Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΤΣ-2016


 

Recommended Posts

Δεν είπα θα βάλω αν και με τα λεγόμενα του Ροδοπούλου και ΚΤΣ μπορεί να μπεί σύμφωνα με τις απαιτησεις κοντά στην τιμή αυτή εγώ λέω ότι ο ΕΚ θεωρεί ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εγώ νομίζω πως υπαρχει

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΤΣ ορίζει μόνο την επικάλυψη λόγω ανθεκτικότητας και τίποτα άλλο. Στο ΚΤΣ αναφέρεται το ΕΝ 13670 όπως και στο EC-2. H επικάλυψη ορίζεται όπως στο άρθρο που έβαλα. Μην μπερδεύουμε τα πράγματα!!!!!!!!!!!!!!

 

Ο ΚΤΣ ορίζει μόνο την επικάλυψη λόγω ανθεκτικότητας και τίποτα άλλο. Στο ΚΤΣ αναφέρεται το ΕΝ 13670 όπως και στο EC-2. H επικάλυψη ορίζεται όπως στο άρθρο που έβαλα. Μην μπερδεύουμε τα πράγματα!!!!!!!!!!!!!

 

Μα γιαυτο νομιζω μιλαμε τοση ωρα.Οχι για επικαλυψη εξαιτιας αλλων λογων ( π.χ πυρκαια )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μία παρένθεση:

 

Επιδερμικός οπλισμός σε συνήθη κτιριακά δεν παίζει με τίποτα. Αν πάμε με ΕΚ-2, ο επιδερμικός οπλισμός λόγω μεγάλης επικάλυψης πρέπει να είναι ογκομετρικά >0,5% του σκυροδέματος επικαλύψεως. Δηλαδή, ελάχιστος επιδερμικός = Φ8/14.

 

Βεβαίως, αντίστοιχα λέει και ο ΕΚΩΣ στην §15.6, μόνο που ζητάει 1% ογκομετρικό ποσοστό. Δηλαδή, ελάχιστος επιδερμικός = Φ8/10.

 

(Δεν ξέρω γιατί κυκλοφορούν στο internet ppt που μιλάνε για "Φ4/10". πρόκειται καθώς φαίνεται για ανοησίες, ίσως βασισμένες στο 206)

 

Ο επιδερμικός οπλισμός "επιτρέπεται", λέει, να λαμβάνεται υπόψη στον σχεδιασμό των διατομών. Δηλαδή, λόγω ικανοτικού, είναι υποχρεωτικό.

 

Ο ΕΚ-2 βεβαίως στο παράρτημα Ι έχει ένα ωραίο σχηματάκι, όπου δείχνει επιδερμικό οπλισμό μόνο στον κορμό της δοκού. Το ίδιο και ο ΕΚΩΣ. Όμως η απαίτηση για επιδερμικό λόγω μεγάλης επικάλυψης είναι καθολική, δεν αφορά μόνο στις δοκούς.

 

Εν τέλει, επιδερμικό οπλισμό θα δείτε σε βάθρα γεφυρών, σε λιμενικά έργα, σε μεγάλες παραθαλάσιες ή βιομηχανικές κατασκευές, όχι όμως σε οικοδομές.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Μα πώς να βάλεις αφού δεν είχαμε επικαλύψεις πάνω από 3cm συνηθως και μας κάλυπτε ο κανονισμος, χώρια το κατασκευαστικό και οικονομικό πρόβλημα .Το θέμα είναι με επικαλύψεις μεγάλες θα υπάρχει πρόβλημα ναι η οχι. @AlexisPap γιατί ογκομετρικό ποσοστό?Επιφανεια δεν είναι?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν θα βάλεις 7.Εγω ρωτάω στην περίπτωση 4,5 και 4 όχι αν βάζεις ε.ο. αλλά αν υπάρξει πρόβλημα με ρηγματώσεις γιατί αν υπάρξει τι να την κάνω τέτοια επικάλυψη άχρηστη η θα ειναι.Και μην μιλήσουμε η για συντήρηση ή και τρόπο

ή σκυροδέτησης η γιατί άστα να παν.Στηνν πράξη μιλάμε πάντα.Ο Τέρρυ λέει όχι άλλοι λένε ναι δεν βγαζω ακρη

 

 

Συγνωμη αν φεύγουν φωνήεντα η ορθογραφικά λάθη αλλά γράφω από κινητό

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ο,τι λέει ο κανονισμός.

Τα λέει σωστά, κι αν τα εφαρμόσει κανείς δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

 

Όσον αφορά στην ρηγμάτωση, το Ω/Σ είναι φτιαγμένο για να είναι ρηγματωμένο στην οριακή κατάσταση λειτουργικότητας.

Το αποδεκτό εύρος ρωγμής το δίνουν οι κανονισμοί, και είναι μεγάλο. Επίσης, δίνουν και τους ελέγχους λειτουργικότητας έναντι ρηγμάτωσης.

 

Αλλά, ρηγμάτωση έχουμε και μόνο λόγω συστολής ξήρανσης, είναι αναπόφευκτη.

 

Τέλος, προσωπικά έχω κάνει επικαλύψεις 50mm, χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης, επικαλύψεις 40mm σε στοιχεία πλάτους 20cm, με ιδιαζόντως μεγάλες ροπές και πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.