Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΤΣ-2016


 

Recommended Posts

sarcs, ο κανονιισμός αναφέρει ότι για παραθαλάσσιο περιβάλλον (κατηγορία XS1) απαιτείται σκυρόδεμα C30/37 με λόγο Ν/Τ=0,50, 330kgr τσιμέντο ανά m3 και επικάλυψη 40mm.  Ωστόσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις C25/30 (πάλι με λόγο Ν/Τ=0,50, 330kgr τσιμέντο ανά m3 και επικάλυψη 45mm τώρα) αν χρησιμοποιηθούν τσιμέντα ΙΙ,ΙΙΙ ή IV. Ο Μαρσέλος στο βιβλίο του κάνει λόγο για το "υψηλής" αντοχής τσιμέντο (αντοχή 42,5MPa) ΙΙ/42,5 ελληνικής προέλευσης.

Αναφέρει δε ότι με το εν λόγω τσιμέντο (ΙΙ/42,5) μπορούσε κάποιος να επιτύχει σκυρόδεμα C20/25 και υπό προυποθέσεις C25/30 με 270kgr τσιμέντο ανά μ3 (όπως προέβλεπε ο παλιός ΚΤΣ97), ενω αν χρησιμοποιούσε τσιμέντο II/32,5 (το σύνηθες τσιμέντο στην Ελλάδα) θα απαιτούνταν 300kgr τσιμέντο ανά μ3 για τις ίδιες κατηγορίες σκυροδέματος ή και περισσότερο.

 

H κατηγορία XS1 αναφέρεται σε περιπτώσεις απόστασης απο την θάλασσα μεταξύ 100-1000 m και εφόσον δεν υπάρχει υδροφορία στην στάθμη θεμελίωσης. Η επικάλυψη δεν είναι 45mm. Ο ΚΤΣ δίνει την επικάλυψη για την ανθεκτικότητα και μόνο. Η επικάλυψη λειτουργίας ΟΣ δίνετε απο το ΕΝ 1990 και είναι συνηθως 15mm. Το ελάχιστο σύνολο είναι 60mm. Ολα τα υπόλοιπα είναι εκτιμήσεις που απαιτούν αιτιολογική έκθεση βασισμένη σε εργαστηριακά  και ανάληψη ευθύνης απο τον μελετητή.  

post-25466-0-36234300-1511789144_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Για την επικάλυψη έχεις δίκιο, δεν είναι η τελική είναι η επικάλυψη σε ανθεκτικότητα. 

Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι στον πινακα Β2-7 γίνεται αναφορά στα τσιμέντα ΙΙ,ΙΙΙ,IV.

'Επειτα παρέθεσα τα όσα γράφει σε βιβλιο του ο Μαρσέλος, Που είναι εκ των συντακτών του κανονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως συμπεραίνω ότι είναι δυνατή η χρήση C25/30 με τις ελάχιστες αναλογίες του ΚΤΣ, για την κατηγορία έκθεσης XS1 - υδροφόρος δεν υπάρχει στην περίπτωσή μου.

Όμως αυξάνεται η ελάχιστη επικάλυψη από 40 σε 45mm (που σημαίνει 60mm όπως εξηγεί ο κ. Ροδόπουλος για επικάλυψη λειτουργίας).

 

ΥΓ πρακτικά οι δοκοί με 25εκ πάχος καθίστανται "δυσλειτουργικές" ακόμα και στα μικρότερα έργα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι στοιχεία με πάχος 25cm τα ξεχνάμε. Εγώ θα ξεκινούσα ψάχνοντας στις εταιρείες σκυροδέματος της περιοχής , μελέτη σύνθεσης και τύπους χρησιμοποιούμενων τσιμέντων.

Στην επαρχία όπου και βρίσκομαι, αν ζητήσεις τέτοια πράγματα ισοδυναμεί με το να μπεις σε μπαρ απομακρυσμένου χωριού και να ξεκινήσεις τσαμπουκάδες με τους θαμώνες.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε SARCS

Θα σου προτεινα να ακολουθησεις αυτα που λεει ο κανονισμος πρωτα (σε ολα του τα τμηματα -σημειωσεις -υποσημειωσεις-σχολια και  παραρτηματα ) και αν δεν σε καλυπτει τοτε κρινε .Εσυ ξερεις τις συνθηκες σου .Οι απαγορευτικου τυπου εκφρασεις "οχι αυτο ναι εκεινο ή μονο εκεινο " δεν ταιριαζουν σε καθε περιπτωση.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε, και σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, εξηγήθηκα ότι δεν πρόλαβα ως τώρα να εντρυφήσω στο κείμενο, για την ακρίβεια έχω κάνει 2 αναγνώσεις, αλλά έχω να παραδώσω μελέτη.

Εσένα δε σου έχει τύχει να πρέπει να τρέξεις για κάτι? ούτε είμαι ο τύπος που απλοποιεί τα πάντα ούτε ο όλα τα σφάζω, ούτε σε κάθε απορία απευθύνομαι στο φόρουμ χωρίς να διαβάζω πρώτα. Αλλά καμιά φορά χρειάζεται δυστυχώς να τρέξεις πιο πολύ απ το δεον.

Μελετώ κάποια μικρά ισόγεια κτίσματα χωρίς πλάκα επικάλυψης και θεμελίωση Π/Δ, για να μη κατηγορηθώ ότι εις χάριν της ταχύτητας υποβιβάζω σοβαρά την ασφάλεια.

 

Εν τέλει πού ήταν το "απόλυτο" στη φράση μου για να μη μπερδεύεται και ο επόμενος αναγνώστης? στη min επικάλυψη ή στην ποιότητα?  

όπως και να χει ευχαριστώ.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε SARCS

Θα σου προτεινα να ακολουθησεις αυτα που λεει ο κανονισμος πρωτα (σε ολα του τα τμηματα -σημειωσεις -υποσημειωσεις-σχολια και  παραρτηματα ) και αν δεν σε καλυπτει τοτε κρινε .Εσυ ξερεις τις συνθηκες σου .Οι απαγορευτικου τυπου εκφρασεις "οχι αυτο ναι εκεινο ή μονο εκεινο " δεν ταιριαζουν σε καθε περιπτωση.

 

Δυστυχώς ο κανονισμός δεν υπόκειται σε κρίσεις όσον αφορά τις ελάχιστες τιμές. 

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε, και σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, εξηγήθηκα ότι δεν πρόλαβα ως τώρα να εντρυφήσω στο κείμενο, για την ακρίβεια έχω κάνει 2 αναγνώσεις, αλλά έχω να παραδώσω μελέτη.

Εσένα δε σου έχει τύχει να πρέπει να τρέξεις για κάτι? ούτε είμαι ο τύπος που απλοποιεί τα πάντα ούτε ο όλα τα σφάζω, ούτε σε κάθε απορία απευθύνομαι στο φόρουμ χωρίς να διαβάζω πρώτα. Αλλά καμιά φορά χρειάζεται δυστυχώς να τρέξεις πιο πολύ απ το δεον.

Μελετώ κάποια μικρά ισόγεια κτίσματα χωρίς πλάκα επικάλυψης και θεμελίωση Π/Δ, για να μη κατηγορηθώ ότι εις χάριν της ταχύτητας υποβιβάζω σοβαρά την ασφάλεια.

 

Εν τέλει πού ήταν το "απόλυτο" στη φράση μου για να μη μπερδεύεται και ο επόμενος αναγνώστης? στη min επικάλυψη ή στην ποιότητα?  

όπως και να χει ευχαριστώ.

Κατα λαθος πατησα το κοκκινο.

Οσο αφορα τα παραπανω ,αν αναφερεσαι σε μενα ,  τα περι απολυτου δεν αναφερονται σε κανεναν. Αναφερθηκα μονο σε απαγορευτικου τυπου προτασεις που δεν σε αφορουν σε καμμια περιπτωση και συγγνωμη αν το εξελαβες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Στο συνδυασμό τσιμέντων για XS τα πράγματα είναι λίγο ιδιαίτερα διότι δεν εμφανίζονται τα όρια ανάμειξης (πόσο απο το ένα και πόσο απο το άλλο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.