Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή από αρχιτέκτονα μηχανικό σε εξαρτημένο τοπογραφικό


Recommended Posts

5 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Η ουσία του θέματος του εξαρτημένου τοπογραφικού, ...

Συνάδελφε, διαβάζω αυτό που έγραψες παραπάνω, και παίζει να έχω μία διαφωνία για κάθε γραμμή που έχεις γράψει.

Κάποιος από τους δύο μας έχει καταλάβει ΠΟΛΛΑ πράγματα ΛΑΘΟΣ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jedi.Yannis

Δεν ξέρω από πού συνάγεις τα συμπεράσματά σου, αλλά η πραγματικότητα (και η νομοθεσία) τείνει στο ακριβώς αντίθετο.

Τουλάχιστον μέχρι να "σταθεροποιηθεί" το κτηματολόγιο.  Που σημαίνει ότι, για μια 10ετία (τουλάχιστον), τα διαγράμματα θα είναι εξαρτημένα

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Didonis said:

τς τς τς κακοί ΠΜ.... σου βάζω εγώ εκεί μια + να ισοφαρίσεις ....

αλλά αμά ξαναγκρινιάξεις γιά φήμη θα φας κι από εμένα - (στο τσάκ δεν σου έβαλα - στο άνω)

:roll:

ενταξει θα προσπαθησω να μην ξαναγκρινιαξω

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dsworks said:

Συνάδελφε, διαβάζω αυτό που έγραψες παραπάνω, και παίζει να έχω μία διαφωνία για κάθε γραμμή που έχεις γράψει.

Κάποιος από τους δύο μας έχει καταλάβει ΠΟΛΛΑ πράγματα ΛΑΘΟΣ.

Ισως ειναι λιγο υπερβολικο το 1 διαφωνια για καθε γραμμη, αλλα προσωπικα εγω ενα 1 παρα μια.

Πιθανοτατα εχει γινει συγχυση σχετικα με τα οφελη του GIS (με οτι ακριβεια συνεπαγεται αυτο) σε ΣΧΕΣΗ με την ακριβεια μιας τοπογραφικης μελετης ακινητου. Και γω την ιδια αποψη θα ειχα με τον κ. @jedi.Yannis αν εβλεπα παντου αρχιτεκτονικες μελετες "αναρτημενες"  σε ενα 3Δ χαρτη πχ στο site της ΕΚΧΑ και μια στατικη μελετη με 4 κολωνες αναρτημενες σε 4 γωνιες ενος κτηριου ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΜΕΛΕΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 4 ΚΟΛΩΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, jojo said:

Ισως ειναι λιγο υπερβολικο το 1 διαφωνια για καθε γραμμη, αλλα προσωπικα εγω ενα 1 παρα μια.

Πιθανοτατα εχει γινει συγχυση σχετικα με τα οφελη του GIS (με οτι ακριβεια συνεπαγεται αυτο) σε ΣΧΕΣΗ με την ακριβεια μιας τοπογραφικης μελετης ακινητου. Και γω την ιδια αποψη θα ειχα με τον κ. @jedi.Yannis αν εβλεπα παντου αρχιτεκτονικες μελετες "αναρτημενες"  σε ενα 3Δ χαρτη πχ στο site της ΕΚΧΑ και μια στατικη μελετη με 4 κολωνες αναρτημενες σε 4 γωνιες ενος κτηριου ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΟΤΙ Η ΜΕΛΕΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 4 ΚΟΛΩΝΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ 

 

Θα μου επιτρέψεις ευγενικά να διαφωνήσω, όπως θα μου επιτρέψεις ευγενικά να σε διορθώσω ότι ο ορθοφωτοχάρτης της ΕΚΧΑ δεν είναι ούτε GIS ούτε 3D χάρτης.

Αλλά μην το ζαλίζουμε παραπάνω. Στο συγκεκριμένο site υπάρχει ένα συγκεκριμένο link που λέει ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ, και από εκεί προκύπτει το παρακάτω κειμενάκι - επίσημη θέση της ΕΚΧΑ ή Ελληνικό Κτηματολόγιο ή όπως διάολο το λένε τώρα:

Η παρούσα εφαρμογή προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες θέασης ορθοφωτογραφιών γεωαναφερμένων στο ΕΓΣΑ87. Οι ορθοφωτογραφίες αυτές, προέκυψαν από έγχρωμες φωτοληψίες, οι οποίες ξεκίνησαν το 2007 και ολοκληρώθηκαν σταδιακά το 2009, στο πλαίσιο εκπόνησης υποστηρικτικών δράσεων της «ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε.» και, συγκεκριμένα, του έργου σύνταξης "Ενιαίων Βασικών Υποβάθρων". Οι τεχνικές προδιαγραφές του έργου αυτού ήταν τέτοιες ώστε να οδηγούν στην παραγωγή τελικών προϊόντων, δηλαδή ορθοφωτογραφιών, των οποίων για συγκεκριμένες αστικές περιοχές το μέγεθος του εικονοστοιχείου στο έδαφος (GSD) είναι 0.20m και η γεωμετρική ακρίβεια στο έδαφος RMSExy <= 0.28m (επίπεδο εμπιστοσύνης 95%), ενώ για τις υπόλοιπες περιοχές το μέγεθος του εικονοστοιχείου στο έδαφος (GSD) είναι 0.50m και η γεωμετρική ακρίβεια στο έδαφος RMSExy <= 1.41m (επίπεδο εμπιστοσύνης 95%).
Από τα παραπάνω καθίσταται σαφές ότι προσδιορισμός συντεταγμένων, αποστάσεων και εμβαδών μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής δεν προσφέρει σε καμία περίπτωση τοπογραφική ακρίβεια. Αποτελεί αποκλειστική ευθύνη του χρήστη της υπηρεσίας να ελέγξει κατά πόσον η παρεχόμενη ακρίβεια καλύπτει τις απαιτήσεις της εργασίας του.
Η χρήση της υπηρεσίας αυτής συνεπάγεται την ανεπιφύλαχτη αποδοχή των παραπάνω καθώς και όλων των όρων και περιορισμών που αναφέρονται στο ιστοχώρο της εφαρμογής.

Εγώ πάλι, στο πεδίο, έχω βρει και αποκλίσεις 2-3μ, και στροφή ακόμα, σε σχέση με επίλυση από το HEPOS. Που και εκεί είναι να ανοίξουμε πολύ μεγάλη κουβέντα. Τεσπά, οι ορθοφωτοχάρτες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για τις δουλειές που ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω. Είναι το μοντέρνο 5000αρο, είναι ένα ωραίο υπόβαθρο για να βγάζεις αποσπάσματα, φρου-φρου και αρώματα, εκτός και αν η δουλειά σου είναι σε 1:5,000 και πέρα (π.χ. χωροταξία). Το να αλιεύεις συντεταγμένες από εκεί για να δουλέψεις σε 1:200 ή 1:500 είναι εγκληματικό.

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εδω θα συμφωνησω σε καθε γραμμη σου. Πιστευω οτι δεν διαφωνεις καθολου στα λεγομενα μου, λεμε ακριβως το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τοπογράφοι,

Όλα ωραια αυτα που λέτε, όμως καμία σχέση με αυτα που συμβαίνουν έξω...

Σε όλες τις υπηρεσίες δέχονται τοπογραφικα διαγράμματα εξαρτημενα απο οποιαδηποτε ειδικότητα. Κάντε μια βόλτα όπου θέλετε..

Ο σύλλογος δεν κάνει τπτ, και ούτε τον ενδιαφερει απο τι έχω καταλάβει. Δύσκολο να σπασεις ένα κατεστημενο, πολυ. Άρα γιατι όχι και εμεις, στατικες μελέτες, αρχιτεκτονικες μελέτες με 2-3 γραμμες. Αν ειναι να πάμε στον πάτο, γιατι όχι ομαδικώς...

Αυτά και αλλα πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβήτησα την ακρίβεια που παρέχεται από το κτηματολόγιο ΑΕ (δεν κάνει για τοπογραφικά, προφανώς), αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα να πω. Έχω δει και με τα μάτια μου σημαντικές αποκλίσεις από το ΕΓΣΑ 87, μερικές φορές. Αντίστοιχα και στο Google, είχα δει σχεδόν να εξαφανίζεται ολόκληρο κτίριο, που έτυχε να πέσει πάνω στο ράψιμο των Α/Φ.
Το θέμα είναι τι θα κάνεις όταν για παράδειγμα το όριο δύο επιφανειών για όρους δόμησης πχ, είναι σε σύστημα συντεταγμένων "Κτηματολόγιο" και το τοπογραφικό σε "ΕΓΣΑ 87". Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει οι βασική σου εξάρτηση να είναι στις Α/Φ (για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης με τα υπόλοιπα όρια και πολύγωνα στο υπόβαθρο) και τα ΕΓΣΑ να είναι δευτερεύουσα πληροφορία.

Σχετικά με τις υπηρεσίες, δεν ισχύει το ίδιο παντού. Αρκετές δέχονται τοπογραφικό ΕΓΣΑ από παντού. Κάποιες ΥΔΟΜ δεν το κάνουν. Μερικές πάνε ακόμα παραπέρα και ακόμα και αν ο πολίτης έχει καταθέσει παλιότερα εξάρτηση, ακόμα και από τοπογράφο, αυτή θεωρείται πιθανώς λάθος (γιατί δεν μπορούν να την ελέγξουν, λένε) και την θέλουν πάλι. Άλλες πάλι έχουν περάσει τα υπόβαθρά τους ήδη στις Α/Φ του κτηματολογίου (δασασρχείο, εφορεία κλασσικών) και προτιμάνε να δουλεύουν με απόσπασμα κτηματολογίου, κυρίως γιατί δεν τους ενδιαφέρει ακρίβεια καλύτερη από τα πλάγια όρια των ζωνών προστασίας τους (πχ δάσος 10μ.)

Το φαινόμενο είναι γενικό, δεν είναι μόνο για τα τοπογραφικά. Για κάθε θέμα, που ο νομοθέτης έχει επιλέξει να είναι φλου ή υπάρχει κάποια γενικευμένη διαφωνία, οι διάφορες υπηρεσίες, με εσωτερικές  (σχεδόν πάντα) εγκυκλίους αποφασίζουν μόνες τους πώς θα πορευτούν σε κάθε ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, jedi.Yannis said:


Το θέμα είναι τι θα κάνεις όταν για παράδειγμα το όριο δύο επιφανειών για όρους δόμησης πχ, είναι σε σύστημα συντεταγμένων "Κτηματολόγιο" και το τοπογραφικό σε "ΕΓΣΑ 87". Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει οι βασική σου εξάρτηση να είναι στις Α/Φ (για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης με τα υπόλοιπα όρια και πολύγωνα στο υπόβαθρο) και τα ΕΓΣΑ να είναι δευτερεύουσα πληροφορία.

 

Συνάδελφε μπερδεύτηκα, τι εννοείς? Αναφέρεσαι στις συντεταγμένες που θα αναγράφεις στο τοπογραφικό που θα παραδώσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε dsworks αναφερθηκα σε "3Δ χαρτη" ο οποιος δεν υπαρχει αλλα "αν υπηρχε" θα μπορούσε να "δεχτει" 3διαστατες αρχιτεκτονικες μελετες(οι οποιες δεν αντικαθιστουν σε καμμια περιπτωση την μελετη). Μπερδεψαμε τον "προσεγγιστικο εντοπισμο" στο συστημα 4178 με τα ορια του ακινητου.  Τωρα οσο για τα RMS που ολοι μας εχουμε βρει μεγαλες αποκλισεις μονο για τοπογραφικες μελετες μεγαλης κλιμακας δε κανουν συμφωνουμε. Ειναι ενα αρκετα καλο εργαλειο για οποιον ξερει να το χρησιμοποιει και ενα καταστροφικο εργαλειο για οποιονδηποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.