Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπογραφή από αρχιτέκτονα μηχανικό σε εξαρτημένο τοπογραφικό


Recommended Posts

5 ώρες πριν, ntanos said:

Συνάδελφε μπερδεύτηκα, τι εννοείς? Αναφέρεσαι στις συντεταγμένες που θα αναγράφεις στο τοπογραφικό που θα παραδώσεις?

Εννοώ ότι ενώ έχει γίνει εξάρτηση με ΕΓΣΑ 87, στο τοπογραφικό κάνω και παράθεση το περίγραμμα του γηπέδου ως απόσπασμα από την Α/Φ του κτηματολογίου. Λόγω του ότι οι αποκλίσεις στις Α/Φ αυτές είναι 1-1,5μ. σε κάποια σημεία, θα τύχει ανάγκη να μεταφέρω το σχήμα μου, ώστε να "πέσει" σωστά πάνω στην Α/Φ. Αυτό σημαίνει ότι θα έχω δύο σετ συντεταγμένων, ένα από την εξάρτηση και ένα από την ανάρτηση στην Α/Φ.
Μέχρι τώρα, αν συναντούσα τέτοιες αποκλίσεις (μου έχει τύχει 2-3 φορές), άφηνα και τα δύο σετ συντεταγμένων πάνω στο τοπογραφικό, περιγράφοντας πώς προκύπτει το καθένα.

Έτσι όπως πάει το πράγμα, εγώ βλέπω ανεξαρτήτως επιστημονικής ορθότητας, ο εντοπισμός ακινήτων και ο ορισμός τους να γίνονται στο υπόβαθρο των Α/Φ του κτηματολογίου.  Τι θα βγάλει αυτό στο μέλλον θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, jedi.Yannis said:

.....σε κάποια σημεία, θα τύχει ανάγκη να μεταφέρω το σχήμα μου, ώστε να "πέσει" σωστά .....

Εννοείς ότι την εξάρτηση ΕΓΣΑ την κάνεις και υπογράφεις εσύ μόνος σου άνευ συνυπογραφής από Τοπογράφο?

(Με όργανα έχεις πλήρη σταθμό να υποθέσω?)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jedi.Yannis said:

Εννοώ ότι ενώ έχει γίνει εξάρτηση με ΕΓΣΑ 87, στο τοπογραφικό κάνω και παράθεση το περίγραμμα του γηπέδου ως απόσπασμα από την Α/Φ του κτηματολογίου. Λόγω του ότι οι αποκλίσεις στις Α/Φ αυτές είναι 1-1,5μ. σε κάποια σημεία, θα τύχει ανάγκη να μεταφέρω το σχήμα μου, ώστε να "πέσει" σωστά πάνω στην Α/Φ. Αυτό σημαίνει ότι θα έχω δύο σετ συντεταγμένων, ένα από την εξάρτηση και ένα από την ανάρτηση στην Α/Φ.
Μέχρι τώρα, αν συναντούσα τέτοιες αποκλίσεις (μου έχει τύχει 2-3 φορές), άφηνα και τα δύο σετ συντεταγμένων πάνω στο τοπογραφικό, περιγράφοντας πώς προκύπτει το καθένα.

Έτσι όπως πάει το πράγμα, εγώ βλέπω ανεξαρτήτως επιστημονικής ορθότητας, ο εντοπισμός ακινήτων και ο ορισμός τους να γίνονται στο υπόβαθρο των Α/Φ του κτηματολογίου.  Τι θα βγάλει αυτό στο μέλλον θα δούμε.

?????

Δεν έχω ξαναδεί και κυρίως δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα ποτέ! Και η ερώτηση είναι: Μα γιατί να το κάνεις αυτό??

Ο ορισμός των ακινήτων (δηλαδή η καταχώρισή τους στο εθνικό κτηματολόγιο) γίνεται από ένα σωστό εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα, το οποίο είναι αυτό που διορθώνει αυτό που περιγράφεις! Και όχι το ανάποδο! Φίλε με όλο το σεβασμό νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί! Δεν σημαίνει ότι έχεις κάνει απαραίτητα πατάτα στη δουλειά σου, ούτε ότι δεν είσαι καλός επαγγελματίας. Αν όμως έβλεπα τοπογραφικό με δεύτερο πινακάκι όπως περιγράφεις, θα απορούσα πολύ... Νομίζω θα απέφευγα την συνεργασία.. Φιλικά πάντα, αναθεώρησέ το!

Edited by ntanos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ή μαλλον ειναι καλύτερα να πω, πως το θέμα έχει ...ξεφύγει.  

Ο συν . Didonis έχει ένα δίκαιο στην ερώτηση του ΧΩΡΙΣ  όμως τη λέξη "συνυπογραφή" (??). Θα πίστευε κάποιος πως εγω πχ θα συνυπέγραφα μαζί με τον φίλο Jedi. yannis αυτό το πράμα?? (το ονομάζει εξαρτιμένο τοπογραφικό).

Αυτά που γράφει ο φίλος μας είναι όμως γνωστά πράγματα. Γνωρίζω αρκετούς προπάντων Π.Μ. (έχουν και το ελεύθερο της υπογραφής), που λεν μάλιστα ...πόσο άργησε να βγάλει  κάτι τέτοιο κάποια υπηρεσία του δημοσίου.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως πως αυτό (πράγματι είναι μια πολύ μεγάλη δουλειά) που μας δίνει το "κταματολόγιο" είναι μία ΚΑΛΗ συρραφή αεροφωτογραφιών που ο σκοπός του σίγουρα δεν είναι ώστε να μπορούν να κάνουν εύκολα τα τοπογραφικά τους οι αρχιτέκτωνες και οι Π.Μ. (άντε και μερικοί ΑΤΜ). 

Οι συν., που δούλεψαν αυτές τις orthofoto, στα σεμινάρια που έκανε πριν κάποια χρόνια το κτηματολόγιο, μας έλεγαν πως η μέση ακρίβεια τους είναι γύρο στα 1.5- 1.7μ καθώς επίσης οι συντεταγμένες που μας δίνει το κτηματολόγιο ΔΕΝ είναι προς οριοθέτηση. 

Σε κάποια άλλη ενότητα, εδώ στο φόρουμ , ψάχνουμε ...τα 20, 30, 4,0 cm στις διανομές του 1932 όταν το ξέρουμε πως οι άνθρωποι τότε μετρούσαν με σταδία και κορδέλες και εδώ τώρα  στο έτος 2ο18 κάνομε τοπογραφικά αντιγράφοντας τα υπόβαθρα της "κτηματολόγιο" (???).

Κουράγια 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως άλλο θέλει να πει ο συν. jedi.Yiannis

ότι οι συντ/νες της αποτύπωσης-εξάρτησης δεν συμπίπτουν με την ενδεικτική θέση του γεωτεμαχίου (περίγραμμα) στο συνημμένο απόσπασμα ορθοφωτοχάρτη.

Σε αυτή την περίπτωση, το συνημμένο απόσπασμα παίζει απλώς το ρόλο του γεωεντοπισμού του ακινήτου (κάτι σαν το σκαρίφημα θέσης που κάναμε παλιότερα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....Ναι το σκέφτηκα ότι μπορεί ο συν. να περιγράφει και αυτό. Με μπερδεύει όμως αυτό που γράφει....".....ώστε να "πέσει" σωστά πάνω στην Α/Φ..." (αυτό είναι αδύνατον)!

Να το καταλάβουν όλοι!

Με αυτή την καλή δουλειά η "κτηματολόγιον" θέλει να μας πει πως :

......Σ' αυτό το περίγραμμα που στο δίνω, με αρκετά καλή ακρίβεια,  περικλείεται ένα (ή και περισσότερα) εμπράγματο δικαίωμα. Όμως ακόμη και συντεταγμένες που σου δίνω δεν είναι για οριοθέτηση! Ψάξε για τις σωστές! Και αν υπάρχει μία μεγάλη απόκλιση ?;  Σου δίνω και την δυνατότητα ώστε να τα διορθώσω τα "κιτάπια" μου με τα σωστά που θα μου δώσεις. Όμως με τα σωστά!! (χωρική μεταβολή - γεωμετρικές μεταβολές).

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την περίεργη διατύπωση, αλλά ναι εννοούσα αυτό που λέει ο συν. tetris, ότι οι συντεταγμένες της εξάρτησης δεν συμπίπτουν με τις συντεταγμένες από τον τοποθέτηση του γηπέδου στην Α/Φ. Όταν μου ζητάνε και ΕΓΣΑ και συντετεγμένες στην Α/Φ και περίγραμμα με δασική έκταση (που έχει συντεταγμένες αποκλειστικά της Α/Φ), και ότι άλλο προκύψει (αιγιαλοί, ρέματα, δρόμοι) και όλα αυτά στο ίδιο υπόβαθρο, δεν βλέπω άλλη επιλογή, παρά να θεωρήσω ΕΓΣΑ και Α/Φ 2 διαφορετικά συστήματα συντεταγμένων, και να έχω και τα δύο πάνω στο τοπογραφικό. Όλες οι πληροφοριές θα είναι πάνω και ο καθένας χρησιμοποιεί αυτές που χρειάζεται.

Μπορεί τυπικά το απόσπασμα της Α/Φ να παίζει το ρόλο του παλιού 1/5000 και να πρέπει να παίζει μόνο αυτό το ρόλο, αλλά δεν το κάνει αυτή τη στιγμή και δεν είναι δική μας επιλογή αυτό.

Ναι, εξάρτηση με πληρη όργανα. Μεγάλες εκτάσεις όμως που να θέλουν μεταβολές, ή οτιδήποτε άλλο εκτός αποτύπωσης δεν τα κάνω.

Και προς θεού, δεν είπε κανείς ότι κάνουμε τοπογραφικά αντιγράφοντας το κτηματολόγιο. Νομίζω πως στο πώς πρέπει να γίνει μια δουλειά, συμφωνούμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς η Α/Φ από μόνη της είναι παραμορφωμένη λόγω προοπτικής και δεν μπορεί ποτέ να θεωρηθεί ως προβολή σε επίπεδο.... πόσο μάλλον που πλέον δεν μας αρκεί η προβολή σε επίπεδο και χρησιμοποιούμε και διορθωτικούς συντελεστές για να προσεγγίσουμε και την καμπυλότητα της γης...

Κάθε προσπάθεια ένταξης αεροφωτογραφίας σε οποιοδήποτε σύστημα συντεταγμένων είναι πάντα γραφική και προσεγγιστική. (επίσης γραφικός είναι και όποιος συντάσσει τοπογραφικά αντιγράφοντας από το κτηματολόγιο... μιλώντας γενικά και όχι προσωπικά για κάποιον)

Ακόμα και αν θεωρήσω ότι η αεροφωτογραφία είναι τέλεια ενταγμένη ως προς τις συντεταγμένες, τότε πάσχει ο συνδυασμός mouse-οθόνης-ανάλυση αεροφωτογραφίας, που καταστρέφει την ακρίβεια της αεροφωτογραφίας και δίνει μεγάλα σφάλματα.

Η αεροφωτογραφία, όπως και το 1/5000 είναι ένα άριστο εργαλείο για να υποδείξουμε γραφικά και σχηματικά τα όρια μιας περιοχής στη γη !!! Τίποτα παραπάνω δεν μπορούμε να κάνουμε με αυτό το μέσο !!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχει η δυνατότητα σύνταξης τοπογραφικού από άλλη ειδικότητα μηχανικού, νομίζω περιγράφει την τραγική κατάσταση στην Ελλάδα σε ότι αφορά τα επ. δικαιώματα. Συγνώμη για το off topic, αλλά διαβάζοντας όλα τα παραπάνω η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.