυεί αυτο που γράφω απο ιντερνετ?

 

Ψαχνοντας λίγο παραπανω  βρηκα αυτο αρχείο ΤΕΕ library

 

m2173_georgiou συγκριση ΣΚ με ΕΛΟΤ 12390.pdf

 

Οποτε εν κατακλείδι η δεξαμενή νερού ενδείκνυται σε σχέση με τον θάλαμο με κλιμα με θερμοκρασια 20+ -2.Απλα στο ξεκαλούπωμα με μπερδευει 16 ωρες εως 3 ημέρες (ασυντηρητα πχ στις 3 ημέρες) για αυτό αν ξέρει κανείς κα΄τι είμαι ευγνώμων.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει πλεον η ΣΚ 303 καθ οσον ο ΚΤΣ 16 αναφερεται ρητα (βλ &Α2 ) μεταξυ των αλλων και στο ΕΛΟΤ  ΕΝ 12390-1,2

(βλ. και ΚΤΣ 2016  Δ5.4.3 "Τα δοκίμια της παραγράφου Δ5.4.1 θα
παρασκευάζονται, σύμφωνα με τη Μέθοδο ΕΛΟΤ ΕΝ
12390.02" ).

Μια βασικη διαφορα ειναι οτι μπορεις να συντηρησεις το δοκιμιο και σε νερο (οπως και σε βρεγμενη αμμο ) .

Για τον χρονο δε θυμαμαι ακριβως .Θα δω το κειμενο και θα σου πω.Παντως γενικα συνισταται 24-36 ωρες.

 

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.