Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαραίτητα Σχεδιαστικά Προγράμματα για Μηχανολόγους


Big Engineer

Recommended Posts

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι κατά την γνώμη σας τα σχεδιαστικά προγράμματα που πρέπει να γνωρίζει ένας μηχανολόγος που βγαίνει στην αγορά εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ε ένα Autocad να τραβήξεις δέκα γραμμές πιστεύω είναι απαραίτητο.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και 2-D και 3-D; Ποια είναι η άποψή σου για το 3Ds Max, CAD και Catia;

 

Το 3Ds Max είναι για animation, δεν είναι σχεδιαστικο. Εάν μιλάς για αγορά εργασίας στην Ελλάδα το Catia θα σου φανεί άχρηστο καθώς απευθύνεται σε εξειδικευμένο κοινό (αυτοκινητοβιομηχανίες, αεροδιαστημική κτλ). Εγώ θα έλεγα να προσανατολιστείς προς Solidworks ή Inventor καθώς είναι τα πιο mainstream 3D σχεδιαστικά που προσφέρουν και άλλες δυνατότητες πέραν του κλασσικού 3D σχεδιασμού όπως FEA, CFD (το Solidworks), sheet metal design κτλ και θα καλύψουν τις απαιτήσεις της πλειονότητας των εταιρειών που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και όχι μόνο.

Edited by project.breeze
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και το αντικείμενο. Υπάρχει και η άποψη όσο πιο πολλά ξέρεις τόσο το καλύτερο. Αν δεν υπάρχει χρόνος, έστω αξιοπρεπές ένα autocad. Βέβαια προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε τετράγωνο να κάνω αλλα και το αντικείμενο μου δεν έχει σχέση με σχέδια

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

και 2-D και 3-D; Ποια είναι η άποψή σου για το 3Ds Max, CAD και Catia;

CAD είναι κατηγορία προγραμμάτων, δεν είναι ένα πρόγραμμα. CAD είναι και το Autocad, CAD είναι και το Solidworks

 

Το θέμα είναι σε ποιό κλάδο θέλεις να δουλέψεις. Εάν θέλεις να σχεδιάζεις εξαρτήματα μηχανημάτων, μηχανισμούς, κλπ τότε ένα 3D σχεδιαστικό είναι απαραίτητο. Εάν ξέρεις ένα 3D σχεδιαστικό καλά, μπορείς να μάθεις και κάποιο άλλο πολύ πιο εύκολα. Όπως είπε και ο Project Breeze, Inventor ή Solidworks είναι αρκετά διαδεδομένα. Εννοείται θα πρέπει να ξέρεις ΚΑΙ autocad.

 

Εάν σχεδιάζεις συστήματα θέρμανσης, σωληνώσεις κλπ τότε το απλό Autocad είναι αρκετό (υπάρχουν εξειδικευμένα 3D σχεδιαστικά και για αυτή τη δουλειά όπως το REVIT MEP, αλλά δεν είναι τόσο διαδεδομένα στην ελλάδα)

 

Autocad 2D, άποψη μου, πρέπει να ξέρεις έτσι και αλλιώς το οποίο δεν είναι δύσκολο να μάθεις τα βασικά.

 

Μπορείς να μάθεις και 3D Autocad εαν έχεις μαζοχιστικές τάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρες τα tutorials του lynda.com για Autocad 2d essential training, μετά προχωράς στα πιο advanced και είσαι σχετικά κομπλέ. Από εκεί και πέρα είναι και να το 'χεις από μόνος σου.

Από τους ίδιους μπορείς να δεις και τα αντίστοιχα training videos για solidworks...Τώρα το τι ζητάει η κάθε εταιρεία στην αγορά εργασίας μπορεί να είναι και σχετικό, αλλά άν ξέρεις τα βασικά νομίζω μπορείς με μια σχετική ευκολία να προσαρμοστείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.